Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Contract loan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Funkcjonowanie kas mieszkaniowych i kas oszczędnościowo-budowlanych oparte jest na umowie między członkiem kasy a kasą, w ramach której w zamian za systematyczne gromadzenie oszczędności depozytariusz premiowany jest kredytem przeznaczonym na cele mieszkaniowe. Autorka przedstawiła prawne uregulowania funkcjonowania kas mieszkaniowych oraz zasady umowy o kredyt kontraktowy, który porównała do kredytu komercyjnego. Na zakończenie tego rozdziału autorka rozpatrzyła kwestię ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych na środki gromadzone na rachunku oszczędnościowym w kasie mieszkaniowej. W drugim rozdziale autorka przedstawiła prawne podstawy działania kas oszczędnościowo-budowlanych. Dalej porównała opłacalność korzystania z kas mieszkaniowych i kas oszczędnościowo-budowlanych i podała wnioski.
Przedstawiono ideę kredytów kontraktowych dla finansowania budownictwa mieszkaniowego powszechną w Europie Zachodniej, a szczególnie w Niemczech.
Kwota kredytu z kasy mieszkaniowej zależy od wysokości środków zgromadzonych w fazie oszczędzania. Raty spłaty kredytu są więc funkcją zmiennych, które wpływają na sumę depozytu i odsetek. Na ich wysokość wywiera wpływ także przeciętna stopa redyskonta w okresie kredytowania, od której poziomu zależy koszt kredytu oraz czas jego spłaty. Ogromne znaczenie mają również przyjęte przez banki zasady oszczędzania i kredytowania, dotyczące indeksacji wpłat i schematu spłaty kredytu. Przy tych samych regulacjach fazy oszczędzania spłata w systemie stałych umorzeń jest bardziej uciążliwa dla klienta w pierwszych miesiącach kredytowania od spłaty według schematu stałych płatności. Przy tych samych warunkach kredytowania indeksacja wpłat przyczynia się do wzrostu wysokości kredytu i rat jego spłaty, ale jest korzystna z punktu widzenia realizacji celów mieszkaniowych. Funkcjonujące w Polsce kasy mieszkaniowe (w Banku Śląskim SA i Banku Pekao SA) zastosowały odmienne rozwiązania tak w fazie oszczędzania, jak i kredytowania. Dlatego nie jest celowe dokonywanie bezpośrednich porównań obciążenia spłatą kredytu w tych jednostkach. Można jedynie stwierdzić, że średni roczny wzrost dochodów w fazie oszczędzania niezbędny do utrzymania realnych płatności na rzecz kasy na niezmienionym poziomie jest mniejszy dla klientów Banku Śląskiego (2-6%) niż Banku Pekao SA (6-13%). Optymalnym rozwiązaniem wydaje się indeksacja wpłat i spłata kredytu w systemie stałych płatności z wydłużonym okresem kredytowania. Pozwala ono na jednoczesne zapobieganie deprecjacji oszczędności oraz minimalizację i równomierne rozłożenie w czasie obciążenia spłatą kredytu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono systemy kredytowania budownictwa mieszkaniowego funkcjonujące w gospodarce rynkowej, takie jak: kredyt kontraktowy, kredyt hipoteczny i kredyt komercyjny.
Celem artykułu jest omówienie kredytu kontraktowego z kasy mieszkaniowej jako nowego produktu bankowego z rodziny produktów kredytowych i jego znaczenie dla funkcjonowania kasy mieszkaniowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.