Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Contract logistics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
Małorolni producenci w regionie Afryki Subsaharyjskiej mają szanse włączenie się do globalnych łańcuchów dostaw przez kontraktacje. Celami opracowania są: przedstawienie typologii kontraktowania w rolnictwie i charakterystyka umów kontraktowych stosowanych w Afryce Subsaharyjskiej. Artykuł jest syntezą literatury dotyczącej rolnictwa kontraktowego w Afryce Subsaharyjskiej i tworzy ramy koncepcyjne dla dalszych rozważań dotyczących kontraktowania na badanym obszarze. Opracowanie można traktować jako wprowadzenie do kompleksowego badania porównawczego różnych rodzajów kontraktowania w Afryce Subsaharyjskiej i systemów umów stosowanych w rolnictwie krajów rozwijających się. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Outsourcing usług logistycznych
84%
Podstawą teoretyczną artykułu jest zdefiniowanie pojęcia outsourcingu oraz korzyści i ryzyka związanych z jego zastosowaniem. W niniejszym artykule określono, czym jest outsourcing w logistyce oraz jaki jest podział usług logistycznych, które zostają przekazane firmom zewnętrznym. Omówiono również jeden z rodzajów usług świadczonych na rynku logistycznym, jakim jest logistyka kontraktowa(abstrakt oryginalny)
3
84%
W artykule zaprezentowano podstawowe znaczenie logistyki kontraktowej podczas procesu świadczenia usług szytych na miarę dla klienta branży farmaceutycznej. Ujęte zostały również zagadnienia związane z wymogami prawnymi oraz technicznymi, z którymi muszą zmierzyć się operatorzy logistyczni świadczący takie usługi. Podkreślone zostały aspekty związane z procesem pozyskania klienta, na który składają się cztery podstawowe etapy przygotowania oferty logistyki kontraktowej.(abstrakt oryginalny)
Z reguły przedsiębiorcy mają swobodę w decydowaniu, czy będą sprzedawać swoje produkty lub usługi i z którymi przedsiębiorcami i klientami będą zawierać stosunki handlowe. Taka wolność nie jest jednak nieograniczona w sytuacji, gdy określony przedsiębiorca utrzymuje pozycję dominującą. W takim właśnie przypadku odmowa nawiązania stosunków handlowych, polegająca np. na odmowie dostaw produktów lub usług, może stanowić przejaw nadużycia pozycji dominującej. Celem artykułu jest analiza najczęstszych form odmowy kontraktowania w świetle prawa konkurencji. Zbadanie tego przejawu nadużycia pozycji dominującej pozwoli odpowiedzieć na pytanie, które z praktyk polegających na odmowie kontraktowania są dozwolone, a które zakazane z punktu widzenia prawa konkurencji. Ostatnia część artykułu podda analizie koncepcję obiektywnego uzasadnienia stosowania odmowy kontraktowania. Skupi się ona na zbadaniu przesłanek, które umożliwiają dominantowi odmowę kontraktowania z uwagi na obiektywne uzasadnienie.(abstrakt oryginalny)
Opóźnienia w realizacji kontraktu budowlanego wynikają z różnych przyczyn. Błędy organizacyjne, niesprzyjająca pogoda, braki w dokumentacji, opóźnienia w dostawach, czy robotach podwykonawców. Powodują one wzrost kosztów budowy ponad planowany poziom. W niniejszym opracowaniu usystematyzowano obszary kosztów, w których występują zwiększenia spowodowane opóźnieniami. Wyodrębniono spośród nich koszty obsługi logistycznej kontraktu. Przedyskutowano możliwości określenia tych kosztów ex-post. Niniejsze opracowanie jest także uzasadnieniem konieczności przewidywania wzrostu kosztów spowodowanych opóźnieniami w realizacji kontraktów budowlanych dla ekonomiki kontraktu.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie outsourcingu usług logistycznych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie co zyskuje, a co traci firma zlecając logistykę zewnętrznemu operatorowi.
Niedotrzymywanie przez zagranicznych kontrahentów terminów dostaw, brak reakcji na oferty logistycznej współpracy, odbieganie od oficjalnych ustaleń zawartych w kontraktach podczas rozwiązywania sporów, itp. wynikają często nie tyle z niesolidności gospodarczych partnerów, lecz różnic kulturowych w poszczególnych państwach świata, mających wpływ na zachowania biznesowe. W artykule niniejszym podjęto ten temat, uwypuklając te różnice .
Logistyka kontraktowa stwarza określone możliwości pozyskiwania zewnętrznych zasobów logistycznych na rzecz wojsk, tym samym zwiększania potencjału logistycznego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej co autor uznał za istotny cel badań. Niekiedy podejmowane są działania, w ramach systemów logistycznych sił zbrojnych, bezrefleksyjnie naśladujące rozwiązania biznesowe. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z prowadzenia badań i wdrażania praktycznych rozwiązań do tych systemów bazujących na teorii i praktyce logistyki gospodarczej. Artykuł zawiera wyniki badań koncentrujące się na ogólnej charakterystyce podmiotów zewnętrznych jako źródle zasobów logistycznych dla SZ RP, istocie logistyki kontraktowej, logistyce kontraktowej jako przedsięwzięciu w wojskowym systemie logistycznym, logistyce kontraktowej jako determinancie relacji w terytorialnym systemie zabezpieczenia logistycznego wojsk. Artykuł przedstawia wyniki badań osiągnięte w oparciu o podejście systemowe do logistyki, przy czym wykorzystano analizę systemową i analizę porównawczą jako główne metody badań. Wykorzystano także fragmenty wyników badań własnych, które autor przeprowadził metodą delficką w latach 2010-2011. (abstrakt oryginalny)
Outsourcing należy do najważniejszych trendów w restrukturyzacji współczesnych organizacji, w tym również w sferze logistyki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP). Ukierunkowanie nowoczesnej i profesjonalnej armii na "odchudzanie" i szybkie reagowanie na potrzeby operacyjnych jednostek wojskowych powoduje konieczność znacznego zmniejszenia zapasów oraz powierzenie szerokiego zakresu zadań, które do tej pory wykonywała własnymi siłami, wyspecjalizowanym usługodawcom. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił zarys funkcjonowania logistyki kontraktowej na przykładzie współpracy firmy Würth i Spedpol. Oferta asortymentowa koncernu Würth, posiadającego ponad 200 spółek w 105 w krajach (w tym w Polsce) to ponad 70 tys. artykułów z branży materiałów technicznych, takich jak elementy złączne, narzędzia oraz chemia przemysłowa.
Artykuł przedstawia, omawia i poddaje ocenie cele, założenia koncepcyjne oraz projekt nowego prawa zamówień publicznych w zakresie zapobiegania nadużyciom wolności kontraktowej. W konkluzji stwierdza się, że o ile założenia reformy dobrze akcentują konieczność przeciwdziałania nadużyciom wolności kontraktowej w zamówieniach publicznych, dostrzegając ich znaczący wpływ na zwiększenie konkurencyjności rynku zamówień publicznych oraz racjonalizację wydatków publicznych, o tyle projekt nowej ustawy wymaga poprawy. Projektowane przepisy w odniesieniu do wskazanej problematyki zostały wadliwie sformułowane i nie zapewniają realizacji założeń i celów nowego prawa zamówień publicznych. Wniosek ten dotyczy zarówno prewencji, jak i sankcjonowania nadużyć wolności kontraktowej w zamówieniach publicznych. W związku z tym w artykule zaproponowano szereg rozwiązań ulepszających projekt nowego prawa zamówień publicznych.(abstrakt oryginalny)
Podstawowe zagadnienia logistyki i zarządzania sieciami dostaw analizowane są na tle siatki powiązań między przedsiębiorstwami. Zdecydowanie najważniejsze są tu powiązania, w których jedne przedsiębiorstwa są dostawcami, a drugie odbiorcami. Materiał niniejszy jest próbą usystematyzowania dotychczasowej wiedzy na temat relacji dostawca - odbiorca.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.