Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Contractor
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Powodzenie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga doboru wiarygodnych kontrahentów (dostawców, odbiorców, pośredników, kredytobiorców itp.) W cyklu artykułów zaprezentowane zostaną sposoby oceny kontrahenta w ujęciu trzech analiz: formy prawnej działalności, posiadanej dokumentacji oraz ekonomiczno-finansowej.
Wprawdzie odnotowuje się coraz mniej bankructw polskich firm, ale równocześnie rozwija się współpraca z przedsiębiorstwami zagranicznymi, o których często nic nie wiadomo. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której jakikolwiek podmiot mógłby funkcjonować bez współpracy z kooperantami i odbiorcami gotowych wyrobów, a także bez zebranych przez siebie informacji na temat funkcjonowania rynku, jego potrzeb i preferencji. Jeśli pominąć sytuacje wyjątkowe, jest to po prostu niemożliwe. To zaś oznacza, że każda firma uzależniona jest od wielu czynników zewnętrznych, których oddziaływanie ma olbrzymi wpływ na powodzenie przedsięwzięć biznesowych.
W przypadku gdy dostawca towaru lub usługi wpłacił VAT na rzecz organu podatkowego w wyniku błędu, może on żądać jego zwrotu, jego nabywca może zaś wnieść przeciwko dostawcy powództwo cywilne o zwrot nienależnego świadczenia. Co do zasady, system taki umożliwia nabywcy towaru lub usługi, który poniósł ciężar podatku wykazanego w fakturze, otrzymanie zwrotu kwot zapłaconych nienależnie. Bywa jednak, że odzyskanie kwoty VAT na drodze sądowej jest niemożliwe lub nadmiernie trudne, w szczególności w sytuacji gdy wystawca faktury został postawiony w stan likwidacji lub ogłosił upadłość. Powstaje wówczas pytanie, czy wymogi wynikające z zasad neutralności i skuteczności zobowiązują państwa członkowskie do przyjęcia krajowych środków prawnych, które pozwolą nabywcy na zwrócenie się z wnioskiem o zwrot VAT bezpośrednio do krajowego organu podatkowego. W przypadku zaś pozytywnej odpowiedzi - od spełnienia jakich warunków istnienie takiego roszczenia jest uzależnione.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zarządzanie ryzykiem kontrahenta
75%
Ostatni kryzys finansowy zachwiał stabilnością całego system finansowego. Główną przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się kryzysu finansowego w 2008 r. okazała się skomplikowana sieć wzajemnych powiązań i współzależności występujących na rynku finansowym. W efekcie kilku spektakularnych niepowodzeń biznesowych instytucji finansowych wytworzył się mechanizm transmisji ryzyka kontrahenta, które w krótkim okresie czasu stało się ryzykiem systemowym. Szczególnie dotkliwie zawirowania na rynkach finansowych odczuli uczestnicy rynku OTC derywatów, w tym fundusze emerytalne. W celu ograniczenia ryzyka kontrahenta z jednej strony regulatorzy wprowadzili nowe rozwiązania w obszarze standardów rachunkowości (IFSR) oraz ram kapitałowych (Bazylea II, Bazylea III, Solvency II), z drugiej w wielu instytucjach finansowych podjęto działania mające na celu ograniczenie ekspozycji na ryzyko kontrahenta. Działania te podzielono na trzy etapy: wybór kontrahenta, dokumentacja i zarządzanie zabezpieczeniami. Rozważania osadzono w doświadczeniach instytucji finansowych działających na rynkach globalnych, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń funduszy emerytalnych.(abstrakt oryginalny)
Od kilku lat rozwinęła się nowa instytucja prawna, której celem jest zabezpieczenie interesów podmiotu zawierającego umowę handlową z niepewnym kontrahentem. Typową i najczęściej stosowaną umową jest umowa sprzedaży z odroczonym terminem płatności. Kupujący zobowiązuje się do zapłacenia za przyjęty od sprzedawcy towar w terminie późniejszym. Ponieważ zapłata za towar nie następuje równocześnie z wydaniem towaru kupującemu, więc kupujący daje gwarancję, że gdyby on nie zapłacił za ten towar do konkretnego dnia, wówczas za niego zapłaci osoba trzecia.(abstrakt oryginalny)
Zanalizowano informacje podatkowe pochodzące od osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o zdarzeniach wynikających ze stosunków prawa cywilnego lub prawa pracy, które mogą mieć wpływ na zobowiązania podatkowe lub na wysokości zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi została zawarta umowa.
Celem pracy jest krótka charakterystyka produktu w postaci usługi zarządzania przedsięwzięciem budowlanym oraz określenie obowiązków, które może przyjąć na siebie jej wykonawca. Konkretny ich zakres i sformułowanie każdego z osobna powinna zawierać umowa. Przedstawiona zostanie również procedura wyboru kontrahenta-zarządcy. Wskazane też zostaną zalety i wady nabycia takiej usługi przez klienta. (fragment tekstu)
8
Content available remote System wypłacalności kontrahenta w obrocie gospodarczym
75%
Artykuł jest streszczeniem rozprawy doktorskiej pt: "System wypłacalności kontrahenta w obrocie gospodarczym" obronionej na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem pracy doktorskiej było opracowanie kompleksowego modelu oceny kontrahenta, który powinien ułatwić tworzenie wewnętrznych ratingów, czy też systemu monitoringu zagrożenia obniżenia wypłacalności kontrahenta.
Celem artykułu jest analiza realizacji zadań z zakresu rozliczania transakcji z rynku OTC przez izbę rozliczeniową w Polsce. Wynikają one z nowych regulacji europejskich. W analizie uwzględniono zarówno rozwiązania organizacyjno-prawne zastosowane w tym obszarze, jak i dotychczasowy rozwój usług rozliczania transakcji OTC świadczonych przez KDPW_CCP. Badanie objęło okres od momentu rozpoczęcia działalności przez KDPW_CCP do 1 maja 2016 r.(abstrakt oryginalny)
Sprzedaż towarów na rzecz kontrahenta z innego państwa Unii Europejskiej jest coraz bardziej powszechna. Zgodnie z przepisami unijnymi (Dyrektywa 2006/112/WE), państwa członkowskie zwalniają z VAT dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza terytorium danego państwa, ale na terytorium Unii Europejskiej, przez sprzedawcę, przez nabywcę lub na ich rzecz, dokonane dla innego podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, działających w takim charakterze w państwie członkowskim innym, niż państwo rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów. Przepisy unijne wskazują, że w zakresie podatku VAT konieczna jest harmonizacja ustawodawstw, która wyeliminuje, w miarę możliwości, czynniki, mogące zakłócać warunki konkurencji - zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym. Mając powyższe na względzie, również w Polsce ustawodawca wprowadził preferencyjne zasady opodatkowania tego typu transakcji. Po spełnieniu określonych w ustawie o VAT warunków podatnik może zastosować 0% stawkę VAT do dostaw towarów wywożonych z terytorium Polski na terytorium innego państwa Unii Europejskiej. Wówczas tego typu transakcja dla potrzeb VAT stanowi, co do zasady, wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT). (fragment tekstu)
Małopolska jest regionem szans wszechstronnego rozwoju ludzi i nowoczesnej gospodarki, silnym aktywnością swych mieszkańców, czerpiących z dziedzictwa przeszłości i zachowującym tożsamość w integrującej się Europie. Województwo małopolskie należy do najgęściej zaludnionych obszarów, charakteryzuje się największym w Polsce zróżnicowaniem środowiska przyrodniczego.(fragment tekstu)
Każde przedsiębiorstwo funkcjonujące na rynku dysponuje zarówno wartościami materialnymi, jak i wartościami niematerialnymi. Wzajemne zależności między nimi wynikają z wielu czynników, np. rodzaju prowadzonej działalności, formy organizacyjno-prawnej. Zachwianie dysproporcji pomiędzy wartościami materialnymi a wartościami niematerialnymi szczególnie wystąpiło w spółkach opartych na wiedzy, których marka jest znana w świecie. W latach pięćdziesiątych XX wieku wartości materialne stanowiły około 80% udział w wartości przedsiębiorstwa, a wartości niematerialne 20% udział. Natomiast w latach dwudziestych XXI wieku przewiduje się znaczny wzrost udziału wartości niematerialnych od 80% do 90% w wartości przedsiębiorstwa, przy minimalnym udziale wartości materialnych od 20% do 10%. Wartości materialne dominują w przedsiębiorstwie tradycyjnym, mają postać rzeczową i finansową, zapewniają ciągłość procesów finansowo-produkcyjnych w firmie oraz są wyceniane i ujawniane w bilansie (zob. system rachunkowości). Do wartości materialnych można zaliczyć na przykład środki trwałe, materiały, towary, produkty gotowe, środki pieniężne, papiery wartościowe. (fragment tekstu)
Każde przedsiębiorstwo może stanąć na skraju bankructwa, jeżeli w porę nie pomyśli o skutecznym zabezpieczeniu wierzytelności. Także poprzez sprawdzanie wiarygodności kontrahentów. W dzisiejszej rzeczywistości biznesowej nie brakuje zagrożeń ze strony nieuczciwych kontrahentów, którzy poprzez swoje działania mogą zagrozić istnieniu firmy. Takich z życia wziętych przykładów ku przestrodze jest cała masa, a na pewno zdarzać się będą nowe, bo ani ludzka wyobraźnia, ani też naiwność nie mają granic – twierdzi Klaudiusz Sytek, dyrektor Factor in Bank. (abstrakt oryginalny)
Ważnym problemem na rynku zamówień publicznych jest problem agencji, w tym ograniczenia dotyczące informacji. Każda ze stron nie musi bowiem posiadać tej samej wiedzy na temat przedmiotu wymiany, a asymetria informacji determinuje zachowanie kontrahentów. To sprawia, że warunki optymalnego kontraktu różnią się od sytuacji, w której obie strony dysponują pełną informacją. Można zarekomendować cztery potencjalne sposoby ich zniwelowania: postępowania przetargowe, duży zakres rynku, odpowiednie konstruowanie kontraktów oraz monitorowanie kontrahentów. Duże znaczenie problemów agencji w gospodarce rynkowej wymaga wdrożenia kolejnych rozwiązań, w tym prawnych, zmierzających do ich eliminacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest analiza znaczenia problemów finansowych odbiorcy na tle innych barier rynkowych ograniczających powstanie i rozwój przedsiębiorstw w Polsce w latach 2005-2014 w ujęciu branżowym. W pracy postawiono tezę, iż problemy finansowe odbiorcy są istotną barierą nowo powstałych przedsiębiorstw, w szczególności w branżach, w których działalność koncentruje się na oferowaniu/wytwarzaniu towarów/produktów i/lub usług na rzecz klientów indywidualnych. Dla osób fizycznych bowiem sytuacja finansowa jest czynnikiem determinującym popyt. W branżach, w których współpraca w dużej części jest realizowana w wymiarze B2B, istnieją możliwości wsparcia powstania zapasów w drodze pozyskania kapitału od dostawcy (kredyt kupiecki) lub innych źródeł finansowania. Problemy finansowe kontrahenta w tych branżach nie stanowią istotnej bariery funkcjonowania i rozwoju nowo powstałych przedsiębiorstw. W badaniu wykorzystano dane statystyki publicznej Głównego Urzędu Statystycznego z lat 2005-2014 dotyczące warunków powstania i działania oraz perspektyw rozwojowych polskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
System rozliczeniowo-rozrachunkowy stanowi najważniejszy składnik procesu posttransakcyjnego. Stąd wynika potrzeba utrzymania bezpieczeństwa jego funkcjonowania, co jest niezbędne dla zapewnienia stabilności systemu finansowego. Struktura rozliczeniowo-rozrachunkowa może przybierać różne formy i podobnie jak struktura całego systemu finansowego podlega nieustannej ewolucji. W Polsce istotna modyfikacja modelu rozliczeniowego nastąpiła w ostatnich kilku latach. Dlatego w niniejszym opracowaniu przedstawiono obowiązujące wcześniej normy, wprowadzone zmiany oraz dokonano ich analizy w kontekście adekwatności przyjętych rozwiązań dla zapewnienia bezpieczeństwa systemowego. (abstrakt oryginalny)
W związku ze zmianami, jakie zachodzą na rynku globalnym i jakie nastąpią po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wiele polskich przedsiębiorstw eksportujących swoje produkty będzie opierało swoją współpracę z zagranicznym kontrahentem na długookresowych umowach. Długość trwania takich umów i ich warunki powinny zachęcać zagranicznych partnerów do kooperacji z polskimi producentami. Ze strony odbiorcy najważniejsze jest zapewnienie ciągłego dostępu do potrzebnego produktu. Nie jest więc wykluczone, że do spełnienia tego, jak i innych wymagań stawianych przez zagranicznego kontrahenta niezbędne stanie się uruchomienie składu konsygnacyjnego. (fragment tekstu)
18
Content available remote Zamówienia rządowe na prace badawczo-rozwojowe w krajach kapitalistycznych
75%
Z związku z reformą gospodarczą wprowadzony został do gospodarki polskiej nowy instrument ekonomiczny - zamówienia rządowe na realizację zadań z zakresu rozwoju nauki i techniki. Zamówienia rządowe jako instrument selektywnego sterowania przez państwo działalnością badawczo-rozwojową są od dawna szeroko stosowane w rozwiniętych krajach kapitalistycznych. W warunkach ostrej walki konkurencyjnej przedsiębiorstwa ubiegają się o te zamówienia, gdyż ich otrzymanie, związane często z równoczesnymi zamówieniami produkcyjnymi, daje im szansę utrzymania się na rynku. Doświadczenia krajów kapitalistycznych w posługiwaniu się zamówieniami rządowymi, z których należałoby korzystać również w gospodarce Polski, wskazują że ich skuteczność zależy od sposobu rozwiązania trzech kwestii: specyfikacji treści, wyboru kontrahenta, typu umowy (ceny). W ramach niniejszego artykułu omówiono dwie pierwsze z nich.(fragment tekstu)
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) od lat uznawane jest za niezwykle korzystną formę realizacji inwestycji infrastrukturalnych w wielu krajach świata. Jest to rodzaj współpracy sektora prywatnego i publicznego, która ma na celu realizację szeroko pojętego dobra publicznego, lub też jako współpraca partnerska przy realizacji stosunkowo dużych projektów, które mają na celu wykonywanie zadań użyteczności publicznej i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Ta współpraca ujmowana jest w różne formy strukturalne i prawne oraz przybiera różne konfiguracje. W artykule zidentyfikowano powszechnie stosowane modele współpracy w ramach PPP, wskazując ich mocne i słabe strony. Zaliczono do nich: kontrakty o świadczenie usług; kontrakty o zarządzanie i obsługę infrastruktury; leasing; modele "zintegrowane" (BOT, DBFO, BOO, BTL); koncesje.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie możliwości zastosowania metody rachunku kosztów Time-Driven Activity-Based Costing do oceny rentowności kontrahentów. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.