Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 158

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company capital structure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Powyższe opracowanie przedstawia badania empiryczne kształtowania się struktury kapitału w przedsiębiorstwach na podstawie wybranej szerokiej populacji spółek. Dane pochodzą z krajów, które zdaniem autorów stanowią odpowiednią próbę przedstawiającą rożne charakterystyki rynków finansowych. Dodatkowo w badanie włączono Polskę, która jest największym nowym członkiem Unii Europejskiej i łącznie z szeregiem innych krajów z Europy Środkowo-Wschodniej zaczęła budować swój rynek finansowy dopiero po roku 1990. Badaniu poddano niespełna 2000 przedsiębiorstw, z czego prawie 200 pochodzi z Polski. Tendencje w kształtowaniu się struktury kapitału oraz jej determinanty zostały przeprowadzone dla każdego z krajów z osobna, a także dla wszystkich krajów razem. Do przeprowadzenia badań wykorzystano tzw. badania panelowe, w których obserwacje równocześnie mają charakter przekrojowy opisujący poszczególne spółki oraz biorą pod uwagę kolejne lata. W badaniach statycznych zastosowano trzy alternatywne metody: model efektów stałych (fixed effects model), model efektów zmiennych (random effect model) oraz model połączonych danych (pooling model). Zmienne zależne zostały dopasowane w ten sposób, aby jak najlepiej wytłumaczyć strategie kształtowania kapitału stałego w przedsiębiorstwach zarówno po kątem udziału długu w całości aktywów, jak i udziału zdefiniowanego kapitału stałego także w całości aktywów. (fragment tekstu)
2
100%
Przedstawiono podział kapitału przedsiębiorstwa wg różnych kryteriów oraz dokonano jego ogólnej charakterystyki. Zwrócono także uwagę na czynniki wpływające na strukturę kapitału, a następnie na przykładzie firmy PGNIG S.A. oceniono strukturę kapitału.
3
Content available remote Czynniki wpływające na strukturę kapitału w przedsiębiorstwie
100%
Kluczowym aspektem działań przedsiębiorstwa jest poszukiwanie różnorodnych źródeł finansowania i umiejętne kształtowanie struktury posiadanego kapitału w taki sposób, aby miała ona korzystny wpływ na rentowność. Jest to bowiem podstawowy warunek rozwoju i realizowania głównego celu, którym jest wzrost wartości rynkowej, bez względu na to, w jaki sposób ta wartość jest definiowana. Nie ma przy tym stałych, jednolitych metod kształtowania tej struktury, chociaż warto w procesie podejmowania decyzji finansowych kierować się pewnymi zasadami, wśród których należy zwrócić przede wszystkim uwagę na problem ryzyka finansowego, w tym głównie płynności finansowej. Struktura kapitałowa w przedsiębiorstwie kształtowana jest pod wpływem wielu czynników i uwarunkowań. Znaczenie tych czynników jest różne i warto je rozpatrywać oddzielnie dla każdego przypadku. Ogólnie jednak można przyjąć, że występują tu dwie grupy: uwarunkowania o charakterze mikroekonomicznym i makroekonomicznym. W ramach tych grup można mówić o czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych, chociaż niekiedy przyjmuje się, że dotyczą one głównie uwarunkowań o charakterze zewnętrznym. (fragment tekstu)
Dotychczasowe badania nad sposobem finansowania przedsiębiorstw rodzinnych wskazują, że charakteryzuje się on dużym udziałem wykorzystania kapitału własnego i niskim poziomem zadłużenia. Celem artykułu jest wskazanie specyfiki finansowania przedsiębiorstw rodzinnych. Na podstawie badania kwestionariuszowego przeprowadzonego z przedsiębiorcami regionu łódzkiego stwierdzono, że podmioty te na ogół nie są zadłużone i nie korzystają z zewnętrznych źródeł kapitału własnego. Często utrzymują także wysoką płynność finansową, wykazując awersję do ryzyka. Struktura finansowania wraz ze wzrostem firmy rodzinnej zmienia się jednak nieco inaczej niż w przypadku firmy nierodzinnej, co może wskazywać na występowanie specyficznych cech finansowania przedsiębiorstw rodzinnych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Shaping Capital Structure in Enterprises
100%
The aim of this article is to investigate the capital structure of small and medium sized enterprises (SMEs) in Poland. Different capital structures are reviewed in order to test their applicability to small business sector and to identify the most important determinants influencing financial policy of small and medium sized enterprises. The results may be used by small owners and policy makers to take advantage of better mixes of financial resources. (original abstract)
Przedstawiono główne determinanty wpływające na wartości przedsiębiorstwa. Zidentyfikowano czynniki kreujące wartość podmiotu i powiązano je z systemem kluczowych nośników wartości, przeznaczonych dla danego podmiotu mającego istotne znaczenie w procesie zarządzania przedsiębiorstwem.
7
75%
W opracowaniu przedstawiono badania dotyczące zależności pomiędzy różnymi fazami cyklu życia przedsiębiorstwa a wybranymi miarami struktury kapitału. Wyniki przeprowadzonych badań pokryły się z teorią wydziobywaną struktury kapitału mówiącą, że we wczesnych fazach cyklu życia przedsiębiorstwa powinna występować skłonność do finansowania się długiem, natomiast są w sprzeczności z teorią wymiany, jak również badaniami przeprowadzonymi na polskich spółkach. Przedsiębiorstwa w fazie wprowadzenia i wzrostu charakteryzowały się istotnie niższym poziomem wskaźnika udziału kapitału własnego w źródłach finansowania, w porównaniu z tymi znajdującymi się w fazie wstrząsu. Istotnie wyższym poziomem udziału zobowiązań długoterminowych w źródłach finansowania charakteryzowały się przedsiębiorstwa w fazie wzrostu, w porównaniu z przedsiębiorstwami znajdującymi się w fazie dojrzałości, wstrząsu oraz upadku. Przedsiębiorstwa w fazie wprowadzenia charakteryzowały się istotnie wyższym poziomem udziału zobowiązań krótkoterminowych w źródłach finansowania w porównaniu z przedsiębiorstwami z fazy wzrostu, dojrzałości oraz wstrząsu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano zależności pomiędzy strukturą kapitału przedsiębiorstw a wybranymi czynnikami, m.in.: stopniem płynności, ilością posiadanych środków trwałych, wielkością przedsiębiorstwa, czy rentownością przedsiębiorstwa. Sprawdzono również, czy zależności te mogą służyć jako poparcie teorii hierarchii źródeł finansowania lub statycznej teorii substytucji. Badanie zostało oparte na analizie panelowej spółek notowanych nieprzerwanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 1998-2013. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Kierunki badań nad determinantami struktury kapitału przedsiębiorstw w Polsce
75%
Struktura kapitału i jej determinanty to jedno z najczęstszych i najważniejszych zagadnień podejmowanych w literaturze finansowej. W większości publikacji dominują jednak rozważania teoretyczne. Bardzo mało jest badań empirycznych z tego zakresu dotyczących polskich przedsiębiorstw. W wielu podręcznikach z finansów przedsiębiorstw znaleźć można bardzo dużą liczbę determinant struktury kapitału, stanowiących pewne prawidłowości, hipotezy, które nie zawsze były weryfikowane badaniami empirycznymi. Celem niniejszego artykułu jest próba syntetycznej prezentacji wyników kilku przeprowadzonych badań nad tym problemem. Najczęściej stosowaną metodą w tych badaniach była korelacja i regresja, a najważniejszymi determinantami struktury kapitału polskich przedsiębiorstw okazały się rentowność i płynność finansowa. Koszt kapitału, czynnik często wymieniany w literaturze jako najistotniejszy, nie znalazł potwierdzenia w badaniach. Choć w żadnym opracowaniu nie stwierdzono pełnego potwierdzenia którejkolwiek z istniejących w literaturze koncepcji struktury kapitału, teoria hierarchii źródeł finansowania sygnalizowana była jako najbardziej odpowiadająca zmianom poziomu zadłużenia polskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Determinanty struktury kapitału w przedsiębiorstwie
75%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty, zakresu i determinant struktury kapitału w przedsiębiorstwie, która jest niezwykle istotnym czynnikiem w procesie finansowania rozwoju innowacyjnego podmiotów gospodarczych. W rozważaniach na temat kapitałów finansujących działalność innowacyjną przedsiębiorstwa istotne jest precyzyjne zdefiniowanie struktury kapitału oraz określenie różnic między strukturą kapitału a strukturą pasywów w bilansie przedsiębiorstwa i strukturą źródeł finansowania. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba oceny wpływu tarcz podatkowych, odsetkowej i nieodsetkowej, na kształtowanie struktury kapitału przedsiębiorstwa na przy kładzie spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w latach 2005-2010.Wartykule dokonano przeglądu podatkowych teorii struktury kapitału, które wskazują na tarcze podatkowe jako czynnik mający wpływ na decyzje podmiotów gospodarczych w zakresie wyboru źródeł finansowania ich działalności. Omówiono własną metodykę badawczą dotyczącą analizy zależności pomiędzy strukturą kapitału badanych spółek a poziomem tarcz podatkowych. Analizie empirycznej poddano spółki z makrosektora Handel i usługi oraz z trzech sektorów wywodzących się z tego makrosektora: Budownictwo, Handel detaliczny, Informatyka. W badaniach empirycznych wykorzystano metody analizy statystycznej (analiza regresji liniowej wielorakiej). Wykazano dodatnią zależność pomiędzy odsetkową tarczą podatkową a strukturą kapitału spółek makrosektora Handel i usługi oraz sektora Budownictwo oraz ujemną zależność pomiędzy nieodsetkową tarczą podatkową a strukturą kapitału spółek makrosektora Handel i usługi oraz sektora Budownictwo. Dla spółek sektora Handel detaliczny tylko nieodsetkowa tarcza podatkowa była czynnikiem istotnym dla kształtowania struktury kapitału (zależność dodatnia). W sektorze Informatyka tarcze podatkowe nie były istotnymi statystycznie determinantami struktury kapitałowej. (abstrakt oryginalny)
Idea gospodarki opartej na wiedzy wskazuje na innowacyjne przedsiębiorstwa, regularnie inwestujące w badania i rozwój (B+R), jako źródło wzrostu gospodarczego i postępu cywilizacyjnego. Przedsiębiorstwa te zdecydowanie różnią się od tradycyjnych firm. Wyróżnia je odmienna organizacja, sposób zarządzania, prowadzona polityka kosztowa. Podejmowane inwestycje sfery B+R obarczone są wyższym poziomem ryzyka i niepewności, zazwyczaj charakteryzuje je wyższy koszt kapitału i wyższe koszty dostosowawcze. Odmienna wydaje się być również struktura kapitałowa i formy finansowania firm innowacyjnych. Inwestycje w badania i rozwój szczególnie wpływają na sytuację finansową najmniejszych i najkrócej działających na rynku podmiotów gospodarczych. Poziom zysków zatrzymanych w takich przedsiębiorstwach jest zazwyczaj niewystarczający do sfinansowania kapitałochłonnych inwestycji, a uzyskanie finansowania zewnętrznego kapitałem obcym w postaci kredytów czy pożyczek trudne do otrzymania lub obarczone wysokim kosztem. Pozostaje wybór zewnętrznych form finansowania kapitałem własnym, zwłaszcza poprzez rynek venture capital, anioły biznesu czy wprowadzenie firmy na rynek giełdowy. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie struktury kapitałowej przedsiębiorstw innowacyjnych na przykładzie spółek informatycznych wchodzących na rynek NewConnect. (fragment tekstu)
Prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo jest nierozerwalnie związane z ryzykiem. Dzieje się tak ze względu na brak całkowitej pewności co do wielkości i okresu wystąpienia przyszłych przepływów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Jakkolwiek istnieje wiele celów cząstkowych, jednak zawsze w długiej perspektywie zarząd dąży do generowania jak największych zysków, przy możliwie akceptowalnym poziomie ryzyka. Odnosi się to m.in. do racjonalnego wykorzystania kapitału posiadanego przez przedsiębiorstwo oraz tworzenia jego nowych zasobów. Ze względu na zmienność otoczenia, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo, zarząd stoi przed dwoma podstawowymi problemami, a mianowicie wyborem sposobu produkcji i wyborem sposobu finansowania. Polityka kształtowania struktury kapitału wymaga umiejętności stosowania kompromisu pomiędzy ryzykiem związanym ze sfinansowaniem przedsięwzięcia danym kapitałem a wygenerowanym przez niego zyskiem. (fragment tekstu)
W literaturze z zakresu finansów przedsiębiorstwa można odnaleźć różne klasyfikacje i charakterystyki kapitału. Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie i opisanie nowych elementów występujących w typologii kapitału, których pojawienie się jest związane z pogłębionym opisem cech kapitału, a także z innowacjami finansowymi. Omówiono następujące rodzaje kapitału: kapitał bezpośredni i pośredni oraz kapitał warunkowy. Badania nad klasyfikacją oraz właściwościami kapitału wpisują się w zarówno w nurt dyskusji teoretycznej, jak i w praktykę gospodarczą poprzez umożliwienie podejmowania lepszych decyzji finansowych, obejmujących wybór źródeł kapitału oraz kształtowanie jego struktury. (oryginalne streszczenie)
16
75%
Jednym z wiodących problemów dotyczących działalności przedsiębiorstw jest właściwe kształtowanie relacji pomiędzy pozyskiwanymi źródłami finansowania. Jest to zagadnienie, gdyż struktura kapitału ma bezpośredni wpływ na rentowność jednostki, a także skalę ponoszonego ryzyka. Wcale zresztą nie jest łatwo pogodzić te dwa elementy, zaś uzyskiwany w praktyce kompromis właśnie pomiędzy zyskiem i ryzykiem zawsze jest pewną niewiadomą wobec trafności podejmowanych decyzji. Nie ulega przy tym wątpliwości, że dobrym sprzymierzeńcem są tu doświadczenia praktyczne przedsiębiorstw. Bezwzględnie jednak należy stale brać pod uwagę dorobek teoretyczny w tym zakresie, on bowiem znakomicie ułatwia zrozumienie nader przydatnych relacji jakie stale zachodzą pomiędzy różnorodnymi kategoriami ekonomicznymi w firmie, stymulującymi efekty funkcjonowania. Dowodzą tego podane w opracowaniu przykłady niektórych poglądów. (fragment tekstu)
Struktura kapitału mikro- i małych przedsiębiorstw podlega kształtowaniu przez różne czynniki. Równocześnie proporcje kapitału własnego i obcego mają znaczenie dla gospodarki finansowej przedsiębiorstw, i w konsekwencji wyznaczają ich pozycję w strukturze rynku oraz granice ekspansji gospodarczej całego sektora. Przedstawione wyniki badań mogą być pomocne w formułowaniu polityki władz gospodarczych, zwłaszcza w zakresie tworzenia i doskonalenia instrumentów i instytucji finansowych dla tych przedsiębiorstw.
The aim of the paper is to identify differences in enterprises' capital structure and its determinants in Poland and Portugal. The research applies statistical methods to the financial data of 22,775 Polish enterprises and 36,625 Portuguese enterprises for the years 2010-2017. The research results show that: (i) despite several years of ongoing economic integration in the EU differences in enterprises' capital structure in old and new countries of the community still exist, (ii) in Portugal representing the old EU enterprises are more likely to use debt than in Poland being an emerging EU economy, (iii) in Polish enterprises, tangibility, profitability, liquidity and non-debt tax shield exert a negative impact on debt; while growth and size have a positive impact; in Portugal tangibility and a non-debt tax shield show the opposite, (iv) in both countries industry growth decreases indebtedness of enterprises while financial risk results in higher debt; in addition, in Portugal the capital intensity of industry increases the share of debt in capital structure. (original abstract)
19
Content available remote Determinanty struktury kapitałowej w teoriach substytucji
75%
Celem artykułu jest identyfikacja oraz ocena siły i kierunku wpływu wybranych determinant na strukturę kapitałową przedsiębiorstw notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach teorii substytucji. Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Część teoretyczna obejmuje charakterystykę determinant struktury kapitałowej występujących w teoriach substytucji. Część empiryczna dotyczy weryfikacji hipotez w zakresie wpływu różnych czynników na strukturę kapitałową przedsiębiorstwa w ramach teorii substytucji (tj. teorii uwzględniającej koszty bankructwa oraz teorii uwzględniającej koszty agencji). (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa, prowadząc działalność gospodarczą, korzystają z kapitałów pochodzących z różnych źródeł, które są zróżnicowane pod wieloma względami. Optymalny dobór kapitału wymaga określenia bieżących i przyszłych potrzeb finansowych przedsiębiorstwa. W teorii finansów przyjęto, że między kosztem kapitału a wartością przedsiębiorstwa występuje zależność odwrotna, czyli im droższy kapitał pozyska spółka na sfinansowanie inwestycji zwiększających wartość firmy, tym niższy będzie wzrost wartości. Natomiast trudniej jest określić, jaki wpływ na koszt kapitału ma jego struktura oraz jaka jest relacja między strukturą kapitału a wartością przedsiębiorstwa. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy można zwiększyć wartość rynkową obniżając koszt kapitału dzięki zróżnicowaniu jej struktury, rozwiązałoby dylemat, czy finansować inwestycję środkami własnymi, czy długiem. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.