Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company's fixed assets
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu było dokonanie analizy struktury majątkowo-kapitałowej spółki Forte SA i próba oszacowania pozycji konkurencyjnej firmy na rynku. Badaniem objęto dane ze sprawozdań finansowych spółki z lat 2004-2016. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ukazanie istoty zarządzania majątkiem trwałym przedsiębiorstwa, jak również przedstawienie wyników przeprowadzonych badań dotyczących wpływu różnych czynników na podejmowane decyzje inwestycyjne wśród wybranych przedsiębiorstw przemysłu meblarskiego. W pierwszej kolejności przedstawiono teoretyczne problemy zarządzania majątkiem, ze szczególnym uwzględnieniem tych problemów, które bezpośrednio mają wpływ na kształtowanie odpowiedniej struktury tego majątku. Następnie dokonano empirycznej weryfikacji założeń teoretycznych na przykładzie odpowiednio wybranych przedsiębiorstw przemysłu meblarskiego w ujęciu dynamicznym (w latach 1994, 1998, 2001). Ostatnie fragmenty tego opracowania poświęcono badaniom i analizie finansowej zależności pomiędzy tempem wzrostu poszczególnych elementów majątku, a tempem wzrostu przychodów ze sprzedaży i wyniku finansowego. (fragment tekstu)
W artykule omówiono organizację i zadania gospodarki konserwacyjno-remontowej. Przedstawiono metody oceny gospodarki konserwacyjno-remontowej.
Amortyzacja uważana jest za jedno z głównych źródeł finansowania działalności inwestycyjnej przedsiębiorstwa. Dzięki niej uwalniany jest kapitał określany jako "efekt wolnego kapitału". Skrócenie czasu amortyzacji w rozwiązaniach podatkowych pozwala przedsiębiorstwu na większy przepływ środków pieniężnych, oszczędności podatkowe, dzięki którym mogą zainwestować w rzeczowe składniki majątku trwałego.
Wskazano potrzeby pomiaru utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych dla relacji true and fair view w sprawozdawczości finansowej. Przedstawiono zasady rachunkowości wynikające z Dyrektywy Unii Europejskiej oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Omówiono procedurę ustalania utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Przedmiotem referatu była charakterystyka powszechnie stosowanych form korzystania z obcych środków trwałych oraz ocena konsekwencji wynikających z ich zastosowania. Przedstawione zostały różnice i podobieństwa najczęściej stosowanych sposobów korzystania z obcych składników majątku rzeczowego. W artykule wykorzystana została analiza skutków prawnych, podatkowych i ekonomicznych każdej z omawianych form.
Autor dokonuje analizy przyczyn dekapitalizacji w sferze polityki gospodarczej państwa oraz w sferze działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Formułuje postulaty sprzyjające działalności antydekapitalizacyjnej. Dotyczą one ekonomiczno-finansowych zasad funkcjonowania przedsiębiorstw, działalności inwestycyjnej i gospodarowania środkami trwałymi.
W artykule scharakteryzowano strategie finansowania majątku trwałego przedsiębiorstw, a także dokonano identyfikacji strategii w przedsiębiorstwach przemysłu mleczarskiego województwa podlaskiego oraz poddano analizie jej specyficzne cechy. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest określenie skali i struktury aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw rolniczych Pomorza Środkowego. Analizy tej dokonano na podstawie wartości brutto środków trwałych oraz poziomu nakładów inwestycyjnych, które, zgodnie z metodologią Głównego Urzędu Statystycznego, obejmują nakłady finansowe lub rzeczowe, a ich celem jest stworzenie nowych środków trwałych, a także rozbudowa lub modernizacja istniejących obiektów majątku trwałego. Ponadto, w opracowaniu przedstawiono wartości wskaźnika odnowienia środków trwałych, który za T. Sobczyńskim [2009, s. 160] obliczono jako stosunek wydatków inwestycyjnych (wartość nakładów inwestycyjnych) do wartości majątku trwałego (wartość brutto środków trwałych). Analizą objęte zostały podmioty gospodarcze, w których liczba pracujących w latach 2002-2010 przekraczała 9 osób. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań przeprowadzonych w 20 średnich i dużych przedsiębiorstwach agrobiznesu położonych w województwie świętokrzyskim. Badania dotyczyły zmian w zasobach ludzkich i w strukturze majątkowej. Zaobserwowano znaczną redukcję w zatrudnieniu oraz tendencje spadkowe wartości posiadanego majątku. Stwierdzono, że dokonane zmiany ilościowe nie były wystarczające, potrzebne są bowiem także dostosowania jakościowe dotyczące zarządzania, technologii produkcji i kontaktów z rynkiem.
Organizacja i efektywne gospodarowanie majątkiem trwałym stanowią główny obszar zainteresowania w artykule. Ekonomika eksploatacji i szeroko rozumiana gospodarka majątkiem trwałym obejmuje całość zagadnień techniczno-organizacyjnych związanych z jego pozyskaniem, eksploatacją, wykorzystaniem, likwidacją i odnową w aspekcie stosowanych technologii i postępu technicznego. Analiza problematyki optymalizacji w zarządzaniu technicznymi składnikami majątku sprowadzona jest do działania, które przy najmniejszym zużyciu zasobu, pozwala osiągnąć określony efekt ekonomiczny w postaci zwiększenia produkcji i obniżki kosztów własnych. Ekonomika eksploatacji i procesy ją determinujące podczas użytkowania obiektów technicznych poddano szczegółowej analizie w celu wskazania metod zapewnienia wymaganej efektywności przedsięwzięć z udziałem technicznych składników majątku trwałego. Efektywność ściśle połączona jest z eksploatacją, a w efekcie z właściwościami składników majątku, ponieważ niezawodność, trwałość i jakość majątku trwałego łączone są z kosztami użytkowania. Charakterystyka ekonomiki eksploatacji stanowi wpływ wskaźników niezawodności na kształtowanie się kosztów ponoszonych na obsługę i naprawę składników majątku i bezpośrednio determinowana jest zmianami stosowanej techniki i technologii. Efektem prowadzonego wnioskowania jest konkluzja wskazująca na wpływ dynamiki technologii na strategię gospodarowania technicznymi składnikami majątku oraz na znaczenie tych zmian w rachunku ekonomicznym przedsięwzięć z wykorzystaniem majątku trwałego.(abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie majątku trwałego należy ujmować jako całokształt organizacyjnie uporządkowanych, wzajemnie powiązanych działań, zmierzających do zgodnego z przeznaczeniem zastosowania środków trwałych. W podejmowanej analizie przedstawione są problemy organizacji i strategii racjonalnego gospodarowania oraz racjonalnego wykorzystania środków trwałych. W tym względzie przerwy w eksploatowaniu i użytkowaniu związane ze świadomie ustalonym cyklem resursowo-remontowym, a warunek skuteczności strategii użytkowania kapitału trwałego, jako jej pozytywne sprzężenie z ogólną strategią rozwoju przedsiębiorstwa.
Celem publikacji jest udowodnienie tezy, że w teorii finansów przedsiębiorstw, szczególnie dotyczących amortyzacji, jest ona postrzegana jako kapitał. Podejmując problematykę kapitału amortyzacyjnego autorka opisuje i systematyzuje podstawowe terminy z zakresu definicji i funkcji amortyzacji oraz zarysowuje jej znaczenie dla reprodukcji majątku trwałego.
Z artykułu wynika, że polskie przediębiorstwa na ogół właściwie wykorzystały okres dobrej koniunktury gospodarczej. Dynamicznie rosy nakłady inwestycyjne i pojawiała się efektywność wykorzystania posiadanego majątku trwałego. Wysoki udział zakładów inwestycyjnych w wypracowanym zysku brutto świadczy ponadto o tym, że wiele przedsiębiorstw, szczególnie średnich i dużych, wykorzystywało zewnętrzne źródła finansowania tej grupy nakładów. Pogorszenie efektywności wykorzystania środków trwałych w mikroprzedsiębiorstwach może wynikać z tego, że dla tej grupy przedsiębiorstw funkcjonujących na ogół jako podmioty nieposiadające osobowości prawnej, ważniejsza od efektywności jest minimalizacja obciążeń podatkowych. (fragment tekstu)
16
Content available remote Benchmarking w zarządzaniu wartością nieruchomości przedsiębiorstw
84%
Koncepcja benchmarkingu jest osadzona na gruncie zasad najlepszych praktyk stosowanych przez przedsiębiorstwa w procesie zarządzania, w tym strategicznego zarządzania nieruchomościami, wykorzystywana jako narzędzie zwiększania efektywności oraz konkurencyjności organizacji poszukujących skutecznych rozwiązań w zarządzaniu aktywami. Przyjmując, że najlepsze praktyki oparte na benchmarkingu stanowią uzupełnienie obowiązujących standardów w zakresie zarządzania, w artykule zamierza się przeanalizować założenia standaryzacji zarządzania nieruchomościami korporacyjnymi w koncepcji facility management oraz rolę i przewidywany zakres benchmarkingu w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono badania w których zawarto wyniki związane ze stanem majątku trwałego w budownictwie oraz możliwościami jego finansowania.Badaniami objęto lata 1982-1987.
Problem mierzenia majątku trwałego wywołuje wiele kontrowersji w literaturze i dotychczas nie można wskazać jednoznacznych metod jego pomiaru nie budzących wątpliwości. Można jednak stwierdzić zależność proponowanych rozwiązań od celu przeprowadzanej analizy oraz konieczności odzwierciedlenia (szczególnie w ujęciu agregatowym) nie tylko wielkości lecz i jakości majątku. Każde poznanie zarówno statyczne jak i dynamiczne wymaga porównań. Szczególne znaczenie ma porównywanie obiektów złożonych, wynika to z ich różnorodności czasowej, jakościowej i przestrzennej. Porównania obiektów złożonych można przeprowadzać dwojako: analitycznie - ze względu na każdą cechę oddzielnie lub syntetycznie - wykorzystując wskaźnik syntetyczny. Podejście syntetyczne pozwala na ominięcie (rozwiązanie) konfliktu wskazań występujących przy korzystaniu ze wskaźników analitycznych. Majątek trwały jest obiektem złożonym. Ten sam wolumen majątku trwałego znajdujący się w różnych jednostkach gospodarujących, gałęziach czy regionach posiada często odmienną charakterystykę struktury, jakości, nowoczesności, wydajności, wykorzystania. Zasób majątku trwałego gałęzi odzwierciedla w pewnej mierze odmienności technologiczne gałęzi oraz zróżnicowanie ich znaczenia dla gospodarki regionu. Jest to wynikiem czynników, które wywierały wpływ na kierunki rozwoju określonych gałęzi w regionie, a więc zarówno szczególnych cech naturalnych regionu, jego tradycji, jak również realizowanej strategii rozwoju. Propozycja zastosowania wielowymiarowej analizy porównawczej do charakterystyki majątku trwałego pozwala na uzyskanie wskaźnika syntetycznego (będziemy go nazywać syntetyczną miarą potencjału majątku), który umożliwia uporządkowanie gałęzi według posiadanego potencjału. Można również grupować gałęzie o zbliżonych potencjałach majątku. Podejście takie może okazać się szczególnie przydatne przy ocenach porównawczych gałęzi jak również przy określaniu kierunku zmian jakie zachodzą w majątku wraz z upływem czasu. Korzystać z tej metody można również przy porównaniach w skali przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
Autor zajmuje się problemem wyznaczania normatywnego i faktycznego okresu użytkowania maszyn i urządzeń technicznych w aspekcie inflacyjnego ruchu cen.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.