Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Communication in Park-and-Ride system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł prezentuje wyniki badania poświęconego lokalizacji parkingów typu Park and Ride (P&R - parkuj i jedź) w przestrzeni dużego miasta, zrealizowanego w Łodzi. Potencjalne, włączone do badania lokalizacje zaczerpnięto z raportu z konsultacji społecznych w sprawie systemu transportowego Łodzi na rok 2025, przeprowadzonych przez łódzki Zarząd Dróg i Transportu. Wypracowana na potrzeby artykułu metoda badawcza została tak pomyślana, aby uwzględniała wszystkie kluczowe dla funkcjonowania tego typu parkingów czynniki. Wprowadzono więc do analizy dane dotyczące: liczby i pochodzenia osób dojeżdżających do pracy do Łodzi, liczby i rozmieszczenia przystanków miejskiej komunikacji zbiorowej, funkcjonowania miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego oraz liczby i rozmieszczenia budynków o funkcji usługowej i przemysłowej w przestrzeni miasta. Rezultatem badania jest wskazanie tych spośród potencjalnych lokalizacji, które w świetle aktualnie występujących czynników charakteryzowałyby się najwyższym poziomem efektywności funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie działań, w tym w zakresie urbanistyki, które można podjąć, aby zwiększyć integrację parkingów Park and Ride z miejskim systemem komunikacji zbiorowej. Dobrze funkcjonujący system może wpłynąć na zmianę nawyków transportowych u kierowców i skłonić niektórych do rezygnacji z używania pojazdów osobowych, na rzecz środków transportu zbiorowego. Zaprezentowano czynniki z zakresu: infrastruktury, suprastruktury, organizacji, kształtowania oferty i taryf biletowych, możliwości dojazdów alternatywnych do centrów miast przy wykorzystaniu rowerów, funkcjonowania systemów informacji pasażerskiej, przykłady zachęt finansowych dla kierowców ograniczających użycie pojazdów indywidualnych na rzecz komunikacji zbiorowej itp. (abstrakt oryginalny)
3
75%
Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych problemów związanych z lokalizacją i funkcjonowaniem parkingów w dużych miastach, w tym parkingów Park and Ride, oraz stref parkingowych w ich centrach. Badania oparto na obserwacjach i doświadczeniach autora oraz analizie literatury naukowej z tego zakresu. W efekcie otrzymano wykaz najważniejszych zagadnień, które należy rozważyć, podejmując decyzje z zakresu logistyki miejskiej i inżynierii ruchu. (fragment tekstu)
Zrównoważony rozwój jest pojęciem, które z pewnością będzie kształtować przyszłe decyzje w obszarze transportu i zarządzania logistycznego. Coraz większa liczba badaczy dostrzega ten fakt i zwraca uwagę, że rozwój logistyki musi uwzględniać potrzeby szeroko rozumianego środowiska naturalnego. W związku z powyższym konieczne staje się opracowywanie i wdrażanie zrównoważonych koncepcji logistycznych szczególnie w miastach, gdzie żyje zdecydowana większość mieszkańców Unii Europejskiej. Należy podkreślić, że wdrażanie zrównoważonych rozwiązań transportowych w miastach nie może się odbyć bez akceptacji i zaangażowania ich mieszkańców. Mieszkańcy będą musieli zmienić swoją mentalność i dotychczasowe przyzwyczajenia. Celem publikacji jest próba odpowiedzi na pytanie jaki jest stosunek mieszkańców miasta Rzeszowa do wdrażania zrównoważonych koncepcji transportowych? Na podstawie wyników badań zaproponowano również pewne rozwiązania, w tym aspekcie.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Analiza założeń koncepcji integracji transportu zbiorowego z indywidualnym
63%
Głównym celem integracji transportu indywidualnego i zbiorowego jest skłonienie podróżnych do odbywania podróży multimodalnych. Polega ona na wykorzystaniu w mniej zaludnionej i skomunikowanej strefie podmiejskiej samochodu, a w mieście - komunikacji zbiorowej. Podróż taka obywa się etapami, przy wykorzystaniu różnorodnych form przemieszczania, od podróży pieszych i rowerowych, poprzez komunikację miejską: metro, tramwaje, trolejbusy, aż po własny samochód. Na szczególną uwagę w tej mierze zasługują koncepcje: Park & Ride oraz Bike & Ride. Wyniki obserwacji prowadzonych przez autorkę wskazują na to, że wiedza znacznej grupy Polaków na temat koncepcji integracji transportu zbiorowego i indywidualnego w mieście jest znikoma lub po prostu tej wiedzy brak. Dlatego dobrym pomysłem wydaje się zaprezentowanie i omówienie rozwiązań, takich jak: Park & Ride, Bike & Ride, Kiss & Ride, bardziej szczegółowo. Celem artykułu jest próba zaprezentowania wybranych koncepcji integracji transportu zbiorowego i indywidualnego, które wykorzystywane są przede wszystkim w dobrze rozwiniętych miastach Europy Zachodniej - w Pradze, Wiedniu, Kopenhadze czy Berlinie. Postawiony cel determinuje wybór metody badawczej, jaką jest metoda analizy i krytyki literatury przedmiotu. Znajomość opisywanych koncepcji jest szczególnie istotna dla osób zajmujących się logistyką miejską i pracujących nad rozwiązaniami dotyczącymi rozwiązania problemu kongestii transportowej i nadmiernego zatłoczenia miast. W artykule opisano istotę zintegrowanego systemu podróży miejskiej i bardziej szczegółowo omówiono istotę koncepcji: Park & Ride, Bike & Ride, Kiss & Ride. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiony jest problem nierównomiernego wykorzystania miejsc parkingowych na wybranych parkingach systemu P+R w Warszawie. Do analizy wykorzystano wskaźniki napełnienia parkingów w różnych porach dnia oraz w różnych dniach tygodnia. Za pomocą korelacji liniowej przedstawiono zależności między wykorzystaniem parkingów a odległością parkingu od centrum Warszawy, odległością parkingu od najbliższego przystanku komunikacji szynowej oraz średniego czasu dojazdu samochodem osobowym do centrum miasta. Wyniki potwierdziły założone w pracy hipotezy. (abstrakt oryginalny)
Znajomość aktualnych trendów zmian modelu zachowań komunikacyjnych ludności stanowi istotną przesłankę przy tworzeniu zasad polityki transportowej. W referacie przedstawiono wyniki badań ruchu w Warszawie i informacje z 7 innych dużych miast Polski dotyczące zmian zachodzących w ruchliwości mieszkańców, podziale zadań przewozowych, preferencji respondentów co do usprawnienia komunikacji miejskiej. Autor zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z okresu transformacji i metody ich ograniczenia.
Problemy komunikacyjne współczesnych miast spowodowane są głównie zwiększonym natężeniem ruchu samochodowego. Kluczowe w zachęcaniu użytkowników miasta do korzystania z usług komunikacji miejskiej jest zwiększenie poziomu jakości i dostępności jej środków. Parkingi park&ride (P+R) są jednym z elementów strategii zwiększenia jakości systemów transportu publicznego, w tym przypadku systemu transportu publicznego we Wrocławiu. Celem pracy było wskazanie znaczenia parkingów park&ride w budowie i podnoszeniu jakości systemu transportu publicznego we Wrocławiu. W opracowaniu wykorzystano metodę desk research, metodę opisową oraz wyniki analizy dokumentów. W postępowaniu badawczym ustalono, że proces budowy parkingów park&ride (będących elementem systemu transportu publicznego we Wrocławiu) jest realizowany w sposób ciągły; jednocześnie wpływa on pozytywnie na zmniejszenie poziomu natężenia ruchu samochodowego. Dotychczasowy zakres realizacji oraz dostępność parkingów P+R we Wrocławiu są niewystarczające w porównaniu z potrzebami tak dużego ośrodka miejskiego, który stale się rozwija.(abstrakt oryginalny)
Masowe użytkowanie samochodów osobowych w miastach pociąga za sobą wiele ujemnych skutków, także ekologicznych. Opracowanie poświęcono problemowi niwelowania tych skutków przez odpowiednią politykę komunikacyjną prowadzoną za pomocą instrumentów ekonomicznych (podatki, opłaty) i administracyjnych (ograniczenia w ruchu, zakaz parkowania). Scharakteryzowano także politykę komunikacyjną państw wysoko rozwiniętych, postulując wprowadzenie także w Polsce powszechnej na Zachodzie formy podróżowania w systemie Park and Ride.
W referacie omówiono problemy związane z dążeniem do zaspokojenia potrzeb komunikacyjnych w śródmieściu, szczególnie indywidualnego ruch samochodowego, a ograniczeniami jakie niesie ze sobą funkcja śródmieścia (jako publiczna przestrzeń komunikacji międzyludzkich). Autor podał przykłady działań ograniczających dostęp ruchu samochodowego do śródmieścia, poprzez kreowanie odpowiedniej polityki parkingowej, zwracając uwagę na problemy związane z adaptacją tej polityki..
System Park and Ride w dowolnym tłumaczeniu oznacza "parkuj i jedź komunikacją zbiorową". W opracowaniu skrótowo przedstawiono psychologiczne uwarunkowania systemu parkingów przesiadkowych Park and Ride w Krakowie oraz wyniki i wnioski z przeprowadzonych badań ankietowych. Autorka podjęła próbę wskazania czynników motywacyjnych i mechanizmów postępowania użytkowników tego rodzju parkingów oraz wysunęła propozycje działań promujących system Park and Ride.
W artykule odniesiono się do problematyki związanej z modelowaniem struktury podróży na potrzeby logistyki miejskiej. W tak złożonym układzie przestrzenno - strukturalnym jakim jest obszar miejski wyszczególniono podróż jako połączenie źródła i celu podróży. Zaproponowano analizowanie podróży w odniesieniu do parametrów istotnych w aspekcie nowej kultury mobilności na obszarach miejskich. Wyszczególnione parametry zdefiniowano w pracy a także na ich podstawie przeprowadzono badania ankietowe wśród podróżnych na wytypowanym do tego celu obszarze miejskim. Częściowe wyniki tych badań przedstawiono w artykule.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.