Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Confectionery
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Jakość rynkowych wyrobów cukierniczych z dużym udziałem tłuszczu
100%
Celem pracy była ocena jakości wyrobów cukierniczych z dużym udziałem tłuszczu, znajdujących się na rynku w 2003 i 2005 r. Szczególną uwagę zwrócono na zawartość tłuszczu oraz izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najwyższą zawartością tłuszczu oraz izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych charakteryzowały się wafle zarówno w 2003, jak i w 2005 roku. Głównymi izomerami trans były izomery kwasu oleinowego. Ilość energii dostarczanej z izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych była bardzo wysoka, najwyższa w waflach, a następnie w herbatnikach, co jest niekorzystne ze względów żywieniowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Pierniki jako element potencjału turystyki kulinarnej Torunia
100%
W opracowaniu przedstawiono pierniki w ofercie turystycznej Torunia. Wykazano, że toruńskie ciastka korzenne stanowią potencjał turystyki kulinarnej miasta. Opisano historię pierników w Europie, w tym w Polsce. Ukazano historię pierników toruńskich na przestrzeni wieków. Szczegółowo zaprezentowano powstanie i rozwój Fabryki Cukierniczej "Kopernik S.A.". Zestawiono atrakcje turystyczne Torunia związane z piernikarstwem: Żywe Muzeum Piernika, Muzeum Toruńskiego Piernika, Święto Piernika, szlak po "Piernikowym Mieście". (abstrakt oryginalny)
Spośród wielu znanych, naturalnych i syntetycznych substancji słodzących największe zagrożenie dla przemysłu cukrowniczego i rynków zbytu jego produktów stanowi skrobia, z której po przeprowadzeniu hydrolizy otrzymuje się wiele różnych substancji słodzących, a zwłaszcza syropy glukozowo-fruktozowe, które cenowo mogą konkurować z cukrem i są dobrymi jego zamiennikami. Celem tego opracowania jest przedstawienie ogólnej charakterystyki produktów przemysłu cukrowniczego, pokazanie pozycji cukru białego wśród naturalnych i syntetycznych substancji słodzących oraz zasygnalizowanie kierunków działań umacniających pozycję cukru białego na polskim rynku. (fragment tekstu)
Zmiany w ofertach asortymentowych przedsiębiorstw są konieczne i wręcz nieuniknione dla firm działających w obecnych czasach. Konsument na dzisiejszym rynku jest głodny nowości i ciągle za nimi podąża. Polscy producenci, opracowując koncepcje nowych produktów, powinni się opierać na światowych trendach w branży piekarniczo-cukierniczej, gdyż pomagają one wytyczać określone kierunki działań. Należy mieć na uwadze, że każdy wyrób ma swój cykl życia i fakt, że produkt się "narodzi" na rynku oznacza także, że kiedyś nastąpi jego wycofanie. Całe bogactwo nowych produktów i idące za nimi zmiany asortymentu są po to, by każdy konsument mógł znaleźć coś dla siebie, bez względu na wiek, gust czy poziom życia. (fragment tekstu)
Zbadano wpływ działania ultradźwięków różnych częstotliwości na twardość kruchych ciastek pochodzących z ekologicznych: surowców i produkcji. Ciastka wypieczono w mąki białej i z mąki z pełnego przemiału otrzymanych z pradawnej pszenicy samopszy wzbogaconej 10%, 20% lub 30% dodatkiem wytłoków z truskawki. Przed wypiekiem ciasto poddano przez 20 min. działaniu ultradźwięków o częstotliwości 20 lub 100 kHz. Twardość ciastek zmierzono z zastosowaniem urządzenia Multitest 1. Stwierdzono, że sonikacji ciasta zmieniała twardość kruchych ciastek wypieczonych z samopszy z dodatkiem wytłoków z truskawki. Kierunek i wielkość zmian w twardości kruchych ciastek zależał zarówno do częstotliwości zastosowanych ultradźwięków, jak i od ilości dodanych wytłoków. W większości przypadków, sonikacji z zastosowaniem 20 kHz fal obniżała twardość ciastek w porównaniu do próbek kontrolnych tj. ciastek wypieczonych z ciasta nie poddanego działaniu ultradźwięków. Ultradźwięki o częstotliwości 100 kHz znacząco obniżały twardość ciastek wypieczonych z 30% dodatkiem wytłoków owocowych. (abstrakt oryginalny)
Celem przeprowadzonych badań było określenie charakteru niekorzystnych zmian zachodzących podczas przechowywania wafli przekładanych nadzieniem cukrowo-białkowym oraz wybór najkorzystniejszego opakowania.
W celu wypełnienia luki w wiedzy z zakresu redukcji strat oraz marnotrawstwa pieczywa i pozostałych wyrobów piekarsko-cukierniczych (BBCP) na poziomie handlu detalicznego przeprowadzono badania, mające na celu oszacowanie skali marnotrawstwa tej żywności w wybranych placówkach handlowych. Określono także przyczyny ich występowania oraz sposoby ograniczania i zapobiegania temu zjawisku. Dane o skali strat z małych sklepów (N = 5) i od właścicieli piekarni z własnymi sklepami (N = 5) zebrano stosując dziennik pomiaru, a z sieci handlowej (N = 29 sklepów własnych) pobrano je z systemu kasowego. Danych jakościowych dostarczyło 9 indywidualnych wywiadów pogłębionych z ekspertami z handlu. Z analizy danych wynika, że łączna skala strat w handlu BBCP w małych sklepach osiągnęła wartość około 2 kg/tydzień (nie włączając zwrotów do przetwórstwa). W ujęciu wartościowym straty BBCP w sieci handlowej stanowiły 42% wartości całkowitych strat. Natomiast w odniesieniu do wartości obrotu w ramach działu pieczywo/cukiernia wyniosły 20%. Zwroty BBCP z handlu do przetwórstwa osiągały do 8-10% średniej dziennej wartości zamówienia. Zidentyfikowano 3 główne kategorie przyczyn tego zjawiska, tj.: związane z organizacją działu pieczywa w jednostce handlowej, sposobem ekspozycji produktów i błędami ludzkimi. Wskazano także sposoby zapobiegania stratom i marnowaniu badanej kategorii produktów. Uzyskane wyniki mogą być wykorzystane do opracowania programów i strategii ograniczających straty w handlu na dziale pieczywo/cukiernia. Badaną kategorię produktową należy uznawać za główny cel programów waloryzacji i innych środków mających na celu ograniczenie marnotrawienia żywności.(abstrakt oryginalny)
Rynek wyrobów cukierniczych w Polsce został zdominowany przez koncerny międzynarodowe, które widzą tu szansę na dalszy dynamiczny rozwój. Zapoczątkowały one na naszym rynku działalność reklamową dotyczącą wytwarzanych przez siebie wyrobów, co stało się głównym czynnikiem wpływającym na zwiększenie ich udziałów w sprzedaży oraz znajomości tych produktów wśród konsumentów. Małe firmy, których przykładem jest PWC "Odra" z Brzegu, walcząc o utrzymanie się na rynku, wykorzystują luki rynkowe, które nic są przedmiotem zainteresowania firm dużych, i starają się naśladować konkurentów w ich działalności promocyjnej. (fragment tekstu)
Na przykładzie przedsiębiorstwa cukierniczego "Magnolia" scharakteryzowano znaczenie komórki marketingowej w strukturze organizacyjnej organizacji. Omówiono politykę marketingową, politykę cenową oraz działania promocyjne i działalność dystrybucyjną przedsiębiorstwa "Magnolia".
W artykule omówiono wytwarzanie nowych wafli na bazie produkcji wyrobów cukierniczych przy użyciu tradycyjnych surowców i ziołowych suplementów. Autorzy opracowali nowy model receptury wafli. W pracy przedstawiono wyniki badań zmian jakości nowych wafli oraz prognozowanego okresu ich składowania. Zmiany jakości zostały określone podczas przechowywania wafli w różnych opakowaniach: standardowym kartonie z tektury falistej, pokryte pergamin i w pakietach z wielowarstwowych opakowań giętkich opartych na przezroczystych i metalizowanych foliach BOPP. (abstrakt oryginalny)
Omówiono udaną restrukturyzację krakowskiej firmy cukierniczej Wawel. Od 1998 roku firma ta była w trudnej sytuacji w związku z załamaniem się eksportu do Rosji. Wawel nauczył się sprzedawać swoje wyroby w kraju. Na wzrost sprzedaży duży wpływ miała reklama telewizyjna.
13
Content available remote Matematyczne modelowanie kształtu pater do owoców, tortów i ciastek
75%
W pracy zaproponowano metodę matematycznego modelowania kształtu pater do owoców, tortów i ciastek. Modele brył pater zbudowano ze złożenia - opisanych matematycznie - powierzchni obrotowych misy, talerza, stopek i ścian bocznych. Linie konturu misy, talerza i stopek opisano wielomianami trzeciego stopnia (krzywymi Béziera). Do opisu ścianek bocznych misy, talerza i stopek zastosowano parametryczne równania cylindra. Po zastosowaniu skalowania i przesunięć poszczególne modelowane powierzchnie umieszczono w przestrzeni, tworząc modele 3D pater. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia trudną sytuację rynkową koncernu Cadbury Wedel. Wyśrubowane ceny, niedopracowana oferta, zbyt daleko idąca modyfikacja receptur - to tylko kilka zarzutów pod adresem najbardziej znanej polskiej marki spożywczej. Wedla ratuje narazie ponad 150-cioletnia tradycja, jednak nie wiadomo jak długo.
15
Content available remote Ocena zawartości wybranych pierwiastków w różnych rodzajach czekolad
63%
Celem pracy była ocena zawartości wybranych pierwiastków (Ca, Mg, Cu, Fe, Mn i Zn) w różnych rodzajach czekolad. Analizie poddano 20 czekolad, w tym: białe (B), mleczne (M) i gorzkie (G) o różnej zawartości masy kakaowej. Pogrupowano je według zawartości suchej masy kakaowej następująco [%]: G6 - 60, G7 - 70, G8 - do 85, G9 - 90. Suchą masę w próbkach oznaczono metodą suszarkowo-wagową. Oznaczenie zawartości Ca, Mg, Cu, Fe, Mn i Zn wykonano metodą płomieniowej atomowej spektrometrii absorpcyjnej (F-AAS) przy użyciu spektrometru AAS-3 Carl-Zeiss po uprzedniej mineralizacji próbek techniką spopielenia w piecu muflowym. Zaobserwowano istotnie większą zawartość Mg, Fe, Zn, Mn oraz Cu w czekoladach gorzkich w porównaniu z czekoladami mleczną i białą. Zawartość tych pierwiastków była tym większa, im większy był udział kakao w czekoladzie. W czekoladach gorzkich zawartość magnezu wynosiła 1545,40 ÷ 2862,55 μg/g s.m. Wykazano także znaczne ilości cynku (356,70 ÷ 511,35 μg/g s.m.) i żelaza (127,47 ÷ 155,74 μg/g s.m.), a mniejsze - miedzi (16,49 ÷ 25,37 μg/g s.m.) i manganu (15,85 ÷ 21,46 μg/g s.m.). Z kolei w czekoladach mlecznych i białych przeważał wapń, którego zawartość wahała się w granicach 3396,21 ÷ 4313,44 μg/g s.m. Czekolady gorzkie o większej zawartości suchej masy kakaowej mogą być dobrym źródłem Mg, Fe, Zn oraz Mn i Cu w diecie. Natomiast znaczącymi nośnikami wapnia mogą być czekolady białe i mleczne. (abstrakt oryginalny)
Celem podjętych badań była weryfikacja przydatności analizy strat produktu logistycznego przy wprowadzaniu zmian dotyczących ochrony jakości produktów spożywczych. Analizę jakościową i ilościową strat wykonano z wykorzystaniem procedury analizy rodzajów, przyczyn i krytyczności strat produktu logistycznego. Badania strat przeprowadzono dla produktów zaliczanych do grupy pieczywa cukierniczego. (abstrakt oryginalny)
Zbadano możliwości wypieku herbatników pszennych z dodatkiem mąki z amarantusa w ilości od 0% do 20%, w stosunku do masy mąki pszennej. Określono wybrane składniki chemiczne herbatników (zawartość tłuszczu, cukrów ogółem, popiołu i suchej masy) oraz wykonano ich oceną sensoryczną po 24 h od wypieku. Analizy wykazały, że 10% i 15% dodatek mąki z amarantusa nie obniżał oceny sensorycznej produktu i nie powodował niekorzystnych zmian w składzie chemicznym herbatników. (abstrakt oryginalny)
Konsumenci coraz częściej poszukują produktów piekarniczych i cukierniczych cechujących się pożądanymi walorami smakowymi. Słody są źródłem enzymów hydrolitycznych, które mogą stanowić dodatek technologiczny wpływający na zwiększenie właściwości odżywczych, reologicznych i sensorycznych gotowego produktu. W pracy przedstawiono możliwości zastosowania słodu pszenicznego i jęczmiennego jako dodatku technologicznego mającego na celu podwyższenie jakości muffin pszennych, żytnich i owsianych poprzez zwiększenie aktywności enzymatycznej analizowanych mąk. Badania obejmowały określenie optymalnego dodatku słodów poprzez wyznaczenie parametru liczby opadania analizowanych mąk na poziomie 200 s, ocenę organoleptyczną, parametry fizyczne oraz analizę profilu tekstury (TPA) miękiszu wypieków wzbogacanych słodami. Wykazano, że dodatek słodu pszenicznego w ilości 0,63 % w stosunku do masy mąki wpłynął pozytywnie na cechy fizyczne muffin pszennych (wzrost masy o 0,68 % i objętości o 32,70 % w stosunku do próby kontrolnej, którą stanowił wypiek bez dodatku słodów). W ocenie organoleptycznej odnotowano, że muffiny owsiane i pszenne wzbogacone słodem pszenicznym cechowały się najwyższą akceptacją wśród konsumentów (odpowiednio: 4,26 pkt i 4,47 pkt w 5-punktowej skali ocen), natomiast cechy teksturometryczne miękiszu analizowanych muffin były zróżnicowane. Stwierdzono, że słód pszeniczny może być z powodzeniem stosowany jako dodatek do produkcji muffin, głównie pszennych. Nie zaobserwowano poprawy jakości muffin wzbogaconych słodem jęczmiennym. (abstrakt oryginalny)
W artykule analizowano wpływ wielkości i statusu prawnego przedsiębiorstwa na jego efektywność techniczną i efektywność skali polskich producentów żywności. Wielkości te mierzono przy użyciu nieparametrycznej metody DEA. Badanie oparto na rocznych sprawozdaniach finansowych 52 producentów cukru i wyrobów cukierniczych działających w latach 2006-2016. Analizą objęto wszystkie przedsiębiorstwa w sektorze, a także grupy większych i mniejszych przedsiębiorstw (wyróżnione medianą aktywów) oraz grupy spółek kapitałowych i spółdzielni. Badania wykazały, że przedsiębiorstwa osiągnęły względnie wysoką efektywność techniczną i efektywność skali, w przedziale odpowiednio od 82 do 93% i od 93 do 98%. Wszystkie przedsiębiorstwa działały sprawniej w korzystniejszych warunkach makroekonomicznych. Poziom efektywności technicznej i skali zależały od wartości aktywów i statusu prawnego przedsiębiorstwa. Większe podmioty były mniej skuteczne technicznie niż mniejsze, ale w większym stopniu wykorzystywały efekty skali. Spółki kapitałowe były bardziej efektywne niż spółdzielnie, ale w mniejszym stopniu korzystają z efektu skali.(abstrakt oryginalny)
Badania dotyczące prawidłowego doboru opakowań na pieczywo cukiernicze prowadzono dla podgrupy herbatników, ze względu na ich dużą wrażliwość na czynniki zewnętrzne oraz niską jakość opakowań. Do badań użyto herbatniki o nazwie "Piastowskie" produkcji ZPC "Goplana" w Poznaniu. Herbatniki te pakuje się obecnie w pudełka napełnione i otwierane w pozycji stojącej (od czoła), wykonane z kartonu drukowanego na gramaturze 315 g/m2, wewnątrz których znajdują się torebki płaskie z folii papieropodobnej Ergopack. Podjęte badania miały na celu porównanie stopnia zabezpieczenia herbatników przez następujące opakowania: pudełka oryginalne, z kartonów stosowanych w kraju do pakowania herbatników oraz kartonów modyfikowanych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.