Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Computerization of higher education facilities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Przetwarzanie danych liczbowych w TeXu. Przykład zastosowania w dydaktyce
100%
W pracy podany jest sposób wykorzystania pewnych poleceń w TeX-u w celu uzyskania możliwości używania i przetwarzania dużej liczby zmiennych liczbowych, możliwości formalnie w TeX-u niedostępnej. Podany jest przykład zastosowania w procesie dydaktycznym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zajęto się problemem funkcjonalności systemów inteligentnych w obszarze administracyjnym organizacji na przykładzie regulaminu studiów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Głównym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych badań jest to, że aby system inteligentny mógł efektywnie wspomagać administrację, musi być wyposażony w możliwość przetwarzania zapisów o charakterze temporalnym, obecnych w tekstach formalno-prawnych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Problemy zastosowania Internetu w wyborach
100%
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania Internetu w wyborach na polskich uczelniach. Pokazano sposoby przeprowadzenia wyborów organów uczelnianych, a także wykorzystania Internetu do kampanii wyborczej kandydatów na różne stanowiska. Poruszono aspekty etyczne i prawne serwisu społeczności akademickiej, a więc stron internetowych uczelni i wydziałów, które obecnie mają wszystkie uczelnie. Poddano pod dyskusję społeczności akademickiej problem, czy informacje o kandydatach na różne funkcje, zwłaszcza rektora i dziekanów, są ich prywatną sprawą, czy są informacjami publicznymi. Czy zatem powinny one być prezentowane na internetowej stronie głównej uczelni i odpowiednio na stronach wydziałowych, czy na pracowniczych lub prywatnych stronach poszczególnych kandydatów? Czy informacja o stronie internetowej kandydata powinna być dostępna wszystkim zainteresowanym (czyli na głównej stronie uczelni lub wydziału), czy tylko pracownikom, a więc w serwisie pracowniczym (tj. w intranecie)? Zaprezentowano także problem niezależności i przejrzystości przeprowadzanych wyborów, czyli możliwości Internetu w kwestii informowania o wyborach, kandydatach i wynikach wyborów.(fragment tekstu)
W Uniwersytecie Śląskim powołano grupę, której zadaniem było opracowanie strategii informatyzacji. Wykorzystano do tego celu analizę SWOT. W artykule przedstawiono rezultaty przeprowadzonych badań.
Zapoczątkowana na początku lat dziewięćdziesiątych tendencja przyrostu liczby szkół wyższych spowodowała, iż rynek usług edukacyjnych szkolnictwa wyższego poddany został działaniom gospodarki rynkowej. Uczelnie, jako podmioty usług edukacyjnych, stały się dla siebie konkurentami. Działania public relations (PR) pozwoliły pokazać najlepsze strony uczelni oraz nawiązać komunikację z jej otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym w celu zdobycia dominującej pozycji na danym rynku. Podejmowane przez uczelnie działania PR mają na celu świadome kreowanie pozytywnego wizerunku w swoim otoczeniu, a realizowane są poprzez dostępne narzędzia. Jednym z nich jest Internet, którego znaczącym instrumentem public relations jest witryna internetowa. Prezentowane w niniejszym artykule wyniki obserwacji witryn internetowych są częścią analizy działań uczelni wyższych w zakresie Internet Public Relations. W ramach tychże badań autorka przeprowadziła, poza obserwacjami witryn, badania empiryczne, których częściowe wyniki zostały zaprezentowane podczas IV Kongresu Public Relations. Przedstawione poniżej wyniki obserwacji witryn internetowych stanowią ,fragment badania, którym autorka artykułu zamierza objąć wyższe uczelnie w Polsce, zarówno państwowe, jak i niepaństwowe. (fragment tekstu)
Współpraca interdyscyplinarna stanowi istotny postulat świata nauki, gdyż dostrzega się w niej możliwość poszukiwania rozwiązań w nowych, nieznanych dotąd obszarach wiedzy oraz uzyskiwania kompleksowych rezultatów dla złożonych problemów praktycznych. Liczne uczelnie wyższe deklarują więc otwartość na inne dyscypliny oraz gotowość do poszerzania horyzontów poprzez realizowanie projektów naukowych w partnerstwie z innymi podmiotami. Stąd należy odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakim stopniu polskie instytucje naukowe wypełniają ten postulat. Celem niniejszego opracowania jest analiza zakresu współpracy interdyscyplinarnej realizowanej w ramach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Na podstawie analizy sieci własnej uczelni (egocentric network), skonstruowanej na bazie danych zamieszczonych w systemie POL-on, scharakteryzowano wewnętrzną współpracę interdyscyplinarną, która wykazuje duże ograniczenia (powiązania międzywydziałowe występują jedynie w ramach nauk technicznych). Wskazuje to na niski stopień integracji uczelni powstałej wskutek połączenia dwóch odmiennych dziedzinowo ośrodków (Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej w Szczecinie). Z drugiej strony poszczególne wydziały mają potencjał do prowadzenia współpracy interdyscyplinarnej z podmiotami zewnętrznymi, w tym również z biznesem. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu na początku omówiono specyfikę uczelni publicznej. Następnie zaś przedstawiono wyzwania projektowe, stojące przed CI jako jednostką koordynującą procesy informatyzacji PW, oraz założenia organizacji prac na tle podejścia rekomendowanego przez metodykę Prince2. Na koniec spróbowano uporządkować doświadczenia z dwóch ukończonych już projektów wdrażania narzędzi SAP, poszukując rozwiązań, które przyczynią się do zwiększenia skuteczności realizacji kolejnych projektów. (fragment tekstu)
Obserwując gwałtowny wzrost przepływu informacji w ostatnich latach, można stwierdzić, że Polska staje się społeczeństwem informacyjnym uzależnionym od różnego rodzaju kanałów szybkiej wymiany danych. Współczesne tempo życia zmusza ludzi do minimalizowania czasu przeznaczanego na podstawowe czynności życiowe. W dobie ogólnodostępnego Internetu pojawiają się coraz nowsze usługi ułatwiające codzienne zadania, przy czym zaczynają one tworzyć struktury splatające się z infrastrukturą tworzoną w ramach urbanizacji terenu.(fragment tekstu)
Podstawowym celem opisywanych tu badań była identyfikacja kluczowych kryteriów wyboru metody prowadzenia projektów z zakresu systemów informatycznych wspomagających proces zarządzania tokiem studiów w szkołach wyższych. Stąd głównym adresatem niniejszej monografii są jednostki oraz osoby zajmujące się wdrożeniami i utrzymaniem systemów informatycznych obsługujących uczelnie, w szczególności zaś tych rozwiązań, które wspomagają obsługę toku studiów.(fragment tekstu)
10
Content available remote Information Technology Context in Evidence-Based Approach at University
84%
Proces boloński skłania uniwersytety do wdrażania Krajowym Ram Kwalifikacyjnych oraz opracowania i wdrażania efektów uczenia się. Zdaniem autora wprowadzenie efektów kształcenia wiąże się z koniecznością uzyskiwania dowodów jakości kształcenia. Autor proponuje w tym celu zastosowanie podejścia zarządzania opartego na dowodach. Autor twierdzi, że narzędzia technologii informacji i komunikacji oraz nowe media wspomagają tworzenie, gromadzenie, monitorowanie dowodów kształcenia. Artykuł ma służyć poparciu ogólnej tezy, że współcześnie nie tylko każde przedsiębiorstwo jest przedsiębiorstwem technologii informacji, ale praktycznie każdy człowiek (a więc także student) stanowi swego rodzaju organizację technologii informacji ze względu na wyposażenie w indywidualny sprzęt i oprogramowanie oraz szeroko rozbudowane możliwości gromadzenia i przetwarzania informacji. W artykule przedstawiono przykład wyposażenia w urządzenia informatyczne studentów, co stanowi specyficzny kontekst uniwersyteckiego uczenia się i uniwersytet powinien być oceniany na podstawie tego kontekstu.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Koncepcja metodyczna zarządzania projektami informatyzacji uczelni publicznej
84%
Artykuł referuje wyniki badań prowadzonych w konwencji action research w toku programu realizacji strategii informatyzacji Politechniki Warszawskiej, nominowanego w 2015 r. do nagrody liderów zarządzania uczelniami "Lumen". Nowa koncepcja, o charakterze ogólniejszym niż tylko dla Politechniki, określa zasady konstruowania podejścia metodyczno-organizacyjnego, z jednej strony czerpiącego zarówno z metodyk "twardych", jak i metodyk agile, z drugiej zaś strony różnicującego to podejście dla projektów różnej skali. Koncepcja jest przedmiotem rozprawy doktorskiej.(abstrakt oryginalny)
Media społecznościowe to obecnie jedne z najszybciej rozwijających się sposobów kontaktowania się pomiędzy jednostkami we współczesnym świecie. Fenomen ten nie tylko bardzo szybko zdobywa dużą popularność, ale przede wszystkim rewolucjonizuje sposób komunikowania się w Internecie. Dotychczas, przy użyciu tzw. Internetu 1.0 komunikacja między użytkownikami, aczkolwiek możliwa w formie dialogu, najczęściej przybierała postać monologu. Firmy, osoby, tworzyły strony internetowe, które głównie skupiały się na przekazywaniu informacji w jedną stronę. Media społecznościowe to zmieniły. Internet stał się tzw. Internetem 2.0, czyli w pełni interaktywnym narzędziem wykorzystywanym do budowania społeczności i komunikowania się. A jego główną cechą stało się łączenie ludzi między sobą na niespotykaną dotąd skalę. Istotnym zatem wydaje się zadanie pytania, w jakim stopniu media społecznościowe są wykorzystywane przez uczelnię w której pracuję. Dzięki temu można będzie spróbować ocenić, w jakim stopniu wykorzystywany jest ich potencjał i co ewentualnie można zmienić. Metodą badawczą zastosowaną w artykule będzie analiza stron internetowych powiązanych z uczelnią. (fragment tekstu)
Na poziom skomplikowania systemów informatycznych wpływa nie tylko wielkość organizacji, ale także, a może przede wszystkim, różnorodność i skomplikowanie funkcji realizowanych przez organizację. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na architekturę rozwiązań informatycznych jest złożoność funkcjonalna systemu informacyjnego organizacji. W przypadku uczelni wyższych ta złożoność osiąga bardzo wysoki poziom. (...) Kompleksowa informatyzacja szkół wyższych i usprawnienie ich głównych procesów biznesowych wymaga pełnej integracji systemów na poziomie aplikacji, nazywanym też poziomem procesów. Odpowiedzią na problem zintegrowania wielu bardzo różnych architektonicznie aplikacji jest zastosowanie odpowiedniego środowiska integracyjnego. (fragment tekstu)
Przeprowadzone badania literaturowe potwierdziły istnienie luki badawczej w odniesieniu do dojrzałości świadczenia usług IT przez uczelnie publiczne w Polsce. Na podstawie zidentyfikowanej luki badawczej został zainicjowany kierunek pogłębionych badań w obszarze dojrzałości świadczenia usług IT przez uczelnie publiczne w Polsce. Prezentowane w niniejszym rozdziale wyniki badań stanowią pierwszy etap podjętej pracy badawczej. Celem badania było wstępne porównanie sektora publicznego z wybranymi uczelniami publicznymi w Polsce w obszarze dojrzałości świadczenia usług IT. Pozwoliło to na określenie, czy badania i rozwiązania stosowane dla całego sektora publicznego można przenieść bezpośrednio na grunt uczelni publicznych. Pytanie badawcze 1: Jakie są podobieństwa i różnice w zakresie dojrzałości technologicznej uczelni publicznych i sektora publicznego w Polsce? Pytanie badawcze 2: W jaki sposób otrzymane wyniki badań przekładają się na zdolność do świadczenia zwirtualizowanych usług publicznych w okresie utrudnionego funkcjonowania (epidemia, stan wyjątkowy itp.)? Niniejszy rozdział ma przede wszystkim wskazać dalszy kierunek badań w obszarze świadczenia usług IT przez uczelnie publiczne, ukazując ich celowość oraz niedobór publikacji w tym zakresie. Na podstawie analizy literaturowej został określony stan wiedzy i potwierdzono istnienie luki badawczej, następnie zaprezentowano, w jaki sposób została dobrana próba badawcza. Analiza otrzymanych wyników pozwoliła odpowiedzieć na pytania badawcze i zrealizować cel badania. Na podstawie przeprowadzonego badania przedstawiono wnioski i dalsze rekomendacje. (fragment tekstu)
Podstawową formą użytkowania maszyn cyfrowych w świecie w chwili obecnej stają się systemy wielodostępne. "Co to jest system wielodostępny"? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, gdyż poglądy na ten temat są zróżnicowane. Można się o tym przekonać przeglądając źródła literaturowe. Ta rozbieżność poglądów w definiowaniu systemu wielodostępnego wynika z wciąż dynamicznego rozwoju komputerów i informatyki. Pojawiające się stale wciąż nowe i oryginalne rozwiązania w różnych seriach maszyn cyfrowych wpływają bezpośrednio na zmienność cech charakteryzujących system wielodostępny. Wszyscy jednak na ogół są zgodni co do tego, że systemy wielodostępne odznaczają się następującymi cechami: możliwością jednoczesnego komunikowania się bezpośrednio wielu użytkowników z systemem cyfrowym przy pomocy stacji abonenckich (terminali - końcówek), połączonych z systemem cyfrowym liniami transmisji danych; możliwością przydzielenia każdemu użytkownikowi, według określonego algorytmu, na pewien krótki okres czasu zasobów techniczno-programowych systemu cyfrowego; krótkim czasem odpowiedzi systemu na żądanie użytkownika wywołującym w każdym użytkowniku subiektywne wrażenie, że system jest wyłącznie do jego dyspozycji. (fragment tekstu)
Prowadzona na szeroką skalę informatyzacja administracji publicznej generuje tyle samo szans, co i zagrożeń dla efektywności tego procesu. Jednym z takich zagrożeń są realizowane niezależnie, niestandaryzowane procesy, których wyniki różnią się pomiędzy sobą w sytuacji, kiedy powinny być identyczne, albo co najmniej porównywalne. Automatyzacja takich procesów prowadzi do utrwalenia ich mankamentów, a w przypadku wdrażania systemu zintegrowanego powoduje problemy i zmniejsza efektywność całego wdrożenia. Proponowanym w niniejszym artykule rozwiązaniem jest przeprowadzenie wnikliwej analizy oraz standaryzacji procesów przed przystąpieniem do wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego. Celem artykułu jest przedstawienie metody standaryzacji procesów oraz wykazanie jej użyteczności na wybranych przykładach jednostek instytucji publicznych. Prezentowana metoda jest jednym z produktów projektu NCBiR pt. Wysoko-specjalistyczna platforma wspomagająca planowanie cywilne i ratownictwo w administracji publicznej Rzeczypospolitej Polskiej oraz w jednostkach organizacyjnych Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wykorzystanie internetu w komunikacji uczelni z absolwentami w świetle badań
67%
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące budowania relacji uczelni z absolwentami. Ocenie zostały poddane tradycyjne i nowoczesne formy komunikowania się uczelni z absolwentami. Opracowanie jest próbą odpowiedzi na pytanie, na ile wykorzystanie przez uczelnię Internetu przyczynia się do poprawy relacji z jej absolwentami. (abstrakt oryginalny)
W obecnych czasach pandemii COVID-19, umiejętności informatyczne stały się niezbędne dla studentów i pracowników naukowych, którzy uczestniczą w procesie nauczania zdalnego lub pracują nad projektami, badaniami i analizami w trybie online. Wiele zajęć i projektów musiało zostać przeniesionych do świata wirtualnego, co sprawiło, że posiadanie umiejętności informatycznych stało się kluczowe dla skutecznego funkcjonowania w obecnej sytuacji. Celem artykułu było zbadanie poziomu kompetencji informatycznych studentów w kontekście pandemii COVID-19. Postawiono hipotezę, iż większość badanych posiada podstawowe umiejętności informatyczne, jednak mogą oni mieć zróżnicowany poziom w poszczególnych kompetencjach informatycznych, takich jak posługiwanie się nowymi programami. W tym celu przedstawiono autorskie wyniki badań empirycznych, przeprowadzonych w lutym 2021 r. Ich celem było przedstawienie obrazu kompetencji informatycznych osób, objętych badaniem. Próbę badawczą stanowiło 649 respondentów. Badania pokazały, że większość respodentów posiada kompetencje informatyczne w zakresie posługiwania się komputerem, smartfonem/telefonem, techniczną obsługą Internetu oraz mobilnymi urządzeniami i aplikacjami. Jednakże, istnieją osoby, które mają trudności w obsłudze nowych programów. Z tego powodu wysunięto rekomendację, iż istotne jest skupienie się na rozwijaniu kompetencji informatycznych w zakresie posługiwania się nowymi programami. Można to zrobić poprzez szkolenia lub kursy, które pomogą osobom, które mają trudności w tym obszarze. Ważne jest również kontynuowanie badania, aby monitorować postęp i skuteczność takich działań. W ten sposób można zwiększyć poziom kompetencji informatycznych w całej grupie badanych, co może przyczynić się do poprawy efektywności pracy oraz zwiększenia ich szans na rynku pracy. Przeprowadzona analiza korelacji Pearsona pozwoliła na wyciągnięcie następujących wniosków: Istnieją silne dodatnie korelacje między wszystkimi parami umiejętności IT, co sugeruje ich wzajemne powiązanie. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Problem selekcji wariantów programu informatyzacji uczelni publicznej
67%
Referat jest komunikatem z etapu badań literaturowych służących identyfikacji potencjalnych metod oceny i selekcji wariantów informatyzacji uczelni publicznej w ramach dysertacji podejmującej kwestię strategicznego kształtowania programu informatyzacji uczelni publicznej. Informatyzacja jest programowana wokół koncepcji architektury korporacyjnej. Na poszczególnych etapach programowania informatyzacji powstaje kwestia oceny i wyboru najlepszego wariantu. Rozważane jest korzystanie z metody analitycznego procesu hierarchicznego (AHP). Analizowane są zalety i wady takiego podejścia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.