Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Concentration of trade
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule omówiono badania przeprowadzone w Instytucie Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji. Przedmiotem badań był przebieg procesów koncentracji na rynku wewnętrznym w Polsce w 2001 r. na tle tendencji w latach 1998-2001.
Integracja Polski z krajami UE stwarza możliwości przyspieszenia procesów konwergencji w kierunku nowoczesnych struktur rynkowych, jednocześnie wymuszając na handlowcach działania przedsiębiorcze. Szanse wynikające z procesów integracyjnych są postrzegane odmiennie przez badanych przedsiębiorców z podkarpackich miast i ze wsi. Pierwsi w większym stopniu są zainteresowani możliwością pozyskania nowych rynków zbytu, wykorzystaniem nowoczesnych technologii i współpracą z partnerami zagranicznymi. Przedsiębiorcy wiejscy, wykazując postawy bardziej pasywne, liczą na pokonanie barier zaopatrzeniowych i kapitałowych, w tym m.in. dzięki absorpcji funduszy pomocowych. Konieczne jest przełamanie bierności wobec pojawiających się okazji rynkowych i postaw wzajemnej konkurencji wśród małych polskich firm oraz zastąpienie ich prowadzeniem współpracy opartej na trwałych więziach. Pomimo dalszego wzrostu znaczenia wielkich korporacji z kapitałem zagranicznym, szanse funkcjonowania na rynku mają także polskie jednostki, pod warunkiem ich aktywnego dostosowania do zmieniającej się sytuacji. (fragment tekstu)
3
Content available remote The Concentration of Retail in Poland
100%
W artykule omówiono procesy koncentracji zachodzące w polskim handlu detalicznym. Pomimo silnych procesów koncentracyjnych, które miały miejsce po 2000 roku, Polska jest w dalszym ciągu krajem o rozproszonej strukturze handlu detalicznego. W najbliższych latach należy oczekiwać koncentracji kapitałowej (głównie przejęcia) w obrębie handlu nowoczesnego oraz kontraktowej (na przykład stowarzyszenia kupieckie) w handlu tradycyjnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono różne formy koncentracji w handlu hurtowym w Polsce za 2001 rok. Sa to: koncentracja kapitałowa, organizacyjno-techniczna, organizacyjno-funkcjonalna i funkcjonalno-przestrzenna. Przedstawiono ranking i charakterystyczne cechy największych przedsiębiorstw handlu hurtowego działających na polskim rynku artykułów konsumpcyjnych w 2001 r. (uszeregwane według wielkości przychodów ze sprzedaży netto).
Objective: The objective of this article is to evaluate the role of specialisation in the export success of counties (powiats) (LAU 1) in Poland between 2004 and 2015. Research Design & Methods: Using panel fixed-effects regressions with Driscoll and Kraay standard errors, the authors investigate the role of export specialisation and product concentration, as well as comparative advantages on the value of log exports per capita, controlling for other important export determinants. Findings: Estimations of the panel model bring the conclusion that specialisation in a positive way contributes to the value of exports per capita, assessed at county level. The robustness of the obtained results has been verified by the use of several concentration and specialisation measures, incl. HHI, Krugman specialisation index, weighted RCA and concentration ratio. Implications & Recommendations:Further research is recommended to capture the consequences of differentiation in the patterns of exports among counties in terms of agricultural vs. industrial goods as well as the low-tech vs. high-tech products. Similar research is recommended to be done at NUTS-2 level in order to inquire into the rationale of smart specialisation(s). Contribution & Value Added: The main contribution of the research is showing the lumpiness of Poland's exports at county level in terms of product specialisation and concentration. The value added is depicting the positive role of specialisation for the exports success, understood as exports per capita. (original abstract)
Na tle koncentracji handlu rozwój ośrodków handlowych w Polsce przebiega coraz dynamiczniej. Spowodowane jest to przede wszystkim rosnącym popytem i jego zróżnicowaniem oraz upowszechniającymi się preferencjami nabywców odnośnie wyboru ośrodków handlowych, które są nie tylko miejscem zakupów, ale również rozrywki oraz atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Rośnie liczba ośrodków handlowych i zwiększa się ich przeciętna powierzchnia. Rynek największych aglomeracji jest nasycony tą formą koncentracji handlu, dlatego nowe ośrodki handlowe buduje się przede wszystkim w miastach średniej wielkości. Nowo uruchamiane ośrodki spełniają aktywne funkcje w kształtowaniu przestrzeni społeczno-ekonomicznej oraz w modernizacji i rewitalizacji centrów miast. Zarysowuje się tendencja rozwoju wyspecjalizowanych ośrodków handlowych: parków handlowych (Retail Parks) i centrów sklepów fabrycznych (Factory Outlet Centres). (abstrakt oryginalny)
Struktura i stopień koncentracji produktowej eksportu mają istotne znaczenie dla tempa wzrostu gospodarczego. Celem prezentowanego w artykule badania było zweryfikowanie trzech hipotez związanych z wpływem liberalizacji handlu państw Bałkanów Zachodnich (BZ), szczególnie Procesu Stabilizacji i Stowarzyszenia (PSS) oraz porozumienia CEFTA-2006, na jego strukturę produktową. Badanie nie pozwoliło pozytywnie zweryfikować hipotezy, zgodnie z którą liberalizacja handlu w przypadku państw słabiej rozwiniętych powinna przyczyniać się do pogłębienia ich specjalizacji w produkcji i eksporcie dóbr surowcowych i pracochłonnych. Z prezentowanej analizy wynika również, że procesy liberalizacji nie miały wpływu na koncentrację produktową handlu zagranicznego państw bałkańskich, niezależnie od tego, czy dokonywały się ramach PSS czy CEFTA-2006. Stwierdzono także substytucyjność czynników kapitału i pracy w procesie produkcji dóbr eksportowych oraz większą konkurencyjność struktur eksportu pomiędzy wyżej rozwiniętymi krajami regionu.(abstrakt oryginalny)
Masowy charakter produkcji towarów przeznaczonych do wymiany wymaga nowocześnie zorganizowanej dystrybucji. Dlatego ostatnie lata odznaczają się wyraźnym przyspieszeniem innowacji w organizacji i technice obrotu towarowego. Autor zauważa, że realizacja programów postępu nie zamyka się przy tym w ramach poszczególnych przedsiębiorstw, lecz obejmuje całokształt aparatu handlowego, gdzie zmiany dokonywane w poszczególnych segmentach przyczyniają się do bardziej sprawnego funkcjonowania całości. Do tych wyodrębnionych segmentów autor zalicza procesy koncentracji ekonomicznej, organizacyjnej przedsiębiorstw, wzrost liczby wielkich jednostek, różnicowanie sieci i przedsiębiorstw według kryterium zaspokajania potrzeb, budownictwo handlowe, technologię procesów bezpośredniej obsługi i ich przygotowanie, techniki transportu, przetwarzanie danych, komunikację wewnętrzną i in. Przedmiotem analizy są w artykule zjawiska występujące w handlu najwyżej rozwiniętych krajów socjalistycznych i kapitalistycznych, a ściślej - dziedziny działalności, gdzie postęp ocenia się jako najbardziej rewolucyjny i rozwojowy. Są to opisane w kolejnych podpunktach artykułu: zmiany w zatrudnieniu, przemiany kwalifikacji, poziom i formy wynagrodzenia. Chociaż celem opracowania nie jest sformułowanie postulatów praktycznych, lecz dokonanie diagnozy, rozpoznanie posiada określoną przydatność dla polityki zatrudnienia i polityki społecznej w obrocie towarowym; zbadanie konsekwencji postępu może bowiem przyczynić się do sformułowania racjonalnych programów zmniejszenia uciążliwości pracy, wzrostu bezpieczeństwa i higieny, identyfikacji z zawodem, integracji pracowniczej i wydajności itp., a tym samym osiągnięcia ważnych celów społecznych i ekonomicznych. Ujawnienie określonych związków jest także punktem wyjścia dla doskonalenia innowacji organizacyjno-technicznych pod kątem ich waloryzacji społecznej.
9
75%
Wstęp: W ostatnich latach wzrasta rola handlu, jako integratora kanałów dystrybucji w Polsce. Przedsiębiorstwa handlu detalicznego, uzyskały przewagę konkurencyjną zarówno w relacjach z dostawcami, jak i w relacjach z odbiorcami. Powstaje pytanie, jak w tym kontekście wygląda sytuacja handlu hurtowego i jakie są perspektywy dalszego rozwoju tego segmentu działalności handlowej. Głównym celem pracy była identyfikacja i określenie wpływu nowych uwarunkowań rozwoju handlu hurtowego, jako elementu łańcucha dostaw. Autor przyjął hipotezę, że rozwój handlu hurtowego jest zdeterminowany przez procesy koncentracji przedsiębiorstw handlowych, które są zauważalne w Polsce w ostatnich latach. Metody: Na podstawie literatury oraz wcześniejszych badań zidentyfikowano podstawowe procesy koncentracji w polskim handlu. Następnie, w oparciu o wyniki badań ankietowych oraz dane GUS, dokonano oceny wpływu tych trendów na rozwój handlu hurtowego oraz wskazano kierunki dalszych przemian w polskim handlu hurtowym. Badania empiryczne przeprowadzono metodą wywiadu bezpośredniego na losowo dobranej próbie 108 przedsiębiorstw handlu hurtowego. Zakres podmiotowy badania, obejmował zarówno hurtownie niezależne jak i hurtownie sieciowe. Przedmiot badań stanowiły opinie hurtowników dotyczące tendencji rynkowych oraz procesy integracyjne zachodzące w polskim hurcie. Zakres przestrzenny badań obejmował obszar RP, a zakres czasowy obejmował lata 2014 - 2015. Wyniki: Wyniki badań prezentują kluczowe procesy rynkowe, związane z koncentracją w handlu. Jak wynika z przeprowadzonych badań, największym zagrożeniem dla rozwoju handlu hurtowego, są procesy koncentracji poziomej na szczeblu detalu. Koncentracja firm detalicznych prowadzi do skracania się kanałów dystrybucji i bezpośrednich zakupów dokonywanych przez sieci handlowe u producentów, z pominięciem szczebla hurtu. Kolejnym istotnym zagrożeniem dla hurtu jest rozwój handlu internetowego. Pomimo tych zagrożeń, hurtownicy oceniają aktualną sytuację swojej firmy, jako dobrą, co z kolei znajduje potwierdzenie w danych GUS. Wnioski: Zidentyfikowane procesy rynkowe muszą zostać uwzględnione w strategiach działania przedsiębiorstw handlu hurtowego w Polsce. Zdaniem autora, jednym z rozwiązań, które firmy hurtowe powinny zastosować może być wdrożenie opisanej w artykule koncepcji sprzedaży wielokanałowej. (abstrakt oryginalny)
Procesy liberalizacji handlu mogą prowadzić do istotnych zmian w międzynarodowym podziale pracy, a co za tym idzie, także korzyści z niego wynikających. Celem prezentowanego badania było zweryfikowanie hipotezy mówiącej o tym, że liberalizacja handlu państw Bałkanów Zachodnich (BZ) przyczyniła się do istotnych zmian w jego wartości i strukturze geograficznej. Badane procesy liberalizacji obejmowały Proces Stabilizacji i Stowarzyszenia (PSS) Unii Europejskiej oraz porozumienie CEFTA-2006. W celu weryfikacji postawionej hipotezy zastosowano analizę porównawczą, wykorzystując wskaźniki dynamiki, odległości struktur oraz indeks Herfindahla-Hirschmana, jako miarę koncentracji. W wyniku przeprowadzonej analizy, stwierdzono wystąpienie efektu kreacji handlu, nie stwierdzono natomiast wystąpienia efektu jego przesunięcia. Zauważono, że struktury geograficzne eksportu zmieniły się w analizowanym okresie w większym stopniu, niż importu. Podobny wniosek wysnuto odnośnie handlu wzajemnego państw bałkańskich, który większą rolę odgrywał w eksporcie, niż w imporcie. Tylko w odniesieniu do PSS potwierdzono natomiast hipotezę o spadku koncentracji geograficznej handlu na skutek procesów jego liberalizacji. W przypadku porozumienia CEFTA- 2006 taki efekt nie wystąpił. (abstrakt oryginalny)
Omówiono czynniki decydujące o wzroście zainteresowania centrami dystrybucyjnymi i logistycznymi w Polsce. Przedstawiono rodzaje centrów dystrybucyjnych i logistycznych.
W Polsce następują istotne zmiany w sieci sklepów. W latach 2005-2010 liczba sklepów i stacji paliw zmniejszała się w następstwie procesów koncentracji. Rosła liczba sklepów wielkopowierzchniowych. Zmiany te różnie przebiegały na terenie poszczególnych województw. Rosła liczba mieszkańców przypadająca na 1 sklep oraz wartość sprzedaży detalicznej na 1 mieszkańca. Rosło też zatrudnienie na 1 sklep. Dynamika zmian w poszczególnych województwach była zróżnicowana, przy czym tempo zmian było wyższe od średniej krajowej w województwach wysoko zurbanizowanych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono najważniejsze wątki wyników badań IRWiK z II połowy 1999 r. nad rolą i wpływem sieci zagranicznych na przebieg procesów koncentracji, skupiając uwagę na zagadnieniach koncentracji w handlu detalicznym.
W pierwszej części artykułu omówiono dwie grupy uwarunkowań, tzn. wynikające ze stanu wyjściowego ukształtowanego w systemie nakazowo-rozdzielczym oraz specyficzne dla okresu systemowej transformacji, które oddziałują na dotychczasowe skutki przemian w handlu hurtowym artykułami konsumpcyjnymi w Polsce. W wyniku połączenia określonego stanu wyjściowego i transformacyjnego przyspieszenia skutki te można określić terminem "nietypowe". Odmiennie niż w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej utrzymuje się bowiem duże znaczenie tradycyjnego hurtu instytucjonalnego, natomiast tempo procesów koncentracji i integracji wśród rodzimych przedsiębiorstw hurtowych jest nadal powolne. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wpływ marketyzacji handlowej na zachowania konsumpcyjne mieszkańców miast
63%
Zjawisko marketyzacji jest niewątpliwie przejawem koncentracji handlu. Polska, podobnie jak cała Europa Środkowa, stanowi podatny grunt dla rozwoju sieci sklepów wielkopowierzchniowych. Wynika to z dużego potencjału ekonomiczno-społecznego, w dużej mierze spowodowanego sytuacją gospodarczą kraju aż do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zmiana ustroju stała się szansą dla inwestorów, którzy wykorzystując braki infrastruktury handlowej, zaczęli wprowadzać na rynek polski nowe formy handlu. Najbardziej istotne zmiany w sektorze gospodarki, jakim jest handel, można zauważyć w czterech sferach: własnościowej, organizacyjnej, ilościowej i jakościowej. Konsekwencją przeobrażeń jest marketyzacja handlowa, czyli zakrojona na szeroką skalę ekspansja sieci handlowych sklepów wielkopowierzchniowych. Niniejsze opracowanie jest próbą wyjaśnienia, jak proces marketyzacji wpływa na zachowania konsumenckie mieszkańców miast trzech grup wielkościowych: miast małych, średnich i dużych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono stan nasycenia województw siecią sklepową. Omówiono udział sklepów zlokalizowanych na wsi i w mieście według województw, ich wielkość i strukturę branżową, a także liczbę osób przypadających na sklep.
Celem artykułu jest identyfikacja procesu rozwoju i narastającej koncentracji funkcjonalno-przestrzennej centrów handlowych w Polsce. Zdaniem autora, jest to obecnie główny obszar konkurowania przedsiębiorstw w sektorze handlu detalicznego w Polsce. W artykule wyjaśniono podstawowe pojęcia związane z koncentracją w handlu, w tym koncentracji funkcjonalno-przestrzennej, której przykładem są centra handlowe. Znaczna część artykułu przedstawia proces rozwoju centrów handlowych w Polsce, w tym ich rodzaje, oraz identyfikuje różne generacje centrów handlowych, a także pierwsze rankingi ich atrakcyjności. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano porównania struktury i kondycji polskiego handlu z handlem w innych krajach Europy i USA. Podjęto próbę oceny skutków prowadzonej dotychczas polityki państwa wobec tego sektora.
19
Content available remote Wpływ korporacji handlowych na polski rynek spożywczy
63%
Celem artykułu była analiza przemian dokonujących się na rynku żywności w Polsce pod wpływem handlowych korporacji transnarodowych. Posiadane przez nie zasoby rzeczowe, finansowe i wiedzy umożliwiają im wywieranie coraz większego wpływu na innych uczestników rynku, a im samym na szybki rozwój. Jednak z uwagi na większą ich liczbę (mniejszą koncentrację) wpływ korporacji handlowych na polski rynek żywności w pierwszej dekadzie XXI wieku przebiegał nieco odmiennie niż w innych rozwiniętych krajach Europy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie potencjału i determinant rozwoju małych i średnich sklepów, prowadzonych przez niezależnych kupców, działających w warunkach agresywnej ekspansji na lokalne rynki dużych sieci handlowych. Przedstawiono przemiany w rozwoju tradycyjnego handlu detalicznego w Polsce, w których sieć detaliczna jest nadal bardzo rozdrobniona, przy ogólnej tendencji handlu zorganizowanego do koncentracji: organizacyjnej, kapitałowej i zakupowej. Wskazano na znaczenie handlu tradycyjnego jako największego "pracodawcy" w gospodarce narodowej, bowiem sklepy tradycyjne to najczęściej firmy rodzinne, traktowane jako miejsce zatrudnienia i utrzymania rodziny. Przedstawiono znaczenie właściwej polityki władz samorządowych w zakresie kształtowania miejscowej struktury sieci detalicznej, uwzględniającej interesy handlu kupieckiego na lokalnym rynku pracy. Wyróżniono niektóre determinanty jego rozwoju i możliwości przetrwania, pod warunkiem profesjonalnego stosowania strategii opartej na bliskości sklepu wobec klienta z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów marketingowych, podobnych do tych stosowanych w handlu sieciowym. Wskazano przewidywane przez detalistów europejskich kierunki zmian w handlu detalicznym w latach 2012-2015. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.