Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Conversion
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W niniejszej publikacji opisano docelowy model transformacji cyfrowej organizacji sportowych, który uwzględnia trzy mechanizmy tej transformacji: konwersję zasobów, konwergencję procesów oraz budowanie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii mechanizmów organizacyjnych strumieniowania przepływów wartości.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane problemy związane z konwersją uŜywanych autobusów na trolejbusy przez PKT Sp. z o.o. w Gdyni w latach 2004-2010. W momencie rozpoczęcia działalności PKT Sp. z o.o. dysponowała przestarzałym fabrycznie taborem marki Jelcz. Wszystkie pojazdy były wysokopodłogowe, co negatywnie wpływało na wizerunek trolejbusów w porównaniu z autobusami, wśród których, począwszy od roku 1996, szybko zaczęła rosnąć liczba pojazdów niskopodłogowych. Wyraźnym ograniczeniem dla szybkiej wymiany taboru na niskopodłogowy przez PKT Sp. z o.o. była cena trolejbusu przewyższająca o ok. 75% cenę identycznego autobusu. W tej sytuacji zdecydowano się na konwersję używanych autobusów niskopodłogowych marki Mercedes 0 405N na trolejbusy przez własne zaplecze techniczne PKT Sp. z o.o.. Głównym celem konwersji było zwiększenie udziału trolejbusów niskopodłogowych o nowoczesnej i jednocześnie trwałej konstrukcji. W wyniku wprowadzonych zmian uzyskano wiele korzyści, m.in. większe przyspieszenie rozruchu i płynniejszą jazdy oraz oszczędności energii elektrycznej.(abstrakt oryginalny)
Wykorzystanie obligacji zamiennych do finansowania przedsiębiorstwa pozwala efektywnie wykorzystać dostępne na rynku kapitałowym środki. W warunkach giełdowej bessy spółka może pozyskać więcej kapitału w porównaniu z emisją akcji. W warunkach rynku byka podmiot może obniżyć oprocentowanie swoich obligacji i dzięki temu może obniżyć koszt pozyskanego kapitału. Łatwo zauważyć, jak wszechstronnym może się okazać emitowanie obligacji zamiennych, gdyż z jednej strony pozwalają one wyemitować "potencjalne" akcje po cenie wyższej od aktualnie dostępnej na rynku, a z drugiej strony dają możliwość nabycia tych samych akcji taniej, gdy ich cena przekroczy określony poziom. Czas od emisji obligacji zamiennych do ich konwersji na akcje określa się mianem czasu konwersji i jest to jeden z najważniejszych parametrów determinujących sukces całego przedsięwzięcia. Zaprezentowane w opracowaniu badania wskazują, że emitenci obligacji zamiennych oraz inwestorzy często niewłaściwie wykorzystują te papiery wartościowe. Wpływa to na czas konwersji i opłacalność wykorzystania obligacji zamiennych.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Tworzenie i transfer wiedzy w perspektywie ontologiczno-epistemologicznej
75%
Zrozumienie procesu tworzenia i transferu wiedzy wymaga nie tylko uwzględnienia jego aspektów w płaszczyźnie epistemologicznej, lecz także ontologicznej. W tej sytuacji wzrasta znaczenie kontekstu, tj. społeczno-kulturowego środowiska, w którym przebiega proces tworzenia wiedzy. Stanowi ono z jednej strony określone ramy determinujące współpracę jednostek, z drugiej natomiast definiuje granice transferu na zewnątrz wiedzy cichej. Przykładem tak rozumianego kontekstu tworzenia wiedzy jest wspólnota. W artykule zanalizowano podstawowe uwarunkowania procesu tworzenia i transferu wiedzy w płaszczyźnie epistemologicznej oraz ontologicznej, a także przedstawiono jego przebieg na przykładzie wspólnoty wiedzy.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przesłanki dla stosowania konwersji i zwolnień monitorowanych, uwypuklając znaczenie przesłanek społecznych, a przede wszystkim wzrost popularności koncepcji odpowiedzialności społecznej w funkcjonowaniu współczesnych przedsiębiorstw. Wskazano ponadto na pierwsze polskie doświadczenia związane z wdrażaniem w restrukturyzowanych przedsiębiorstwach konwersji i outplacementu, które świadczą o wyłaniającej się specyfice rodzimych rozwiązań. (fragment tekstu)
Celem pracy jest przedstawienie zastosowania regresji logistycznej do modelowania wskaźników konwersji i retencji. Przedstawiony jest model regresji logistycznej jako przykład uogólnionego modelu liniowego. Omówione są praktyczne aspekty modelowania konwersji i retencji na przykładzie produktów komunikacyjnych. Pokazany jest przykład dopasowanego modelu oraz jego praktyczne zastosowania. Zaprezentowana jest idea optymalizacji cenowej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę użyteczności planowania finansowego. Celem opracowania jest zaproponowanie podejścia do planowania, które wspomaga proces decyzyjny dotyczący konwersji zobowiązań na kapitały własne. Przyjęta metodyka obejmuje analizę przypadku zastosowania w praktyce działalności przedsiębiorstwa, w którym przeprowadzono konwersję zobowiązań na kapitały własne. Rozważania prowadzone w artykule uzasadniają stwierdzenie, że ustrukturyzowane podejście do planowania finansowego jest niezbędne w celu oceny wpływu procesu konwersji na przyszłą sytuację podmiotu i podjęcie właściwej decyzji. W pierwszej części artykułu omówiono problemy informacycjnego wspomagania procesu planowania finansowego, następnie wyjaśniono rolę planowania finansowego w kontekście konwersji zobowiązań na kapitały własne. W ostatniej części zaprezentowno przypadek zastosowania w praktyce oraz podsumowanie prowadzonych badań(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Why Do Firms Issue Convertible Bonds with a High Initial Conversion Premium?
75%
Celem artykułu jest identyfikacja przyczyn emisji obligacji zamiennych z wysoką początkową premią konwersji. Analiza trzystu emisji długu zamiennego przeprowadzonych w latach 2004-2014 przez spółki ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji działające w sektorze produkcyjnym i usługowym wykazała, że obligacje zamienne z wysoką premią konwersji są wykorzystywane przez niedowartościowane przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, które traktują dług zamienny bardziej jako alternatywę dla emisji akcji niż dla zwykłych obligacji korporacyjnych bez wbudowanej opcji konwersji. Emisja obligacji zamiennych najprawdopodobniej ma pozwolić tym spółkom na podniesienie kapitału własnego w późniejszym czasie i na dużo lepszych warunkach w porównaniu z publiczną emisją akcji. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Working Capital Management in Manufacturing Enterprises
75%
W pracy przedstawiono zróżnicowanie długości cyklu kapitału obrotowego i konwersji gotówki w przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego w Polsce w dwóch podokresach, tj. w latach 2001-2004 i 2005-2008. Z przeprowadzonych badań wynika, że cykl kapitału obrotowego jest zróżnicowany, powiązany z branżą. W większości działów przyjmuje on wartość dodatnią i jest dłuższy niż 18 dni w pierwszym analizowanym okresie, a w latach 2005-2008 - dłuższy niż 35 dni. Oznacza to, że przedsiębiorstwom wystarcza kapitału obrotowego na coraz dłuższy okres. Cykl konwersji gotówki w badanym okresie był także zróżnicowany w poszczególnych latach i działach. W większości działów był dłuższy niż 30 dni, co oznacza, że przedsiębiorstwa wykazują zapotrzebowanie na dodatkowe finansowanie w okresie dłuższym niż miesiąc. Na podstawie przeprowadzonych badań można wnioskować, że polityka zarządzania kapitałem obrotowym i środkami pieniężnymi była właściwa i dostosowywana do aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest ukazanie możliwości metod oceny serwisów internetowych. Stanowi on kontynuację i jednocześnie rozszerzenie poprzednich badań związanych z porównaniem i oceną systemów informatycznych wprowadzanych do organizacji. Prezentowane rozważania są następstwem drugiej serii - w stosunku do zeszłorocznych - analiz dotyczących oceny elektronicznego biznesu, w których starano się wyeliminować występujące wcześniej niedogodności metodyczne oraz problemy związane z uzyskaniem racjonalnej oceny eksperckiej. Stosowane tam metody oceny pozwoliły na wskazanie -najlepszych w danym momencie - serwisów internetowych. Trzecią serię, do której zalicza się również obecna praca, zainicjowały badania mające usprawnić metodyki oceny witryn internetowych. Uzyskane rezultaty upoważniają do zaprezentowania poniższych uwag.(fragment tekstu)
Aim/purpose-The main aim of this paper is to analyse and compare implementation of two methods of websites assessment: the conversion method and the scoring method. The secondary goal is to identify the best e-banking websites in Poland in 2017 from the point of view of an individual client.Design/methodology/approach-Based on the previous experiences in internet banking sphere authors take into account two methods -the most popular for this purpose -the scoring method and the author's conversion method. Data for research are collected using original questionnaire,verified by a pilot study. To participate in the survey, those interested had to visit a special website containing a questionnaire. The research was carried out on over 700 people from the university environment in the end of 2017. Findings-The results obtained with both methods turned out to be similar. The study found that an economic criteria, a simplicity or an intuitiveness of navigating the website and a number of access channels are the most important factors for choosing the e-banking servicesby customers. Moreover, anti-crisis measures undertaken by bank (security of operations including) currently become of less importance to them. Research implications/limitations-The main implication for researchers is the proved possibility for using the conversion method, which combines the advantages of simplici-ty of the gathering data with the objectivity of such methods as, for example, AHP/ANP, or PROMETHEE, ELECTRE and its usefulness for the evaluation of the bank websites. The main restrictions were of two types. The first one concerned the selection of only those two methods for comparison in this study. The second limitation -was the selec-tion of a research sample from the academic community only.(original abstract)
Artykuł prezentuje procedurę przejścia na MSSF uregulowaną w MSSF 1. Szczególną uwagę zwrócono na najważniejsze rozstrzygnięcia ujęte w MSSF 1, a dotyczące identyfikacji daty przejścia na MSSF, etapów procesu konwersji i zmiany polityki rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
Pojawienie się pierwszej fali COVID-19 spowodowało zawieszenie działalności sądów w wielu państwach. Pomimo że w Polsce sądy wznowiły swoją działalność w maju 2020 r., przestój w wymiarze sprawiedliwości pogłębił problem przewlekłości postępowań cywilnych przed sądami powszechnymi. Jednym ze sposobów na usunięcie zatorów może być zamiana niektórych toczących się postępowań sądowych na postępowania arbitrażowe (tj. konwersja). Ideą konwersji jest przeniesienie toczącego się już sporu z sądu państwowego do sądu arbitrażowego i jego (szybsze) rozstrzygnięcie przez ten drugi sąd. Konwersję przewiduje wprost projektowana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. W niniejszym artykule poruszone zostały praktyczne aspekty konwersji, opierając się na założeniach projektu.(abstrakt oryginalny)
Analizując projekty informatyczne można zauważyć, że wiele z nich charakteryzuje się jednoczesnym występowaniem trzech czynników: wysokiej niepewności efektów, nieodwracalności poniesionych nakładów oraz elastyczności procesu realizacyjnego. Wymienione cechy składają się na specyfikę projektów wyróżniającą je spośród innych inwestycji rzeczowych. Swoistość tych przedsięwzięć wynika ze szczególności systemu informatycznego stanowiącego produkt projektu, charakteru metodyk realizacji projektów informatycznych, specyfiki efektów dostarczanych przez system informatyczny oraz cech zastosowanej technologii. Dokonywanie oceny finansowej przedsięwzięć informatycznych o powyższej specyfice wymaga zastosowania odpowiednich metod rachunku efektywności. Jedną z proponowanych w literaturze jest metoda opcji rzeczowych. Mechanizm oceny efektywności oparty na tym podejściu zakłada potraktowanie możliwości inwestycyjnej jak opcji wystawionej na aktywa rzeczowe i wycenie za pomocą metod opracowanych dla opcji finansowych. Zastosowanie tej metody wymaga zweryfikowania możliwości wykorzystania jej do oceny projektów informatycznych. W szczególności ustalenia zgodności założeń metody z wymaganiami nakładanymi przez specyfikę przedsięwzięć informatycznych. Problem ten podjęty został w niniejszym opracowaniu: przedstawiono w nim możliwość dokonania konwersji czynników projektu informatycznego na zmienne metody opcji. (fragment tekstu)
15
Content available remote Zależność między okresem konwersji gotówki a rentownością - wyniki badań
63%
Na podstawie wyników dotychczasowych badań sformułowano hipotezę (na potrzeby niniejszego opracowania), że między okresem konwersji gotówki a rentownością istnieje ujemna współzależność (H1), czyli skracanie cyklu konwersji gotówki prowadzi do wzrostu rentowności i odwrotnie, wydłużanie cyklu konwersji gotówki zmniejsza rentowność. Na podstawie wcześniejszych badań sformułowano również wiele hipotez uzupełniających, a mianowicie: wskaźnik rotacji należności w dniach jest ujemnie skorelowany z rentownością (H2), tj. skracaniu okresu rotacji należności w dniach współtowarzyszy wzrost rentowności, zaś wydłużaniu - zmniejszanie się rentowności, wskaźnik rotacji zapasów w dniach jest ujemnie skorelowany z rentownością (H3), tj. skracaniu okresu rotacji zapasów w dniach współtowarzyszy wzrost rentowności, zaś wydłużaniu - zmniejszanie się rentowności, siła współzależności z rentownością jest większa dla wskaźnika rotacji należności w dniach niż wskaźnika zapasów w dniach (H4), ponieważ zarządzanie zapasami podlega nieco mniej restrykcyjnym regułom zarządczym, z tego tytułu, że utrzymywanie określonego poziomu zapasów jest niezbędne dla zapewnienia ciągłości gospodarczej i przez wielu przedsiębiorców uznawane jest za działanie niezbędne dla poprawy konkurencyjności. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie zależności pomiędzy poziomami płynności bieżącej i szybkiej a konwersją gotówki w wybranych branżach produkcyjnych. W opracowaniu przyjęto hipotezę, że branże produkcyjne z wydłużonym cyklem konwersji gotówki mają mniej ustabilizowaną płynność finansową, co negatywnie przekłada się na funkcjonowanie w czasie spowolnienia gospodarczego. Do weryfikacji hipotezy posłużono się zestawieniem danych finansowych branż opracowanych przez PKO B.P. S.A [www.dm.pkobp.pl/index.php/ id=plik/typ=3/plik...1/section=ogo, dostęp: 15.12.2012]. Do wnioskowania zastosowano narzędzia rachunkowości w postaci wskaźników płynności i konwersji. Posłużono się także literaturą przedmiotu. (fragment tekstu)
17
63%
Wykorzystanie materiałów wykonanych w formie klasycznej, w obecnie prowadzonych pracach geodezyjnych, wymaga wielu czynności technicznych. Najwięcej problemów powstaje w przypadku kiedy formę komputerową otrzymać musi mapa prowadzona dotychczas w formie analogowej. Niejednokrotnie przekształcone do postaci cyfrowej dokumenty nie posiadają odpowiednio wysokiej dokładności, aby można było posłużyć się nimi do określenia położenia elementów zagospodarowania terenu. Najgorsze wyniki dokładnościowe otrzymywane są z reguły na skrajach arkuszy mapy, na których nie ma punktów dostosowania. Możliwości posłużenia się takimi mapami w wykonawstwie sprawdzono w niniejszej pracy.(abstrakt oryginalny)
Z przeprowadzonych badań wynika, że w przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego okres konwersji gotówki jest zróżnicowany, powiązany ze specyfiką branży, a w większości działów dłuższy niż 30 dni. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest ocena wykorzystania kredytu kupieckiego przez mleczarnie w Polsce z uwzględnieniem ich formy prawnej jako spółdzielczych lub niespółdzielczych mleczarni. Badaniem objęto 113 mleczarni w Polsce, z czego 55,8% stanowiły spółdzielnie, a 44,2% - podmioty prowadzące działalność w innej formie. Analiza dotyczyła lat 2018-2020. Dane finansowe potrzebne do realizacji badania pozyskano z bazy EMIS. Badanie wykazało, że należności z tytułu udzielonego kredytu handlowego stanowiły ważną pozycję aktywów ogółem oraz aktywów obrotowych badanych mleczarni, a zobowiązania handlowe były istotnym źródłem finansowania ich działalności. W rozważanym okresie analizowane podmioty ograniczyły swoje zaangażowanie w zakresie wykorzystania kredytu kupieckiego, zwłaszcza w charakterze jego dawcy. W 2020 r. względem lat wcześniejszych wzrosła liczba biorców per saldo kredytu kupieckiego za sprawą zwiększenia się ich liczby w grupie spółdzielni mleczarskich. Badane mleczarnie nieco szybciej odzyskiwały należności handlowe niż spłacały swoje zobowiązania wobec dostawców. W 2020 r. względem 2018 r. w większości mleczarni odnotowano skrócenie cyklu konwersji gotówki. Niespółdzielcze mleczarnie wykazywały wyższe średnie udziały należności handlowych w aktywach ogółem oraz aktywach obrotowych niż spółdzielnie, co można wiązać z różnicami w zakresie ich celów. Spółdzielnie mleczarskie szybciej spłacały swoje zobowiązania handlowe i ściągały należności handlowe oraz sprawniej zarządzały swoimi zapasami niż inne podmioty z sektora.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem niekorzystnych zmian dotyczących braku ujęcia różnic kursowych w sprawozdaniu finansowym, jakim jest rachunek zysków i strat dla jednostek małych, sporządzanym w wariancie porównawczym, a przecież wiadomo jest, iż małe przedsiębiorstwa chcące utrzymać się na rynku muszą rozszerzać zakres prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, importując bądź eksportując swoje towary czy usługi do innych krajów, co przecież wiąże się z rozliczaniem przez te podmioty różnic kursowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.