Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumption of industrial goods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W arytkule opisana jest budowa krótkookresowej funkcji regresji na podstawie wskaźników wyprzedzających oszacowanych z szeregów czasowych opisujących zmiany aktywności gospodarczej w poszczególnych sektorach przemysłu i zaproponowanie jej do prognozowania konsumpcji przemysłowej energii elektrycznej w Polsce. (fragment tekstu)
Analiza poziomu i struktury spożycia artykułów powszechnego użytku w poszczególnych typach gospodarstw domowych obejmuje skalę i kierunki zmian w konsumpcji oraz jej przemiany. Podstawowym źródłem informacji były wyniki badań budżetów gospodarstw domowych z lat 1976- 1987, ale część danych z lat 1977 i 1978 uzyskano w wyniku przeliczeń bądź szacunków z materiałów źródłowych pochodzących z Departamentu Badań Społecznych GUS. Analizie poddano tkaniny /bawełniane i bawełnopodobne, wełniane i wełnopodobne, lniane i konopne oraz jedwabne i jedwabnopodobne/, obuwie /skórzane, tekstylne, z tworzyw sztucznych, gumowe i gumowo-tekstylne/ oraz środki piorące i myjące. Konsumpcję tych artykułów rozpatrywano pod kątem wielkości wydatków i spożycia w jednostkach naturalnych oraz struktury wewnętrznej wydatków według grup społeczno-ekonomicznych. (fragment tekstu)
Synteza wyników badań nad wydatkami i stanem posiadania dóbr trwałych wykazuje znaczne i pogłębiające się opóźnienie gospodarstw polskich w stosunku do państw Europy Zachodniej. Opóźnienie to w wyraźnie zaniżonych szacunkach wynosi od 10 do 15 lat. Pogłębia się również rozwarstwienie stanu posiadania między grupami społeczno-ekonomicznymi gospodarstw, a także wśród owych grup. Wyniki badań wskazują na rosnące w latach osiemdziesiątych znaczenie czynnika dochodów, który wyraźnie kształtował wydatki na dobra trwałe. Rosnące znaczenie tego czynnika obserwuje się również /o czym już wspomniano/ w analizach spożycia innych artykułów. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano w skrótowej formie wyniki statystyczno-matematycznego modelowania wydatków na wybrane konsumpcyjne artykuły nie żywnościowe w gospodarstwach domowych w Polsce w latach 1975-1987. Jako reprezentanty tych dóbr wybrano: tkaniny, obuwie oraz środki myjące i piorące. Przy wyborze tym kierowano się pilnością potrzeb zaspokajanych przez te dobra oraz faktem, że nie zostały one objęte analizą w ramach grupy tematycznej. Wspólną cechą poddanych badaniu dóbr jest to, że zaliczane są do grupy dóbr powszechnego użytkowania, zaspokajają więc potrzeby podstawowe, a ich zakupy mają W większości charakter ciągły. Podstawę źródłową prowadzonych dociekań stanowił materiał empiryczny pochodzący z budżetów domowych, które, jak wiadomo, są głównym źródłem informacji o spożyciu /i nie tylko/ w przekroju mikro, tj. w przekroju gospodarstw domowych. Publikowane przez GUS, a więc powszechnie dostępne wyniki badań budżetów rodzinnych są danymi zawierającymi przeciętne Wartości badanych cech dla określonych grup gospodarstw dobowych i mają charakter danych przekrojowych. Prezentowane w pracy badania empiryczne przeprowadzone zostały na podstawie przekrojowych danych zagregowanych, przy czym agregacji dokonano według dwóch kryteriów jednocześnie: dochodu oraz przynależności do grupy społeczno-zawodowej. Dzięki takiemu podejściu do zagadnienia zwiększono znacznie liczbę obserwacji w próbie , co z kolei daje możliwość otrzymania bardziej poprawnych oszacowań regresyjnych modeli wydatków na wyróżnione grupy dóbr. (fragment tekstu)
Współczesny konsument jest coraz bardziej wymagający i ma ku temu powody, oczekuje czegoś więcej i to zarówno od produktu, jak i od sprzedawcy. Na rynku pojawiają się podmioty, które oferują nową jakość. Z kolei zakłócenia dla branży handlu detalicznego i konsumentów dóbr stanowią ogromne zagrożenia dla dotychczasowych graczy. Czy sztuczna inteligencja jest złotym graalem dla branży handlu detalicznego i producentów dóbr; czy pozwoli pozyskać serca i umysły przyszłych konsumentów, umożliwiając lepsze zrozumienie indywidualnych nawyków i zachowań klientów? Na takie pytania odpowiemy w dalszej części artykułu. (fragment tekstu)
Na przestrzeni roku 2001 w krajach Unii Europejskiej zmalała produkcja papieru i tektury, głównie z powodu spadku popytu. Przemysłowi papierniczemu sprzyja jednakże fakt, iż jego produkty ulegają rozkładowi biologicznemu, bądź można je użyć powtórnie, co przy wymogach ochrony środowiska na świecie stwarza dobre perspektywy rozwoju.
Rozwój rynku papierniczego w Polsce zależy od wielu czynników, które nie zawsze można przewidzieć w zakładanej perspektywie czasowej. Zużycie papieru i tektury na jednego mieszkańca w kraju rośnie, mimo to wciąż znajdujemy się na bardzo niskim poziomie w stosunku do zużycia w krajach rozwiniętych. W Polsce produkcja papieru i tektury odbywa się w 48 papierniach, z czego w 5 wytwarza się papier do celów graficznych, w 8 do celów opakowaniowych, w 30 papier higieniczny, w 5 pozostałych papier i tekturę.
8
67%
Unia Europejska nie dopracowała się wspólnej polityki w dziedzinie wydobycia rud miedzi. Wynika to prawdopodobnie głównie z faktu, iż sektor ten nie odgrywa poważniejszej roli w gospodarce "piętnastki". Nieco inaczej kształtuje się sytuacja z produkcją miedzi rafinowanej. Tutaj przynajmniej niektóre kraje Unii (np. Niemcy) wciąż zaliczają się do światowej czołówki, a w rozwoju tej gałęzi przemysłu nie przeszkodziły nawet rygorystyczne przepisy z zakresu ochrony środowiska.
W niniejszym artykule przedstawiona została sytuacja charakterystyczna dla współczesności, w której to jednostka nastawiona jest przede wszystkim na poszukiwanie przyjemności, dobrobytu oraz zaspokajanie własnych potrzeb generowanych przez kulturę konsumpcji. Fitness lub umiejętności taneczne, jakość zabiegów kosmetycznych, modna odzież stają się wyznacznikiem pozycji społecznej. Kulturowo-estetyczna konsumpcja, zarezerwowana wcześniej przede wszystkim dla zamożnych warstw, rozprzestrzenia się na pozostałe warstwy społeczne. Zmiany w systemie wartości skutkują tworzeniem nowych wzorów konsumpcji, nowych sposobów zachowań konsumpcyjnych, w których coraz ważniejsze miejsce zajmuje dążenie do zaspokojenia potrzeb społecznych, zwłaszcza samorealizacji. Zjawisko konsumpcjonizmu wpływa na przemiany w sferze pracy i czasu wolnego. Technizacja produkcji sprawiła, że coraz mniej ludzi identyfikuje się ze swoją pracą i ich zawód nie jest już jedynym środkiem zapewniającym zaspokojenie potrzeb. Konsekwencją tej sytuacji jest instrumentalna postawa wobec pracy, która stanowi już tylko środek do realizacji konsumpcyjnych interesów i czasu wolnego. Ważnym czynnikiem determinującym powstanie nowego konsumenta jest proces globalizacji konsumpcji, którą należy rozumieć jako proces, w którego ramach upowszechnia się oferta globalnych produktów dostępnych na rynkach światowych, co prowadzi do upodabniania się wzorów spożycia w różnych częściach świata. Wszystko to prowadzi do powstania społeczeństwa konsumpcyjnego, które jako zjawisko charakterystyczne dla czasów współczesnych wymaga refleksji teoretycznej i badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.