Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Concepts of freedom
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Być może nie do końca uświadamiamy sobie fakt, że współczesne koncepcje wolności człowieka czy kontrowersje wokół rozumienia treści tej kategorii wywodzą się z liberalnej myśli epoki Oświecenia. Bliższa analiza tych związków będzie tematem niniejszego artykułu. (fragment tekstu)
Myśl Proudhona koncentrowała się wokół dwóch, blisko ze sobą powiązanych idei: sprawiedliwości i wolności. Poprzez nie kierował swą uwagę ku zagadnieniom własności, równości, władzy, państwa, rewolucji. Tych kilka kategorii wyczerpuje krąg jego zainteresowań, chociaż wachlarz jego twórczej aktywności obejmuje imponująco dużą liczbę dziedzin: od bieżącej publicystyki politycznej, historii, ekonomii po filozofię, prawo, religioznawstwo, estetykę i językoznawstwo. O czymkolwiek jednak by pisał, zawsze czyni to z punktu widzenia owych centralnych pojęć. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są flozoficzne koncepcje wolności człowieka: wolność absolutna i ograniczona, wolność dla nielicznych i wolność dla wszystkich, wolność negatywna i pozytywna, wolność wewnętrzna i zewnętrzna.
Treść artykułu, to propozycja nowej, aczkolwiek bazującej na teoriach Arystotelesa, stoików, Plotyna, Ojców greckich, koncepcji wolnej woli, w której autor próbuje godzić wolność woli z przewidywalnością. Na wstępie formułowania tej teorii, autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy pojęcie "wolnej woli" może pomóc zrozumieć, dlaczego działania ludzi są w pewnych okolicznościach przewidywalne, a w innych znowu nie.
5
Content available remote An Analysis of the Equal Freedom
63%
The article concerns selected problems related to the postulates of equalizing the level of positive liberty. The classic understanding of individual freedom, called as negative (freedom from), identified with a lack of compulsion, can be in opposition to the so-called positive liberty (freedom to). The last notion is generally defined by an ability, which brings its relation with a concept of power. The postulate of equality in "freedom to" can be justification for conducting a social redistribution of goods. The cases of voluntary and compulsory donation are considered in the text, whose aim is to visualize consequences resulting from a compulsory expansion of the scope of positive liberty.(original abstract)
6
Content available remote Aksjologia wolności
63%
Wolność i prawa człowieka, jako wartości najistotniejsze w demokratycznym państwie prawnym, wymagają szczególnego poszanowania i wzmożonej ochrony. Wolność stanowi ideę prawną i filozoficzną, a przede wszystkim doniosłą wartość przysługującą każdej jednostce, dając jej możliwości czynienia tego, czego nie zakazuje prawo. Jeżeli obowiązujące prawo odzwierciedla idee sprawiedliwości i praw człowieka, to tylko wówczas możliwe jest rzeczywiste szanowanie zasady wolności przez władze, jak również inne podmioty. Wolność polega bowiem na możliwości swobodnego kształtowania zachowań w pełni zgodnych z indywidualnymi wyborami. Konstytucyjna regulacja wolności oraz praw człowieka i obywatela została przez ustrojodawcę oparta na aksjologicznych, doniosłych filarach - godności, równości oraz zasady wolności, co określa tym samym kierunki zarówno dla prawodawstwa, a także dla stosowania prawa. Umożliwia to również dogłębne zrozumienie pojęcia wolności, jej istoty. Aparat państwa posiada zatem charakter wtórny, służebnie funkcjonujący wobec jednostki, co oznacza jednocześnie istnienie najwyższych gwarancji poszanowania zadeklarowanych w Konstytucji wolności oraz praw, które suweren, naród, uznaje za najistotniejsze.(abstrakt oryginalny)
Chroniona przez Konstytucję RP i Europejską Konwencję Praw Człowieka wolność prasy, pomimo swojego niepodważalnego znaczenia, nie ma charakteru absolutnego. W sytuacji kolizji z innymi prawami i wolnościami, zwłaszcza tymi przynależnymi jednostce, ograniczenia swobody wypowiedzi okazują się nieuniknione. Jednym z praw, które może zostać naruszone przez prasę przy wykonywaniu jej zadań, jest przysługujące każdemu człowiekowi prawo do wizerunku. Problem ten jest szczególnie wyraźny w przypadku publikowania w prasie fotografii osób, przeciwko którym toczy się postępowanie karne. Niniejsze studium ma na celu wskazanie czynników, jakie powinien brać pod uwagę właściwy sąd lub prokurator, decydując, czy ujawnienie wizerunku oskarżonego jest w danym przypadku w dostatecznym stopniu uzasadnione społecznie. W tekście formułowane są także postulaty pod adresem polskiego ustawodawcy, dotyczące przyznania wskazanym organom dodatkowych uprawnień w tej kwestii. (abstrakt oryginalny)
Elementarnym filarem liberalnego porządku społeczno-ekonomicznego jest wolność. Właściwie pojmowana wolność determinuje nie tylko stosunki społeczno- -polityczne (organizację społeczeństwa i państwa), ale i ekonomiczne. W sensie ekonomicznym wolność z jednej strony kształtuje stosunki własnościowe (określa relacje między dobrem jednostki a ogółu, kształtuje warunki podziału), a z drugiej determinuje zakres swobody jednostki w gospodarce (swobody wymiany oraz konkurencji) z uwzględnieniem relacji z państwem. Zdefiniowana w ten sposób wolność rodzi zarówno pozytywne, jak i negatywne efekty, a więc prowokuje do dyskusji i zachęca do formułowania alternatywnych koncepcji (często o zabarwieniu idealnym) określających relacje między wolnością (wolnością jednostki w zakresie posiadania i dysponowania własnością) a prawami i obowiązkami państwa.(abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w ostatnim okresie zarówno w kraju, jak i na świecie są tak istotne, że nasuwa się pytanie o to, jak wpływają one na pojedyncze podmioty gospodarcze. Obszarem zainteresowań autorki w niniejszym artykule będzie kwestia wolności w odniesieniu do jednostki, funkcjonującej w politycznym i gospodarczym otoczeniu. Ukazane zostanie oblicze wolności utrwalone w wybranych teoriach ekonomicznych. Opracowanie tematycznie nawiązuje do dwóch innych tekstów autorki, traktujących jednostkę jako obszar zainteresowania w kontekście analizy decyzyjnej(abstrakt oryginalny)
Na podstawie przeprowadzonej analizy prac najważniejszych przedstawicieli szkoły klasycznej widać, że poglądy klasyków przesiąknięte były ideą wolności, która nadawała ich ekonomii liberalny charakter. Bodaj jedynym wyjątkiem w tym gronie był Sismondi, daleki od liberalnych założeń. Można się zastanawiać co było przyczyną owego liberalnego triumfu. Najbardziej przekonujące wydaje się tłumaczenie Johna Graya, współczesnego filozofa, że głównym powodem było rozczarowanie feudalnym porządkiem oraz konieczność stworzenia innego społeczeństwa, odpowiadającego wyzwaniom, jakie niósł z sobą nowy system gospodarczy, w którym indywidualizm, egalitaryzm i uniwersalizm miały się stać wykładnią nowych czasów. Tylko wolny rynek mógł gwarantować pełną realizację ludzkich możliwości. (fragment tekstu)
Od XV wieku, ekonomia stopniowo wyzwalała się spod wpływów filozofii, scholastyki i polityki. Najpierw ukonstytuowała się w ramach doktryny merkantylnej, potem fizjokratycznej. Te dwa sprzeczne co do zaleceń polityki gospodarczej i co do stanowiska względem wolności gospodarczej nurty ekonomiczne, łączyło przekonanie, że gospodarkę można badać formalnie i naukowo, budując proste modele pozwalające na formułowanie zaleceń odnośnie do prowadzonej polityki gospodarczej. Oba te prądy stanowiły fragmentaryczne wyjaśnienia rzeczywistości gospodarczej i trzeba było poczekać na ekonomistów klasycznych, którzy zbudowali jednolity naukowo-teoretyczny system ekonomiczny. (fragment tekstu)
Marks i Engels, a następnie ich kontynuatorzy, uważali, że ich filozofia, a tym samym i myśl ekonomiczno-społeczna, jest orędowniczką wolności oraz powszechnej sprawiedliwości. Reprezentując interesy ekonomiczne oraz społeczne proletariatu, występowali oni z ostrą krytyką kapitalizmu i kapitalistycznych stosunków produkcji (jednocześnie dostrzegając plusy płynące z liberalnego modelu człowieka) jako systemu społecznego, który nakłada na jednostkę/ /robotnika kajdany ekonomicznego zniewolenia i spycha go w odmęty biedy. Marks, bazując na materializmie historycznym, dochodzi do wniosku, że w następstwie rozwoju dziejowego ciemiężony i wykorzystywany proletariat stanie się siłą zdolną nie tylko do obalenia starego systemu społeczno-ekonomicznego, ale także do przejęcia przywództwa w społeczeństwie i budowy komunistycznego porządku. W nowych realiach ekonomicznych, społecznych i ustrojowych zaniknie nie tylko zniewolenie ekonomiczne i wyzysk, czyli zaniknie prywatna własność środków produkcji i posiadanie, ale także klasowa organizacja społeczeństwa i państwa. Proletariat mocą swej władzy wprowadzi własność publiczną i w ten sposób zlikwiduje anarchię kapitalistycznej produkcji społecznej. Dzięki temu ludzie staną się wolni w wymiarze ekonomicznym i społecznym. W komunizmie pojawi się więc dobre społeczeństwo, z dobrze zaspokojonymi potrzebami ekonomicznymi. Odmienny pogląd głoszą przeciwnicy nie tylko Marksa i Engelsa, ale i marksizmu. Według nich marksizm jest nie do pogodzenia z właściwie rozumianą wolnością ani z odpowiedzialnością, prowadzi bowiem do źle pojętego dyktatu większości nad mniejszością, który ponownie spycha jednostkę w niebyt ekonomiczno-społeczny i polityczny. (fragment tekstu)
W artykule skupiono uwagę na aktach generalnych, a nie aktach prawnych o charakterze akt indywidualnych. Omówiono pojmowanie terminów "wolność" i "ograniczenie wolności". Następnie przedstawiono istotę statusu konstytucyjnego samorządów, zagadnienia regulowane aktami wewnętrznymi samorządów oraz podstawowe wymogi stawiane aktom prawa wewnętrznego samorządów.
The purpose of the present article is to reflect on the intellectual origin of the close relationship between Austrian economics and libertarian philosophy. It suggests that the relationship in question is grounded in the fact that personal liberty and individual initiative, in addition to being significant moral values, are also crucial reservoirs of organizational efficiency and developmental drive. This implies that libertarian values can be disseminated, promoted, and implemented particularly effectively as a result of utilizing theoretical insights of the Austrian school, which is singularly committed to explaining the efficiency-enhancing features of the unhampered market process and entrepreneurial rivalry. In this connection, special attention is devoted to the liberty-promoting potential of Austrian contributions to the fields of capital, entrepreneurship, and the firm.(original abstract)
W ordoliberalizmie wolność była wartością i atrybutem ładu gospodarczo-społecznego. Postawienie na nią przez twórców doktryny ordoliberalnej było zdecydowanym odróżnieniem od nieakceptowanych form rynkowych, takich jak kolektywizm i gospodarka nakazowo-rozdzielcza. Wolność jednostki i gospodarcza to pryncypia charakterystyczne dla ordoliberałów. Społeczna gospodarka rynkowa, która była praktycznym wcieleniem w życie kluczowych idei ordoliberalnych, zawierała w sobie wolność, sprawiedliwość społeczną, wolną konkurencję, porządek prawny. (fragment tekstu)
Wieloznaczność pojęcia wolność doprowadziła do fundamentalnych sporów i wyłonienia często niedających się pogodzić stanowisk, głoszących, że wolność przysługuje człowiekowi z natury (Thomas Hobbes), jest tworem ewolucji kulturowej, prawnej i instytucjonalnej (Charles Louis Montesquieu), ma charakter negatywny i jest brakiem ograniczeń (Thomas Hobbes, libertarianizm), wolność ma cechę pozytywną jako możliwość realizacji rozumnych celów (Georg Wilhelm Friedrich Hegel), wolność przysługuje przede wszystkim jednostce i wyraża się w jej swobodach (Benjamin Constant), wolność powinna przysługiwać zbiorowości i być miernikiem suwerenności (Jean-Jacques Rousseau, Karol Marks). Spory toczyły się również wokół zagadnienia, jaki rodzaj ustroju politycznego najlepiej chronił wolność. Już w starożytności zwracano uwagę, że system, który zrodził się pod hasłem wolność - demokracja - stwarza własne formy zniewolenia (Platon). Arystoteles za najlepszy pod tym względem uznawał ustrój mieszany. Tradycja filozoficzna pozostawiła uzasadnienia wolności ludzkiej w obszarze spraw międzyludzkich, w dziedzinie polityki oraz w obrębie pewnej sfery wewnętrznej, zwanej wolą. Od presokratyków, Platona i Arystotelesa, z wyjątkiem stoików nie spotykamy rozważań na temat wolności wewnętrznej, natomiast jako fakt życia codziennego i politycznego. Dopiero św. Augustyn odkrył wolność wewnętrzną, przez którą rozumiał pewną duchową przestrzeń, w której ludzie mogą znaleźć schronienie przed zewnętrznym przymusem i gdzie mogą czuć się wolni. Doświadczenie wolności wewnętrznej zakładało wycofanie się ze świata do jakiejś wewnętrznej sfery, do której nikt obcy nie miał dostępu. Tej wewnętrznej przestrzeni nie należy mylić z sercem ani z umysłem, które istnieją i funkcjonują tylko w powiązaniu ze światem. (fragment tekstu)
Ochrona działalności reklamowej musi współgrać z ochroną innych podmiotów życia gospodarczego, takich jak ochrona interesów jednostek czy zbiorowości. Dużą rolę odgrywają tu unormowania dotyczące wyrównania szans uczestników obrotu rynkowego, jakimi są konsumenci. Niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej informacji, którą mogą uzyskać dzięki reklamie porównawczej. W artykule opisano także ochronę wolności wypowiedzi reklamowej na tle prawa międzynarodowego praw człowieka oraz wolność wypowiedzi reklamowej w polskiej konstytucji z 1997 roku. Przedstawiono również różnice między Paktem Praw Człowieka i Obywatela a Europejska Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Celem mojego artykułu jest porównanie teatru Eugène'a Ionesco z teatrem Sławomira Mrożka. Szczególnie pragnę zaakcentować wyraźne różnice światopoglądowe pomiędzy sztukami tych dwóch autorów, a także wspólne idee, które odnajdujemy w ich twórczości. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule scharakteryzowano dwa aspekty ujęcia wolności – pozytywny i negatywny. Przedstawiono transformację systemową w świetle rynkowego ładu gospodarczego, rozumianą jako płaszczyznę, na której autorzy artykułu będą rozważać koncepcje ordoliberalne. Zaprezentowano również teoretyczny model ordoliberalnej koncepcji konkurencji doskonałej dla polityki gospodarczej.
CEL NAUKOWY: Artykuł ma na celu przedstawienie w skrótowej formie możliwości ograniczania wolności i praw człowieka i obywatela w stanach nadzwyczajnych w ujęciu Konstytucji RP z 1997 roku, a następnie zestawienie z nimi rozwiązań przyjętych w Polsce w trakcie pandemii COVID-19 oraz próba oceny konstytucyjności tychże regulacji. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Wywód opiera się na analizie treści rozwiązań konstytucyjnych, limitujących możliwość ograniczania praw i wolności. Poddaje również analizie i ocenie prawnej unormowania przyjęte przez rządzących w czasie pandemii. PROCES WYWODU: Rozważania mają dwudzielną strukturę - w pierwszej części na podstawie ustawy zasadniczej i literatury przedmiotu omówiono konstytucyjne możliwości ograniczania praw i wolności w stanach nadzwyczajnych. W drugiej części omówiono ograniczenia praw i wolności wprowadzone w Polsce podczas pandemii, a także podjęto próbę ich krytycznej analizy względem zgodności z Konstytucją. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Chociaż polska ustawa zasadnicza precyzyjnie określa zasady i możliwości ograniczenia praw i wolności w stanach nadzwyczajnych, to jej unormowania nie znalazły zastosowania w praktyce. Akty normatywne, które wprowadzały ograniczenia w czasie pandemii, budzą bardzo poważne zastrzeżenia z punktu widzenia ich konstytucyjności. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Przepisy ograniczające prawa i wolności w trakcie pandemii nie tylko łamią zasady systemu prawnego i zwiększają chaos legislacyjny, ale także podważają zaufanie obywateli względem prawa. Wielu ukarano za nieprzestrzeganie niekonstytucyjnych ograniczeń, istnieje zatem ryzyko, że nastąpi szereg pozwów przeciw państwu o odszkodowania. Polskie społeczeństwo postpandemiczne może zatem nie być tak samo pewne jak niegdyś nienaruszalności praw i wolności gwarantowanych ustawą zasadniczą. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.