Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consolidated supervision
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono zapisy niemieckiego Prawa Bankowego z 1998 r. dotyczące definicji afilianta. Przybliżono uprawnienia Federalnego Biura Nadzoru Bankowego w zakresie czynienia ustaleń, czy istnieje afiliacja w poszczególnych przypadkach.
Globalizacja międzynarodowych rynków finansowych i deregulacja europejskiego sektora finansowego doprowadziły do pojawienia się w krajach Unii Europejskiej zupełnie nowej formy prowadzenia działalności przez podmioty finansowe. Funkcjonowanie banków, firm inwestycyjnych, czy towarzystw ubezpieczeniowych w warunkach nasilającej się presji konkurencyjnej w gospodarce światowej było impulsem do tworzenia przez nie konglomeratów finansowych. Podmioty, dotychczas angażujące się wyłączenie w jedną dziedzinę usług finansowych, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadzają kompleksową obsługę finansową w ramach jednej grupy spółek wzajemnie ze sobą powiązanych. Pod pojęciem konglomeratu finansowego zgodnie z definicją przyjętą przez Bazylejski Komitet ds. Nadzoru Bankowego podmiotów funkcjonujących pod wspólną kontrolą, na których działalność składa się w dominującym stopniu świadczenie usług w co najmniej dwóch różnych sektorach finansowych (bankowość, papiery wartościowe, ubezpieczenia). W przypadku konglomeratów mieszanych, podmioty należące do grupy oferują już nie tylko usługi finansowe, ale również usługi w innych sektorach gospodarki. (fragment tekstu)
Przybliżono regulacje Komisji Nadzoru Bankowego uchwalone 12 grudnia 2001 r. dotyczące nadzorczych norm ostrożnościowych. Ustalono w nich zasady stosowania tych norm w ujęciu obejmującym bank i podmioty odeń zależne. Zwrócono uwagę, że ujęcie to jest stosowane do wszystkich struktur holdingowych niezależnie od tego, jaką pozycję bank zajmuje w danej strukturze. Omówiono strukturę holdingową z bankiem krajowym jako podmiotem wiodącym, holding finansowy, holding o działalności mieszanej. Przedstawiono instrumenty, jakie wobec banku działającego w ramach jednej z trzech struktur holdingowych może stosować nadzór bankowy.
Konglomerat finansowy to dowolna grupa spółek pod wspólną kontrolą, których wyłączne lub dominujące czynności polegają na świadczeniu istotnych usług w co najmniej dwóch z trzech sektorów rynku finansowego (bankowość, usługi inwestycyjne, ubezpieczenia). W artykule zarysowano możliwe struktury korporacyjne ze szczególnym uwzględnieniem ich wad i zalet. Scharakteryzowano główne założenia nadzoru skonsolidowanego i zintegrowanego. Przedstawiono propozycje Nowej Bazylejskiej Umowy Kapitałowej oraz Dyrektywy 2001/0095 (COD). Przybliżono zagadnienie nadzoru nad konglomeratami w Polsce.
W artykule przedstawiono rolę i znaczenie regulacji wspólnotowych dotyczących funduszy własnych i wymogów kapitałowych instytucji kredytowych, genezę ich powstania, ewolucję oraz kierunki ich przyszłych zmian. W artykule omówiono postanowienia zawarte w wydanym przez Komisję Europejską w listopadzie 1999 r. dokumencie konsultacyjnym pt. "Przegląd regulacyjnych wymogów kapitałowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych" (A Review of Regulatory Capital Requirements for EU Credit Institutions and Investment Firms). Autorzy zaprezentowali propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące ryzyka kredytowego i operacyjnego, roli dyscypliny rynkowej i procesu badania nadzorczego. Dokonali także oceny tych postulatów oraz wpływu ich wprowadzenia na polski sektor bankowy. Szczególną uwagę zwrócono na zmianę podejścia Komisji Europejskiej do roli i celów procesu badania nadzorczego. Kolejną poruszaną kwestią jest nadzór skonsolidowany. W artykule przedstawiono także pogląd, że nadzór powinien kłaść większy nacisk na gwarantowanie równych warunków funkcjonowania i niedopuszczanie do działań niekonkurencyjnych.
Porównano rozwiązania nadzorcze stosowane w krajach wysoko rozwiniętych (Niemcy, Stany Zjednoczone, Szwecja) oraz model polski. Celem porównania jest wskazanie podobieństw i różnic między modelem polskim a rozwiązaniami światowymi, a także przedstawienie możliwości dalszego rozwoju modelu polskiego i jego kształtu w przyszłości.
7
Content available remote Zmiany w polskim prawie bankowym w świetle regulacji Dyrektywy CRD II
63%
W artykule poruszono wybrane zagadnienia dotyczące zmian w zakresie ustawy Prawo bankowe, jakie zostały uchwalone ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy Prawo bankowe, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym (druk sejmowy nr 3974 - dalej nowelizacja). Zasadniczym celem nowelizacji było wdrożenie do polskich regulacji prawnych reguł zawartych w tzw. Dyrektywie CRD II, tj. Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 września 2009 r. zmieniającej Dyrektywy 2006/48WE, 2006/49/WE oraz 2007/64/WE w odniesieniu do banków powiązanych z centralnymi instytucjami, niektórych pozycji funduszy własnych, dużych ekspozycji, uzgodnień w zakresie nadzoru oraz zarządzania w sytuacji kryzysowej (dalej Dyrektywa CRD II). (fragment tekstu)
Przedstawiono streszczenie głównych zapisów Dyrektywy 92/30/EEC z 6 kwietnia 1992 r. na temat nadzoru nad instytucjami kredytowymi w sposób skonsolidowany (Oficjalny Dziennik Wspólnot Europejskich 1992 No. L 110). Ogranicza ona zakres nadzoru skonsolidowanego do nadzoru nad wypłacalnością i adekwatnością funduszy wybranych dla celów pokrycia ryzyka rynkowego, kontroli wielkich ekspozycji, nadzoru i kontroli nad limitami na pewne inwestycje instytucji kredytowych. Streszczono również wybrane przepisy innych dyrektyw, z którymi działa Dyrektywa 92/30/EEC.
Zaprezentowano regulacje zawarte w ustawie Prawo bankowe i uchwałach Komisji Nadzoru Bankowego dotyczące norm adekwatności kapitałowej. Normy te określają wymagany poziom funduszy własnych, współczynnik wypłacalności i tzw. właściwy wymóg adekwatności kapitałowej.
Omówiono zmiany w przepisach dotyczących polskiej bankowości wprowadzone w latach 2000-2002. Nowe przepisy dotyczyły: nadzoru skonsolidowanego, adekwatności kapitałowej banków, zasad ustalania funduszy własnych banków, limitów koncentracji, zasad tworzenia rezerw celowych, zmian w rachunkowości banków, nowelizacji ustawy Prawo bankowe i regulacji nadzorczych. Obecnie toczą się prace nad wprowadzeniem do polskiego prawa nowej metodologii adekwatności kapitałowej.
Artykuł charakteryzuje zmiany wprowadzone w nowelizacji ustawy Prawo bankowe, której założeniem są prace dostosowawcze do prawa UE. Są to m.in.: poszerzenie ilości czynności bankowych o wydawanie pieniądza elektronicznego i zarządzanie nim, udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych oraz otwieranie akredytyw. Netting jest nową instytucją opierającą się na zasadzie, iż wszystkie terminowe umowy finansowe zawarte z uwzględnieniem postanowień dotyczących umowy ramowej, stanowią jeden stosunek umowny. Dalsze zmiany dotyczą instrumentów nadzoru bankowego oraz przepisów kreujących tzw. nadzorcze normy ostrożnościowe, czyli określenie minimalnego poziomu bezpieczeństwa banku. Nowością są też przepisy dotyczące nadzoru skonsolidowanego, którym będą podlegać banki działające w strukturach holdingowych. Drugą część mają stanowić przepisy wchodzące w życie z chwilą uzyskania przez Polskę członkostwa w UE. Wyodrębni się tu kategoria oddziałów instytucji kredytowych z państw UE.
Artykuł dotyczy konsolidacji nadzoru ostrożnościowego nad rynkiem finansowym w Polsce (bankowość, ubezpieczenia, rynek papierów wartościowych oraz fundusze emerytalne). Jest to sprawa bardzo skomplikowana oraz budząca liczne wątpliwości. Zwolennicy szykoch rozwiązań przywołują przywołują argumenty oparte na aspekcie kosztowym("tanie państwo") oraz funkcjonalnym ("efektywny nadzór"). W artykule zaprezentowano kilka kontrowersji związanych ze skonsolidowanym nadzorem.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.