Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 167

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Construction market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Warbud określa, iż jego specjalnością jest "construction management" czyli jego zadaniem jest takie dobranie wykonawców aby konsorcjum inwestycyjne było w pełni zadowolone. Chce zostać przedsiębiorstwem, o którego akcje na giełdzie będzie starał się każdy inwestor.
Celem przeprowadzonych badań jest próba określenia regionalnych potencjałów rozwoju przedsiębiorstw branży budowlanej z uwzględnieniem struktury ich finansów. Jako narzędzie inżynierii obliczeniowej, wykorzystane do określenia potencjałów rozwoju, zastosowano analizę przesunięć udziałów (shift share-analysis - SSA). Użycie SSA miało na celu zbadanie zmian jakie zachodzą w przestrzenni geograficznej, w określonym przedziale czasu. Wykorzystanie analizy przesunięć udziałów, umożliwiło zbadanie i ocenę poziomu rozwoju regionu na tle rozwoju referencyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów finansowych przedsiębiorstw. Przeprowadzone badania pozwolą na wskazanie zmian w strukturze finansów przedsiębiorstw branży budowlanej z uwzględnieniem elementów składowych wyniku finansowego, tj. przychodów, kosztów oraz zapasów. (abstrakt oryginalny)
Zaobserwowane w latach 1998-2006 osłabienie koniunktury miało wiele przyczyn. Konsekwencją ich występowania były zmiany wielkości i struktury nakładów inwestycyjnych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie uwarunkowań działalności inwestycyjnej w polskiej gospodarce we wspomnianym okresie, ukazanie struktury inwestycji oraz segmentów rynku budowlanego i barier jego rozwoju. (fragment tekstu)
4
Content available remote Bieżąca kontrola kosztów realizacji obiektu budowlanego metodą Earned Value
75%
Aktualnie, przy realizacji coraz bardziej złożonych technologicznie obiektów budowlanych problem bieżącej kontroli finansowej staje się coraz trudniejszy. Tradycyjne metody posiadają liczne wady. Metodą pozwalającą na efektywne śledzenie kosztów na tle zaawansowania rzeczowego jest metoda wartości wypracowanej (EVM). W artykule podano wyniki badań jej zastosowania do kontroli kosztów realizacji dużego budynku użyteczności publicznej. Przeanalizowano miesięczne raporty z okresu ponad trzech lat i na ich podstawie sporządzono okresowe sprawozdania finansowe zgodnie z wytycznymi EVM. Metodyka przeprowadzonych analiz została dostosowana do specyfiki rozpatrywanego obiektu budowlanego. (abstrakt oryginalny)
Głównym walorem estetycznym w ukończonych obiektach i budynkach mieszkalnych stały się praktyczne, ale także nowoczesne i designerskie koncepcje związane z wykorzystaniem płytek ceramicznych. Na rynku budowlanym obserwuje się obecnie określone potrzeby i oczekiwania potencjalnych klientów. Stąd też celem rozważań jest analiza rynku płytek ceramicznych w Polsce. Na początku dokonano analizy procesów zachodzących na rynku budowlanym oraz scharakteryzowano produkt, jakim jest płytka ceramiczna oraz jakim obróbkom została poddana, aby zwiększyć efektywność sprzedaży. Przedstawiono zagadnienia związane z korzyściami importu i eksportu ceramiki budowlanej. Na zakończenie analizy przy****bliżono wartości sprzedaży detalicznej. Posiadana wiedza i duże zaangażowanie menadżerskie powoduje wzrost zainteresowania płytkami ceramicznymi na rodzimym rynku i mimo pandemii zauważalny jest wzrost sprzedaży ceramiki użytkowej. Celem artykułu jest ukazanie zainteresowania klientów w sektorze ceramiki budowlanej w ciągu ostatnich kilku lat. Praca przedstawia najważniejsze aspekty designerskie na rynku budowlanym w Polsce. Artykuł zawiera charakterystykę polskiego rynku płytek ceramicznych zarówno od strony podażowej, jak i popytowej oraz ukazuje zmiany, jakie się dokonały w tym sektorze i jakie w znacznym stopniu miały wpływ na poprawę sytuacji rodzimych producentów. W publikacji uwzględniono również wpływ pandemii COVID-19 na sprzedaż płytek ceramicznych w Polsce oraz przedstawiono segmentację rynku w tym zakresie. Założenia metodologiczne pracy obejmowały głównie pośrednie metody badawcze oparte na krytycznej analizie literatury przedmiotu oraz danych statystycznych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego oraz z Euromonitora International. Pozyskanie szczegółowych informacji na badany temat i przedstawienie analizowanych danych przełożyły się na poszerzenie istniejącej wiedzy na temat rynku ceramicznego w Polsce. W pracy postawiono następujące pytania badawcze: czy rynek płytek ceramicznych w Polsce zmienił się w ostatnich latach? Którzy producenci ceramiki budowlanej w Polce się wyróżniają(abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obraz polskiego budownictwa w latach trwającego obecnie globalnego kryzysu gospodarczego. Uwzględniono dynamikę produkcji budowlano-montażowej, wykorzystanie potencjału produkcyjnego przedsiębiorstw budowlanych, intensywność ruchu budowlanego, dynamikę cen i produkcji budowlano-montażowej, dynamikę zatrudnienia i wynagrodzeń w budownictwie, zmiany w strukturze sektora budowlanego oraz ogólną koniunkturę w budownictwie polskim. Dane statystyczne opisujące lata 2006-2009 dają podstawę do stwierdzenia, że kondycja i wyniki polskiej branży budowlanej zauważalnie, choć nie drastycznie pogorszyły się w ostatnim roku analizowanego okresu. (abstrakt oryginalny)
Nie da się obecnie określić ile w Polsce oddaje się do użytku domów mieszkalnych, gdyż statystyki GUS nie są uzupełniane o budowy, których nikt oficjalnie nie zamyka. Sprawcą przełomu na rynku mieszkaniowym, który ma nastąpić będzie austriacki gigant ceramiczny Wienerberger oferujący produkt - cegłę porotenową, porotherm.
W artykule zaprezentowane zostały wyniki badania procesu tworzenia i wykorzystywania strategii marketingowych w małych i średnich przedsiębiorstwach na rynku budowlanym. W opisie stosowanych narzędzi planowania i wdrażania strategii marketingowej uwzględniono specyfikę działalności budowlanej oraz strukturę rynku budowlanego w Polsce, na którym dominują firmy małe i średnie zatrudniające do 100 pracowników. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie skali awarii i katastrof spowodowanych błędami osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne, w szczególności w procesie projektowania obiektów budowlanych, a następnie wskazanie funkcji, jaką spełnia ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej inżynierów i architektów budownictwa. Warto tutaj nadmienić, że szeroko rozumiany zawód inżyniera budownictwa jest zawodem zaufania publicznego. Pracę wykonywaną przez każdego projektanta społeczeństwo odbiera jako wyjątkowo odpowiedzialną i potrzebną. Artykuł napisano na podstawie załączonej literatury przedmiotu i dostępnych danych statystycznych. (fragment tekstu)
W artykule zawarto analizę przepisów ustawy - Prawo budowlane z 1994 roku regulujących zakres podmiotowy i przedmiotowy kontroli obiektów budowlanych. Opracowanie wskazuje, kto zobowiązany jest do przeprowadzania kontroli budowlanych i jakie obiekty podlegają takim kontrolom. Wnikliwej analizie poddano poszczególne kategorie kontroli obiektów budowlanych, wyróżnione ze względu na rodzaje kontrolowanych obiektów oraz urządzeń budowlanych, jak również okres, w którym kontrole powinny być przeprowadzane. Analizie poddano także treść oraz następstwa ostatniej nowelizacji prawa budowlanego, związanej z rozszerzeniem obowiązku kontroli na obiekty wielkopowierzchniowe. (abstrakt oryginalny)
W pracy poruszono problem geodezyjnych pomiarów konstrukcji budowlanych. Artykuł prezentuje możliwości wykorzystania naziemnego radaru interferometrycznego IBIS do precyzyjnych pomiarów przemieszczeń przęseł mostów. Jako przykład zaprezentowano sposób opracowania danych pomiarowych pozyskanych w wyniku obserwacji mostu kolejowego. (abstrakt oryginalny)
Prezes Budimeksu dowodzi, że spółka jest jednym z liderów branży budowlanej. Radzi sobie dzięki hiszpańskiemu inwestorowi, grupie Ferrovial, i deweloperstwu. Jeśli jednak przyjrzeć się firmie z bliska, obraz nie jest już tak kolorowy. Sporo ciemnych barw dostrzegają też analitycy giełdowi.
W glosowanym orzeczeniu Sąd Najwyższy potwierdził możliwość modyfikacji wynagrodzenia ryczałtowego poza przypadkami opisanymi w art. 632 § 2 k.c. w sytuacji przedmiotowo istotnej zmiany zakresu świadczenia wykonawcy. Nie poddano natomiast szerszej analizie kwestii prawnej doniosłości nieformalnych uzgodnień między stronami co do zmiany treści zobowiązania oraz istnienia obowiązku formalnej zmiany umowy w takich okolicznościach. Ponadto Sąd Najwyższy odmówił zakwalifikowania umowy typu "zaprojektuj i wybuduj" jako umowy o roboty budowlane, uznając ją za umowę mieszaną. Niniejsza glosa stanowi komentarz do stanowiska Sądu Najwyższego w powyższych kwestiach, przy czym w zakresie pierwszego problemu jest to komentarz aprobujący, odnośnie zaś do dwóch pozostałych krytyczny.(abstrakt oryginalny)
The paper presents the analysis of changes that took place in the construction industry and its macro- and micro-environment and their influence on the building material trade situation during the period of system transformation. The influence of the growing import of building materials, modern technology, and foreign investments on the quality improvement and broadening of the assortment offered after opening the borders is also analysed. We describe the structural changes in the building materials trade during the transformation period and compare the consolidation degree between the building material markets in Poland and the European Union (EU) (original abstract)
Icopal dominuje na polskim i europejskim rynku pokryć bitumicznych. Pogorszenie koniunktury w budownictwie w Europie w podobnym stopniu dotnęło cały koncern i jego polski odpowiednik. W 2001 r. Grupa Icopal zmniejszyla obroty o 15 procent w Europie, o 14 procent zaś w naszym kraju.
"Styropol" jest jednym z najdłużej działających podmiotów na polskim rynku styropianu. Dysponuje 4 zakładami produkcyjnymi oraz jedną fabryką, działającą pod marką Styrobud. Wydajność linii technologicznych i wartość sprzedaży sprawiają, iż spółka należy do ścisłej polskiej czołówki producentów tego materiału.
Niemal wszystkie segmenty rynku materiałów budowlanych w Rosji zdominowane są przez import. W coraz większym stopniu produkcję krajową zasilają inwestorzy zagraniczni, ponieważ przed budownictwem w Rosji są znaczne perspektywy rozwoju.
Około miliona rosyjskich rodzin, reprezentujących klasę średnią w ciągu najbliższych 3 lat przeprowadzi się do nowych mieszkań. Ich dawne lokale wystawione zostaną na sprzedaż, będą więc wymagały remontów. Oznacza to m.in. zwiększony popyt na materiały budowlane.
W niniejszym artykule omówiono problem wpływu technologii informatycznych na funkcjonowanie międzynarodowych koncernów budowlanych. Przedstawiono także wpływ wiedzy na działania koncernów międzynarodowych.
Dochodowość działalności operacyjnej przedsiębiorstwa jest przedmiotem zainteresowania szerokiego grona podmiotów wewnątrz i w otoczeniu przedsiębiorstwa, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego. Dochodowość tę można mierzyć, wykorzystując dwa podejścia, tj. memoriałowe i kasowe. Celem metodycznym artykułu było przedstawienie sposobów pomiaru w obu grupach, ich ocena i rekomendacja. Oceny tej dokonano, przyjmując za podstawę wskaźniki dla sektora budownictwo oraz wybranego podmiotu z tego sektora.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.