Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company indebtedness
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Zadłużenie zagraniczne Polski zbliża się do kwoty 80 miliardów dolarów. W artykule przedstawiono przyczyny powstania tego długu, sposoby wychodzenia z zadłużenia oraz prognozy na najbliższe lata.
Informacje zaprezentowane w niniejszym opracowaniu pozwalają na dokonanie następujących spostrzeżeń:• Transformacja systemowa polskiej gospodarki zagwarantowała legislacyjną i instytucjonalną sprawność funkcjonowania rynku finansowego w Polsce według wzorców właściwych dla rozwiniętych gospodarek rynkowych.• Reaktywowany w Polsce w 1996 r. rynek obligacji dynamicznie zwiększa swój zasięg mierzony liczbą emitentów, rośnie też sukcesywnie wartość rynku. Natomiast dużą jego ułomnością jest słabo rozwinięty publiczny obrót wtórny.• Segment obligacji przedsiębiorstw stanowi największą część rynku obligacji pozaskarbowych w Polsce, liczony wartością wyemitowanych walorów.• Z roku na rok zwiększa się też aktywność polskich przedsiębiorstw na zagranicznych rynkach obligacji, co świadczy o wdrożeniu polskiej gospodarki w światowe mechanizmy redystrybucji dochodów. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie wyników przeprowadzonych badań ankietowych, skierowanych do osób odpowiedzialnych za finanse w publicznych spółkach akcyjnych w Polsce. Badanie to miało na celu rozpoznanie, jakie są w ich opinii najważniejsze czynniki determinujące strukturę kapitału oraz skonfrontowanie uzyskanych wyników z prezentowanymi w literaturze przedmiotu teoriami struktury kapitału. Za najbardziej istotny czynnik badani uznali elastyczność finansową, co jest zgodne z teorią hierarchii źródeł finansowania, ponieważ pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na mniej korzystny kapitał zewnętrzny. W odniesieniu do teorii substytucji respondenci potwierdzili, iż duże znaczenie mają koszty trudności finansowych, a także zmienność zysków i przepływów pieniężnych.(abstrakt oryginalny)
Autorka omawia 3 typy wskaźników służących do oceny stanu zadłużenia. W oparciu o nie dokonuje analizy, której celem jest ustalenie ogólnego stanu i zmian zadłużenia kredytowego przedsiębiorstw wobec banków. Badania przeprowadzono na podstawie opracowywanej corocznie w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN Listy 500 największych pod względem obrotów przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego. W badaniach wykorzystano dane dotyczące 600 przedsiębiorstw (poszerzona lista). Podstawą badań był przełomowy dla okresu transformacji rok 1994, kiedy po raz pierwszy po 5 latach transformacji przedsiębiorstwa przemysłowe uzyskały dodatni globalny wynik finansowy netto. Artykuł stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy kredyty stanowią w obecnej sytuacji pomoc, czy przeszkodę w działalności przedsiębiorstw.
Eksperci Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Analiz Porównawczych oceniają zagraniczne zadłużenie polskich firm na ok. 12 mld dol. To równowartość 45 proc. oficjalnych rezerw walutowych państwa. Czy taki dług może być już niebezpieczny dla gospodarki?
W artykule zaprezentowano nie znaną w Polsce metodę, która pozwala ocenić pojemność zadłużeniową firmy. Model LKL może być używany jako uzupełniający tradycyjną analizę finansową.
8
Content available remote Diagnoza zadłużenia przedsiębiorstw branży przemysłu chemicznego Opolszczyzny
100%
Artykuł prezentuje wyniki badań nad zadłużeniem przedsiębiorstw należących do branży przemysłu chemicznego, które prowadzą działalność na terenie województwa opolskiego. Badania oparto na analizie wskaźnikowej, ze szczególnym uwzględnieniem wskaźnika ogólnego zadłużenia, udziału krótkoterminowego kapitału obcego w kapitale obcym, zadłużenia kapitału własnego oraz zadłużenia długoterminowego.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba zbadania charakteru i siły zależności występującej między zadłużeniem a rentownością kapitału własnego spółek przemysłowych notowanych na GPW w Warszawie. Odpowiedź na pytanie, czy i w jakim stopniu zmiana struktury kapitału znajduje odzwierciedlenie w pozytywnym oddziaływaniu dźwigni finansowej na rentowność kapitału własnego uznać należy za ważną dla formułowania realizacji i kontroli wielu strategii finansowych przedsiębiorstwa. Jedną z nich jest kształtowanie struktury kapitału dla wzrostu rentowności kapitału własnego przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Z raportu sporządzonego przez Info Dług wynika, że sukcesywnie wzrasta liczba dłużników mających problem z terminowym regulowaniem swoich należności. Coraz więcej osób wpada też w tzw. spiralę zadłużenia. Kołem ratunkowym dla Polaków, którzy nie ze swojej winy nie są w stanie regulować zobowiązań finansowych, miała być ustawa o upadłości konsumenckiej wprowadzona 31 marca 2009 r. Tymczasem okazuje się, że ustawa praktycznie nie funkcjonuje, gdyż - jak możemy przeczytać w artykule - w opinii ekspertów osoby zainteresowane procedurą upadłości nie potrafią sprostać wymaganiom, ani formalnym, ani materialnym.
11
Content available remote Analiza pojemności zadłużeniowej emitentów obligacji zamiennych
75%
Artykuł jest poświęcony badaniom pojemności zadłużeniowej emitentów obligacji zamiennych na akcje w ujęciu statycznym i dynamicznym. Literatura dotycząca pojemności zadłużeniowej prezentuje wiele możliwości jej pomiaru, jednak nie istnieje piśmiennictwo związane z analizą tego zagadnienia w kontekście wykorzystania długu poszerzonego o prawa konwersji na kapitał własny. Artykuł podejmuje próbę uzupełnienia tej luki. Badanie mające na celu ustalenie cech finansowych emitentów obligacji zamiennych na akcje biorące pod uwagę ryzyko związane z zadłużaniem się i zdolność do obsługi zadłużenia, a także specyficzne cechy emisji, zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie amerykańskich spółek giełdowych w okresie 2001-2011. Wyniki badań wskazują na istotne zależności zmiany pojemności zadłużeniowej od stopnia ryzyka wystąpienia trudności finansowych analizowanych spółek. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Problematyka opodatkowania kosztu długu polskich przedsiębiorstw
75%
Podatki są stałą częścią życia przedsiębiorstwa i oddziałują na każdy obszar jego działalności. Mają znaczący wpływ na koszt pozyskiwanego długu. Z przedstawionych w opracowaniu treści wynika, że mogą korzystnie oddziaływać na koszt kredytu poprzez mechanizm tarczy odsetkowej, który jest widoczny także przy kosztach długu obligacyjnego. Z przeprowadzonych analiz wynika, że przedsiębiorstwa powinny uwzględniać podatki przy kalkulowaniu kosztów pozyskiwanych kapitałów. Z drugiej strony jednak system podatkowy, na skutek swej dużej zmienności i wielu interpretacji, powoduje chaos w pracy przedsiębiorstw i ryzyko podatkowe.(fragment tekstu)
Analiza bardzo kontrowersyjnego instrumentu w świetle kryzysu finansowego jakim są opcje. Transakcje opcji walutowych zawierane między bankami działającymi w Polsce a przedsiębiorstwami eksporterami, rozliczającymi swoją sprzedaż w głównych walutach -dolarze i euro - stały się dla firm ogromnym problemem ze względu na utratę pozycji konkurencyjnej na rynkach zagranicznych. Przyczyną tego było trwające od 2004 r. umacnianie się złotego wobec czołowych walut. (fragment tekstu)
Contracting debt carries two effects. Debt affects the return on equity ratio. Such effect is known as financial leverage. The second result is connected with a risk of losing continuity of operation due to problems with repayment of incurred credits and loans. This other result is a subject of constant debate in the economic literature. Nevertheless, in spite of an immense intellectual effort, the science still cannot provide precise instructions on what level of indebtedness is best for a particular company. We have no exact answers as to what proportion between debt and capital and reserves is optimal. Still, the practice proves that different levels of indebtedness result in different consequences. How then do we decide about the ways of controlling the level of debt? At what level of indebtedness can we be sure that there is a danger to continuity of company's operation? How, using simple tools, can we assess the influence of indebtedness upon the possibility of losing continuity? What factors should we take into account when deciding about incurring debt? (fragment of text)
Cel - Przedstawienie wyników badań empirycznych dotyczących motywów decyzji finansowych w zakresie wielkości i struktury zadłużenia w polskich spółkach giełdowych oraz porównanie otrzymanych rezultatów z wynikami podobnych badań przeprowadzonych za granicą. Skonfrontowanie wniosków z badań empirycznych z głównymi teoriami struktury finansowania przedsiębiorstw. Metodologia badania - Badania ankietowe dyrektorów finansowych polskich spółek giełdowych (z wyłączeniem banków i ubezpieczycieli) na podstawie autorskiego kwestionariusza. Ankieta została zrealizowana metodą CATI (komputerowo wspomagane wywiady telefoniczne). Przeprowadzono 200 takich wywiadów. Wyniki - Główne motywy decyzji finansowych dotyczących kształtowania wielkości i struktury zadłużenia w polskich spółkach giełdowych to utrzymanie elastyczności finansowej i niewystarczające wewnętrzne źródła finansowania. Uzyskane wyniki są w dużej mierze zgodne z wynikami podobnych badań ankietowych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Wnioski z badań nie są natomiast w pełni spójne z rozważaniami teoretycznymi w zakresie struktury finansowania przedsiębiorstw. Oryginalność/wartość - Jest to, jak się wydaje, pierwsze badanie motywów decyzji finansowych w polskich przedsiębiorstwach. Osiągnięte wyniki umożliwiają weryfikację na gruncie polskim (rynek kapitałowy jest nadal rynkiem rozwijającym się) wniosków wynikających z teorii struktury kapitału.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Miękkie ograniczenia budżetowe : esej wprowadzający do tomu IV Dzieł wybranych
75%
Autor po raz pierwszy zajął stanowisko na temat miękkich ograniczeń budżetowych (soft budget constraint - SBC) w 1976 r. W ciągu kolejnych 40 lat poczyniono znaczne postępy na drodze do pełniejszego zrozumienia tego zagadnienia. Dlatego autor nie zgadza się na zawężanie zakresu stosowania tego pojęcia do procesu ratowania nierentownych przedsiębiorstw socjalistycznych. Wykazuje, że syndrom SBC może wystąpić w różnych organizacjach i formach w wielu dziedzinach gospodarki, oraz wskazuje na różnorodność dostępnych środków, z których finansuje się udzielaną pomoc. Pojedyncze działania ratunkowe nie tworzą ww. syndromu. Powstaje on dopiero wtedy, gdy SBC stają się elementem oczekiwań podmiotów gospodarczych. Szczególną uwagę zwrócono na następstwa tego rodzaju postępowania odpowiednio dla organizacji ratujących oraz ratowanych. W pracy zawarto przegląd doniesień na temat rozprzestrzeniania się omawianego syndromu na różnych etapach funkcjonowania systemów socjalistycznego i kapitalistycznego, a także w różnych rodzajach organizacji. Autor prezentuje własne poglądy w kwestiach normatywnych, proponując zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem przedmiotowego syndromu. (abstrakt oryginalny)
Autor charakteryzuje nowy rodzaj przestępstw gospodarczych jakim jest handel zadłużonymi spółkami. W świetle obowiązujących przepisów handel ten odbywa się zgodnie z prawem.
W artykule podjęto próbę wskazania czynników i ich wpływu na kształtowanie struktury długu przedsiębiorstw. Jedną z kluczowych determinant struktury finansowej, a tym samym struktury długu, jest koszt pozyskania kapitału obcego. W artykule wskazano, że struktura kapitału obcego zależy m.in.: od wielkości przedsiębiorstwa, stadium rozwoju, sytuacji finansowej i zdolności kredytowej oraz od przepływów pieniężnych z działalności. Zauważono także, iż przedsiębiorstwa finansujące swoją działalność długiem, uwzględniają również złożoność procedury związanej z pozyskiwaniem tego kapitału. Ponadto podkreślono, iż znaczący wpływ na dostępność, jak i na koszt kapitału obcego, ma gospodarczy cykl koniunkturalny. (abstrakt oryginalny)
Stocznia Gdańska przeszła do historii jako kolebka Solidarności, ale jej polityczna sława opóźniła konieczne zmiany.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.