Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company vision
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W mniejszym referacie odnoszą się do istoty i roli jaką może mieć wizja dla efektywności kierowania procesami zmian. Proponuję również pewien tok postępowania, który powinien, w moim przekonaniu, zarówno wspierać proces kształtowania wizji organizacji jak i zwiększać efekty wynikające z jej istnienia. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Zarządzanie zasobami ludzkimi w różnych wyobrażeniach przedsiębiorstwa
100%
Zarządzanie zasobami ludzkimi nie powinno być nadmiernie zunifikowane. Powinno być różne w różnych organizacjach, w zależności od wielu czynników, przedstawionych w artykule. Niektóre z tych czynników są lepiej rozpoznane i mocniej powiązane z ZZL, inne gorzej. W szczególności zwraca się niedostateczną uwagę na modele przedsiębiorstwa - te znane i opisane oraz nieznane bądź nieuświadamiane - i na ich związki z ZZL. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na ten właśnie problem i zachęcenie do większego zainteresowania tym tematem. W opracowaniu wyjaśniono pojęcie "modele przedsiębiorstw". Zwrócono uwagę na potrzebę szerszego rozumienia terminu "zasoby ludzkie" (to nie tylko "zatrudnieni" i nie tylko "pracujący"). Ukazano związki ZZL z modelami przedsiębiorstw, co jest rzadkie w literaturze przedmiotu. Omówiono dziewięć modeli przedsiębiorstw - w tym szerzej modele społeczny i holistyczny. Model społeczny zdaje się być najbliższy sercu i wyobrażeniom wielu ludzi, zajmujących się zawodowo ZZL. Choć ważny, nie jest jednak najważniejszy. Tym bardziej nie jest jedyny. Z kolei model holistyczny, choć wydaje się być najlepszy, nie zawsze jest taki - także z powodu trudności związanych z jego zharmonizowaniem i praktyczną realizacją.(abstrakt oryginalny)
Wizja oraz misja firmy stanowią wyróżnik wobec konkurencji, którego nie da się łatwo kopiować. Utrzymywanie wysokiego stopnia konkurencyjności we współczesnym świecie wymaga, oprócz dobrych strategii biznesowych, nieustannej innowacyjności oraz elastyczności, także oparcia wszelkich działań i procesów o twardy kręgosłup wartości, który niejako stanowi konstytucję przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przegląd stron www wybranych za pomocą próby reprezentatywnej przedsiębiorstw z listy Diamenty Forbes 2017 i stwierdzenie czy na w/w znajduje się opis misji lub/oraz wizji przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Wizja i misja stanowią jedno z ważniejszych instrumentów zarządzania. Poza misją i wizją coraz częściej przedsiębiorstwa definiują także swój główny powód działania (purpose). Celem niniejszej pracy jest opisanie czy i jak największe polskie przedsiębiorstwa prywatne formułują swoje powody działania, wizje i misje. W badaniu uwzględniono 100 największych polskich firm prywatnych według rankingu Forbes "Ranking 100 Największych Polskich Firm Prywatnych" z 2020 roku. Ustalono, że żadna firma nie posiadała na swojej stronie informacji o powodzie swojej działalności. Zidentyfikowano 16 firm, które komunikowały swoją wizję, z czego w 9 przypadkach była ona sformułowana poprawnie, a w 7 niepoprawnie. Misję komunikowało na swoich stronach internetowych 38 firm, przy czym w 22 przypadkach była ona sformułowana poprawnie, a w 16 niepoprawnie. Podano przykłady sformułowań wizji i misji uznanych za poprawne oraz niepoprawne. Zaproponowano także kierunki dalszych badań. (abstrakt autora)
W artykule omówiono proces realizacji zmian w kulturze organizacyjnej Auchan Polska. Zawarto wskazówki, co robić, aby wizja firmy była znana pracownikom, akceptowana przez nich i na co dzień realizowana. Zwrócono uwagę na rolę konsultantów zewnętrznych przy przeprowadzaniu procesu zmiany kultury organizacyjnej.
Kim jest wizjoner i co odróżnia go od marzyciela? Czasami potocznie używamy tych dwóch słów zamiennie. Wizjoner chce wprowadzenia swoich kreatywnych wizji w życie, ma ambicję i nieodpartą chęć wywierania wpływu na rzeczywistość. Marzyciel tworzy dla samych pomysłów. Wizjoner tworzy dla ludzi z intencją wprowadzania pomysłów w życie. W biznesie w końcu liczą się fakty i pieniądze. (fragment tekstu)
7
Content available remote Wizerunek wewnętrzny a wizja przedsiębiorstwa
100%
Kształtowanie wizerunku wewnętrznego jest silnie powiązane z intencją (wizją) kadry zarządzającej przedsiębiorstwem, dotyczącą jego funkcjonowania i rozwoju. Wizja przedsiębiorstwa, aby mogła oddziaływać (mobilizować, inspirować) na pracowników, powinna uwzględniać poziom percepcji pracowników, ich schematy myślenia, wartości i przekonania. Ponadto tworzenie i wdrażanie wizji to również wpływanie na wizerunek organizacji. Celem artykułu jest pokazanie siły powiązań i zależności między wizją a wizerunkiem przedsiębiorstwa. W opracowaniu przedstawione zostaną badania opinii w przedsiębiorstwie ilustrujące omawiane powiązania. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przez wizję staje się jednym z bardziej znaczących sposobów zarządzania organizacjami. W artykule przedstawiono warunki realizacji zarządzania przez wizję.
Na początku artykułu omówiono istotę i proces tworzenia wizerunku przedsiębiorstwa w świadomości społeczeństwa. Następnie przedstawiono proces ułatwiający opracowanie wspólnej wizji wizerunku. Na koniec zaprezentowano model łańcucha tworzenia wizerunku w układzie rynkowym.
W artykule przedstawiono instrument kreowania przyszłości organizacji - foresight strategiczny. Jego stosowanie przyczynia się do poszukiwania i gromadzenia wiedzy o przyszłych zjawiskach natury technicznej, ekonomicznej, społecznej, i na tej podstawie opracowania wizji i strategii rozwojowych organizacji. Foresight strategiczny niewątpliwie zwiększa szanse organizacji na przetrwanie i lepszy rozwój, pozwala uniknąć czyhających zagrożeń lub przygotować się na nie. Celem artykułu jest określenie roli, jaką odgrywa foresight strategiczny w tworzeniu wizji przyszłości organizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule zarysowano różne aspekty problematyki kultury przedsiębiorstwa, wyróżniając dwa zasadnicze: wyznaczniki dalekosiężne (przewodnie) i wyznaczniki bieżące (doraźne). Poruszono problem tworzenia i kształtowania kultury przedsiębiorstwa w powiązaniu z filozofią organizacji. Zwrócono również uwagę na wartości członków organizacji,które określają co jest ważne i cenne dla człowieka, stanowiąc jednocześnie motywację jego działania i wskazówkę w postępowaniu. W końcowej części artykułu podano przykłady kultury przedsiębiorstwa, odwołując się również do polskiej rzeczywistości.
Popularnymi narzędziami zarządzania strategicznego stosowanymi przez polskie szkoły są misja i wizja. Opracowanie przedstawia wyniki badań dotyczących wykorzystania teorii i narzędzi zarządzania strategicznego w placówkach oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem misji i wizji organizacji. (fragment tekstu)
Atrakcyjnie określona wizja przyszłości może stanowić przewodnik i stymulator zmian w organizacji. Warunkiem pełnienia tych funkcji jest konsekwentne przekładanie dążeń i aspiracji menedżerów na język konkretnych działań podejmowanych w obszarze strategii, kultury i struktury organizacji. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie wizerunkiem, czyli jego świadome kształtowanie, zmienianie, podtrzymywanie i ochrona, mieści się w zakresie strategicznej odpowiedzialności najwyższego kierownictwa firmy. Ocena przedsiębiorstwa przez interesariuszy opiera się na sześciu podstawowych kategoriach, a mianowicie: atrakcyjności emocjonalnej, wyrobach i usługach, środowisku pracy, odpowiedzialności społecznej, wizji i przywództwie oraz wynikach finansowych. Artykuł koncentruje się na wizji i przywództwie, gdyż proces kształtowania reputacji zaczyna się zawsze "na szczycie" organizacji. Odpowiedzialność liderów w tym obszarze dotyczy definiowania i upowszechniania nadrzędnych wartości organizacji, nakreślania atrakcyjnej wizji przyszłości przedsiębiorstwa, wzbudzania w pracownikach autentycznego poczucia misji, przekonującego przekazywania misji interesariuszom wewnętrznym i zewnętrznym oraz prowadzenia przejrzystej polityki informacyjnej opartej na pełnej i uczciwej komunikacji. (abstrakt oryginalny)
Pojęcia wizja strategiczna i misja przedsiębiorstwa należą do ogólnych kategorii celu działania. Obydwa odgrywają istotną rolę w procesie formułowania strategii, jej wdrażania i kontroli. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest porównanie zagadnień strategicznych opracowanych przez powyższe szkoły wyższe z uwzględnieniem takich elementów, jak: misja, wizja i cele strategiczne. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na wzrost zainteresowania potencjalnym wkładem nowych form governance w rozwiązywanie problemów koordynacji. Zauważono, że problemy ujawniają się zarówno na poziomie poszczególnych krajów, jak i pojedynczych przedsiębiorstw. Na poziomie przedsiębiorstwa w debacie governance wyodrębniono cztery perspektywy: perspektywę pryncypał - agent, krótkowzroczności rynków, interesariuszy i perspektywę krytyki nadużywania władzy wykonawczej. Perspektywy te oceniono poprzez pryzmat efektywności systemu corporate governance. W konkluzji stwierdzono, że corporate governance z elementami społecznej odpowiedzialności to nowoczesna wizja przedsiębiorstwa, które nie lekceważy dobra interesariuszy, poszukując źródeł przewagi konkurencyjnej i wzrostu jej wartości. (abstrakt oryginalny)
W artykule w sposób syntetyczny zaprezentowano stan aktualny sportu w Polsce oraz dokonano próby stworzenia wizji jego rozwoju w oparciu o Strategię Rozwoju Sportu w Polsce do roku 2015. Podstawą napisania artykułu były badania własne, przeprowadzone w Stowarzyszeniu Sportowym Klub "Dragon" w Łodzi w 2010 r. Na ich bazie ukazano szansę, bariery, strategię i wizję rozwoju wybranej dyscypliny sportowej, którą jest szermierka. (abstrakt oryginalny)
Has companies' strategic orientation become more important in times of crisis due to the COVID-19 pandemic? Do companies feel the need to work strategically, and what impact can strategic management have on a company's profitability? The objective of the paper is to find out what features differ profitable companies from less profitable or loss-making companies in the current times from the view of strategic management. Features such as (1) the importance of vision; (2) orientation of strategic goals; (3) the activities of strategic plan creation were considered. The paper hides the answers to mentioned questions and the attitudes to the established research hypotheses. The research sample consists of 365 industrial companies. The Chi-square test, which measures the relationship between two categorical variables, is applied in the study. The results provide the knowledge that strategic research issues are a distinguishing element between profitable and less profitable or loss-making companies. It follows that strategic management is one of the necessary prerequisites for the company's success, even in times of crisis. (original abstract)
Głównym celem artykułu jest wskazanie możliwości doskonalenia tworzenia strategii w przedsiębiorstwach przez wykorzystanie specyfiki badań foresight'owych, głównie w odniesieniu do foresight'u korporacyjnego. Wykorzystanie badań foresight'owych w zarządzaniu strategicznym umożliwia demokratyzację (uspołecznienie) tego procesu, zapewnia ciągłość badań, czy zmniejsza nieprzewidywalność otoczenia. W artykule wykorzystano wiele metod badawczych, wśród nich krytyczną analizę piśmiennictwa, analizę dokumentów źródłowych oraz analizę i konstrukcję logiczną. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.