Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumer reporting agency
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W początkach lat 90-tych zaczęły powstawać w Polsce pierwsze wywiadownie handlowe. W artykule przedstawiono krajowy rynek informacji gospodarczej.
Każdego roku w Polsce znika z rynku ok. 800 tys. przedsiębiorstw. Większość bankrutuje - czyli przestaje płacić. Powstają więc firmy, które proponują ściąganie długów, a także sprzedaż informacji o klientach, partnerach i konkurentach. Wywiad gospodarczy to dziś ważna broń w interesach.
Wprawdzie odnotowuje się coraz mniej bankructw polskich firm, ale równocześnie rozwija się współpraca z przedsiębiorstwami zagranicznymi, o których często nic nie wiadomo. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której jakikolwiek podmiot mógłby funkcjonować bez współpracy z kooperantami i odbiorcami gotowych wyrobów, a także bez zebranych przez siebie informacji na temat funkcjonowania rynku, jego potrzeb i preferencji. Jeśli pominąć sytuacje wyjątkowe, jest to po prostu niemożliwe. To zaś oznacza, że każda firma uzależniona jest od wielu czynników zewnętrznych, których oddziaływanie ma olbrzymi wpływ na powodzenie przedsięwzięć biznesowych.
Nie ma w Polsce sprawnie działającego, powszechnie dostępnego i wiarygodnego systemu informacji gospodarczej, co obniża bezpieczeństwo obrotu. Banki wkładają wiele wysiłku, by rozpoznać wiarygodność klientów, a firmy swoją wiedzę o kontrahencie czerpią co najwyżej z rozproszonych wywiadowni gospodarczych. Jednak ich usługi uchodzą za zbyt drogie i są rzadko kupowane. Z tego powodu organizacje samorządu gospodarczego, w tym Związek Bankowców Polskich chcą zbudować ogólnopolski system wymiany informacji gospodarczej.
Gama usług w zakresie windykacji należności jest w Polsce szeroka. W artykule omówiono działalność wywiadowni gospodarczych i agencji detektywistycznych.
W artykule omówiono funkcjonowanie w Polsce wywiadownii gospodarczych, których celem jest ocena ryzyka podejmowania współpracy z daną firmą.
Czy najbliższe lata staną się w Polsce złotym okresem wywiadu gospodarczego? Wiele na to wskazuje... Wywiad będzie miał szczególne znaczenie właśnie na obecnym etapie rozwoju gospodarczego Polski. Jeszcze w momencie silnego wzrostu, ale już z oznakami hamowania gospodarki i w przededniu boomu inwestycyjnego rdzennie polskich firm poza granicami Unii Europejskiej sektor finansowy będzie szczególnie zainteresowany kondycją swoich klientów oraz ich krótko- i długoterminowymi planami. Sprawa wywiadu gospodarczego dotyczy oczywiście nie tylko instytucji finansowych, ale również – a być może przede wszystkim – przedsiębiorców, którzy są skazani na współpracę z kontrahentami, którzy nie muszą być uczciwi. Wywiad, choć kojarzony ze szpiegostwem, niekoniecznie musi oznaczać właśnie szpiegowanie. Bo bardziej niż na tajemnicach firmy konkurencyjnej zależy nam na znalezieniu słabych i skrzętnie skrywanych punktów naszych partnerów biznesowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje zadania i formy pracy wywiadowni gospodarczych. W Polsce działa kilkaset biur używających nazwy "wywiadownia gospodarcza". W artykule omowiono pięć, które cechuje największy profesjonalizm.
W praktyce spotyka się wiele różnych metod do śledzenia konkurencji. Ale część firm traktuje to zadanie jako proces. Dla innych badanie konkurencji to przede wszystkim metody analityczne; np. analiza pięciu sił Portera, mapa grup strategicznych, mapy pozycjonowania. Jednak najcenniejszym chyba sposobem wydaje się jest organizacja cyklicznych spotkań w gronie samych przedstawicieli firmy. Większość bowiem odpowiedzi na ważne pytania dotyczące konkurencji tkwi w samych przedsiębiorstwie. (abstrakt autora)
Ryzyko jest częścią niemal każdej decyzji podejmowanej przez przedsiębiorców. Ryzyko w prezentowanym artykule rozumiane jest jako możliwość zaistnienia nieprzewidzianych i niezależnych od podmiotu zdarzeń związanych z zawartą transakcją (ryzyko transakcyjne), zmianami w otoczeniu rynkowym przedsiębiorstwa (ryzyko rynkowe), usługami, które podmiot oferuje (ryzyko towarowe), działalnością ekonomiczną i polityczną państw, w których przedsiębiorstwo funkcjonuje (ryzyko kraju). Jednym z najbardziej niebezpiecznych ryzyk jest ryzyko transakcyjne. Jest wiele instrumentów, które umożliwiają redukowanie tego rodzaju ryzyka. Jednymi z najważniejszych instrumentów są: badanie wiarygodności kontrahentów, układ i forma umowy oraz znajomość prawa. Przedsiębiorstwa, które chcą zminimalizować ryzyko muszą w pierwszej kolejności je zidentyfikować a następnie dobrać odpowiednie instrumenty do ochrony. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie na niektóre instytucjonalne sposoby ograniczania ryzyka. Omówiono działalność oraz informacje dostarczane przez wywiadownie gospodarcze, agencje ratingowe, Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej.
Każda firma polega w większym lub mniejszym stopniu na dostawcach, konsekwencje zaś wyboru niewłaściwego partnera są wielorakie. Celem wywiadowni gospodarczej jest dostarczenie takich informacji o firmie, które umożliwią wcześniejszą ocenę wiarygodności dostawcy, a tym samym pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek. Do największych wywiadowni w Polsce należy, działająca od 1992 r. firma Intercredit Warszawa.
Pojawienie się Internetu stworzyło nowe możliwości i nowe narzędzia pozyskiwania informacji wspierających proces podejmowania decyzji w biznesie międzynarodowym. Ma miejsce szerokie wykorzystanie informacji wtórnych, w tym dostępnych online, i wiele problemów rynkowych, między innymi dotyczących decyzji o internacjonalizacji, wyborze rynków zagranicznych czy strategii wejścia na rynki zagraniczne, jest rozpatrywanych wyłącznie dzięki informacjom pozyskanym tą drogą. Internet, z rosnącą na świecie liczbą jego użytkowników, umożliwia także prowadzenie międzynarodowych badań marketingowych online w celu pozyskania informacji pierwotnych. Badania wykorzystujące ten kanał komunikacji są przeprowadzane w przeważającej mierze jako badania ankietowe, wywiady zogniskowane oraz tak zwane online bulletin boards. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wykorzystanie outsourcingu w wywiadzie gospodarczym. (abstrakt oryginalny)
Korzystanie z usług wywiadowni gospodarczych w Polsce w dalszym ciągu nie należy do rutyny i nie jest zjawiskiem powszechnym. Równocześnie nie jest już odbierane jako zbędny luksus, zyskując powoli prawo obywatelstwa. W materiale zawarto krótką charakterystykę tego typu działalności w kraju i na świecie.
Polska jest atrakcyjna dla zagranicznych firm windykacyjnych, ale największe możliwości daje im tworzenie biur informacji gospodarczej.
Wiarygodne informacje o rynkach poszczególnych krajów, przepisach handlowych, finansach itp. można uzyskać nieodpłatnie w sekcjach handlowych ambasad zagranicznych w Polsce, w biurach radcy handlowego przy ambasadach polskich w poszczególnych krajach, a także w polsko-zagranicznych izbach handlowych. Szczególnie cennym źródłem informacji są wyspecjalizowane agencje informacyjne - wywiadownie gospodarcze. Już w przeszłości (najstarsza wywiadownia istnieje od ponad 150 lat), były one uważane za pożyteczne i dopuszczone prawem instytucje, które przyczyniały się do zwiększenia bezpieczeństwa w prowadzonych transakcjach handlowych. Jednym z celów ich działania jest wyrobienie w sferach biznesu nawyku nie tylko korzystania z informacji gospodarczej, ale również informowania o sobie. Największe firmy świata, mimo że znają się i handlują ze sobą od lat, regularnie sprawdzają się nawzajem i aktualizują posiadane o sobie informacje. Chcą wiedzieć, czy któryś z partnerów nie popadł w tarapaty lub nie grozi mu bankructwo. Zanim zasiądą do stołu negocjacyjnego wzajemnie się sprawdzają i stosownie do zdobytej wiedzy prowadzą negocjacje.(fragment tekstu)
Głównym celem niniejszego artykułu jest przegląd i ocena polskich i francuskich rozwiązań w dziedzinie wspierania eksportu. Analiza francuskiego przykładu podyktowana jest doświadczeniem i sukcesami w zakresie wspierania eksportu, króre mogą stać się wzorem dla Polski.
W opracowaniu omówiono wywiad gospodarczy w ostatnich 10 latach. Wskazano na spadek zainteresowania tymi zagadnieniami w teorii i praktyce w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy szpiegostwa gospodarczego prowadzonego przez profesjonalnych wywiadowców na usługach biznesu. Autor podaje najbardziej spektakularne przypadki wykrycia aktów szpiegostwa gospodarczego w ostatnich latach w USA, Europie oraz Chinach. Przybliża też sytuację tej rozwijającej się branży w Polsce.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.