Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 46

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Computerization of accounting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest prezentacja wymagań prawnych wobec ksiąg rachunkowych prowadzonych w ramach systemów informatycznych rachunkowości. Wymagania te zostały zdefiniowane przepisami ustawy o rachunkowości oraz jej nowelizacją, Warto zaznaczyć, że nowelizacja ustawy to zagadnienie ujęła znacznie szerzej i ujednoliciła wiele kwestii z tym związanych. (fragment tekstu)
Księgi rachunkowe prowadzone przy użyciu komputera mogą mieć postać zapisów lub zbiorów utrwalonych na nośnikach magnetycznych tylko w okresie poprzedzającym przeniesienie zapisów na nośnik trwały. Zapisy księgowe utrwalone na magnetycznym nośniku danych powinny być wydrukowane lub przeniesione na inny trwały nośnik danych w terminach przewidzianych w ustawie. (fragment tekstu)
Dokonując wyboru powielarnego systemu informatycznego rachunkowości należy rozpoznać oferty rynkowe i ocenić, która z nich spełnia wymagania małej firmy mając na uwadze zgodność produktu z obowiązującymi przepisami, jakość produktu i gwarancje producenta. (fragment tekstu)
4
Content available remote Zagrożenia w systemie informatycznym rachunkowości
100%
Współcześnie w różnych dziedzinach działalności ludzkiej coraz częściej używany jest komputer. Urządzenie to ułatwia m.in. sporządzenie dokumentów. Te same jednak cechy, które przesądzają o tym, że komputer jest obecnie coraz powszechniej stosowanym urządzeniem przy sporządzaniu dokumentów, powodują, że stanowi on równocześnie jeden z najgroźniejszych instrumentów wykorzystywanych przy popełnianiu przestępstwa fałszowania dowodów księgowych. Artykuł jest poświęcony prezentacji zagrożeń, które mogą wystąpić w rachunkowości finansowej i finansowo-księgowej w przedsiębiorstwie. Zagrożenia dla systemu informatycznego rachunkowości można podzielić według różnych kryteriów. Przedstawiono też przepisy prawa bilansowego, które stawiają określone wymagania programom finansowo-księgowym.(fragment tekstu)
Problemowe metody nauczania wymuszają stosowanie odpowiednich pomocy naukowych. Jednym ze sposobów jest szerokie wykorzystanie komputerów w nauczaniu rachunkowości. Celem artykułu jest zaproponowanie alternatywnego sposobu przekazywania wiedzy, z zastosowaniem techniki komputerowej do rozwiązywania konkretnych zadań. Zaletą takiego to rozwiązania jest możliwość zwiększenia efektywności i większe zaangażowanie studentów w realizację zajęć.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wpływ czynników strategicznych i inżynierii produkcji na system rachunkowości przedsiębiorstw sektora publicznego na przykładzie doświadczeń francuskich.
Na początku lat dwudziestych Katedra Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych SGGW, we współpracy z pięcioma celowo dobranymi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego (ODR), przygotowała skomputeryzowany wariant rachunkowości zarządczej dla gospodarstw rolniczych nazwany "Rolin 2000".(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono unormowania prawne oraz wybrane problemy związane z badaniem ksiąg rachunkowych, prowadzonych za pomocą komputera. Autor opisał rewizje systemów informatycznych funkcjonujących w podmiotach gospodarczych.
Przedstawiono projekt zrobotyzowanego systemu rachunkowości wykorzystując pojęcia dotyczące atomizacji (strukturalizacji) bazy danych księgowych.
Autorzy przedstawiają perspektywy wykorzystania techniki komputerowej w rachunkowości i analizie działalności gospodarczej w podmiotach gospodarczych ZSRR.
Omówiono zadania rachunkowości podstawowej i wewnątrzzakładowej w przedsiębiorstwie, konieczne zmiany w samym systemie rachunkowości, a także w jej technikach.
W artykule zaproponowano system koordynowania działalności gospodarczej, uwzględniający analizę, planowanie strategiczne i optymalizację działalności, mającą na celu ułatwienie podejmowania strategicznych decyzji, których efektem będzie zwiększenie zysku przedsiębiorstw. (skróc. oryg. streszcz.)
This paper addresses the modeling of an IaaS cloud e-Ordering and e-Invoicing solution. We have faced several challenges in the process of migration of the existing web application on the cloud, such as the reorganization of the proposed noncloud model and the definition of the software modules that can communicate in a dynamic environment with various number of virtual machines. In the design process we have classified two kinds of software modules: static and dynamic. The classification is based on the level of required elasticity and scalability, as well as the activity that is associated with the corresponding module (tool). To finalize implementation of this idea, we have developed indicators to determine the required conditions for activation of additional cloud resources, or deactivation of involved resources. The result of this design process is a new cost effective solution with increased availability and performance compared to the non-cloud model. We have also recognized the advantages and disadvantages of such cloud solution, and discussed the characteristics that make our approach unique. (original abstract)
W artykule omówiono różne misje, które spełnia współcześnie system rachunkowości. Omówiono zagadnienie kontroli norm księgowych odpowiadających wymogom zewnętrznym i wewnętrznym, analizy wiarygodności wytwarzanych informacji oraz ich przedstawianie w czasie i formie bezpośrenio użytecznej dla odbiorców. Przedstawiono zagadnienie dostarczania dowodu zdarzeń zarejestrowanych oraz problem rozwoju rachunkowości wspomaganej komputerowo.
W artykule omówiono zagadnienie dotyczące tworzenia nowych sytemów rachunkowości komputerowej, które unożliwiłyby kierownictwu przedsiębiorstw stałe dysponowanie właściwą i prawdziwą informacją finansową.
Opracowanie omawia te postanowienia ustawy o rachunkowości z dnia 29.09.1994 r., które wiążą się z jej prowadzeniem przy użyciu komputerów.
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania pakietu Symfonia z programami komputerowymi "Finanse i księgowość" oraz "Analizy finansowe" w nauczaniu analizy finansowej. Do prawidłowego poprowadzenia zajęć nie jest konieczne posiadanie pełnej wersji programu. Na potrzeby dydaktyki wystarczy wersja demo lub wersja edukacyjna. Zajęcia na studiach stacjonarnych obejmują 30 godzin, w tym 15 godzin wykładów i 15 godzin zajęć laboratoryjnych. (fragment tekstu)
Wprowadzane na rynek kolejne systemy informatyczne rachunkowości (SIR) są odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw, które chcą spajać różne operacje gospodarcze mające miejsce w jednostce. Jednocześnie są one tworzone przez dostawców globalnych i mają zaspokoić potrzeby podmiotów prowadzących działalność w różnych krajach. Tworzy to możliwe rozbieżności w zgodności danego SIR z lokalnymi regulacjami obowiązującymi w danym kraju. Celem artykułu jest porównanie rozwiązań oferowanych przez dwa typy systemów informatycznych rachunkowości na przykładzie systemu finansowo-księgowego Sage Symfonia 2.0 oraz międzynarodowego systemu ERP Oracle NetSuite w zakresie zgodności z przepisami ustawy o rachunkowości (UoR). Badanie przeprowadzono metodą punktową, a uzyskane wyniki wskazują na niedostateczne dostosowanie międzynarodowych SIR do wymogów UoR oraz otwierają pole do dyskusji nad możliwymi zmianami w obecnej wersji UoR.(abstrakt oryginalny)
Powszechnie uznaje się w Polsce, że pierwszym cyfrowym komputerem działającym na lampach elektronowych był ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), konstrukcja zaprezentowana w 1945 r. na Uniwersytecie Pensylwania przez Johna P. Eckerta i Johna W. Mauchly'ego. Zupełnie nieznany jest fakt, że w 1973 r. odebrane zostały tym konstruktorom prawa patentowe, wyrokiem sądu w Minneapolis, bo jak czytamy w sentencji wyroku - nie stworzyli oni sami, tylko wykorzystali znaną im podstawową ideę, opracowaną jeszcze w 1939 r. przez Johna Atanasoffa i Clifforda Berry'ego i nie wspomnieli nawet o tym. W opracowaniu niniejszym przedstawiono historię powstania ABC (Atanasoff - Berry Computer) na Uniwersytecie Iowa.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ogólne zasady prawidłowości ksiąg rachunkowych. Szczególną uwagę poświęcono przedstawieniu zasad prowadzenia ksiąg rachunkowych za pomocą komputera.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.