Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 235

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumption in household
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
W niniejszym artykule omówiono zróżnicowanie struktur konsumpcji w gospodarstwach wiejskich i miejskich, które wynikają z wielu przyczyn. Do najważniejszych zalicza się rodzaj głównego źródła utrzymania gospodarstwa. W dalszej części artykułu przedstawiono inne wiodące czynniki kształtujące wzorzec konsumpcji w gospodarstwach wiejskich i miejskich.
Na podstawie informacji pochodzących z badania budżetów gospodarst domowych przeprowadzonych w 2000 r. przez GUS podjęto próbę wyodrębnienia segmentów gospodarst domowych o podobnym typie konsumpcji, co odzwierciedla się w wydatkach na cele konsumpcyjne. Omówiono zróżnicowanie społeczno-ekonomiczne segmentów gospodarst domowych, zróżnicowanie ze względu na miejsce zamieszkania oraz pod względem wyposażenia w dobra trwałego użytku.
Celem badań przedstawionych w artykule było określenie, czy struktura wydatków polskich gospodarstw domowych jest zróżnicowana w różnych grupach dochodowych. Ponadto, aby przeanalizować zmiany, porównano sytuację w tym zakresie w 2005 i 2010 roku. Stawiamy tezę, że na kształtowanie się struktur istotny wpływ mają wartości dochodów ekwiwalentnych gospodarstw. (fragment tekstu)
Decyzje finansowe, podejmowane przez gospodarstwa domowe mają istotny wpływ na charakter i kształt gospodarki. Poprzez dochody, wydatki, a także oszczędności kupujący bezpośrednio wpływają na rynek finansowy. Pomimo rosnącej świadomości konsumenckiej w dalszym ciągu wśród polskich gospodarstw występuje zjawisko nadmiernego zadłużania się. W niniejszej pracy zaprezentowana została analiza zależności pomiędzy upadłością konsumencką, a sytuacją finansową zadłużonych gospodarstw domowych. Praca koncentruje się na analizie zagadnienia instytucji upadłości konsumenckiej jako narzędzia ograniczania nadmiernej konsumpcji gospodarstw domowych w Polsce w latach 2017-2019 z uwzględnieniem sytuacji ekonomiczno-społecznej. W pracy zaprezentowany został zarys historyczny oraz podstawowe pojęcia upadłości konsumenckiej z jakimi możemy spotkać się w literaturze. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano zmiany w poziomie i strukturze spożycia zarówno artykułów żywnościowych, jak i nieżywnościowych we wszystkich kategoriach gospodarstwach domowych dotkniętych bezrobociem w latach 2000-2006. W pierwszej części artykułu skoncentrowano się na omówieniu spożycia wybranych artykułów żywnościowych, takich jak kasze, mąka, pieczywo, ryby, owoce, warzywa, mięso, masło itd. Prześledzenie zmian w ilościowym spożyciu artykułów żywnościowych w analizowanym okresie umożliwiło wyciągnięcie ogólnych wniosków, wskazujących na pewne stałe przemiany konsumpcji żywności. W drugiej części artykułu przeanalizowano warunki mieszkaniowe i wyposażenie w dobra trwałego użytku (zmechanizowany sprzęt gospodarczy, w sprzęt informacyjno-rozrywkowy oraz w mobilne dobra trwałego użytku) gospodarstw domowych z osobami bezrobotnymi. Analizę zakończono omówieniem zmian w wyposażeniu w dobra trwałego użytku w badanym okresie. (abstrakt oryginalny)
Polska należy do krajów o największym spożyciu ziemniaków. Według danych FAO w 1997 roku większe spożycie ziemniaków przypadające na osobę było tylko na Białorusi, Łotwie i w Słowenii, a zbliżone do spożycia w Polsce (około 130 kg na osobę1) na Ukrainie, Litwie, w Rosji i w Irlandii. Łącznie w Polsce w ostatnich latach zjadano około 5,2 mln t ziemniaków, co stanowi 3,5% światowego ich spożycia. W ostatnich latach w naszym kraju zachodzą istotne zmiany w spożyciu ziemniaków. Do zmian tych można zaliczyć m.in.: - spadek spożycia; w latach dziewięćdziesiątych zmniejszało się przeciętnie o 2,36 kg rocznie - ze 143 kg w 1990 roku do 126 kg w 1998 roku, - spadek udziału samozaopatrzenia, - powolna, aczkolwiek widoczna zmiana w strukturze spożycia na korzyść ziemniaków przetworzonych, - zmiany wymagań i zachowań konsumentów dotyczące zakupu i spożycia. W ślad za zmianami w sferze konsumpcji powinny nadążać również przeobrażenia w produkcji ziemniaków i w organizacji obrotu nimi. Ażeby producenci ziemniaków jadalnych i handlowcy mogli skuteczne działać na rynku, konieczne jest szczegółowe poznanie nowych wymagań konsumentów. W związku z tym celem niniejszej pracy jest określenie preferencji konsumentów dotyczących zakupu i spożycia ziemniaków w formie świeżej oraz określenie czynników, które wpływają na zróżnicowanie zachowań konsumentów. (fragment tekstu)
Na rzeczywisty poziom konsumpcji w gospodarstwie domowym wpływają nie tylko jego wydatki, lecz także wszelkie czynności produkcyjno-usługowe wykonywane nieodpłatnie przez członków gospodarstwa domowego na potrzeby całego gospodarstwa i poszczególnych domowników. Zagadnienia związane z samoobsługą oraz relacjami między pracą własną a usługami rynkowymi były poruszane w badaniu ankietowym gospodarstw wielkomiejskich, przeprowadzonym przez Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w końcu 1995 r. W artykule przedstawiono analizę wypowiedzi respondentów.
Przedstawiono ogólną analizę spożycia usług w gospodarstwach domowych w okresie transformacji systemowej oraz udział usług w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych, mieszkaniowych, odzieżowo-obuwniczych, opiekuńczo-wychowawczych i potrzeb związanych z zagospodarowaniem czasu wolnego.
Przedstawiono charakterystykę potrzeb człowieka oraz problem poziomu zaspokojenia tych potrzeb.
Podstawowym celem artykułu jest wskazanie zmian, jakie nastąpiły w poziomie oszczędności gospodarstw domowych rolników w latach 2004-2008. Analizę rozszerzono o porównanie oszczędności i stóp oszczędzania gospodarstw domowych rolników i gospodarstw domowych z pozostałych grup społeczno-ekonomicznych. W pracy wykorzystano dane statystyczne opublikowane przez GUS. By osiągnąć zamierzony cel, przeprowadzono badania literaturowe, posłużono się metodą prezentacji oraz oceny zgromadzonych danych, z zastosowaniem podstawowych narzędzi statystycznych. (fragment tekstu)
11
Content available remote Model ANOVA alternatywą dla badań nad podatkiem VAT
75%
W opracowaniu zostanie dokonana ocena zróżnicowania obciążeń VAT-em polskich gospodarstw domowych w 2011 roku przy wykorzystaniu jednoczynnikowej analizy wariacji ANOVA. Głównym źródłem informacji były niepublikowane i bardzo szczegółowe dane GUS pochodzące z badań budżetów gospodarstw domowych z 2011 roku, przeprowadzonych dla gospodarstw domowych podzielonych według decylowych grup dochodowych. (fragment tekstu)
Badania ankietowe przeprowadzone przez Katedrę Marketingu Uniwersytetu Szczecińskiego w okresie od listopada do grudnia 2009 roku, wśród 292 losowo dobranych mieszkańców regionu zachodniopomorskiego, miały na celu zidentyfikowanie zmian w konsumpcji gospodarstw domowych. Postawiono w nich m.in. następujące problemy badawcze: identyfikacja stylów życia, zachowań, postaw konsumentów, sposobów i miejsc zaspokajania potrzeb. Przedstawione wyniki badań wskazują, że wyodrębnione grupy mają zbliżone do siebie sposoby zaspokajania potrzeb. Elementem różnicującym jest poziom deklaracji korzystania z danego sposobu. Grupa, która wyróżnia się na tle innych, to Zdobywcy. W przypadku potrzeb związanych z relaksem, kulturą, komunikacją osoby z tej grupy mają znaczący udział wśród osób deklarujących zaspokajanie potrzeb za pośrednictwem mediów elektronicznych. W obszarze potrzeb medycznych i duchowych stanowią istotną grupę deklarującą wykorzystanie zarówno tradycyjnych, jak i nowych sposobów zaspokajania potrzeb.(fragment tekstu)
13
75%
Celem artykułu jest przedstawienie zmian w zakresie dostępu gospodarstw domowych do Internetu w Polsce i UE w kontekście unowocześniania spożycia. W latach 2008-2014 odnotowano znaczny postęp w dostępie do Internetu. W 2014 r. udział gospodarstw domowych w UE korzystających z Internetu wyniósł 81% (w Polsce 75%), co stanowiło wzrost o 21 pkt proc. w porównaniu z 2008 r. (o 27 w Polsce). Poziom dostępu do Internetu wśród gospodarstw domowych był zróżnicowany w poszczególnych państwach członkowskich - od 96% w Holandii i Luksemburgu do 57% w Bułgarii. Rosnący dostęp do Internetu wspiera unowocześnianie konsumpcji gospodarstw domowych. (abstrakt autora)
Research background: Income and prices are important factors that determine and decide households consumption decisions and behavior. Purpose and research methodology: This paper aims to examine fruits' demand elasticities in Pakistan by using the Linear Approximate Almost Ideal Demand System (LA/AIDS). For this purpose, data from the Household Integrated Economic Survey (HIES) 2018-2019 part of Pakistan Living Standard and Measurement is used for the selected fruits. Results: Marshallian, Hicksian, and expenditures elasticities were calculated through the estimated parameter from the Linear Approximate Almost Ideal demand system. The results show that all the estimated expenditure elasticities of the selected fruits for Pakistan are positive. The magnitude of expenditure elasticities for bananas, malta, apple, grapes, watermelon, plum, and almonds, is less than unity, and are thus categorized as normal food items. The estimated uncompensated own price demand elasticities for all fruits are less than unity (inelastic) for Pakistan and thus categorized as necessities. Based on the cross-price uncompensated demand elasticities eighteen fruits are reported as gross complements and three fruits are gross substitutes. Most of the fruits are categorized as neutral fruits having no cross-price effect on each other's demand as their estimated elasticities are closer to zero. Only apples with grapes and almonds are found to be notable substitutes. As most of the price elasticities of fruits are inelastic, any change in their price would result in a massive increase in expenditure on these fruits. As a result, the government may adopt policies for the stabilization of fruit prices to meet the minimal daily food requirements of the lower segments of society. Novelty: This study is an attempt to estimate demand elasticities for individual fruit as very little research is available in the study area for individual commodities. (original abstract)
Celem rozważań jest przedstawienie zmian w sytuacji dochodowej i konsumpcji gospodarstw domowych w Polsce i Unii Europejskiej w 2012 roku w relacji do 2004 roku Materiał badawczy stanowiły wtórne źródła informacji (dane makroekonomiczne Eurostat). W badaniach zastosowano metody analizy statystycznej i ekonomicznej. Dochód, konsumpcja oraz poziom życia stanowią zbiór powiązanych ze sobą elementów. Ich związek z integracją europejską ma charakter niebezpośredni, odroczony w czasie i zróżnicowany. Jednym z celów integracji Polski z UE była poprawa poziomu życia ludności. Ocena zmian w tym zakresie wskazuje na poprawę sytuacji dochodowej i korzystną zmianę proporcji wydatków konsumpcyjnych polskich gospodarstw domowych, wciąż jednak obserwuje się znaczne dysproporcje w stosunku do średniej unijnej. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była analiza konsumpcji w gospodarstwach domowych z UE w XXI w. Początek XXI w. przyniósł wzrost wydatków na konsumpcję w gospodarstwach domowych oraz redukcję dysproporcji między gospodarstwami domowymi z różnych krajów UE. Koniec pierwszej dekady XXI w. przyniósł stabilizację w wydatkach na konsumpcję. Gospodarstwa domowe z najkorzystniejszą sytuacją materialną odnotowano w Wielkiej Brytanii i Austrii. Najmniej korzystna sytuacja gospodarstw domowych uwidoczniła się Estonii, Łotwie, Polsce, Rumunii i Bułgarii. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono potrzebom konsumpcyjnym mazowieckich gospodarstw domowych dotkniętych bezrobociem. Autor podkreśla, że potrzeby konsumpcyjne są odczuwane przez ludzi z różną siłą i w różnej zależności. Z przeprowadzonej analizy istotności potrzeb w ankietowanych rodzinach dotkniętych bezrobociem wynika jednoznacznie, że ukształtowana hierarchia potrzeb konsumpcyjnych ustalona według ich ważności jest nieznacznie zróżnicowana w poszczególnych typach gospodarstw domowych i charakteryzuje się małą zmiennością i plastycznością. Można również zaobserwować rosnącą rolę potrzeb uważanych powszechnie za potrzeby wyższego rzędu. Potrzeby w zakresie wypoczynku oraz potrzeby kulturalne odgrywają większą rolę głównie w gospodarstwach najmłodszych, o wysokich dochodach, w których ankietowany określił siebie jako głowę rodziny oraz posiadał wykształcenie policealne lub wyższe. W gospodarstwach starszych, mniej zamożnych na plan pierwszy wysuwają się potrzeby podstawowe, związane z biologiczną egzystencją człowieka i niezbędne do zaspokojenia w danej chwili. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Korzystanie z usług gastronomicznych przez Polaków
75%
Celem artykułu była ocena zmian wydatków na usługi gastronomiczne w polskich gospodarstwach domowych oraz identyfikacja typów gospodarstw domowych przeznaczających najwięcej i najmniej na usługi gastronomii. Materiał źródłowy stanowiły indywidualne dane z badania budżetów gospodarstw domowych GUS. Wydatki na gastronomię w gospodarstwach domowych sukcesywnie wzrastają. Wydatki na usługi gastronomiczne dość silny związek wykazują z zawodem wykonywanym przez głowę domu. Większe wydatki na gastronomię występują w gospodarstwach domowych osób wyżej wykształconych oraz wśród gospodarstw domowych jednoosobowych, w rodzinach niepełnych i wśród małżeństw z jednym dzieckiem na utrzymaniu. Istotne znaczenie w wydatkach na usługi gastronomiczne wykazano też względem lokalizacji gospodarstwa domowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter koncepcyjny w zakresie powiązania motywów decyzji podejmowanych przez gospodarstwa domowe i ich skutków w poszczególnych fazach cyklu koniunkturalnego. Celem artykułu jest interpretacja danych dotyczących dochodów, wydatków i oszczędności gospodarstw domowych w świetle teorii dochodowych oraz efektów psychologicznych wymienianych w ekonomii behawioralnej. Dzięki rozpoznaniu wpływu poszczególnych oddziaływań na zachowania gospodarstw domowych w poszczególnych fazach cyklu, można rozważać wzmacnianie korzystnych impulsów i osłabianie niekorzystnych. Wnioski z rozważań mogą być wykorzystywane w polityce społecznej w celu skutecznego stymulowania i tworzenia zachęt do podejmowania takich działań jak długofalowe oszczędzanie, czy kierowanie popytu na określone grupy dóbr. Powinno to przeciwdziałać niekorzystnym skutkom zmian koniunktury w gospodarce jako całości. (abstrakt oryginalny)
Z dotychczas przedstawionych wyników badań wynikają następujące podstawowe wnioski: - w latach 1999-2006 nastąpił wzrost zarówno dochodów, jak i wydatków ludności oraz zmieniła się struktura spożycia, - poziom dochodów i wydatków ludności wykazuje regionalne zróżnicowanie, podobnie jak struktura spożycia, - poziom dochodów ludności określa poziom konsumpcji, - poziom dochodów ma pewien wpływ na strukturę spożycia. Takie, dość oczywiste prawidłowości dotyczą badanego okresu, i to wcale nie oznacza, że podobna sytuacja musi się ukształtować w latach przyszłych. Można bowiem przyjąć, że w przypadku dalszego wzrostu poziomu dochodów ludności i pełniejszego zaspokojenia podstawowych potrzeb zmianie ulegać będzie struktura spożycia. Wiele badań wskazuje na różnice w modelach struktury konsumpcji społeczeństw bogatych i biedniejszych. Mając jednak na względzie, że dochody ludności określają poziom spożycia i przyjmując, że wpływać będą także na strukturę spożycia oraz na regionalne jej zróżnicowanie, podjęto próbę wskazania czynników z szeroko rozumianej sfery rozwoju gospodarczego, które w największym stopniu decydują o poziomie dochodów ludności(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.