Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Common currency market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Scharakteryzowano European Currency Unit - ECU - jednostkę walutową Europejskiego Systemu Walutowego, z uwzględnieniem strategii waluty równoległej.
Celem analizy jest wskazanie ekonomicznych przesłanek wprowadzenia wspólnej waluty w UE. Punktem wyjścia dla tych rozważań jest teoria optymalnych obszarów walutowych, która posłużyła za podstawę oceny praktycznej strony integracji walutowej.
Przedstawiono krótki rys historyczny EWG, jej organizację, ważniejsze instytucje jak Komisję Wspólnot Europejskich i Parlament Europejski, Trybunał Sprawiedliwości i niektóre organy pomocnicze (np. Izba Rachunkowa), a także walutę - ECU.
4
Content available remote Argumenty za i przeciw wejściu Polski do strefy euro
75%
Polska podpisując traktat akcesyjny, gdy wstępowała do Unii Europejskiej, zobowiązała się, tak jak wszystkie kraje Unii z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Danii, do przyjęcia euro, chociaż konkretny termin tego przyjęcia nie został ustalony. Integracja europejska trwa już 63 lata, bowiem Europejską Wspólnotę Węgla i Stali utworzono w 1951 r. W ewolucji europejskiej integracji trzecim finalnym etapem jest unia gospodarcza i walutowa, która zakłada, że wspólny pieniądz jest najbardziej oczywistym czynnikiem zaawansowanej integracji. Po dziesięciu latach od wejścia do Unii Europejskiej ponad 80 proc. Polaków docenia i popiera Unię, ale jedynie około 25 proc. popiera wejście do strefy euro. Jeżeli uznamy, że istnieje obiektywnie silna potrzeba wejścia do strefy, to obok barier i trudności ekonomicznych ważną przeszkodą jest sytuacja polityczna. Małe poparcie Polaków ma bowiem miejsce w czasie, gdy ważnym warunkiem politycznym jest zmiana zapisów w konstytucji, co wymaga zgodnie z art. 235 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o jej zmianie, uchwały sejmu co najmniej 2/3 głosów. Wymaga to praktycznie poparcia głównych sił politycznych. Obecna świadomość problemów związanych z wejściem do strefy, może stać się głównym problemem, który skutkował będzie ciągłym odraczaniem decyzji, niezależnie od obiektywnych argumentów za wejściem. (fragment tekstu)
Biorąc pod uwagę dwa warunki decydujące o przyszłych stosunkach między UE a krajami Azji Wschodniej i Południowej, tzn.: (1) udział wzajemnych obrotów w obrotach ogółem obu rynków; (2) stan przygotowania oraz gotowość do pogłębiania integracji w regionie, prowadzącej do wspólnej waluty regionalnej w ASEAN, można starać się prognozować takie posunięcie i jego znaczenie dla wzajemnych kontaktów między UE i ASEAN albo szerzej UE-ASEAN+3 lub ASEAN+5. Opis przyszłych rozwiązań tu zastosowanych można uznać za główny cel tego rozdziału. Analiza przedstawia dwa możliwe scenariusze dla przyszłej współpracy w sferze polityki monetarnej w regionie: wspólną azjatycką walutę lub, jako alternatywę, walutę światową. (abstrakt oryginalny)
Background and Objective: In recent years, the financial system worldwide has been influenced by two phenomena. The first one is the growing popularity of cryptocurrencies. The second is the decline in cash transactions in favour of digital payments methods. In response to these developments, central banks considered issuing their own digital currencies. Such money would facilitate payments, promote financial inclusion, and avoid credit risk. The aim of the article is to present the potential impact of CBDC on the financial system and analyse individual banks' motivation for its introduction.Materials and Methods: The article is based on reports and working papers published by central banks and international institutions. It employs the method of comparative analysis.Results: Issuance of CBDC may help countering financial exclusion in countries with a poor-ly developed banking system. However, the widespread adoption of CBDC could threaten the financial stability through the risk of an inflow of deposits to credit risk free CBDC. The scale of this process and its effects will depend on CBDC holding limit. Increasing the scale of financing commercial banks by central banks does not have to increase the risk for the public sector due to well-developed deposit guarantee schemes. All in all, CDBC will not be the perfect substitute for stablecoins because of lower anonymity and tax issues.Practical implications: Central banks should consider issuing CBDC. This will enable them to co-create the changing digital payment market and thus increase its reliability and security.Conclusion and summary: There are many opportunities and threats associated with CBDC issue. A well-designed system has the ability to take advantage of the opportunities and avoid most threats. Designing CBDC properly is one of the main faiths facing central banks.(original abstract)
Artykuł analizuje wpływ euro na polskie banki.
8
Content available remote Wyjątkowe instrumenty na wyjątkowe czasy
75%
Tekst ukazał się 8 października 2012 roku w "Rzeczpospolitej" pod tytułem: Bank na wyjątkowe czasy. Autor podejmuje polemikę z zarzutami wobec Europejskiego Banku Centralnego i dla lepszego zrozumienia prowadzonej przez ECB polityki przypomina, jakie korzyści miała przynieść idea powołania wspólnego banku centralnego dla jednolitego obszaru walutowego. Za krzywdzące uważa zatem oskarżanie władz ECB o sprzeniewierzenie się konserwatywnemu ideałowi banku centralnego, w którym utrzymanie właściwego poziomu inflacji jest jedynym i nadrzędnym celem.
9
Content available remote Czynniki kreujące i destabilizujące strefę euro w warunkach kryzysu
75%
Stworzenie strefy wspólnej waluty europejskiej, było wyrazem politycznej woli przyspieszenia procesów integracyjnych w łonie Unii Europejskiej i zapewnienia zamieszkującym ją społeczeństwom możliwości korzystania z dobrodziejstw pokojowego współistnienia różnych narodów. Obszar euro miał się przyczynić do zbudowania bezpiecznego i dynamicznie rozwijającego się "wspólnego domu europejskiego". Kryzys ekonomiczny, który przywędrował zza oceanu na Stary Kontynent, postawił realizację tych zamierzeń pod znakiem zapytania. W chwili obecnej ważą się losy zjednoczonej Europy w dotychczasowym kształcie. Zasadniczy wpływ na to, co musi nastąpić, będzie miała przyszłość strefy. W artykule zostały omówione czynniki, oddziaływujące na przebieg bieżących wydarzeń. Zostały one podzielone na czynniki kreujące i spajające eurogrupę i te, które przyczyniają się do jej destabilizacji. Została także przeprowadzona analiza wskazująca, które z nich będą miały największy wpływ na kształt strefy euro w nadchodzącym czasie. Stworzenie strefy wspólnej waluty europejskiej, było wyrazem politycznej woli przyspieszenia procesów integracyjnych w łonie Unii Europejskiej i zapewnienia zamieszkującym ją społeczeństwom możliwości korzystania z dobrodziejstw pokojowego współistnienia narodów. Obszar euro miał się przyczynić do zbudowania bezpiecznego i dynamicznie rozwijającego się "wspólnego domu europejskiego". Kryzys ekonomiczny, który przywędrował na Stary Kontynent zza oceanu, postawił realizację tych zamierzeń pod znakiem zapytania. W chwili obecnej ważą się losy zjednoczonej Europy w jej dotychczasowym kształcie. Zasadniczy wpływ na to co musi nastąpić, będzie miała przyszłość jednolitej waluty. W artykule zostały omówione czynniki, oddziaływujące na przebieg aktualnych wydarzeń. Zostały one podzielone na czynniki kreujące i spajające eurogrupę oraz te, które przyczyniają się do jej destabilizacji. Została także przeprowadzona analiza wskazująca, które z nich będą miały zasadniczy wpływ na kształt strefy euro w nadchodzącym czasie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zestawienie korzyści i kosztów, jakie dla brytyjskiej gospodarki niesie decyzja o wprowadzeniu wspólnej waluty. Ze względu na złożoność i niejednoznaczność poszczególnych zagadnień, korzyści i koszty zestawiono razem w poszczególnych dziedzinach. (skróc. oryg. streszcz.)
Już od 1 stycznia 1999 r. duże transakcje w Europie prowadzone będą w nowej walucie, a trzy lata później euro znajdzie się w zwykłych portfelach.
Artykuł jest sprawozdaniem z wideokonferencji zorganizowanej przez Global 24, organizację skupiającą przedstawicieli sektora usług finansowych z całego świata (a wśród nich Związku Unii Monetarnej w Europie - AMUE), dotyczącej wprowadzenia wspólnej waluty.
Artykuł dotyczy stabilności SDR (Special Drawing Right) w kontekście globalnego kryzysu finansowego oraz zjawiska niewystarczającej i przesadnej reprezentacji w systemie niektórych krajów. Autor pisze na temat rosnącej nieadekwatności systemu SDR z powodu oparcia na koszyku składającym się z dolara, funta, jena i euro, niewystarczającej reprezentacji gospodarek azjatyckich oraz Brazylii, dążenia Chin do wzmocnienia swojej pozycji w Międzynarodowym Funduszu Walutowym oraz perspektywach na przyszłość.
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej mogą przesuwać daty przyjęcia europejskiej waluty. A takie decyzje mogą odbijać się negatywnie na ich gospodarkach. Organizacje biznesowe wzywają rząd Donalda Tuska do wyznaczenia daty przyjęcia euro, czego rząd jak dotąd unika. Na razie przedsiębiorcy mówią o niepokoju i rozczarowaniu. Wszystko dlatego, że zdaniem Jacka Rostowskiego, nowego ministra finansów, przyjęcie euro przez Polskę, choć ma być priorytetem rządu, przekroczy horyzont jednej kadencji parlamentu. A to oznacza, że banknotem z wizerunkiem Wawelu czy Zamku Królewskiego w Warszawie nie zapłacimy wcześniej niż w 2013 r. (abstrakt oryginalny)
15
75%
Kraje bałtyckie, Estonia, Łotwa, Litwa, odniosły sukces transformacyjny. Od 1991 do 2015 roku odzyskały niepodległość i dokonały zmiany systemu gospodarczego z socjalistycznej gospodarki centralnie planowanej na funkcjonujące gospodarki wolnorynkowe, przyłączyły się do Unii Europejskiej w 2004 roku i stały się członkami strefy Euro. Estonia wprowadziła Euro już w 2011 roku, Łotwa podążyła jej śladem w 2014 roku, a Litwa 2015. Nasuwa to dwa pytania. Po pierwsze dlaczego kraje nadbałtyckie odnoszą takie sukcesy? A po drugie, czy naprawdę wszędzie odnaleźć można wzorzec "błyszczącej gwiazdy" jaką jest Estonia, za którą podąża Łotwa i Litwa? Zgodnie z teorią współczesnych odmian kapitalizmu, wszystkie trzy gospodarki mogą zostać sklasyfikowane jako Europejskie Kraje Środkowowschodnie w stylu Liberalnych Gospodarek Rynkowych (CEEC-LME). Dowieść można jednak istnienie różnic na poziomie układów instytucjonalnych w tych trzech krajach nadbałtyckich. W czasie okresu transformacji, Łotwa, a następnie Litwa ewoluowały wzorem Estonii, co znajduje swoje odzwierciedlenie w kolejności przystępowania do strefy Euro. Jednak wzorce instytucjonalne nie są określone w dłuższej perspektywie. Od kryzysu, który nastąpił w 2008-2009 roku, wzorzec wewnątrz krajów nadbałtyckich uległ zmianie. Podczas gdy Estonia pozostaje pierwsza w rankingu, Litwa przegoniła Łotwę w zakresie wzrostu gospodarczego i dobrobytu. Głównym powodem może być deregulacja na Litwie, która może być obserwowana na przełomie ostatnich dziesięciu lat przez rozwój Indeksu Wolności Gospodarczej publikowanego przez Heritage Foundation. Co więcej, niskie zaawansowanie litewskiego systemu bankowego, jak również ogromne dotknięcie Łotwy przez kryzys może wyjaśnić ostatnią zmianę modelu krajów nadbałtyckich. Istnieje wiele sposobów na zilustrowanie różnych ścieżek rozwoju tych krajów. Podczas gdy Hipoteza Geograficzna nie jest w stanie wyjaśnić tych różnic, "ekstrakcyjne" instytucje polityczne Estonii i Łotwy mogą ilustrować przodowanie tych krajów w porównaniu do Litwy przed kryzysem z 2008-2009 roku. Dodatkowo różne podstawowe wartości tych trzech krajów nadbałtyckich odpowiadają za różne ścieżki rozwoju. Można również dopatrywać się ich w różnicach historycznych i kulturowych tych krajów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zasady i sposoby działania systemu TARGET oraz dokonano analizy korzyści Polski w tym systemie.
Włoski region Marche uznano za jednego z liderów wśród europejskich regionów wprowadzających euro. Omówiono działania podjęte przez władze lokalne w celu skutecznego wdrożenia euro.
There are many studies aiming at estimation of aggregate trade effects of the euro adoption by the old EU countries, which are based on the augmented gravity model. In contrast to the existing literature, we investigate whether the adoption of the common currency increases the export activity of individual firms. In particular, we refer to the new strand in the trade theory literature, based on the Melitz (2003) model, in which export performance depends on labor productivity and costs of exporting. There are already many empirical studies, based on firm level data, showing the relevance of the Melitz (2003) model. Most of those studies demonstrate that export performance positively depends on firms' characteristics such as labor productivity, spending on R&D, age of the firm, the stock of human capital or propensity to innovate, but they do not take into account the impact of the common currency on the cost of exporting. There are only few studies analyzing trade implications of euro adoption for firms' exports of "old EU" members. In our empirical paper we use the firm level data basis set up by the EBRD and the World Bank for Central and Eastern European Countries. Using the probit model, we analyze whether the accession of Slovenia and Slovakia to the Eurozone did increase the firms' propensity to export in those countries. (original abstract)
Pełny udział Polski w Unii Gospodarczej i Walutowej obejmujący zamianę przez nasz kraj narodowej waluty na euro był i nadal jest przedmiotem licznych dyskusji i rozważań polityków, ekonomistów i ludzi biznesu. Potencjalne korzyści i zagrożenia związane z tym procesem są często tematem analiz i symulacji Problem ten wydaje się szczególnie istotny w aspekcie konkurencyjności gospodarki. Kryzysy gospodarcze i finansowe ostatniej dekady sprawiły, że Unia Europejska, a przede wszystkim strefa euro, znalazły się w obliczu nowych zagrożeń, takich jak powolny wzrost gospodarczy, deficyty budżetowe oraz stale rosnący dług publiczny. Problemy stojące przed strefą euro ograniczają jej atrakcyjność dla pozostałych krajów UE utrzymujących narodowe waluty. Pomimo tych problemów, strefa euro jest jednak wyraźną przeciwwagą dla bardzo dużych i silnych gospodarek takich państw, jak: Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny czy Indie. Warto więc próbować w obiektywny sposób przedstawiać korzyści i zagrożenia związane z wprowadzaniem wspólnej waluty przez Polskę, nawet jeśli klimat gospodarczy i polityczny nie sprzyja obecnie takim decyzjom. Artykuł jest jednym z głosów na ten temat. (abstrakt oryginalny)
20
75%
Omówiono szczegóły operacji wprowadzenia euro, która rozpocznie się 1 stycznia 2002 r. Jest to największe logistyczne wyzwanie w historii. Zajmują się nim bankowi eksperci w całej Europie od przeszło roku.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.