Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Computer specialist
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Programista, architekt, analityk, administrator sieci - specjalizacja w IT w ostatnich latach pogłębiła się i obecnie mamy do czynienia z nowymi i zupełnie odmiennymi od siebie zawodami. Powiew przyszłości zapowiadają zaś specjaliści ds. wdrożeń beacon czy inżynierowie ds. rozwiązań analizy mowy. (fragment tekstu)
2
Content available remote Soft Skill in the Formation of the Competence of a Modern IT Specialist
75%
Nowadays in the world of fleeting information, the possession of some knowledge in itself is already insufficient, more important is the ability to obtain the necessary information, the ability to use it at the right time with soft skill tools. That is, the modern labor market needs not only a highly qualified specialist in the field of computer technology, ready and able to master information technology, maintain appropriate technical equipment, etc., but also a communicative, creative Strona29specialist, able to present his product, self-improvement, goal setting and make effective decisions, be able to self-regulate, etc. (original abstract)
Podjęto próbę rozpoznania działań sprzyjających "przyciąganiu" i retencji informatyków w przedsiębiorstwach produkujących oprogramowanie. Przyjęto, że adekwatność tych działań do oczekiwań informatyków jest istotnym warunkiem osiągania przez przedsiębiorstwo sukcesu. Bazując na badaniach empirycznych ukazano występujące w tym zakresie zróżnicowanie związane z wielkością przedsiębiorstwa, a tym samym i możliwościami finansowymi.
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie preferencji i oczekiwań studentów związanych z ewentualnym podjęciem w przyszłości pracy w zawodzie informatyka. Na początku przedstawiono krótki przegląd literatury przedmiotu. Następnie zanalizowano postrzeganie przez studentów aktualnej sytuacji i warunków rynkowych, w jakich działają informatycy oraz trendów rozwojowych w kontekście wyzwań, nadziei i obaw dotyczących wykonywania pracy związanej z informatyką. Dodatkowo zbadano bariery i uwarunkowania wyboru tego zawodu. Omówiono także niedociągnięcia w szkolnictwie wyższym w tym zakresie oraz sposoby ich przezwyciężania w osiąganiu przez studentów pozycji specjalistów IT. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI, wśród studentów wybranych uczelni ekonomicznych w Polsce. Kwestionariusz ankiety był dostępny dla respondentów na serwerach Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. (fragment tekstu)
Globalne społeczeństwo informacyjne niesie ze sobą wyzwania w odniesieniu do większości dziedzin życia, stawiając szczególnie ważne zadania edukacji. W niniejszym artykule przedstawiono spojrzenie na realizację zadań szkoły, które przygotowują uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształcenie w zakresie przedmiotów informatycznych.(skrócony abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono rynek pracy dla zawodów informatycznych. Podano wskazówki gdzie szukać najlepszego specjalisty IT i jak go wybrać. Przedstawiono wyniki analizy oczekiwań finansowych użytkowników portalu Pracuj.pl. Zaprezentowano prognozy rynku pracy branży IT i Telekomunikacji na 2011 rok.
W artykule omówiono specyfikę rekrutacji do działów IT. Przedstawiono metody rekrutacji oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii w służbie HR. Zaprezentowano poziom płac oraz strukturę wieku i płci specjalistów IT na polskim rynku.
Stosunkowo wysoka liczba przyjęć nowych pracowników na stanowiska informatyczne, a nawet problemy pracodawców ze znalezieniem odpowiednich kandydatów świadczą o pozytywnej sytuacji informatyków na rynku pracy. Wpływają na nią również relatywnie niewielkie zwolnienia, a zwłaszcza istniejąca przez dłuższy czas liczba wolnych miejsc pracy na stanowiskach informatycznych - i to dla osób z różnym wykształceniem. Trzeba mieć nadzieje, że ta tendencja będzie się utrzymywać i zapotrzebowanie na informatyków na różnych stanowiskach będzie rosło. (fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przedstawienie preferencji i oczekiwań studentów, związanych z ewentualnym podjęciem w przyszłości pracy w zawodzie informatyka. Analizie poddano postrzeganie przez studentów aktualnej sytuacji i warunków rynkowych, trendów rozwojowych, wyzwań, nadziei i obaw związanych z wykonywaniem pracy związanej z informatyką. Zbadano także bariery i uwarunkowania wyboru tego zawodu. Omówiono ponadto niedociągnięcia w szkolnictwie wyższym w tym zakresie oraz sposoby ich przezwyciężenia w osiąganiu przez studentów pozycji specjalistów IT. Badanie przeprowadzono metodą CAWI wśród studentów wybranych uczelni ekonomicznych w Polsce. Przeprowadzono dyskusję uzyskanych wyników i wyciągnięto wnioski, odnoszące się do poszczególnych aspektów prowadzonych badań. Sformułowano rekomendacje dotyczące oferty edukacyjnej dla studentów wybranych uczelni ekonomicznych pragnących pracować w zawodzie IT.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza badań terenowych przeprowadzonych wśród informatyków oraz klientów firm IT, dotyczących budowania wizerunku swojej profesji przez informatyków. Zaprezentowane wyniki pokazują, że informatycy jako szczególna grupa profesjonalna pozornie nie przywiązują dużej wagi do swojego wizerunku. Skupiając się na pracy i zadaniach, wysyłają konkretny sygnał do otoczenia, sugerujący, że własna wiedza i codzienne wyzwania w ramach projektów są dla nich najcenniejszym źródłem satysfakcji zawodowej. Szczególny jest stosunek informatyków do klientów, często traktowanych z pobłażaniem. W artykule staramy się pokazać złożoność relacji z klientem jako element roli ogólnospołecznej informatyków, jak również rolę profesjonalną, która pokazuje wartości wyznawane i odzwierciedlane w ramach swojego środowiska zawodowego. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule ukazano procedury metodologiczne, służące do układania zadań certyfikacyjnych oraz do oceniania ich rozwiązań. Jako podstawowe zadanie certyfikacyjne przyjęto zadanie typu zamkniętego z pięcioma możliwymi odpowiedziami, z których jedna lub dwie odpowiedzi są poprawne. W artykule przedstawiono również propozycję szablonu służącego do zgłoszenia zadania do systemu certyfikacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Referat przedstawia proces wdrożeniowy systemu zintegrowanego klasy ERP oraz przybliża podstawowe zasady jego budowy. Został zaprezentowany przez pryzmat jego uczestników : informatyków i konsultantów. Ukazane zostały ich postawy oraz zachowania wraz z analizą i przyczynami ich występowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe problemy występujące podczas realizacji funkcji personalnej wobec kadry informatycznej oraz odpowiadające im środki zaradcze. Z procesu realizacji omawianej funkcji wyodrębniono trzy etapy: wejścia (doboru), przejścia (rozwoju) i wyjścia (odejścia z firmy).
Artykuł zawiera omówienie wyników badań ankietowych przeprowadzonych na terenie Szczecina wśród informatyków różnych specjalności w dziesięciu firmach różnej wielkości i specjalizacji. Badania te dotyczyły oceny potencjału fizycznego, osobowościowego, intelektualnego i moralnego informatyka.
Omówiono specyfikę zawodu informatyka, postawiono pytanie: kto jest informatykiem, przedstawiono pożądane cechy informatyka, zwrócono uwagę na konieczność szkolenia informatyków oraz problem oceny ich pracy.
W artykule omówiono wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2009 roku według badania przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. W badaniu wzięło udział 6800 respondentów ze wszystkich szczebli zarządzania, a najliczniejszą grupę stanowili programiści. Raport zawiera informacje o poziomach wynagrodzeń pracowników IT, informacje o rynkowej wycenie języków oprogramowania, różnych narzędzi IT oraz systemów operacyjnych.
Brak standardu umiejętności kwalifikujących do zawodu informatyka powoduje, że realizacji przedsięwzięć informatycznych podejmują się osoby niekompetentne, przez co wiele z nich kończy się niepowodzeniem. Potrzeba posiadania szerokiej wiedzy informatycznej dla profesjonalnego uprawiania zawodu informatyka nie jest powszechnie rozumiana w całym społeczeństwie, a w środowisku informatycznym w szczególności. Sąd ten potwierdzają wyniki przeprowadzonych badań ankietowych. Tworzone sektorowe ramy kwalifikacji w informatyce powinny doprowadzić do sytuacji, w której wymagania zawodowe potwierdzałyby szeroką wiedzę informatyczną, co powinno przyczynić się do podniesienia poziomu zastosowań informatyki. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Absolwent informatyki dostosowany do potrzeb rynku pracy
51%
Konkurencja wśród absolwentów kierunku informatyka na rynku pracy zdopingowała uczelnie do podnoszenia jakości kształcenia. Również Politechnika Lubelska podjęła w tej dziedzinie odpowiednie kroki. Jako że większość absolwentów kierunku informatyka trafia na lokalny rynek pracy, to podjęto działania mające na celu dostosowanie sylwetki absolwenta do potrzeb pracodawców. Uczelnia wyszła naprzeciw pracodawcom zapraszając ich do dyskusji nad planem studiów. Pozwoliło to na określenie przedmiotów najbardziej wartościowych według pracodawców. Dodatkowo zorganizowane zostały praktyki i staże. Staże połączone zostały z opracowywaniem pracy dyplomowej. Pracodawcy określili tematy prac oraz wspomagali proces realizacji części praktycznej pracy dyplomowej. Teoretyczna część pracy dyplomowej była tradycyjnie opracowywana pod nadzorem pracownika Uczelni. Aby wzmocnić pozycję absolwentów na rynku pracy zorganizowano cykl warsztatów wzmacniających umiejętności społeczne studentów, według pracodawców zaniedbywane podczas cyklu kształcenia. Te oraz inne działania takie jak szkolenia studentów, seminaria ze specjalistami z przemysłu czy spotkania z osobami z zagranicy pozwoliły na znaczne podniesienie atrakcyjności absolwentów na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Problemy związane z kształceniem informatyków, w szczególności w uczelniach ekonomicznych, oraz z ich zatrudnieniem należą do kategorii problemów decydujących o efektywnym wykorzystaniu kadry z wyższym wykształceniem w gospodarce narodowej. Czy informatyków-ekonomistów jest za dużo czy za mało, jakie zajmują stanowiska (w "branży" czy poza nią), jak oceniają swoje przygotowanie do zawodu wyniesione ze studiów. Na ten temat krąży wiele, często niespójnych opinii. Próbę udzielenia odpowiedzi na te i podobne pytania stanowi niniejszy artykuł, powstały w oparciu o wyniki zebrane na drodze ankietyzacji. Autorzy zwrócili się do absolwentów kierunku Informatyka i Cybernetyka Ekonomiczna (specjalizacja Przetwarzanie Danych i Rachunkowość) poznańskiej Akademii Ekonomicznej z prośbę o udzielenie odpowiedzi na dziesięć pytań. Badaniami objęto ogółem 78 absolwentów z roczników 1977, 1978 i 1979. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano zawód freelancer. Freelancer to wolny strzelec, specjalista, osoba pracująca bez etatu, realizująca projekty na zlecenie. Omówiono specyfikę pracy oraz wysokość zarobków. Porównano najpopularniejsze zawody freelancingu: informatyka, copywritera, specjalistę od Public Relations oraz grafika.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.