Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 148

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Controlling strategiczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Autorka podjęła próbę zdefiniowania strategicznego controllingu produkcyjnego oraz odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość jego zastosowania w przedsiębiorstwach przemysłu cementowego.
2
Content available remote Systemy pomiaru dokonań w controllingu strategicznym
100%
Przedstawiono istotę controllingu strategicznego. Wyszczególniono przy tym podstawowe jego koncepcje, zadania do nich należące i instrumenty realizacji tych zadań. Scharakteryzowano istniejące systemy pomiaru dokonań organizacji, akcentując przede wszystkim pojęcie systemu dokonań organizacji i charakterystykę wybranych systemów. Wskazano zakres i uwarunkowania wykorzystania systemów pomiaru dokonań organizacji w controllingu strategicznym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie rozwiązań organizacyjnych controllingu strategicznego z uwzględnieniem strategicznej karty wyników. Dotyczą one wyodrębniania ośrodków odpowiedzialności w tym controllingu i zaprezentowania zasad koordynacji pracy między nimi. Koncepcyjne ujęcie tego zagadnienia stanowi warunek realizacji zadań należących do szeroko rozumianego procesu controllingu strategicznego z uwzględnieniem strategicznej karty wyników. Nie było ono dotychczas przedmiotem rozważań i z tego względu ma znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Pozwoli nie tylko poznać zagadnienie, ale i stosować w praktyce rozwiązania funkcjonalne i instrumentalne wspomnianego controllingu. Nabycie umiejętności generowania rozwiązań organizacyjnych controllingu strategicznego z uwzględnieniem strategicznej karty wyników w praktyce zarządzania organizacją rzutuje też na implikacje społeczne tego zagadnienia.(abstrakt oryginalny)
W kontekście controllingu strategicznego polskich przedsiębiorstw zaprezentowano metody zabezpieczenia kredytów bankowych.
5
Content available remote Controlling strategiczny z uwzględnieniem strategicznej karty wyników
100%
W artykule uzasadniono celowość zastosowania controllingu strategicznego, w tym strategicznej karty wyników. Scharakteryzowano istotę controllingu strategicznego. Zaprezentowano ideę strategicznej karty wyników jako narzędzia controllingu strategicznego. Przedstawiono proces controllingu strategicznego z uwzględnieniem strategicznej karty wyników. Wskazano na rolę kontrolera w realizacji rozważanego controllingu strategicznego.(abstrakt oryginalny)
Strategiczny controlling ma pomagać kierownictwu przedsiębiorstwa w realizacji długofalowych zamierzeń, mających wyraz w trwałych korzyściach ekonomiczno-finansowych. Artykuł analizuje uwarunkowania i cechy controllingu strategicznego i operatywnego.
Poprawnie funkcjonujący controlling strategiczny, a w jego ramach system wczesnego ostrzegania - poprzez odpowiednio wczesne emitowanie istotnych sygnałów, odpowiednie formułowanie prognoz i tworzenie dedykowanych konkretnym zjawiskom scenariuszy działań strategicznych - tworzy szansę wykorzystania tych przyszłych rzadkich możliwości i minimalizowania, a nawet likwidowania, negatywnych skutków ewentualnych zagrożeń. (fragment tekstu)
9
Content available remote Responsibility Centres in Strategic Controlling
100%
Uzasadniono celowość wyodrębniania ośrodków odpowiedzialności w controllingu strategicznym. Na kanwie prezentacji pojęcia i istoty ośrodków odpowiedzialności zaproponowano sposób ich wyróżniania na użytek zarządzania strategicznego. Dotyczy to zarówno tradycyjnej koncepcji formułowania i realizacji strategii organizacji, jak i z uwzględnieniem strategicznej karty wyników. Podkreślono, że wariant, w którym ośrodki odpowiedzialności są wyodrębnione zarówno dla celów controllingu strategicznego, jak i operacyjnego, stanowi najbardziej korzystne rozwiązanie nie tylko z perspektywy spełnienia zasady jedności rozkazodawstwa, ale również z perspektywy organizacji jako całości. Jeżeli jednak nowe układy odniesienia są tworzone na potrzeby controllingu strategicznego, kryteria ich wyodrębniania powinny dotyczyć domen działalności, obszarów funkcjonalnych czy procesów w ramach wyszczególnionych domen działalności. Takie centra są wówczas ośrodkami inwestycyjnymi z największym stopniem samodzielności, które jednocześnie odpowiadają za największą liczbę parametrów ekonomicznych(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na konieczność stworzenia w organizacji takich mechanizmów, które zapewniłyby zdolność do generowania własnych koncepcyjnych rozwiązań zarządczych opartych na jednoczesnym wdrażaniu do praktyki uznanych koncepcji zarządzania i/lub ich elementów, zintegrowanych i skoordynowanych w nową dynamiczną wartość, jaką jest odpowiednia, w założonej perspektywie czasu, indywidualna dla organizacji, koncepcja zarządzania. W przekonaniu autorki rolę takiego mechanizmu powinien pełnić doposażony w nowe zadania - controlling strategiczny. (fragment tekstu)
Warto zatem zwrócić uwagę na kreacyjną rolę controllingu strategicznego, co jest celem tego artykułu. Ze względu na to, że controllingowi przypisuje się rolę innowatora (animatora, agenta) zmian w zakresie funkcji zarządzania przedsiębiorstwem, najpierw zajęto się problemami wprowadzania zmian strukturalnych w zakresie planowania. W następnej kolejności zwrócono uwagę na problemy kierowane di rozwiązania przez controlling w procesie wprowadzania nowych koncepcji zarządzania do przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza celowości wyodrębnienia strategicznego controllingu projektów, próba zdefiniowania tego pojęcia, określenia zakresu i najważniejszych instrumentów. W kolejnej części artykułu zostanie przedstawiona krótka charakterystyka wybranych koncepcji i narzędzi strategicznego controllingu projektów. (fragment tekstu)
Zmieniające się i komplikujące warunki prowadzenia działalności zmuszają małe i średnie przedsiębiorstwa do poszukiwania wsparcia metodycznego i informacyjnego procesów decyzyjnych w obszarze zarządzania strategicznego. Controlling może udzielić wsparcia procesom zarządzania małymi i średnimi firmami. Konieczne jest jednak wypracowanie właściwych modeli controllingu i ich praktyczna weryfikacja. Modele takie, odwzorowując newralgiczne dla istnienia i rozwoju firmy obszary funkcjonalne, występujące tam problemy decyzyjne i sposoby ich rozwiązywania, powinny stać się wzorcami postępowania dla właścicieli i kadry zarządzającej w prowadzeniu firmy. Mogą także dostarczać wiedzy dla decydentów, określających warunki funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw. Samo wprowadzenie controllingu strategicznego do małych i średnich firm należy widzieć jako problem rozwoju organizacyjnego, jako planową, długoterminową zmianę wzorca zachowania właścicieli i zatrudnionej kadry menedżerskiej. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano koncepcję controllingu produktu w dwóch podstawowych wymiarach - strategicznym i operacyjnym. Po zdefiniowaniu pojęcia controllingu przedstawiono klasyfikację jego funkcji. Następnie przedstawiono temat koordynacji strategii funkcjonalnych w zakresie polityki produktu. W dalszej części pracy dokonano zwięzłego opisu systemu wczesnego ostrzegania. Ponad to przedstawiono stosowane w controllingu metody i techniki, oraz podano listę wskaźników pomocniczych w ocenie produktu w różnych sferach działalności przedsiębiorstwa (badawczo-rozwojowej, produkcyjnej, marketingowej i finansowej).
16
Content available remote Controlling strategiczny szkoły wyższej
75%
Problematyka controllingu strategicznego szkoły wyższej nie jest wyczerpująco omówiona we współczesnej literaturze przedmiotu. W tym kontekście głównym celem artykułu jest uzasadnienie celowości podjęcia tej tematyki oraz zaprezentowanie koncepcji, ich istoty i rozwiązań controllingu strategicznego szkoły wyższej. Zaproponowano koncepcję koordynacyjną tego controllingu, wyjaśniono jego ideę oraz rozważono rozwiązania organizacyjne i instrumentalne. Spośród tych rozwiązań zasadnicze wyniki badań odnoszą się do uwarunkowań rozwiązań organizacyjnych, form organizacyjnych i zadań controllingu strategicznego szkoły wyższej oraz instrumentów zarządzania strategicznego i strategicznej rachunkowości zarządczej na użytek tego controllingu. Przyjęto hipotezę, zgodnie z którą przedstawienie konkretnych rozwiązań controllingu strategicznego szkoły wyższej przyczyni się do zwiększenia sprawności jego wdrożenia i realizacji. W dochodzeniu natomiast do rozwiązań controllingu strategicznego szkoły wyższej za metodę badawczą przyjęto analizę literatury i związany z tą analizą literatury opis naukowy, dotyczący wyjaśniania i interpretowania prawd naukowych oraz proponowania nowych rozwiązań(abstrakt oryginalny)
Contorlling strategiczny nie jest w literaturze przedmiotu jednoznacznie interpretowany. Występuje wiele jego koncepcji. Autorzy wykazali, które z tych koncepcji powinny być preferowane w odniesieniu do określonego modelu organizacji doradztwa strategicznego.
Celem opracowania jest przedstawienie istoty i zastosowania instrumentów controllingu strategicznego, ze szczególnym uwzględnieniem niektórych - podstawowych instrumentów finansowych. Zaprezentowano także możliwości wykorzystania omówionych narzędzi controllingu finansowego w konstruowaniu płaszczyzny finansowej Zrównoważonej Karty Dokonań (ZKD). (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest analiza procesu zarządzania ryzykiem projektu - wyodrębnienie najważniejszych etapów tego procesu, określenie ich wzajemnych powiązań oraz charakterystyka instrumentów zarządzania ryzykiem, właściwych dla każdego z wyodrębnionych etapów. (fragment tekstu)
Wyjaśniono pojęcia: zarządzanie strategiczne oraz strategia. Scharakteryzowano controlling jako instrument kierowania przedsiębiorstwem.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.