Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Communication mobility of population
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Ocena ruchu rowerowego w Szczecinie
100%
Rower staje się coraz bardziej powszechnym środkiem transportu, szczególnie w dużych, zatłoczonych miastach. Wzorem wielu krajów Unii Europejskiej także i w Polsce przybywa tras rowerowych, nie tylko wykorzystywanych do rekreacji, ale także jako drogi dojazdu do pracy. Niestety, w Polsce dochodzi do bardzo dużej liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. W krajach UE średnio ginie rocznie czterech rowerzystów na milion mieszkańców, a w Polsce osiemnastu (i jest to wartość maksymalna dla UE). Co więcej, wypadki następują z winy kierujących pojazdami samochodowymi. Według statystyk policji, 86% wypadków z udziałem cyklistów ma miejsce w czasie dnia, przy dobrych warunkach atmosferycznych (77%) i suchej nawierzchni (82%). Dlatego uzasadnione wydaje się budowanie wydzielonych tras rowerowych, koniecznych do zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów. Niemniej, aby zachować maksymalne wskaźniki bezpieczeństwa, trasy rowerowe powinny być budowane według określonych wytycznych oraz utrzymane w możliwie należytym stanie technicznym i czystości.(abstrakt autora)
W 2014 roku aż 40,44 % wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowili "niechronieni" uczestnicy ruchu drogowego (w tym aż 20,79 % to piesi). Ruch pieszy stanowi naturalny elementem życia człowieka i każdy, komu pozwalają na to warunki zdrowotne przemieszcza się pieszo. Stąd, stosowane w praktyce projektowej rozwiązania dla pieszych powinny być przemyślane i dopasowane do aktualnych warunków ruchowych a zarazem powinny gwarantować pieszym najwyższy poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym wpływa wiele czynników. Spośród tych czynników, na które wpływ ma projektant wymienić można przede wszystkim rodzaj zastosowanego urządzenia dla pieszych. W artykule po przedstawieniu danych dotyczących aktualnego stanu bezpieczeństwa ruchu pieszych oraz nowości w dokumencie HCM 2010 dotyczących ruchu pieszych scharakteryzowano dostępne urządzenia wykorzystywane w ruchu pieszych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę wskaźnika ruchliwości komunikacyjnej mieszkańców miast. Wskazano jego możliwe do stosowania miary. Na konkretnych przykładach scharakteryzowano też procedurę jego ustalania w ramach różnych badań. Porównano poziom tego wskaźnika w miastach wybranych krajów europejskich i w Polsce. Przeprowadzono także analizę czynników wpływających na zmiany poziomu ruchliwości komunikacyjnej, opierając się na wynikach badań zachowań transportowych mieszkańców Gdyni przeprowadzonych w gospodarstwach domowych w latach 2008-2013. (abstrakt oryginalny)
Mobilność ludzi, jednostek i grup w przestrzeni jest fenomenem zauważanym i badanym od samego początku powstawania nauk społecznych, głównie socjologicznych. Wiele elementów migracji zostało zbadanych i opisanych, a także przeanalizowanych teoretycznie przez dyscypliny nauk społecznych i geograficznych. Współczesnymi migracjami zewnętrznymi interesują się zarówno demografowie, ekonomiści, socjologowie, jak i politolodzy. Ze względu na złożoność problematyki migracyjnej przegląd dotychczasowego stanu badań nad migracjami zewnętrznymi został w niniejszym opracowaniu podzielony na ujęcie podmiotowe i przedmiotowe. W ujęciu podmiotowym wyodrębniono grupy społeczne, w których osoba ludzka odgrywa dominującą rolę. Ukazanie kwestii ruchliwości społecznej w układzie przedmiotowym związane było z dokonaniem podziału tematycznego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono metody zbierania danych i wypracowane wnioski w aspekcie zaspokajania potrzeb parkingowych w rejonie międzynarodowego portu lotniczego w Krakowie - Balicach.
Międzynarodowe przepływy ludności to jedno z najbardziej wieloaspektowych zjawisk współczesnego życia społecznego i gospodarczego. Każde niemal państwo odczuwa ich implikacje, stając się krajem pochodzenia, krajem przeznaczenia bądź też krajem tranzytu. Świadomość znaczenia międzynarodowych migracji wzbudza potrzebę ich obserwacji, co niejednokrotnie jest źródłem wielu kontrowersji, przede wszystkim w obszarze analizy ich kosztów i korzyści, które, nie rozkładając się równomiernie na kraje, przyczyniać się mogą do pogłębiania istniejących nierówności między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się (np. konsekwencje zjawiska drenażu mózgów). Niepodważalny pozostaje fakt nieuchronności międzynarodowych migracji . Wobec tego należy zwrócić uwagę na minimalizację ich negatywnych skutków oraz maksymalizację ich pozytywnych konsekwencji, sprzyjających rozwojowi społecznemu i ekonomicznemu. Jednym z kluczowych zadań, mając na uwadze między innymi znaczenie technologii i informacji dla rozwoju każdego kraju, jest dążenie do tego, by w warunkach nieuchronności, a także wzrostu dynamiki przepływów ludności były one nośnikiem wiedzy i umiejętności, służąc rozwojowi i kreacji postępu, zarówno w skali całego świata, jak i w aspekcie poszczególnych gospodarek. W celu przybliżenia tej problematyki należy dokonać analizy roli międzynarodowych migracji w transferze szeroko rozumianej wiedzy i technologii. (fragment tekstu)
Ruchliwość komunikacyjna ludności wynika z różnorodnych związków pomiędzy ludźmi - związków społecznych i gospodarczych. Składają się na nią codzienne przemieszczenia na dużych i małych odległościach, a także przemieszczenia incydentalne. Pojęcie ruchliwości komunikacyjnej ludności M. Madeyski definiuje jako "liczbę przejazdów wszystkimi środkami transportu tak zbiorowego, jak i indywidualnego lub niektórymi spośród nich, przypadającą w ciągu określonego czasu na głowę ludności dowolnie wyznaczonego obszaru lub wyodrębnionej grupy ludności".
Artykuł poświęcony jest wybranym zagadnieniom związanym z problematyką mobilności miejskiej. Wychodząc od problemów, jakie wiążą się ze wzrostem mobilności, zasygnalizowano cele i istotę rozwoju koncepcji zarządzania mobilnością. Obszarem zainteresowania są z kolei wyłącznie tereny miejskie, z uwagi na szczególną koncentrację negatywnych zjawisk związanych ze wzrostem mobilności, jakie obserwuje się właśnie na tych terenach. Dodatkowo w oparciu o badania literaturowe przedstawiono katalog najważniejszych instrumentów i środków, za pomocą których zarządza się mobilnością na obszarach miejskich. (abstrakt oryginalny)
W pracy został omówiony problem optymalnego projektowania sieci komunikacji miejskiej w oparciu o wyniki kompleksowego badania ruchu. Przedstawiono i objaśniono podstawowe pojęcia i poszczególne etapy projektowania. Praca zawiera dokładny opis kompleksowego badania ruchu, oraz wybrane wyniki wraz z ich interpretacją i analizą. Zawarty jest również opis wybranych innowacji w transporcie miejskim, które przyczyniają się do ochrony środowiska, a także poprawy ruchu ulicznego.(abstrakt oryginalny)
Migrants' property ownership in their countries of origin is often understood through the prism of return: both intended and actual return mobilities. Applying a transnational optic, this article unpacks the relationships between migrants' property ownership 'back home' and their reflections on future moves and stays, not limited to possible return. We draw on 80 semi-structured interviews conducted in 2020 with Polish and Romanian migrants living in Barcelona and Oslo. They left their homeland, sometimes following domestic migration or international migration to other countries, before arriving in Spain and Norway. Based on these case studies of East-West migration within Europe, we contribute to work recognising the ongoing complex and diversified nature of mobilities in Europe. First, we detail what migrants' property ownership looks like in practice - forms of ownership, types of property, location. Second, we focus on how owning property in Poland or Romania intersects with migrants' considerations about moving or staying in the future, beyond return. Considerations about future (im)mobility shed light on transnational relationships, as these evolve over time and across space. Furthermore, we find that transnational property ownership in their countries of origin reveals much about migrants' relations with people and places 'back home' and reflects the known non-linearity of migration stories. Overall, however, transnational property ownership is a poor predictor of both return plans and intentions.(original abstract)
Istniejący stan infrastruktury liniowej i punktowej transportu wodnego śródlądowego w Polsce sprawia, że system żeglugi śródlądowej ma marginalne znaczenie, a jej dotychczasowy udział w obsłudze ruchu pasażerskiego jest niewielki. Rozwój śródlądowej żeglugi pasażerskiej jest możliwy jedynie w portach o dobrej dostępności komunikacyjnej i odpowiednio wyposażonych, co wymaga dużych nakładów inwestycyjnych i wspólnych inicjatyw regionów. W niniejszym artykule przeanalizowano wpływ stanu infrastruktury transportu wodnego śródlądowego na realizację przewozów pasażerskich w Polsce oraz dokonano oceny dotychczasowych działań z wykorzystaniem analizy statystycznej i badania ankietowego. Przedstawiono w nim aktualny stan polskiej infrastruktury transportu wodnego śródlądowego i wskazano istniejące problemy żeglugi wynikające z braku inwestycji w infrastrukturę i wieloletnich zaniedbań. Ponadto opisano drogi wodne dostępne dla żeglugi pasażerskiej, zarówno w celach komunikacyjnych, jak i turystycznych. Przedstawiono także wielkość realizowanych przewozów oraz liczbę śródlądowych statków pasażerskich i liczbę pasażerów przewiezionych żegluga śródlądową w Polsce w ostatnich latach. W artykule w celu oceny dotychczasowych działań miast i regionów, wpływających na poprawą infrastruktury transportu wodnego śródlądowego i podwyższenie stopnia jej wykorzystania, zastosowano badania ankietowe. Badania te przeprowadzono w czterech nadodrzańskich miastach: Szczecinie, Nowej Soli, Wrocławiu i Gliwicach. Wyniki badań ukazały oczekiwania społeczeństwa wobec transportu wodnego śródlądowego w sferze obsługi pasażerów.(abstrakt oryginalny)
Podział modalny ruchu stanowi rezultat wyborów osób podróżujących. Indywidualne wybory zależne od subiektywnych ocen w sumie tworzą rozkład podróży na środki transportu, którego wymiar może po-móc w ocenie aktywności realizowanych na poziomie miejskim, regionalnym i krajowym. Kształtowanie polityki transportowej w kierunku promowania proekologicznych sposobów podróżowania stanowi wyzwanie dla współczesnych europejskich i światowych miast. Artykuł prezentuje zmiany na przestrzeni kilku ostatnich lat, jakie dokonały się w podziałach modalnych wybranych 318 miast europejskich. Przedstawiono także kilka czynników zewnętrznych i określono przykładowe zależności między nimi i podziałem modalnym ruchu.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano możliwości przemieszczania się transportem drogowo-kolejowym w oparciu o funkcjonujące w 2015 roku regularne (kolejowe, autobusowe, minibusowe) połączenia w transporcie lądowym. Głównym celem opracowania jest identyfikacja źródeł i celów podróży w międzynarodowym transporcie drogowo-kolejowym w podziale na państwa Unii Europejskiej ze strefą Schengen oraz pozostałe. W badaniach zastosowano analizę przestrzenną w formie kartodiagramów i izolinii (izochrona) czasu. Analiza izochronowa została wykonana na podstawie czasu dojazdu do najbliżej stacji kolejowej lub przystanku, skąd jest możliwość bezpośredniego wyjazdu za granicę. Wyniki wyrażono w formie izochrony dojazdu do najbliższego dworca PKP i przystanku lub miejsca odjazdu międzynarodowego transportu zbiorowego. Liczbę ludności mieszkającą w obwodach ewidencyjnych (2011) zmniejszono o granice izochron dojazdu do dworca lub przystanku, a na tej podstawie wyliczono liczbę osób w izochronach. Z kolei kartodiagram prosty punktowy wskazuje wagę miejsca możliwego wyjazdu. Dane do analizy pozyskano z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego - dla międzynarodowego transportu zbiorowego oraz z Polskich Kolei Państwowych (PKP) - w przypadku międzynarodowych połączeń kolejowych. Analiza przestrzenna (kartograficzna) wykonana została w oprogramowaniu ArcGIS, co pozwoliło uchwycić miejsca i trasy przejazdu transportem międzynarodowym, a wyniki wyrazić w formie liczbowej (liczba mieszkańców, powierzchnia izochrony). Najważniejszym wynikiem badania jest pokazanie możliwości przemieszczania się poza granice Polski za pomocą lądowego transportu międzynarodowego oraz wskazanie miejsc w kraju, które cechują się dobrą lub gorszą możliwością wyjazdu.(abstrakt oryginalny)
14
51%
The paper is a summary of different kinds of sources linked to the role of automotive industry in shaping mobility in future cities. This research fills existing research gap, identified in previous research, and also presented in the Introduction and Literature review sections. The research was conducted with the use of systematic literature review. Research results describe the role of cars in future urban mobility systems and the solutions helping to meet new mobility requirements of urban residents. (original abstract)
Nie wchodząc w złożoność funkcjonalno-przestrzenną miasta Słupska, w prezentowanym opracowaniu dokonano analizy ruchu drogowego z punktu widzenia: wielkości ruchu, jego struktury pod względem rodzaju pojazdów, rozłożenia ruchu w ciągu dnia, analizy kierunkowej. Analizę ruchu na arteriach wylotowych miasta przeprowadzono na pod-stawie materiałów uzyskanych z bezpośrednich pomiarów, które przeprowadzono w ramach ćwiczeń terenowych z geografii osadnictwa 14 czerwca 1988 r. 4 lipca 1997 r. w godzinach od 6°° do 20°°. Były to dni robocze tygodnia: wtorek i poniedziałek. Punkty kontrolne usytuowano w miejscach przecięcia się granic miasta z drogami wylotowymi. Ustalono siedem punktów pomiarowych: 1. Słupsk - Ustka, 2. Siemianice - Puck, 3. Słupsk - Lębork - Gdynia, 4. Dębnica Kaszubska - Bytów, 5. Słupsk - Miastko - Szczecinek, 6. Słupsk - Sławno - Koszalin, 7. Słupsk - Bruskowo - Jarosławiec. (fragment tekstu)
Artykuł powstał na podstawie prowadzonych regularnie przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie badań zachowań transportowych w miastach niemieckich. Obejmują one zasięgiem wiele miejscowości w Niemczech o różnej wielkości oraz ukształtowaniu terenu i są realizowane według ujednoliconej metodologii. Wykorzystując ich wyniki, przeprowadzono analizy porównawcze odnośnie do udziału ruchu pieszego, rowerowego czy też niezmotoryzowanego. Podjęto próbę określenia wpływu wielkości miasta na wielkość tego ruchu, często się bowiem uważa, że znaczenie ruchu niezmotoryzowanego zmniejsza się wraz z wielkością miasta. W analizach zostanie uwzględniony wpływ odległości podróży na znaczenie ruchu pieszego i rowerowego w ruchu miejskim. Dodatkowo przeanalizowany zostanie wpływ motywacji podróży na udział tego ruchu. Ponieważ wspomniane badania komunikacyjne trwały przez cały rok, dlatego też możliwe będzie uwzględnienie wpływu pory roku na udział ruchu pieszego, a zwłaszcza rowerowego w podróżach. Bardzo często zakłada się bowiem, że niekorzystne warunki atmosferyczne (przeważające w I i IV kwartale) wpływają na zmniejszenie znaczenia tego ruchu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie ważniejszych związków między transportochłonnością ruchu osobowego a ruchliwością komunikacyjną ludności. Szereg czasowy badań dotyczy lat 1965-1988 i obejmuje obszar całego kraju.
Purpose: The purpose of this publication is to present the most important features with which the smart biking is characterized. Design/methodology/approach: Critical literature analysis. Analysis of international literature from main databases and polish literature and legal acts connecting with researched topic. Findings: Smart biking is a transformative approach that integrates modern technology and innovative solutions into urban transportation, revolutionizing cycling as a mode of travel in smart cities. By merging traditional cycling with cutting-edge advancements, smart biking enhances the overall cycling experience, focusing on safety, connectivity, and community engagement. This concept aligns seamlessly with the core principles of smart cities, emphasizing data-driven planning, environmental sustainability, and seamless integration with public transportation to create a bike-friendly urban environment. The development of dedicated bike lanes, cycle tracks, and bike-sharing systems showcases the smart city's commitment to improving cycling infrastructure and encouraging its adoption as a preferred mode of transportation. By providing real-time information and mobile apps, smart biking empowers cyclists to efficiently plan their routes, while advanced safety features and IoT technology enhance cyclist safety on the roads. Furthermore, smart biking fosters a sense of community among cyclists through social platforms, promoting an active and engaged cycling community. Originality/value: Detailed analysis of all subjects related to the problems connected with the smart biking in smart city. (original abstract)
Znajomość aktualnych trendów zmian modelu zachowań komunikacyjnych ludności stanowi istotną przesłankę przy tworzeniu zasad polityki transportowej. W referacie przedstawiono wyniki badań ruchu w Warszawie i informacje z 7 innych dużych miast Polski dotyczące zmian zachodzących w ruchliwości mieszkańców, podziale zadań przewozowych, preferencji respondentów co do usprawnienia komunikacji miejskiej. Autor zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z okresu transformacji i metody ich ograniczenia.
Rozwój współczesnych regionów jest wielorako uwarunkowany. Wiąże się on w znacznej mierze (zwłaszcza w krajach postsocjalistycznych) z procesem globalizacji gospodarki oraz metropolizacji. Ogólnie przyjmuje się, że istnieje wyraźny związek między poziomem rozwoju gospodarczego a jakością infrastruktury transportowej i działalnością transportową niezależnie od skali. W wyniku procesów związanych z metropolizacją kształtuje się nowy typ relacji między dużymi, prężnie rozwijającymi się ośrodkami miejskimi a otaczającym je regionem. Podczas gdy duże miasta mogą rozwijać się niezależnie od silnych związków z bezpośrednim zapleczem, funkcjonowanie regionu i kształtowanie rozwoju regionalnego bez współdziałania z ośrodkiem centralnym jest niemożliwe. Przykład Szczecina jest dość złożony ze względu na położenie - blisko granicy polsko-niemieckiej oraz w bliskim sąsiedztwie dobrze rozwiniętych krajów skandynawskich. Fakt ten wpływa zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na rozwój samego Szczecina i jego pozycję w szeroko rozumianym regionie. Przez Szczecin przebiegają ważne szlaki transportowe wiodące przez region, a samo miasto stanowi węzeł komunikacyjny o znaczeniu krajowym i europejskim. Przedstawione w artykule podejście polega na wskazaniu powiązań pomiędzy siecią transportu drogowego a kierunkami rozwoju obszarów o zróżnicowanej dostępności komunikacyjnej względem centrum rozwoju, jakim jest Szczecin. W analizie wykorzystano zatrudnienie w podstawowych działach gospodarki oraz wyniki modelowania dojazdów do pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.