Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company's costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł podejmuje problematykę efektywności rachunku kosztów działań w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Zaprezentowano koncepcję zastosowania metody kolejnych przybliżeń w tym rachunku. Sprowadza się ona do stopniowego zwiększenia zakresu realizacji rachunku kosztów działań, wychodząc od tzw. Tradycyjnego rachunku kosztów. Przedstawiono przykład zastosowania opracowanej koncepcji, ilustrujący zmiany w kalkulacji kosztów własnych wynikające z iterowanych przybliżeń. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ogólne informacje oraz koszty całkowite próby wyrobów przemysłowych. Omówiono elementy kalkulacyjne kosztów jednostkowych wyrobów przemysłowych oraz ruchy kosztu całkowitego wyrobów i zmiany cen zbytu. Na koniec przedstawiono przyczyny zwyżkowej tendencji kosztów jednostkowych.
Koszt drukowania jest dla firmy zauważalnym wydatkiem. Z badań IDC wynika, że jest to ok. 5 proc. całego budżetu. Autor stara się odpowiedzieć czytelnikowi na pytanie wg jakich kryteriów należy się kierować, żeby zminimalizować wydatki związane z drukowaniem czy kopiowaniem dokumentów
Punktem wyjścia do ustalania kosztów własnych produktu (wyrobu lub usługi) w każdym przedsiębiorstwie są koszty bezpośrednie, w tym w szczególności koszty materiałów i robocizny. Ustalenie kosztów robocizny bezpośredniej, jako ważnego elementu kosztów własnych produkcji, odbywa się w oparciu o opracowanie technicznych norm pracy na wykonanie jednostki produktu. Dobrze określone normy czasu pracy stanowią podstawę prawidłowego podziału pracy w obrębie danej jednostki organizacyjnej i racjonalnej organizacji przebiegu pracy, a tym samym sprzyjają obniżaniu kosztów pracy.(abstrakt oryginalny)
Każdy kapitał niezależnie od źródła swojego pochodzenia wywołuje koszty. W przypadku kapitałów obcych, oczywiste jest, że za używanie cudzych kapitałów trzeba płacić. Często jednak można spotkać się z opinią, że kapitały własne nie mają żadnego kosztu, gdyż nie trzeba za ich używanie płacić. Rozumowanie takie jest mylne, gdyż akcjonariusze będą oczekiwać wyższej stopy zwrotu z akcji niż z kredytu, ze względu na wyższe ryzyko. Ocena kosztu kapitału jest problemem trudnym, choćby z powodu różnorodności źródeł finansowania, niestabilności warunków finansowych, inflacji i ryzyka. Celem niniejszego opracowania jest ustalenie realnego koszty kapitału oraz znalezienie odpowiedzi na pytanie czy w Polsce koszt kapitału własnego jest wyższy od kosztu kapitału obcego, czy też jest odwrotnie. Przedsiębiorstwa uznają publiczne emisje nowych akcji za najłatwiejszy i najkorzystniejszy (niski koszt) sposób pozyskania środków na inwestycje (czy rzeczywiście tak jest, w literaturze możemy spotkać się z poglądem, że koszt kapitału własnego jest wyższy od kosztu kapitału obcego). Dla zbadania powyższego problemu badaniom zostały poddane kapitały pięciu firm publicznych, tj. Elektrim, Górażdże, Jutrzenka, Stomil Olsztyn i Żywiec. Spółki te pochodzą z różnych branż oraz różnią się historią notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA. Wszystkie analizowane przedsiębiorstwa charakteryzują się dość dużym kapitałem akcyjnym. Rozwiązując wyżej wspomniany problem obliczono i porównano koszty kapitału własnego i obcego tych firm. Początkowym rokiem analizy był rok 1995. Źródło informacji o przedsiębiorstwach, niezbędne do opracowania artykułu, stanowiły raporty roczne i bieżące.(fragment tekstu)
W artykule dokonano przeglądu najbardziej popularnych i użytecznych metod szacowania kosztu kapitału w różnych krajach - zarówno modeli opartych na CAPM, jak i innych koncepcjach metodycznych. Zwrócono uwagę, że przy zastosowaniu tej kategorii ekonomicznej w ujęciu transgranicznym, pojawiają się trudności związane m.in. z niedokładnością statystyczną i ograniczonością danych, dlatego istnieje konieczność prowadzenia dalszych badań nad poszukiwaniem rozwiązań dla właściwego szacowania kosztu kapitału dla rynków międzynarodowych.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Branża beauty od zaplecza. Czy naprawdę jest tak, jak wszyscy myślą?
63%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie realiów związanych z prowadzeniem marki kosmetycznej oraz analiza struktury kosztów w wariancie produkcji własnej i niezbędnego zaplecza technologicznego wraz z pokazaniem strategii marketingowych wykorzystywanych przez polskie firmy, aby ocenić, czy nowa marka ma szanse na zaistnienie na rynku kosmetycznym. (fragment tekstu)
Przedstawiona wyżej procedura kontroli kosztów rzeczowych własnych oddziału operacyjnego banku X jest jednym z wykorzystywanych narzędzi sterowania kosztami operacyjnymi działalności bankowej. Stosowanie tych narzędzi jest o tyle ważne i konieczne gdyż obserwowane jest obniżenie się wyniku finansowego sektora bankowego spowodowane niższą marżą odsetkową uzyskiwaną na operacjach kredytowych, lokacyjnych i od papierów wartościowych. Z drugiej strony banki, w tym i analizowana instytucja finansowa, narażone są na przyrost kosztów funkcjonowania związany między innymi z przyrostem kosztów płac, amortyzacji, przygotowania systemów informatycznych do zmian wynikających ze zbliżającego się roku 2000. Tak więc spodziewane pogorszenie wyników instytucji bankowych wymusza na nich tworzenie precyzyjnych strategii rozwojowych w których budżetowanie i kontrola budżetowa będą podstawową techniką obniżania kosztów w tym i kosztów rzeczowych własnych oddziałów operacyjnych. (fragment tekstu)
Celem artykułu było przedstawienie procedury szacowania kosztu kapitału własnego za pomocą AHP (The Analytic Hierarchy Process) na przykładzie przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej, które nie jest notowane na giełdzie papierów wartościowych. Na potrzeby artykułu wspomniana została także klasyczna metoda Saaty'ego - AHP pod kątem jej adaptacji do szacowania oczekiwanej stopy zwrotu z wykorzystaniem podziału firm na pięć klas scharakteryzowanych ze względu na ryzyko działalności, opracowanego przez Komitet Wartościowania Firm Amerykańskich Stowarzyszenia Specjalistów do Spraw Wyceny, a przedstawionego w czasopiśmie "Business Valuation Reviews". Prezentowane w artykule podejście do szacowania kosztu kapitału wyróżnia się na tle innych metod tym, że uwzględnia zarówno ryzyko specyficzne, jak i rynkowe działalności przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Samoistna inflacja kosztów wywodzi się z rosnącej tendencji do zmian ogólnego poziomu kosztów, która wywołuje spiralę kosztów i cen zbytu. Na podstawie materiałów statystycznych z okresu 1971-1979 przeanalizowano tendencję wzrostową przemysłowych kosztów własnych produkcji jako elementu strukturalnej inflacji kosztów w Polsce.
W zarządzaniu logistycznym ważne jest ustalenie mierników oceny efektywności, aby jednoznacznie oceniać podejmowane decyzje. System decyzyjny zmierza do zapewnienia równowagi w przedsiębiorstwie, realizującym różne funkcje.
Z punktu widzenia pogłębienia wiedzy o czynnikach kształtujących poziom rentowności dużych przedsiębiorstw handlowych niezbędne są analiza i dokonanie oceny wielkości i struktury kosztów ponoszonych przez te jednostki w różnych przekrojach. Na podstawie danych GUS można dokonać analizy i oceny kosztów tej grupy przedsiębiorstw poprzez wskaźnik poziomu kosztów ogółem ich działalności gospodarczej oraz w aspekcie rodzajowego układu kosztów.
14
Content available remote Ocena trendów efektywności w produkcji mleka na Słowacji
63%
Artykuł dotyczy oceny trendów efektywności w produkcji mleka. Ekonomika produkcji mleka zależy od kosztów własnych oraz innych wskaźników. W 2008 roku w chowie krów mlecznych koszty pasz stanowiły 40,74% kosztów całkowitych. Ponieważ udział kosztów pasz jest bardzo wysoki, w sposób zasadniczy wpływają one na koszty jednostkowe produktu. Stopień tego wpływu jest zróżnicowany i zależny od intensywności produkcji. W artykule przedstawiono wykorzystanie modeli ekonometrycznych w ocenie trendów efektywności produkcji mleka na Słowacji.(abstrakt oryginalny)
W przedsiębiorstwach krajowych coraz częściej tworzone są centra kosztów i centra zysku. Centrum kosztów może być każda komórka organizacyjna przedsiębiorstwa (zarządu i ruchu), jeśli daje się dla niej określić okresowe zadanie kosztowe (budżet). Centrum zysku zaś powstaje gdy komórka uczestniczy bezpośrednio w sprzedaży na rynku, a tym samym poddawana jest ocenie rynku.
W przedsiębiorstwach krajowych coraz częściej wprowadzane są centra kosztów i centra zysku. Przynosi to pozytywne wyniki w postaci obniżenia poziomu zapasów i przyśpieszenia ich rotacji, skrócenia cyklu produkcji i realizacji zamówień, redukcji kosztów wytwarzania i zarządzania, co wpływa korzystnie na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Ważną rolę w tym procesie spełnia logistyka.
Koszt kapitału firmy składa się z dwóch głównych składników: kosztu długu oraz kosztu kapitału własnego. Autorka opisała metody obliczania kapitału własnego powstałe z przeznaczeniem dla spółek notowanych na giełdzie i będących w obrocie publicznym. Należą do nich: model wyceny aktywów kapitałowych (CAPM), metoda oparta na stopie dochodu z obligacji z premią za ryzyko, metoda zdyskontowanych przepływów środków pieniężnych (DCF). W artykule przedstawiono także koszty kapitału własnego w ujęciu operacyjnym oraz koncepcje analitycznego procesu hierarchizacji (AHP) na podstawie której szacuje się premię za ryzyko.
Nieodłączną stroną pogłębiania rachunku ekonomicznego w organizacjach gospodarczych jest pełniejsze stosowanie mechanizmu finansowego celem wywierania nacisku na rzecz osiągania efektywności w ich gospodarowaniu i tak zarówno z punktu widzenia zaspokajania potrzeb, jak też z punktu widzenia zasady gospodarności. W teorii i praktyce ekonomicznej państw socjalistycznych w sposób widoczny znajduje wyraz dążenie do stopniowego przekształcania stosunków finansowych, z dotąd raczej tylko pasywnego instrumentu, wykorzystywanego przede wszystkim do zapewniania wykonania planowanych zadań materialnej (rzeczowej) strony reprodukcji - w bardziej równoprawny element mechanizmu gospodarczego, który mógłby w sposób bardziej skuteczny i kompleksowy wpływać na działania ekonomiczne i podejmowanie właściwych rozstrzygnięć na wszystkich szczeblach zarządzania i kierowania. Intensyfikacja oddziaływania mechanizmu finansowego na ogólną działalność ekonomiczną w sferze rozrachunku gospodarczego zależna jest jednak - z jednej strony - od endogennych czynników tkwiących niejako w samej dziedzinie finansów (np. sposób finansowania poszczególnych potrzeb, koncepcja odpisów i wpłat, stosunków z bankiem itp.), a z drugiej - odczynników egzogennych, tworzących cały system zarządzania. (fragment tekstu)
Ustalenie średniego ważonego kosztu kapitału przedsiębiorstwa wymaga oszacowania trzech elementów: kosztu kapitału własnego, kosztu kapitału obcego i struktury kapitałowej. W praktyce gospodarczej najwięcej problemów powstaje w trakcie ustalania kosztu kapitału własnego. W procesie tym wykorzystuje się wiele modeli, spośród których najczęściej model wyceny aktywów kapitałowych (Capital Asset Pricing Model CAMP). Z kolei szacowanie kosztu kapitału własnego metodą CAPM, wymaga ustalenia trzech elementów, w tym współczynnika beta. Temu zagadnieniu poświęcony jest referat. Autorka opisała alternatywne podejście do szacowania współczynnika ryzyka systematycznego beta oraz sposób wyznaczania księgowej wielkości współczynnika beta.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.