Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Każdy z nas pewnie mniej lub bardziej śledził w mediach protest osób z niepełnosprawnościami w Sejmie. Ten protest to efekt największego problemu osób z niepełnosprawnościami, jakim jest brak ich reprezentacji przed organami władzy publicznej i samorządami. Od wielu lat podejmowane są próby stworzenia krajowej reprezentacji osób z niepełno- sprawnościami. Dlaczego nie udaje się jej stworzyć? Bo niestety każda osoba ma bardzo indywidualne potrzeby i każdy chciałby, żeby jej potrzeby zostały spełnione, ale przede wszystkim to osoba z niepełnosprawnością powinna mieć prawo wyboru, kto ma ją reprezentować i nie wolno jej narzucać, kto to ma być. Przez wiele lat nie udawało się stworzyć jednolitego, międzynarodowego aktu prawnego zawierającego uniwersalny zbiór praw osób z niepełnosprawnościami. Takim aktem jest Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Organizacje reprezentujące osoby z niepełnosprawnościami powinny być tworzone i zarządzane przez te osoby, natomiast w instytucjach działających na ich rzecz powinny także one pracować. Wydaje się to oczywiste, ale w radzie nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Krajowej Radzie Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, która jest organem opiniodawczo - doradczym Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, w większości zasiadają osoby pełnosprawne. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych jest także osobą pełnosprawną, ale jak sama nazwa wskazuje jest on pełnomocnikiem Rządu a nie osób z niepełnosprawnościami, dlatego pilnuje on przede wszystkim interesów Rządu. W tym roku po raz czwarty odbył się Kongres Osób z niepełnosprawnościami poprzedzony Konwentami Regionalnymi. Podczas spotkania uczestnicy dyskutowali na temat wdrażania Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych ratyfikowanej przez Polskę 6 września 2012 r. W Kongresie udział wzięło 500 osób, przede wszystkim z niepełnosprawnościami. Kluczowym tematem było umożliwienie niezależnego życia osobom z niepełnosprawnościami. Dyskutowano na takie tematy jak wdrażanie nowego systemu orzecznictwa, przemoc instytucjonalna, mieszkalnictwo. Motywem przewodnim Kongresu było hasło "krytyczna stagnacja" we wdrażaniu Konwencji w Polsce.(abstrakt oryginalny)
W pierwszej części publikacji przedstawiono podłoże prawne i społeczne przyjęcia ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1062 ze zm. (dalej jako: ustawa dostępnościowa), wskazując przy tym na jej szczególną rolę i sposób potraktowania kwestii niepełnosprawności. Część druga koncentruje się na zakresie przedmiotowym i podmiotowym ustawy. Ustawa nie jest pierwszym aktem prawa dostępnościowego w Polsce. W diagnozie stanu dostępności projektodawca ustawy zauważył, że przepisy prawa w tym zakresie są jednak rozproszone i niewystarczająco skuteczne. Doszedł do przekonania, że dostępność powinna być horyzontalną zasadą realizacji wszystkich polityk publicznych. Jednym z instrumentów realizacji zasady dostępności miała być ustawa, określająca szeroko środki służące zapewnieniu różnych aspektów dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz obowiązki podmiotów publicznych w tym zakresie. Cel ma zostać osiągnięty poprzez stosowanie uniwersalnego projektowania i racjonalnych usprawnień w trzech obszarach dostępności i w zakresie wynikającym co najmniej z minimalnych wymagań. Podmioty publiczne mają też obowiązki uwzględniania potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami w planowaniu działalności, usuwania i zapobiegania powstawaniu barier. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było określenie wpływu, jaki na decyzje sądowe ma podejście do niepełnosprawności wpisane w mentalność danej jednostki. Po przedstawieniu krótkiego wprowadzenia do różnych paradygmatów niepełnosprawności rozróżniono jej model medyczny i społeczny, zauważając, że ten ostatni został włączony do Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Analiza dwóch ostatnich orzeczeń hiszpańskiego Sądu Najwyższego ilustruje wpływ różnych modeli niepełnosprawności na orzeczenia sądowe. W podsumowaniu sformułowano wnioski, które mogą wyznaczyć kierunek przyszłych badań. (abstrakt oryginalny)
Evolution through subsequent practice is particularly marked in international human rights law, where international human rights bodies produce abundant practice. Here, the question arises as to whether the practice of these bodies alone suffices to determine the content of international human rights obligations or whether organ practice must be backed up by state practice or forms of implicit state consent. This question shall be analysed with regard to the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD) of 13 December 2006 and the Committee on the Rights of Persons with Disabilities established under 34 CRPD. Although the Convention is only ten years old, its Committee has already produced quite an important corpus of practice, and it has shown its willingness to construe the Convention in a rigorous way which makes important parts of current domestic state practice with regard to persons with disabilities illegal. (original abstract)
Niepełnosprawność jest pojęciem pojemnym, obejmującym różne rodzaje niepełnosprawności, różne możliwości życiowe osób niepełnosprawnych oraz różne potrzeby publicznego wsparcia. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną należą do grupy specyficznej. Nie mieszczą się w głównym nurcie działań wspierających i aktywizujących osoby niepełnosprawne. Mimo że jest to grupa niewielka (około 1%), to także wymaga troski, której w dotychczasowym systemie polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych nie uzyskuje. W artykule wskazano przykłady działań publicznych zarówno niekorzystnych, jak i korzystnych dla dobrostanu osób niepełnosprawnych intelektualnie. To mogłoby stanowić początek przygotowania projektu trafnych działań publicznych wspierających tę grupę ludności. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Podstawy i źródła danych statystyki osób niepełnosprawnych
84%
Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) nakłada na kraje, które ją ratyfikowały, obowiązek zbierania danych o sytuacji osób niepełnosprawnych. Celem artykułu jest przedstawienie pełnego obrazu statystyki niepełnosprawności w Polsce, łącznie z założeniami teoretycznymi i listą źródeł danych, a tym samym usystematyzowanie wiedzy na ten temat i wskazanie problemów w szacowaniu wielkości i charakterystyki populacji osób z niepełnosprawnością. W artykule przedstawiono definicję niepełnosprawności opracowaną przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization - WHO), zgodnie z którą niepełnosprawność należy rozpatrywać w kategoriach funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Opisano również konsekwencje wynikające ze stosowania tej koncepcji do pomiaru statystycznych cech niepełnosprawności. Scharakteryzowano najważniejsze dostępne źródła danych i ich zakres w podziale na statystykę publiczną, pozostałe badania ankietowe i administracyjne źródła danych. Zwrócono także uwagę na problemy związane z szacowaniem populacji osób niepełnosprawnych wynikające z braku jednej definicji osoby niepełnosprawnej w statystyce. W podsumowaniu wskazano pożądane kierunki zmian obecnego systemu monitorowania tej grupy ludności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy możliwości zbudowania nowego systemu orzekania o niepełnosprawności opartego na prawnoczłowieczym modelu niepełnosprawności i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych (KPON). Przeprowadzona krytyka obecnego systemu orzekania jako opartego na modelu medycznym niepełnosprawności, jak również dyskusja z nomenklaturą proponowaną w zbliżającej się reformie orzecznictwa w Polsce, prowadzą do postulatu o wypracowanie orzekania respektującego zasadę godności osób z niepełnosprawnością. Proponowany nowy system orzekania pozytywnego opiera się nie na deficytach jednostki, ale na jej możliwościach i potrzebie wsparcia. W propozycji znalazły się obszary życia osób z niepełnosprawnością, które powinny być brane pod uwagę w procesie orzekania, jak również nowe rozwiązania w obszarze świadczeń i rent.(abstrakt oryginalny)
W artykule zarysowano społeczno-historyczne uwarunkowania, które doprowadziły do powstania i rozkwitu nowego nurtu badań nad niepełnosprawnością - Disability Studies oraz popularyzacji społecznej definicji niepełnosprawności, na której opiera się KPON.Główną część tekstu poświęcono krytycznej analizie wdrażania art. 24 KPON w polskich szkołach wyższych z perspektywy obowiązujących aktów prawnych oraz stosowania mechanizmu racjonalnych usprawnień. Przedstawiono dane statystyczne na temat studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami oraz zaprezentowano główne wnioski z raportów tematycznych, autorstwa Rzecznika Praw Obywatelskich oraz środowisk osób z niepełnosprawnościami.W ostatniej części artykułu omówiono wątek niepełnosprawności w świetle procesu tworzenia Ustawy 2.0 wraz ze studium przypadku poprawki nr 47(abstrakt oryginalny)
Artykuł 33 ratyfikowanej w 2012 r. przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych(KPON) wskazuje konieczność prowadzenia działań monitorujących jej wdrażanie przez społeczeństwo obywatelskie, w tym w szczególności organizacje zrzeszające osoby z niepełnosprawnościami. Faktyczna reprezentacja i wpływ środowiska osób z niepełnosprawnościami w myśl zasady "nic o nas bez nas" jest przedmiotem szczególnego zainteresowania Komitetu ONZ o prawach osób niepełnosprawnych,który przygotował komentarz generalny do art. 33 poświęcony tej sprawie. W artykule przeanalizowany został sposób prowadzenia monitoringu KPON w Polsce i włączenie w ten proces osób z różnymi niepełnosprawnościami w kontekście wymagań określonych przez Komitet ONZ. W Polsce monitoring KPON prowadzony jest w dużej mierze przez duże organizacje pozarządowe i grono ekspertów, co ma swoje konsekwencje. Z działań monitoringowych i rzeczniczych praktycznie wykluczone są grupy osób z niepełnosprawnościami narażonych na wielokrotne wykluczenie i dyskryminację, a więc w szczególnie trudnej sytuacji.(abstrakt oryginalny)
Our primary aim is to analyze the impacts of technology on people with disability. Persons with a disability can be encouraged to fully engage in society by using specific types of technology (medical devices that target particular limitations). Many experts argue that medical exoskeletons or wheelchairs with motorized stand-up function provide people with severe disabilities with new possibilities. Impact of these opportunities is enormous and they directly influence the quality of life. Philosophers Amartya Sen and Martha Nussbaum in their "capability approach" assume that any form of impact that enables a person to pursue what they deem as essential influences quality of their life. Similarly, Eva Feder Kittay (philosopher) argues that care for the elderly, disabled, or children is crucial for any society. These authors will provide a philosophical basis for our arguments for the enrichment of human rights through technology for persons with disabilities.(original abstract)
11
Content available remote People with Disabilities in Armed Confl ict
84%
During armed confl ict, people with disabilities are victims of a vicious cycle of violence, social polarization, deteriorating services and deepening poverty. They are among the most marginalized and excluded part of the population affected by the armed confl ict. They are at greater risk in situations of confl ict, most likely to be left behind when populations fl ee and also at greater risk of violence and discrimination. The international normative framework related to people with disabilities in armed confl icts is mainly based on human rights law and international humanitarian law. The Convention on the Rights of Persons with Disabilities moves the meaning of disability from regarding persons with disabilities as objects of medical care and charity to recognizing them as subjects with rights. There is still a long way to go in effectively protecting disabled people during armed confl icts. It seems that legal norms in this respect are suffi ciently precise. But as often happens, the executive fails. The international community has a highly developed sense of solidarity and empathy for those in need. However, we are constantly observing many imperfections and shortcomings in the procedures and mechanisms of humanitarian aid operations. (original abstract)
Naszym celem jest analiza procesu tworzenia w Polsce polityki publicznej wobec niepełnosprawności na przykładzie wdrażania założeń Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Kluczowym narzędziem, jakie stosujemy, jest model pięciu strumieni procesu polityki publicznej: problemu, rozwiązań, rywalizacji politycznej, procesu oraz programu. W szczególności przyglądamy się roli, jaką odgrywają w tym procesie środowiska osób z niepełnosprawnościami. Stawiamy tezę, że ich słabość oraz inna niż w krajach zachodnich geneza aktywizmu osób z niepełnosprawnościami sprawia, że wdrażanie konwencji w Polsce jest utrudnione i często kończy się porażką. (abstrakt oryginalny)
"Etykieta upośledzenia umysłowego jest stereotypem społecznym, czyli tkwiącym w świadomości społecznej obrazem tego rodzaju zaburzenia rozwojowego, opartym na niepełnej, niepewnej, a nawet fałszywej wiedzy utrwalonej w społecznym przekazie. Może ona być podstawą zaliczenia osób z upośledzeniem umysłowym do kategorii »obcych« lub »innych«"10. W tym miejscu szczególnego podkreślenia wymaga główny, bazujący na niewiedzy, a wyrażający się przysłowiowym "wrzucaniem do jednego worka" osób z niepełnosprawnością intelektualną problem: nierozróżnianie jednostek z upośledzeniem umysłowym od tych z problemami psychicznymi11. W niniejszym tekście chcemy pochylić się nad nowym problemem/wyzwaniem, jakim jest edukacja akademicka studentów z niepełnosprawnością rozwojową (do której zalicza się osoby z obniżoną sprawnością sensoryczną, intelektualną oraz obniżonym funkcjonowaniem społecznym). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.