Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company insolvency
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Przedstawiono wstępną ocenę przepływów pieniężnych w badaniu wypłacalności przedsiębiorstwa. Omówiono analizę wskaźnikową przepływów pieniężnych w ocenie wypłacalności przedsiębiorstwa.
2
Content available remote Perspektywy resolution w Polsce
100%
Do czasu obecnego kryzysu żaden kraj w Europie nie dysponował rozwiązaniami uporządkowanej likwidacji niewypłacalnych banków (resolution). A przecież ten mechanizm pozwala uniknąć poważnych negatywnych konsekwencji problemów, w jakie mogą wpaść banki, a w przypadku nieumiejętnej ich restrukturyzacji lub jej braku również gospodarki, a nawet ważne regiony gospodarcze świata. Na świecie rozwiązania te były i są powszechne. Ich znaczenie wzrosło w czasie obecnego kryzysu. (fragment tekstu)
Artykuł omawia raport Coface Intercredir Poland, dotyczący niewypłacalności i bankructwa firm w Polsce. Autorzy raportu obwiniają banki, które zbyt ostrożnie udzielają kredytów.
4
Content available remote Narzędzia identyfikacji niewypłacalności przedsiębiorstw sektora prywatnego
75%
Celem badania było zdiagnozowanie i ocena, czy niewypłacalność przedsiębiorstw sektora prywatnego (ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz sektora rolnego) można oceniać z wykorzystaniem poziomu przychodów ze sprzedaży. W analizach panelowych małych i średnich przedsiębiorstw uwzględniono dane z lat 2007-2011 dla 451 przedsiębiorstw (łącznie 2255 obserwacji), a po przekształceniach 408 jednostek (łącznie 1942 obserwacje). Do uzupełnienia analizy wykorzystano badania przeprowadzone z użyciem kwestionariusza ankiety w 2014 r. Stwierdzono, że identyfikacja niewypłacalności jest postępowaniem wieloaspektowym, wymagającym postrzegania problemów finansowych przedsiębiorstwa m.in. z punktu widzenia cash flow, zapewnienia bezpieczeństwa finansowego czy kontroli czynników powiązanych z poziomem przychodów ze sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę zebrania wyników badań dotyczących niewypłacalności, a także zaproponowano nieco szersze podejście do tego zagadnienia. Przeprowadzono analizy modelowe przedsiębiorstw, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, aby możliwe było ustalenie determinant niewypłacalności. Zwrócono uwagę na potrzebę szerszego podejścia do problemu badania niewypłacalności małych i średnich przedsiębiorstw, ze względu na turbulentność otoczenia i trudności z odpowiednio wczesnym identyfikowaniem zagrożenia, a zatem wynikające z krótkiego czasu (lub jego braku) na reakcję i wdrażanie działań naprawczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wykorzystania prawa naprawczego w praktyce gospodarczej polskich przedsiębiorstw. Badaniu poddane zostały okoliczności składania przez przedsiębiorców oświadczeń o wszczęciu postępowania naprawczego, ich treść oraz skutki wniesienia. Badaniami empirycznymi objęto przedsiębiorstwa, które złożyły oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego w okresie od 1.10.2003 r. do 31.12.2004 r.
Zwrócono uwagę na czynniki ograniczające porównywalność statystyk dotyczących bankructw przedsiębiorstw w poszczególnych krajach. W artykule przybliżono badania światowego ryzyka niewypłacalności przeprowadzone przy użyciu specjalnego wskaźnika opracowanego przez grupę Euler Hermes. Za bazowy przyjęto rok 1997.
Celem niniejszego artykułu jest określenie algorytmu estymacji funkcji dyskryminacyjnej, tworzonej na potrzeby dychotomicznej klasyfikacji poddawanych analizie podmiotów gospodarczych, do jednej z dwóch klas jednostek: przedsiębiorstw wypłacalnych (w horyzoncie 1 roku), a także zagrożonych niewypłacalnością (upadłością). Analiza literatury przedmiotu stanowi wstępny etap do badań empirycznych na grupie przedsiębiorstw, które zostały postawione w stan upadłości w Polsce w latach 2007-2009. W dalszej części artykułu omówione zostały ponadto syntetyczne wyniki badań autorskich nad charakterystyką zmiennych egzogenicznych funkcji dyskryminacyjnych stosowanych w polskich modelach prognozowania upadłości przedsiębiorstw. Jest to źródło wiedzy na temat proponowanych przez twórców modeli najlepszych predyktorów upadłości. (fragment tekstu)
W ostatnich latach wiele przedsiębiorstw amerykańskich, w tym wielkie koncerny, popadło w bankructwo. Przed bezpośrednimi żądaniami wierzycieli chroni je procedura upadłościowa. Przybliżono problem kosztów restrukturyzacji, zwrócono uwagę na nieliczne przypadki całkowitego wyzdrowienia po procedurze upadłościowej, przytoczono argumenty przeciwników ratowania niewypłacalnych firm.
10
75%
W momencie wystąpienia trudności finansowych przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z nowych regulacji - postępowań restrukturyzacyjnych. Pojawienie się trudności finansowych w przedsiębiorstwie skłania do poszukiwania sposobów wyjścia z kryzysu. Przedsiębiorstwa, które spodziewają się w niedługim czasie wystąpienia trudności finansowych, zagrożonych niewypłacalnością mogą złożyć wniosek o otwarcie jednego z trzech postępowań restrukturyzacyjnych: - postępowanie o zatwierdzenie układu, - przyspieszone postępowanie układowe oraz - postępowanie układowe. W artykule uwzględniono rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych oraz związane z nimi zagadnienia niewypłacalności i restrukturyzacji finansowej. (abstrakt oryginalny)
This article shows the results of multi-dimensional studies on enterprises subject to bankruptcy in 2013. This article discusses the structure of entities on the basis of the following criteria: legal and organizational form, ownership form, and the main profile of business activities indicating the industrial belonging of bankrupt and insolvent debtors. The studies were also oriented towards the evaluation of the analysed phenomenon on a regional basis, i.e. in the administrative division of Poland. The author evaluating the level of concentration of bankruptcy processes, particularly in provinces of Poland, applied the LQ coefficient used in economic geography to study the intensification level of selected spacious phenomena. (original abstract)
12
Content available remote Bedingungen der Insolvenz von Unternehmen in Polen in der Jahren 2003-2013
75%
Upadłość przedsiębiorstw we współczesnej gospodarce nie jest niczym nadzwyczajnym. Jest to proces, który wpisał się na stałe w funkcjonowanie gospodarki opartej na zasadach rynkowych. Zasady przeprowadzania postępowania upadłościowego są regulowane prawnie i określa je Usta-wa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze, DzU 2003, nr 60, poz. 535. Upadłość nie oznacza od razu pożegnania się z działalnością. Wyrokiem sądu może być ona ogłoszona z układem. Oznacza to, że dłużnik może dalej w pewnym stopniu prowadzić działalność i według wcześniejszych ustaleń spłacać swoich wierzycieli. W przeciwnym wypadku upadłość obejmuje likwidację majątku dłużnika. Celem artykułu jest przedstawienie specyfiki zjawiska upadłości przedsiębiorstw w Polsce w latach 2003-2013. W pracy dokonana zostanie analiza statystyczna upadłych przedsiębiorstw w Polsce oraz ich współzależności z podstawowymi czynnikami makroekonomicznymi. (abstrakt oryginalny)
W gospodarce nierynkowej, zdominowanej przez sektor państwowy, problem utraty zdolności płatniczej praktycznie nie istniał. Dopiero wraz z rozpoczęciem w 1989 r. reformy polskiej gospodarki wiele podmiotów gospodarczych popadło w kłopoty finansowe, często kończące się utratą zdolności płatniczej. Lata 1996-1998, za sprawą niektórych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (ESPEBEPE SA, Swarzędza SA, Universalu SA, Bytomia SA), stały się latami przełomowymi, jeśli chodzi o problem utraty zdolności płatniczej. Padł kolejny mit, że spółki publiczne mają dużą wiarygodność i niezachwianą sytuację finansową, w związku z tym zarówno udzielanie im kredytów, pożyczek, jak też inwestowanie w ich papiery wartościowe i dłużne wiąże się z niskim ryzykiem (często oprocentowanie udzielanych im przez banki kredytów było niewiele wyższe od oprocentowania papierów skarbowych, uznawanych za inwestycje bez ryzyka). Spowodowało to, iż także w Polsce duże znaczenie zaczęto przywiązywać do możliwości wczesnego rozpoznawania symptomów zagrożenia utraty zdolności płatniczej, przy wykorzystaniu modeli opartych na wybranych wskaźnikach finansowych. Większość najnowszych badań odrzuciła modele oparte na wartościach pojedynczych zmiennych (wskaźnikach) - modele jednowymiarowe - ze względu na fakt, że duża liczba wzajemnie niezależnych zmiennych (wskaźników) lepiej ujmuje problem wczesnego rozpoznawania symptomów zagrożenia zdolności płatniczej niż pojedyncze wskaźniki. Ponadto, przy stosowaniu metod jednowymiarowych bardzo często mogłoby dochodzić do sprzecznych kwalifikacji, ponieważ jeden wskaźnik wskazywałby na zagrożenie zdolności płatniczej, drugi zaś przeciwnie - nie sygnalizowałby jej. Tak więc podstawą wczesnego rozpoznawania symptomów zagrożenia zdolności płatniczej są modele wielowymiarowe. Wartość poznawcza modeli wielowymiarowych mierzona liczbą prawidłowych klasyfikacji (powyżej 90%) jest duża. Należy zatem zastanowić się, czy przedstawione metody wczesnego rozpoznawania symptomów zagrożenia zdolności płatniczej można adaptować do warunków polskich. Wydaje się, iż bezpośrednie przeniesienie opracowanych modeli jest niemożliwe. Poprawny wybór zarówno zbioru wejściowego wskaźników, jak i dwu grup przedsiębiorstw mających zdolność płatniczą czy też jej nie mających, pochodzących z tych samych branż, o podobnej strukturze majątku, jest warunkiem poprawności oszacowanego modelu. Zaprezentowane w artykule modele opracowane zostały dla gospodarek państw wysoko rozwiniętych, dlatego trudno jest je zastosować w warunkach polskich. Ponadto, trudno określić, na ile wybrane wskaźniki oraz oszacowane wartości współczynników dyskryminacyjnych przystają do naszych warunków. Dlatego też konieczne jest opracowanie modelu dla uwarunkowań polskich. Jest to bardzo trudne z uwagi na nadal wysoką niestabilność warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce, trudności w zdefiniowaniu momentu, kiedy dany podmiot należy uznać za niewypłacalny, oraz przede wszystkim z powodu braku odpowiedniej próbki przedsiębiorstw niewypłacalnych, dla których byłyby dostępne sprawozdania finansowe za okres przynajmniej trzech lat przed wystąpieniem niewypłacalności. Należy podejmować takie próby, konieczne dla prawidłowego funkcjonowania systemu bankowego. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problematykę skutków niewypłacalności przedsiębiorstw dla społeczności lokalnej i regionalnej. Ponieważ pierwszym z symptomów niewypłacalności są problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, w analizach modelowych przyjęto za zmienną objaśnianą poziom zobowiązań bieżących. Przedsiębiorstwa podzielono na dwie grupy: te, których poziom zobowiązań był niższy od mediany, i te, których poziom był wyższy. Stwierdzono bowiem, że przedsiębiorstwa o nadmiernym poziomie zobowiązań bardziej narażone są na ryzyko niewypłacalności. Ważnym wynikiem badania są determinanty kształtujące poziom zobowiązań bieżących. Jest to o tyle istotne, że niewypłacalność tylko jednego przedsiębiorstwa może mieć znaczne konsekwencje dla lokalnego rynku. Zjawisko kuli śniegowej, objawiające się przeniesieniem niewypłacalności na kolejne podmioty, może być natomiast znaczącym czynnikiem negatywnie oddziałującym szerzej - na społeczność w ujęciu regionalnym. (abstrakt oryginalny)
Research background: A significant share of Ukrainian enterprises in modern conditions is accompanied by unprofitability of their activity. On the back of Ukrainian enterprises unprofitability, there is a problem of methodical provision of financial risk management, which lies in the fact that a major part of scientistific works in this area focus on the study of internal factors and indicators of financial risk. At the same time, the system risk is levelled out.Purpose of the article: The aim of the study is the improvement of enterprises' financial risk management tools based on the assessment of the company's ability to neutralize financial risk taking into account systemic risk effects.Methods: The methodological apparatus includes: The "weight center" method; expert appraisal method; multidimensional factor analysis method; neural network apparatus.Findings & Value added: As a result of the study, an approach to assessing the impact of system risk on the ability of an enterprise to neutralize financial risk is developed. The expert evaluation method is based on an integrated model that allows for estimation of the ability of metallurgical enterprises to neutralize financial risks. The system risk factors, namely the factor of commodity markets state, the political and demographic, fiscal, monetary factors as well as the factor of the external balance financial estimates, were determined. By constructing a neural network, elasticity of enterprises' ability to neutralize financial risk in relation to systemic risk factors was calculated. The proposed approach allows for conducting preventive financial risk diagnostics on the basis of assessing the current financial status and the ability to neutralize financial risk in an open economic system - taking into account the system risk impact. (original abstract)
16
Content available remote Niewypłacalność przedsiębiorstwa w ujęciu prawnym i ekonomicznym
75%
Postępowanie upadłościowe jest prawnie uregulowanym procesem zakończenia bytu niewydolnego ekonomicznie przedsiębiorstwa. Ogłoszenie upadłości leży w interesie wszystkich uczestników obrotu gospodarczego, w szczególności wierzycieli niewypłacalnego dłużnika. Bankructwo przedsiębiorstwa generuje daleko idące szkody społeczne i ekonomiczne, które można minimalizować poprzez odpowiednio wcześnie przeprowadzone postępowanie upadłościowe, dlatego ustawodawca narzuca ostry rygor terminowego złożenia wniosku o otwarcie postępowania upadłościowego na majątku dłużnika. Nadrzędnym celem uregulowań prawnych w tym zakresie jest maksymalne zaspokojenie wierzycieli upadłego oraz tam, gdzie to jest możliwe, utrzymanie przedsiębiorstwa dłużnika poprzez jego zbycie w ramach postępowania upadłościowego. Realizacja tego celu jest możliwa tylko poprzez odpowiednio wczesne wszczęcie postępowania upadłościowego. Zbyt późno składane wnioski o upadłość wyrządzają szkodę wierzycielom, a dłużnika przedsiębiorcę narażają na odpowiedzialność cywilną, karną i dyscyplinarną. Kierując się tym tokiem myślenia ustawodawca rozdzielił procedurę upadłościową na postępowanie upadłościowe, którego celem jest likwidacja przedsiębiorstwa dłużnika i postępowanie restrukturyzacyjne, którego celem jest przywrócenie przedsiębiorstwu dłużnika możliwości realizowania założonych celów ekonomicznych, przy czym szczególny nacisk położono na postępowanie sanacyjne, uprzywilejowując go wobec postępowania upadłościowego. (fragment tekstu)
W 2016 roku do obrotu prawnego i gospodarczego weszła ustawa Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2017 r., poz. 1508, dalej PR). Na mocy nowego prawa zmieniły się reguły dotyczące przedsiębiorstw zagrożonych upadłością. Dotychczasowa ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze została znowelizowana, a zawarte tam procedury dotyczące postępowania naprawczego doczekały się własnej, nowej ustawy. Tym samym ustawodawca pozwolił przedsiębiorstwom będącym na skraju bankructwa podejmować działania umożliwiające przedłużenie funkcjonowania w procesie, który w szerszym stopniu ma chronić interesy wierzycieli, jak i samego podmiotu zagrożonego upadłością. Niniejszy artykuł dotyczy tematu sprawozdawczości finansowej jako źródła wiedzy o zagrożeniu niewypłacalnością przedsiębiorstwa. Artykuł ma charakter opracowania teoretycznego, opisano w nim wybrane metody oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Bariery szerszego wykorzystania instytucji upadłości konsumenckiej w Polsce
63%
W artykule przedstawiono założenia teoretyczne i koncepcję przyjętej w Polsce procedury upadłościowej. Problemem badawczym podjętymw artykule była analiza przyczyn niskiej skali wykorzystywania instytucji upadłości konsumenckiej w Polsce. Na podstawie danych Ministerstwa Sprawiedliwości zdiagnozowano, że średniorocznie 96% złożonych wniosków zostało prawomocnie zwróconych przez sąd, oddalonych lub odrzuconych z powodu niedopuszczalności i z przyczyn formalnych. Głównymi przyczynami braku przyjęcia przez sąd wniosków były uchybienia formalne oraz brak wystarczającego majątku na pokrycie kosztów postępowania. Na podstawie omówionych barier dostępu do konsumenckiej procedury oddłużeniowej w artykule przedstawiono potencjalne kierunki usprawnienia instytucji upadłości konsumenckiej, w tym m.in. poprawa spójności i czytelności przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej oraz likwidacja problemu tzw. ubóstwa masy upadłościowej. (abstrakt oryginalny)
Po kilku latach intensywnych prac, w lutym roku 2003 Sejm RP uchwalił nowe Prawo upadłościowe i naprawcze, ustalając początek jego obowiązywania na ł października 2003 r. Ustawa ta reguluje zasady wspólnego dochodzenia roszczeń wierzycieli od niewypłacalnych dłużników będących przedsiębiorcami oraz skutki ogłoszenia upadłości, a także zasady postępowania naprawczego wobec przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością. Trzy zasadnicze cele nowego prawa upadłościowego to: zaspokojenie wierzycieli niewypłacalnego dłużnika (funkcja windykacyjna); niedopuszczenie do dalszych niewypłacalności, które są następstwem niepłacenia zobowiązań przez niewypłacalnego dłużnika (funkcja profilaktyczna) oraz kształcenie wśród przedsiębiorców określonych wzorców zachowań, które można określić jako postawę rzetelnego przedsiębiorcy (funkcja wychowawcza). W ograniczonym stopniu nowe prawo upadłościowe pełni też funkcje oddłużeniowe. (fragment tekstu)
20
Content available remote Niewypłacalność przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - analiza porównawcza
63%
Celem badań było zebranie badań dotyczących niewypłacalności przedsiębiorstw i gospodarstw domowych na podstawie literatury krajowej i międzynarodowej. Stwierdzono, że gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa łączy podatność na zjawisko niewypłacalności. Mimo, że różnią się od siebie w sensie podmiotowości, to jednak funkcjonują w tym samym otoczeniu. Gospodarstwa domowe, są bardzo zróżnicowane, rozdrobnione i jest ich znacznie więcej niż przedsiębiorstw. W obu wypadkach niewypłacalność jest determinowana wieloma zmiennymi, a nie jest tylko funkcją dochodu. Ponadto niewypłacalność jest zjawiskiem stopniowalnym, nie pojawia się od razu i nagle, dlatego też, rozwój badań i dopracowanie metodyki pozwala na predykcję tego zjawiska i rozpoznanie czynników sygnalizujących o pojawiającym się niebezpieczeństwie. Wśród determinant niewypłacalności wspólnych dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych należy zaliczyć problem z terminowym regulowaniem zobowiązań. Jest to skutek innych problemów finansowych tych podmiotów, a szczególnie poziomu i struktury zadłużenia, które nie zawsze jest dopasowane do możliwości płatniczych przedsiębiorcy, czy przeciętnego człowieka. Problem nadmiernego zadłużenia i złej jego struktury współcześnie wydaje się problemem ogólnoświatowym, dotyczącym w szczególności państw wysoko rozwiniętych, cechujących się wysokim poziomem dobrobytu mieszkańców i przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.