Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumption-shaping policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Prezentowany dokument, przyjęty przez rząd 15 września 1998 r., jest pierwszą próbą określenia celów i wskazania sposobów realizacji rządowej polityki konsumenckiej w Polsce. Uwzględnia zarówno kierunki działań wynikające z procesów dostosowawczych do standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej, jak i wypływające ze specyficznych uwarunkowań rynku krajowego. Zakłada opracowanie i wdrożenie w 1999 r. podstawowych regulacji służących ochronie interesów nabywców oraz dalszą aktualizację dokumentu po uwzględnieniu wypracowanych rozwiązań.
W artykule zaprezentowano nową perspektywę kreowania instrumentów trwałej i zrównoważonej konsumpcji. Omówiono instrumenty zwiększające świadomość konsumentów a także instrumenty tworzące dogodne warunki dla konsumpcji zrównoważonej. Przybliżono cechy innowacyjnych instrumentów trwałej i zrównoważonej konsumpcji.
W pracy określono istotę polityki konsumpcji, mechanizm kształtowania konsumpcji w gospodarce scentralizowanej, oraz zasady funkcjonowania sfery spożycia w gospodarce rynkowej z uwzglednieniem specyfiki polskich uwarunkowań.
Omówiono pozycję konsumenta w XXI wieku, rolę reklamy w rozwoju konsumpcji oraz przedstawiono model rozwoju konsumpcji.
5
Content available remote Survey the Effective Political Factors on Nationalism Consumption Development
84%
The current article is done with the aim of determining the effect of political factors level on nationalism consumption of Sanandaj county consumers in 133. The method of this article is exploratory - measurement. The objective society, consist of Sanandaj Islamic Azad and governmental university experts in the field of marketing that is a kind of limited society and all society members. The information collection tool includes a substantiative questionnaire with the Likret spectrum. For analyzing data, the SPSS statistic software and for surveying the level of criterion and precaution effective variables, the Nonparametric Binomial test was used. The analysis results showed that the effective political indexes on nationalism consumption development includes: the boycott position, the animus of governmental undertakers, revision in fiscal rules, the aperture level of country borders, the economic handicap of government in the political conferences and the prophecy of cultural system and media, that all these six indexes (factors) have an effect on nationalism consumption. (original abstract)
Celem pracy było zidentyfikowanie produktów, które najbardziej różnicują kraje europejskie pod względem spożycia żywności. Do zbadania zależności między konsumpcją poszczególnych grup produktów i surowców wykorzystano eksploracyjną analizę czynnikową. Uzyskane wyniki pozwoliły na identyfikację cech, które najbardziej wpływają na zróżnicowanie spożycia, a to z kolei pozwoliło na określenie grup krajów o podobnym poziomie konsumpcji.
Przechodzeniu do gospodarki rynkowej /kapitalistycznej/ w Polsce towarzyszą okoliczności wybitnie utrudniające realizację tego procesu. W opracowaniu tym koncentrujemy uwagę niemal wyłącznie na uwarunkowaniach ekonomicznych i społecznych, pomijając istotne dlań uwarunkowania stricte polityczne. Do najważniejszych okoliczności utrudniających zaliczamy: 1. Dysharmonijne struktury gospodarcze, w tym w sferze konsumpcji, które jeszcze przez jakiś czas grozić będą możliwością utrzymywania się procesów inflacyjnych i zachowań inflacyjnych podmiotów gospodarujących oraz niebezpieczeństwem pojawiania się niedoborów lub znacznych nadwyżek (np. pracy, zdekapitalizowanego majątku produkcyjnego) trudnych do zagospodarowania w krótkich okresach. 2. Zróżnicowany, choć relatywnie niski poziom zaspokojenia potrzeb społecznych w grupach średnio- i niskozamożnych gospodarstw domowych, utrudniający wystąpienie motywacyjnego oddziaływania konsumpcji, a zwłaszcza warunków bytu w procesie pracy: a także osłabiający poparcie społeczne dla przejścia do gospodarki rynkowej. 3. Konieczność budowy od podstaw "infrastruktury rynkowej", niezbędnej do prawidłowego działania integralnego mechanizmu rynkowego. 4. Konieczność zasadniczej przebudowy /rekonstrukcji/ układu regulacyjnego gospodarki, w tym nowego systemu polityki gospodarczej i społecznej dostosowanego do warunków gospodarki rynkowej.(fragment tekstu)
8
Content available remote Polityka konsumpcji
84%
Przemiany gospodarcze i społeczne w świecie w ostatnich dekadach, a szczególnie dynamiczny wzrost produkcji, procesy globalizacji, zmiany systemów wartości oraz wzrost zamożności ludzi zrodziły tzw. masową konsumpcję. Zmiany te nie odbywają się jednak zgodnie z jakimiś świadomie wyznaczonymi przez ludzi wzorcami, lecz są na ogół spontaniczne i chaotyczne. Szybko rosnąca, i podporządkowana tylko prawom rynku, konsumpcja niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale i wielkie zagrożeń. W świetle tych ostatnich rysuje się konieczność aktywnych działań w zakresie kształtowania bieżącej i przyszłej konsumpcji, czyli potrzeba polityki konsumpcji. Podstawą polityki konsumpcji stanowić powinien tzw. perspektywiczny wzorzec konsumpcji. Głównym podmiotem tej polityki powinno być państwo - w szerokim rozumieniu tego pojęcia. Przedmiot polityki konsumpcji stanowiłyby problemy zaspokojenia poszczególnych rodzajów potrzeb (żywieniowych, mieszkaniowych, edukacyjnych itp.). W celu realizacji celów polityki konsumpcji wykorzystać należy różnorakie narzędzia - ekonomiczne, społeczno-kulturowe oraz administracyjne. (abstrakt oryginalny)
Autor omawia nowe funkcje konsumpcji, które w ostatnich latach doszły do dotychczasowych reprodukcyjno-motywacyjnych. Następnie opisuje przemiany w sferze konsumpcji i nowe zjawiska: serwicyzację, dematerializację, domocentryzację, prywatyzację, homogenizację, wirtualizację oraz dekonsumpcję i prokonsumpcję.
Badania dowodzą, że pewne postawy prowadzą do względnie konsekwentnych zachowań konsumentów wobec podobnych zdarzeń czy w rozwiązywaniu podobnych problemów. Wynika to z automatyzmu reakcji w procesie psychicznym w zakresie odczuwania, myślenia, wypowiadania się i działania. Na ogół przestrzega się tu swoistej zgodności i konsekwencji. Szczególne znaczenie we współczesnej gospodarce opartej na koncepcji zrównoważonego rozwoju nabierają postawy konsumentów wobec samej kategorii zrównoważenia, jak i zrównoważonej konsumpcji w gospodarstwach domowych. Ukształtowanie właśnie takich trwałych pozytywnych postaw konsumentów wobec zrównoważonej konsumpcji w ich gospodarstwach domowych w dłuższej perspektywie czasowej może przerodzić się w zachowania zgodne z zasadami zrównoważenia i przynieść korzystne efekty zarówno dla samych konsumentów i ich gospodarstw domowych, jak i całej gospodarki. (fragment tekstu)
Wiodącą intencją rozważań jest przedstawienie ogólnych podstaw polityki kształtowania rynku dóbr konsumpcyjnych, ujętej w postaci zwartego systemu, obejmującego zespół koniecznych elementów. Wywody poświęcone temu zagadnieniu są poprzedzone kilkoma wskazaniami, odnoszącymi się do sposobu podejścia do tego rynku jako przedmiotu sterowania przez centralne organa gospodarcze. Następnie opisuje się szczegółowo kolejne elementy polityki rynkowej, tj. warunki działania, cele wraz z kryteriami wyboru, przesłanki oraz warunki ograniczające. W charakterystyce każdego z tych elementów określa się jego istotę i rodzaje jak również znaczenie w całości postępowania decyzyjnego. Z kolei, przedstawia się ogólne formy kształtowania przez państwo stosunków rynkowych - organizowanie, planowanie i zarządzanie, akcentując zwłaszcza takie kierunki rozwiązań, które mogłyby ułatwiać procesy bieżącego harmonizowania podaży z popytem. Artykuł kończy się zwięzłym przeglądem poszczególnych instrumentów polityki rynkowej, ujętych w czterech grupach: instrumentów ściśle rynkowych, środków zachęty pracowniczej, elementów systemu ekonomiczno-finansowego oraz pozostałych instrumentów. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu określenie miejsca i znaczenia wizerunku przedsiębiorstwa w procesie motywacyjnym konsumentów. Opisano tutaj metody badań procesu motywacyjnego, a w szczególności scharakteryzowano metodę opartą na wywiadzie głębinowym.
Opracowanie odnosi się do najistotniejszych determinant spożycia w polskich gospodarstwach domowych w latach 1990-2000. Są nimi bez wątpienia czynniki ekonomiczne, które dla Polaków nadal są najbardziej znaczące w procesach decyzyjnych. Artykuł opisuje zmiany jakie zaszły w podstawowych czynnikach ekonomicznych i jak wpłynęły one na zachowania konsumentów, a w szczególności nowe uwarunkowania, które wynikają z procesów integracyjnych w Europie.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można stwierdzić, że równowaga ekonomiczna, a rynkowa w szczególności, miały, mają i będą mieć ogromne znaczenie w procesie realizowania podstawowych celów gospodarki socjalistycznej oraz możliwości zmian w poziomie życiowym ludności. Można także stwierdzić, że jeśli występuje równowaga rynkowa to nie tylko oddziałuje ona na właściwe kształtowanie się poziomu i struktury konsumpcji ale także określa pożądane tendencje ich zmian. Utrzymywanie warunków równowagi ma poważne znaczenie dla całego procesu rozwoju gospodarczego, wyzwala ona gospodarcze i społeczne czynniki postępu. Dlatego też realizacja socjalistycznych celów gospodarowania wymaga stałego dążenia do utrzymywania równowagi gospodarczej, a równowagi pieniężno-rynkowej w szczególności. Wszelkiego rodzaju zachwiania równowagi pieniężno-rynkowej zawsze miały i mają ujemne następstwa polityczne, społeczne i ekonomiczne. Komplikują one poważnie, a w niektórych sytuacjach wręcz nawet uniemożliwiają, prowadzenie racjonalnej i efektywnej polityki konsumpcji. (fragment tekstu)
Open Eys Economy to nowoczesne ujęcie znanego pojęcia "Ekonomia wartości". Jest to więc kapitalizm oparty na zaspokajaniu rzeczywistych potrzeb społecznych. Open Eys Economy to gospodarka społecznie i ekologicznie zaangażowana, w której to zaangażowanie nie jest przybudówką, ale fundamentem całego pomysłu na firmę i markę. Marki, które preferujemy, identyfikują bowiem równocześnie i nas. Dlatego coraz więcej ludzi pragnie kupować świadomie i odpowiedzialnie, czerpiąc z wiedzy, ale bez natrętnej reklamy. (abstrakt autora)
W swoim czasie prezydent Lech Wałęsa, zapewne pod wpływem organizacji i siły ruchu związkowego w Japonii, zgłosił postulat budowy nad Wisłą Drugiej Japonii. Hasło to wyrażało marzenie, aby dogonić, a może nawet przegonić dojrzałe i wysoko rozwinięte gospodarki rynkowe w poziomie ich konsumpcji. Nie ulega wątpliwości, iż w tym zakresie od Japonii wiele można było się nauczyć. Jednak obecnie, po 35 latach wiemy, iż ceną tej nadmiernej konsumpcji była praca, która wręcz zabijała. Nowe pokolenie Japończyków zdecydowanie odrzuciło ten model egzystencji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.