Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Computerization of the economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Informatyzacja gospodarki i administracji publicznej nie następuje całościowo, a jedynie wydzielone procesy i usługi przechodzą na postać elektroniczną. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do styku świata papierowego z elektronicznym, mamy bardzo duży problem braku jednoczesnego współistnienia tych obu mediów. W takich sytuacjach zazwyczaj przetwarzanie przechodzi całkowicie na metody historycznie ugruntowanej biurokracji papierowej. Faktem jest także to, że nie da się wszystkich procesów zmienić na elektroniczne i nie da się przekonać wszystkich ludzi do tego, żeby przeszli wyłącznie na procesy elektroniczne. Wieloletnie przyzwyczajenie do dokumentów papierowych, utarte sposoby ich zabezpieczania i przechowywania, a także znane wszystkim ryzyko związane z dokumentem papierowym są i pozostaną powodem stosowania papieru jako nośnika dokumentów. (fragment tekstu)
Rozwój człowieka od zawsze nierozerwalnie łączył się z generowaniem, przetwarzaniem, stosowaniem i przechowywaniem informacji. W artykule zaprezentowano stan obecny, uwarunkowania oraz perspektywy rozwoju społeczeństwa informatycznego na poziomie samorządu lokalnego - na przykładzie gminy Czechowice-Dziedzice, położonej w powiecie bielskim, w województwie śląskim. Dane zostały poddane analizie w kontekście regionalnych, krajowych, a także unijnych założeń rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Skuteczność kształtowania społeczeństwa informatycznego w skali kraju zależy przede wszystkim od efektywności realizowanych "strategii informatyzacji" przez samorządy lokalne, ponieważ to one są najbliżej społeczności lokalnych, znają ich potrzeby oraz oczekiwania w tym zakresie. Głównym wyzwaniem samorządów lokalnych jest więc wykreowanie społeczeństwa informacyjnego, które stanie się źródłem przewag konkurencyjnych w regionie. W artykule wskazano także bariery, na które napotykają samorządy lokalne przy realizacji strategii budowy społeczeństwa opartego na wiedzy i informacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie szeregu kluczowych stwierdzeń, na których opiera się teoria i praktyka budowania i użytkowania systemów informatycznych w praktyce gospodarczej. Stwierdzenia te są traktowane w artykule jako aksjomaty informatyki gospodarczej, czyli jako trwałe przesłanki teoretyczne, których zignorowanie nieuchronnie doprowadzi do poniesienia większych lub mniejszych strat i niepowodzeń. (abstrakt oryginalny)
Artykuł informuje o nowej koncepcji radykalnych zmian restrukturyzacyjnych sformułowanej przez Jamesa Chapiego, współtwórcę Manifestu Reengineeringu. X-Engineering stanowi nowe wyzwanie modernizacyjne dla procesów gospodarczych ery informatycznej funkcjonujacych w warunkach Nowej Ekonomii.
Artykuł jest próbą budowy modelu społeczeństwa informacyjnego , a w jego ramach - informatyzacji gospodarki. Autor wskazuje na kierunki dalszych poszukiwań i ustaleń w tym względzie. Przedstawiony model jest jedynie pewną teoretyczną propozycją matematycznego modelu umożliwiającego całościową koordynację prac statystycznych. Jego praktyczne zastosowanie wymaga jednakże spełnienia wielu warunków. (fragment tekstu)
W artykule w skrócie przedstawiono historię informatyki ekonomicznej w Niemczech, która jest bardzo zbliżona do rozwoju naszej rodzimej informatyki ekonomicznej. Autor omówił przedmiot informatyki ekonomicznej, główne obszary badawcze informatyki ekonomicznej oraz jej zadania w ramach poszczególnych obszarów badawczych. Przedmiotem rozważań autora jest także poziom przetwarzania danych, informacji i wiedzy oraz systemy komunikacji.
W artykule omówiono rozwój lokalnej infrastruktury oraz przezwyciężanie bariery zadłużenia. Przedstawiono zmiany struktury przemysłu i przedsięwzięcia mające rozwiązać problemy energetyczne i ekologiczne.
Autor niniejszego opracowania od kilku lat bada różne aspekty procesów organizowania i realizacji przedsięwzięć informatycznych. Między innymi w latach 2002-2006 przeprowadził badania krajowej praktyki zarządzania projektami IT. Od 2004 roku kolejnym jego celem stała się identyfikacja tzw. kluczowych czynników sukcesu/porażki. Aby możliwe było wartościowanie i weryfikowanie tych czynników, gromadzi dane o skuteczności i efektywności realizacyjnej przedsięwzięć, obrazujące zgodność czasową, kosztową i funkcjonalną projektów oraz poziom spełniania przez zaimplementowane rozwiązania wymagań użytkowników. (fragment tekstu)
Ekonomiczna ocena inwestycji informatycznych jest zadaniem, w którym oceniający musi uporać się z problemami nieokreśloności, niewymierności i niepewności czynników i zależności występujących między nimi. Źródeł tych problemów należy upatrywać w: a) naturze informacji - produktu systemów informatycznych, która w znaczący sposób ogranicza możliwości szacowania ex ante jej wartości, a tym samym czyni korzyści inwestycji informatycznych trudnowymiernymi, b) szybkim rozwoju IT - głównego składnika systemów informatycznych, który nie tylko jest źródłem problemów z szacowaniem kosztów informatyzacji, ale również, jako determinanta zmian w gospodarce, stanowi specyficzny dla inwestycji informatycznych zarówno endogeniczny, jak i egzogeniczny czynniki ryzyka, c) szerokim zakresie i złożoności oddziaływania systemów informatycznych na organizację, które potęguje ilość potencjalnych źródeł korzyści, kosztów i ryzyka, jak również zależności występujących pomiędzy nimi. (fragment tekstu)
Płynny, efektywny i przejrzysty rynek wtórny papierów wartościowych ma istotne znaczenie dla rynku kapitałowego, gdyż przyczynia się do odpowiedniej alokacji zasobów oraz wyceny. Rosnące znaczenie dla funkcjonowania rynku papierów wartościowych mają rynki zorganizowane, na których koncentruje się popyt i podaż na papiery wartościowe. Artykuł omawia rozwój elektronicznych rynków obrotu papierami wartościowymi na przykładzie Rynku Papierów Wartościowych CeTO oraz rynku MTS Poland - elektronicznych platform obrotu prowadzonych przez spółkę MTS-CeTO SA, przedstawiając zasady ich funkcjonowania, oferowane funkcjonalności oraz działania podejmowane w celu ich rozwoju, a jednocześnie wspierające rozwój rynku wtórnego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy procesu informatyzacji Kredyt Banku. Firma ComputerLand dotychczasowy system Bankier zastąpiła nowym scentralizowanym system Profil. Autor przedstawia historię wprowadzanych zmian, a także z perspektywy czasu ocenia i weryfikuje błędy, których można było uniknąć.
Artykuł odsłania zasadę działania podpisu cyfrowego, który jest pojęciem węższym niż podpis elektroniczny. Jego istotą jest wykorzystanie dwóch różnych, lecz wzajemnie ze sobą powiązanych matematycznie, kluczy - prywatnego i publicznego. Autorka ponadto zastanawia się nad bezpieczeństwem stosowania podpisu cyfrowego.
Autor analizuje dwa zjawiska współczesnej gospodarki: proces globalizacji oraz informatyzacji a także charakteryzuje cechy współczesnego przedsiębiorstwa.
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie potencjalnych efektów strategicznych wynikających z zastosowania wirtualnego outsourcingu informatycznego przez organizacje gospodarcze. Realizację tak postawionego zadania poprzedzi krótka prezentacja istoty wirtualnego outsourcingu informatycznego. (fragment tekstu)
15
Content available remote Pomiędzy oficjalnym wizerunkiem a prawdą wykorzystania ICT w gospodarce
63%
Autorki przedstawiają syntetycznie oficjalny wizerunek stanu wykorzystania ICT w gospodarce na podstawie badań i publikacji publicznych służb statystycznych (GUS), a w szczególności danych dotyczących pięciu technologii ICT stosowanych przez polskie przedsiębiorstwa. Niestety, publikowane mierniki mają znikomą użyteczność w kontekście rozpoznania prawdziwego poziomu wykorzystywania ICT w gospodarce, choć pogłębiona analiza ukazuje prawdziwe oblicze tego zjawiska. W odniesieniu do wyników ogólnopolskich badań GUS prezentowane są także wyniki pogłębionych badań własnych w przedsiębiorstwach przemysłowych województwa pomorskiego, które stanowią rozszerzenie diagnozy i wykazują wyraźnie, że wykorzystanie ICT w polskich przedsiębiorstwach jest dalekie od satysfakcjonującego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Waluty wirtualne w rachunkowości
63%
Jednym z następstw szybko postępującej informatyzacji życia gospodarczego jest dynamiczny rozwój wirtualnych walut, które funkcjonując od kilku lat, upoważniają do zastanowienia się nad dotychczasowym modelem pieniądza, płatności oraz pojęcia środków pieniężnych. Waluty wirtualne, wśród których najbardziej znany jest bitcoin, nie są emitowane przez jakiekolwiek państwo, a dokonywane nim płatności odbywają się najczęściej anonimowo, bez udziału banków lub innych pośredników. Ta nowa sytuacja stwarza szereg trudności i wątpliwości interpretacyjnych, w tym również w rachunkowości, której nadrzędnym zadaniem jest wierna i rzetelna prezentacja ekonomicznego obrazu jednostki. Celem artykułu jest próba uporządkowania zagadnień związanych z wirtualnymi walutami oraz zainicjowanie szerszej dyskusji na temat tej problematyki(abstrakt oryginalny)
Tworzenie i wykorzystanie platform cyfrowych wykazuje tendencję wzrostową nie tylko w sektorze prywatnym, ale także publicznym. W literaturze przedmiotu można napotkać ożywioną dyskusję dotyczącą wpływu cyfryzacji na zatrudnienie, struktury społeczne, zarządzanie sektorem publicznym, a także na inicjatywy przedsiębiorcze i biznes. Chociaż niektóre wczesne przeglądy sprzeciwiły się narzuceniu surowych regulacji dla gospodarki platformowej, obecnie niektóre jurysdykcje przyjmują bardziej interwencjonistyczne podejście, chcąc powstrzymać falę cyfryzacji, która wydaje się kwitnąć w próżni prawnej, wywołując nieuczciwą konkurencję. Dotychczasowe badania sugerują, że platformy wywierają duży wpływ na strukturę zatrudnienia, co powoduje powstawanie rzesz pracowników tymczasowych tworzących prekariat, czego konsekwencją jest nierówny podział bogactwa w społeczeństwie. W niniejszym opracowaniu autor koncentruje się na rewolucyjnym wpływie cyfrowych platform na społeczeństwo, rynek pracy i jego strukturę, a także porusza tematykę unormowań prawnych, które wymagają kompleksowej rewizji w celu utrzymania dobrobytu w zmieniającym się otoczeniu. Niniejszy artykuł ma charakter koncepcyjny - autor próbuje wskazać główne trendy, które prawdopodobnie pojawią się w społeczeństwie jako efekt rewolucji informacyjnej i towarzyszącemu jej rozwojowi przemysłu 4.0 oraz kwestionuje ideę nieograniczonego rozwoju ekonomii współdzielenia opartej o platformy cyfrowe. (abstrakt oryginalny)
Artykuł charakteryzuje polski rynek konsultingu informatycznego, a także szanse jego rozwoju w najbliższych latach. Zdaniem autorki doradztwo w zakresie IT przynosi wymierne korzyści w perspektywie czasu każdej firmie: zarówno małej - lokalnej, jak i dużej korporacji.
Unia Europejska w stretegii Lizbońskiej postawiła sobie za cel intensywny rozwój gospodarczy, którego efektem ma być osiągnięcie przez UE pozycji najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie do 2010 r. Aby to osiągnąć, nieodzowne jest sięgnięcie w szerszym wymiarze do technologii IT, także przez sektor publiczny państw wchodzących do struktur unijnych.
Zdaniem autora bankowość internetowa w Polsce dla firm nie wykroczyła poza etap instalacji typu offline. Bez informatyzacji nie ma szans na rozwój przedsiębiorczości. Zastosowanie rozwiązania e-Government usprawni obieg dokumentu, ułatwi dostęp obywateli do informacji oraz przyspieszy realizację czynności administracyjnych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Autor przedstawił także banki spółdzielcze w Norwegii oraz system architektury dostępu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.