Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company accounts
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Termin "kreatywna księgowość" pojawił się przy okazji spektakularnych bankructw przedsiębiorstw gospodarki amerykańskiej, w tym Enronu i WorldComu. Kreatywna księgowość polega na manipulowaniu danymi księgowymi w celu ukrycia niekorzystnych zdarzeń gospodarczych w księgach firmy, a w szczególności w jej sprawozdaniu finansowym. Kategorią bardzo podatną na manipulacje są zyski księgowe. Manipulowanie danymi księgowymi to praktyka, która nie ominęła Polski. Artykuł ma na celu przedstawienie przykładów kreatywnej księgowości z praktyki polskich przedsiębiorstw.
W artykule przedstawiono organizację spółek partnerskich oraz ustalenie i podział wyniku. Na koniec przedstawiono zmiany kapitałowe.
Decyzja o likwidacji spółki rodzi wiele problemów natury księgowej. Spora część z nich wynika z braku jasnych regulacji i niezharmonizowania przepisów. Artykuł poświęcony jest zagadnieniom, z którymi zmierzyć się musi księgowy spółki prawa handlowego postawionej w stan likwidacji z innych przyczyn aniżeli upadłość. Spółka taka chce lub musi się rozwiązać kończąc swój byt prawny, z czym wiąże się wykreślenie z rejestru sądowego. O ile przy tym rozwiązanie spółek kapitałowych i komandytowo-akcyjnych obowiązkowo poprzedza postępowanie likwidacyjne jest dobrowolne, ale dogodne, gdyż ułatwia osiągnięcie celu, jakim jest rozwiązanie spółki.(fragment tekstu)
Wybór określonej formy prawno-organizacyjnej dla prowadzenia działalności dokonany na etapie zakładania przedsiębiorstwa nie jest wiążący na cały okres prowadzenia działalności gospodarczej. W trakcie działalności, uwzględniając zmieniające się otoczenie gospodarcze lub skalę prowadzonej działalności oraz związane z nią potrzeby zarządzania i organizacji jednostką lub wymogi rynku, na którym działa przedsiębiorca, możliwa jest zmiana pierwotnie podjętej decyzji. Kodeks spółek handlowych w Tytule IV zawiera stosowne regulacje w zakresie zmian form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej, dopuszczając również przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. W spółce jednoosobowej jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentowania spółki (nie dotyczy to zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego), dlatego to wraz z przekształceniem konieczne jest powołanie innego niż wspólnik członka zarządu, i tym samym przekazanie w całości lub części uprawnień do bieżącego zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
Przedstawiono korzyści i straty wynikające z fuzji i przejęć spółek publicznych w latach 1997 –2003. Podkreślono zbieżność wyników badań z polskiego rynku z obserwacjami na rynkach rozwiniętych. Zwrócono uwagę na decydujące znaczenie korekty wyników o sektor lub spółkę kontrolną dla wyników badań.
Omówiono sposoby łączenia się spółek przewidziane w prawie handlowym i metody ich rozliczania, proponowane przez przepisy prawa bilansowego. Metody rozliczania procesu łączenia się spółek to metoda nabycia ma zastosowanie gdy występuje spółka przejmująca i metoda łączenia udziałów stosowana w przypadku kiedy żadna z spółek nie może być spółką przejmującą.
Spotyka się różne rozporządzanie udziałem w spółce z o.o., takie jak wniesieni aportem do innej spółki, przewłaszczenie na zabezpieczenie wierzytelności, powiernicze przeniesienie, a także najczęstsza - sprzedaż. Mimo, że właśnie sprzedaż udziały występuje najczęściej, jej podatkowe skutki nie są dotąd przesądzone. Problem powstaje, gdy data sprzedaży rozmija się z terminem płatności wynagrodzenia za sprzedane udziały. Spory rodzi wówczas kwestia ustalenia momentu opodatkowania przychodu ze sprzedaży.(fragment tekstu)
W artykule przebadano możliwości pomiaru wielkości ryzyka rynkowego na podstawie danych księgowych. Współczynnik beta określony na podstawie danych księgowych nosi nazwę beta księgowego. Procedura ta jest szczególnie ważna dla przedsiębiorstw nie notowanych na giełdzie, ponieważ umożliwia im określenie wielkości ryzyka rynkowego, opierając się na danych księgowych. W artykule stawiamy tezę o tym, że beta księgowe stanowi dobre przybliżenie beta rynkowego.W dalszej części pracy stworzono model pozwalający na ustalenie beta księgowego dla przedsiębiorstw notowanych na WGPW. Poziom ryzyka dla tych spółek określa się poprzez porównanie ich do stworzonego portfela referencyjnego. Założenia do modelu przyjęto na podstawie analizy propozycji literaturowych. Następnie beta księgowe dla przedsiębiorstw porównano z beta rynkowymi w celu ustalenia powiązań między nimi. (fragment tekstu)
Artykuł poświęcono problemowi wyceny wartości niematerialnych i prawnych w spółkach nowych technologii między innymi w spółkach internetowych. Przedstawiono krótką charakterystykę wartości niematerialnych i prawnych oraz omówiono trzy podstawowe metody ich wyceny: metodę kosztową, rynkową oraz dochodową,. Ta ostatnia metoda jest najczęściej stosowaną metodą wyceny.
Zmiany w systemie rachunkowości przedsiębiorstw prowadzą do ich szerokiego otwarcia na potrzeby akcjonariatu. W artykule przedstawiono zarys zmian jakie mogą być wdrożone w każdym modelu sprawowania nadzoru właścicielskiego. Konieczne do tego są zmiany prawne w systemach rachunkowości spółek akcyjnych, a także w zakresie kompetencji tego nadzoru.
Celem autorki było przybliżenie podstawowych zasad związanych z rachunkowością różnych form łączenia się spółek kapitałowych. Punktem wyjścia były pojęcia i rozwiązania przewidziane w ustawie o rachunkowości po nowelizacji 9 listopada 2000 roku oraz przepisy kodeksu spółek handlowych (ksh).
1 stycznia 2001 roku weszły w życie zasady i sposoby połączeń spółek kapitałowych i osobowych sprecyzowane w dwóch ustawach: w ustawie z 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych oraz w ustawie z 29 września 1994 roku o rachunkowości gruntownie znowelizowanej ustawą o zmianie przedmiotowej ustawy z 9 listopada 2000 roku. W pierwszej z wymienionych ustaw przyjęte zostały zasady i warunki połączeń, w drugiej określono sposób przeprowadzenia połączeń oraz ujęcia skutków finansowych w księgach rachunkowych i wykazania w sprawozdaniach finansowych. Autorka przedstawiła dwie metody rozliczania i ujmowania połączeń spółek handlowych zawarte w znowelizowanej ustawie o rachunkowości tj. metodę nabycia i metodę łączenia udziałów.
Cel - pilotażowa ocena jakości informacji ujawnianych o zobowiązaniach finansowych w skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych spółek z indeksu WIG 30. Podjęto także próbę identyfikacji związków między jakością ujawnień a: wiarygodnością kredytową jednostek, rodzajem finansowania dłużnego oraz sektorem działalności. Metodologia badania - studia literaturowe, metoda analizy i konstrukcji logicznej, badanie empiryczne z wykorzystaniem indeksu ujawnień DI. Wynik - jakość ujawnień w przedmiocie badania jest wysoka w zakresie informacji ogólnych i istotnie niższa w zakresie informacji szczegółowych. Relatywnie najwyższą jakością ujawnień cechują się spółki o średnim poziomie wiarygodności kredytowej, spółki sektora paliwowego i energetycznego oraz spółki o wyższym udziale długu publicznego (obligacji). Oryginalność/Wartość - badanie poszerza dorobek poznawczy nurtu badań nad jakością ujawnień w sprawozdaniach finansowych. Badanie obejmuje autorską propozycję indeksu ujawnień. (abstrakt oryginalny)
W wielu spółkach-córkach korporacji międzynarodowych obecnych na polskim rynku dokonują się zmiany w organizacji księgowości. Kryzys gospodarki światowej zmusił zarządy korporacji do wprowadzania programów restrukturyzacyjnych. W efekcie następuje centralizacja procesów księgowych w grupach kapitałowych, a tym samym obniża się rola i znaczenie lokalnej kadry. Autor analizuje skutki zmian dla jakości i rzetelności informacji finansowej spółek-córek, i pokazuje ich negatywne następstwa. (abstrakt oryginalny)
Pomimo implementacji dyrektywy regulującej połączenia transgraniczne do prawa krajowego Polski i Republiki Czeskiej, nadal występują trudności w przeprowadzeniu polsko-czeskiego połączenia. W artykule wskazano możliwe rozwiązanie problemu dotyczącego dnia księgowego rozliczenia połączenia. Artykuł prezentuje też rozważania dotyczące metodyki ustalania wartości firmy poprzez analizę porównawczą czeskich i polskich regulacji rachunkowości połączeń. Zwrócono uwagę na zagrożenie nieprawidłowej wyceny wartości firmy oraz pominięcie wyniku finansowego osiągniętego na transakcji połączenia, co może mieć miejsce w wypadku literalnego stosowania polskich regulacji rachunkowości połączeń.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą zwrócenia uwagi na najistotniejsze problemy, pojawiające się w trakcie wyceny wartości niematerialnych i prawnych w klubach sportowych.
W związku z coraz bardziej nasilającym sie zjawiskiem przejmowania i łączenia spółek, zachodzi konieczność odzwierciedlenia tych procesów w księgach rachunkowych. Problem ten znalazł odbicie w międzynarodowych regulacjach rachunkowych (MSR nr 22, VII Dyrektywa Unii Europejskiej) oraz w przepisach poszczególnych krajów (np. amerykańskie standardy GAAP). Omówiono zjawiska połączenia spółek według projektu zmian ustawy o rachunkowości, który dopuszcza rozliczenie połączenia spółek metodą nabycia oraz metodą łączenia udziałów. W artykule omówiono obydwie metody.
Tworząc spółkę lub powiększając jej kapitał zakładowy, wspólnicy obejmują udziały/akcje w zamian za wkład gotówkowy lub niepieniężny (aport). Przedmiotem aportu mogą być m.in. udziały/akcje objęte lub nabyte w innej spółce kapitałowej. Wiążą się z tym obowiązki podatkowe. Przyjrzyjmy się skutkom takich transakcji w podatku dochodowym, VAT i PCC.(fragment tekstu)
O przekształceniu podmiotu gospodarczego - w rozumieniu prawnym - mówimy wtedy, gdy dochodzi do zmiany formy prawnej tego podmiotu na inną, natomiast nie dochodzi do zamiany tego podmiotu na podmiot inny. Jest to wtedy kontynuacja (ciąłość) osoby prawnej. Autorzy przedstawili to zagadnienie na gruncie prawa spółek i Ustawy o rachunkowości, szczególną uwagę poświęcając ewidencji i analizie kapitału.
Przedmiotem artykułu jest problematyka doskonalenia międzynarodowej rachunkowości dla osiągnięcia jej interpaństwowej (interkontynentalnej) rzetelności, czytelności i poprawności.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.