Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company auxiliary units
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozwój praktyk podwykonawstwa uznany jest w literaturze tematu za metodę stymulowania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz jako sposób kreowania okazji rynkowych. Podwykonawstwo tradycyjnie kojarzone jest z relacją dużych i rozwiniętych przedsiębiorstw, często międzynarodowych, z mniejszymi i słabszymi graczami rynkowymi, którzy świadczą usługi podwykonawstwa większym partnerom. Niniejszy artykuł skupia się na podwykonawstwie opartym na obustronnie korzystnej relacji mniejszych podmiotów i prezentuje sytuacje, w których partnerska relacja podwykonawstwa jest okazją przedsiębiorczą. Artykuł przedstawia poszczególne kategorie powodów, dla których małe i średnie przedsiębiorstwa mogą angażować się w partnerskie podwykonawstwo. Opracowanie poddaje analizie podwykonawstwo, odwołując się do teorii przedsiębiorczości i okazji jako podstawowej jednostki badawczej tej teorii. Praca omawia determinanty identyfikacji i eksploatacji okazji przedsiębiorczych w kontekście podwykonawstwa oraz przedstawia przedsiębiorczą orientację w podwykonawstwie na przykładzie podwykonawców przetwórstwa rybnego w pół- nocno-zachodniej Polsce. Podsumowaniem rozważań jest propozycja modelu badawczego podwykonawstwa przemysłowego oraz egzemplifikacja przedstawionych związków na przykładzie lokalnego przemysłu przetwórstwa rybnego w północno-zachodniej Polsce.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia rachunek rezultatów w jednostkach gospodarczych, który opiera się zarówno na wewnętrznych jak i zewnętrznych kryteriach sukcesu. Cechą wspólną wymienionych koncepcji jest dążenie do osiągnięcia sukcesu rynkowego przedsiębiorstwa przez lepszą organizację procesów wytwarzania i dystrybucji oraz redukcji kosztów.
W artykule autorka analizuje udział jednostek pomocniczych w procesie zarządzania gminą na podstawie wyników badań zrealizowanych przy jej udziale w 2011 r. w wybranych miastach województwa śląskiego. Autorka opisuje funkcjonowania jednostek pomocniczych (dzielnic i osiedli) z uwzględnieniem procesów ich komunikowania się z lokalną społecznością, przywołując opinie lokalnych liderów bezpośrednio zaangażowanych w funkcjonowanie jednostek zarówno na temat praktycznego działania jednostek, jak i sugerowanych zmian, które pozwalałyby na bardziej efektywne zarządzanie jednostkami i wzmocnienie ich roli w strukturach samorządu. (abstrakt oryginalny)
W większych jednostkach gospodarczych, oprócz wydziałów zajmujących się podstawową działalnością wytwórczą i usługową, znajdują się również wydziały zajmujące się działalnością pomocniczą. W artykule omówiono rozliczanie kosztów świadczeń wydziałów pomocniczych i ewidencyjne ujęcie kosztów działalności pomocniczej. Przedstawiono również wykorzystanie informacji o kosztach i wynikach działalności pomocniczej przez zarząd oraz potrzeby informacyjne kierownika wydziału pomocniczego.
Ewolucja samorządu terytorialnego wymaga jego zmian. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie projektowanej istotnej zmiany w zakresie obejmującym jednostki pomocnicze gmin. Ustawodawca zmierza do ich umocnienia, traktując je jako coraz bardziej istotny element samorządu terytorialnego. Zamierza się przyznać jednostkom pomocniczym niepełną (ułomną) postać podmiotowości prywatnoprawnej, wyposażyć je w zadania publiczne i przyznać coraz więcej możliwości uzyskiwania środków finansowych. Dotychczasowe atrybuty gminy jako jednostki samorządu stają się przynajmniej w części udziałem także jednostek pomocniczych gminy. Zwiększeniu ma ulec zakres ustawowej regulacji, co ogranicza możliwości swobodnego kształtowania pozycji tych jednostek w obrębie gmin. Projektuje się dalsze zróżnicowanie sołectw w odniesieniu do pozostałych jednostek pomocniczych, co wydaje się także nie mieć dostatecznego uzasadnienia. Zaprezentowane zmiany wymagają jednak głębszej dyskusji i wyeliminowania przedstawionych mankamentów. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor charakteryzuje problematykę zatrudnienia urzędnika wyborczego w świetle znowelizowanego art. 191b § 1 ustawy z 5.01.2011 r. - Kodeks wyborczy oraz ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych. Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in.: pojęcie pracownika samorządowego, charakterystyka form zatrudnienia urzędnika wyborczego w jednostkach pomocniczych gminy, zarządzie lub biurze związku międzygminnego, oraz w biurach (lub ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono formy restrukturyzacji zaplecza pomocniczego, wskazując, że utrzymywanie różnych form integracji z przedsiębiorstwem macierzystym nie tylko nie przyniosło właściwych efektów adaptacyjnych, ale jednocześnie opóźniało proces przekształceń i pełnego usamodzielnienia. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest przedstawienie związku autonomizacji z dezintegracją przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę zwrócono na fakt, że autonomizacja jednostek wewnętrznych czasami może doprowadzić do sytuacji, kiedy cele pośrednie stają się celami głównymi, co może powodować entropię organizacji. Referat omawia z jednej strony wpływ autonomizacji na dezintegrację zasobów, z drugiej zaś zależność między autonomizacją a dezintegracją funkcji przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem niniejszego artykułu jest próba analizy wybranych problemów prawnych związanych z przekształcenie gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych w instytucje gospodarki budżetowej. W pierwszej części opracowania wskazano kontrowersje dotyczące przepisów stanowiących normatywną podstawę owego przekształcenia. W kolejnych częściach przedstawiono zakres praw i obowiązków przejmowanych przez tworzone jednostki oraz status prawnopodatkowy gospodarstw pomocniczych i instytucji gospodarki budżetowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.