Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cooperation of companies with banks
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wybór odpowiedniego źródła finansowania stanowi dla małego przedsiębiorstwa możliwość rozwoju, a jednocześnie nietrafione decyzje finansowe mogą zagrażać jego istnieniu. Wprawdzie dowiedziono już wielokrotnie, że w zarządzaniu finansami małych przedsiębiorstw istotną rolę odgrywa capital venture, szczególnie w finansowaniu inicjatyw obarczonych wysokim ryzykiem o obiecujących, wysokich stopach zwrotu, jednakże nadal najpoważniejsze źródło finansowania zewnętrznego w małych przedsiębiorstwach stanowi kredyt bankowy. Dlatego warto przyjrzeć się możliwościom zarządzania relacją małego przedsiębiorstwa z bankiem i to z punktu widzenia obu stron. (fragment tekstu)
2
Content available remote Zastosowanie bancassurance w Polsce
61%
Bancassurance jest formą wymiany usług pomiędzy bankiem a zakładem ubezpieczeń, polegająca na wzajemnym oferowaniu produktów, ubezpieczeń klientom banku i produktów bankowych klientom zakładu ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kierunki rozwoju usług bankowości korporacyjnej w Polsce
61%
Wysokie tempo wzrostu gospodarczego w ostatnich latach, inwestycje międzynarodowych koncernów, czy też środki z Unii Europejskiej to tylko trzy z licznych czynników, które przyczyniły się do wzrostu liczby przedsiębiorstw działających w Polsce oraz dynamicznego poszerzania przez nie skali działalności. W ślad za tym na znaczeniu nabierają również usługi bankowe dedykowane obsłudze przedsiębiorstw oraz instytucji, określane jako bankowość korporacyjna. Segment ten dzięki swojej specyfice może stanowić istotne i stabilne źródło przychodów instytucji finansowych, jednocześnie pozytywnie wpływając na kształt polskiego sektora bankowego oraz poziom konkurencyjności. (fragment tekstu)
Transformacja gospodarki poczyniła wiele przemian. Zwrócić należy szczególnie uwagę na początkowe działania banków w tym okresie. Zaowocowały one pulą nietrafionych kredytów, co oznaczało wzrost ryzyka i brak oczekiwanych rezultatów w ramach rentowności i wypłacalności przedsiębiorstwa bankowego. Jednak ciągłe przekształcenia stwarzają duże możliwości dynamizowania rozwoju banku i jego otoczenia. Podstawowym warunkiem ich realizacji jest nawiązywanie współpracy z przedsiębiorstwami i wspólne przewidywanie spodziewanych zmian zachodzących w gospodarce. Strategia rozwoju banku w dużym stopniu przesądza o trafności przewidywania zmian, które zachodzą zarówno wewnątrz jak i we współpracy z klientami.Niekiedy jednak przedsiębiorstwa zależne od banków napotykają na liczne trudności formalnoprawne. Duże znaczenie odgrywa także proponowane zabezpieczenie kredytu.Przedsiębiorstwa w ramach tej współpracy też ponoszą ryzyko, jest to jednak ryzyko innego rodzaju. Polega ono na powierzeniu bankowi własnego majątku stanowiącego niekiedy znaczny udział jego aktywów bilansowych. Przejęcie majątku przez bank determinuje przecież realizację finansowanego przedsięwzięcia. Bank natomiast ryzykuje nie tylko własnym majątkiem a także powierzonymi mu środkami depozytariuszy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia korzyści jakie daje karta płatnicza co-branded, której istotą jest współpraca banku z daną firmą, dająca klientowi możliwość korzystania z rabatów czy też promocji we współpracujących firmach.
Celem artykułu jest weryfikacja hipotezy, iż w latach 2008–2009 światowy kryzys finansowy przyczynił się do strat przedsiębiorstw na derywatach zabezpieczających ryzyko walutowe, choć winę za nie można przypisać m.in. skłonności do hazardu moralnego, niekompetencji bądź nierzetelności stron kontraktów na instrumenty pochodne. Omówiono takie zagadnienia jak: skutki deprecjacji złotego dla polskiego PKB, bilansu obrotów bieżących i przedsiębiorstw; kontrowersje wokół asymetrycznie złożonych umów na opcje walutowe; portfel inwestycyjny respondentów; finansowe następstwa umów na derywaty; relacje przedsiębiorstw z bankami i firmami inwestycyjnymi.
Celem pracy jest próba identyfikacji czynników, które istotnie wpływają na dostępność i warunki kredytowania przedsiębiorstw przez banki. Wyniki analizy empirycznej wykazały, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, większe trudności z pozyskaniem kredytu mają małe i średnie przedsiębiorstwa niż duże firmy. Ponadto wykazano istotną zależność dostępności kredytu bankowego od wieku firmy, płynności i rentowności oraz sytuacji w sektorze bankowym. Zaprezentowane w artykule wyniki empiryczne są rezultatem analizy danych jednostkowych pochodzących z ankiety NBP, a także danych statystyki bankowej. (abstrakt oryginalny)
Fundacja Edukacji i Badań Bankowych opracowała raport, w którym podjęto próbę identyfikacji poziomu zadowolenia czterech grup przedsiębiorstw (małe, średnie, duże i największe) ze współpracy z ich bankami podstawowymi. W tym celu wykorzystano wyniki badań przeprowadzonych w 2001 r. na próbie ponad 2,7 tys. przedsiębiorstw. W artykule zaprezentowano zastosowaną metodę pomiaru oraz fragment uzyskanych wyników.
Wskazano takie bariery rozwoju small businessu w Polsce jak zatory płatnicze, manipulacje banków, polityka i procedury kredytowe. W konkluzji wymieniono warunki, których realizacja ułatwiłaby małym i średnim przedsiębiorstwom funkcjonowanie na rynku.
Cooperation with banks is an integral element of enterprisal operations. However, the needs, as well as models of cooperation can be diverse. The goal of the paper is to present and identify the nature of relationships between enterprises and banks. On the basis of literature studies and analysis of examples from practice, the paper presents existing models of enterprise-bank cooperation, both theoretical and those observed in practice. Attention is also paid to the problems observed in this sphere and the need of further changes, necessary to improve cooperation between enterprises and banks.(original abstract)
W referacie przedstawione zostaną już uzyskane doświadczenia oraz podejmowani kierunki dalszych prac nad Inteligentną Komputerową Grą Strategiczną (IKGS), w interdyscyplinarnym zespole, w coraz bardziej istotnym kontekście modelowania, powiązań między różnymi obiektami oraz wspomagania decyzji grupowych. (fragment tekstu)
Wybór banku stanowi jedną z najważniejszych decyzji w działalności małych i średnich firm. Decyzja ta ma wpływ na bieżące koszty firmy, przychody, pewność oraz szybkość rozliczeń finansowych, dostęp do usług kredytowych, sprawne zarządzanie gotówką, dostęp do usług doradczych, ilość czasu przeznaczanego na załatwienie spraw finansowych itd. Jej konsekwencje odczuwane są przez całe lata, bo małe i średnie firmy raczej niechętnie zmieniają dostawcę usług finansowych. Analiza procesu wyboru banku do obsługi bieżącej pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy funkcjonowania rynku usług finansowych. Tematyka ta jest szczególnie ważna dla banków, które znając kryteria wyboru dostawcy usług finansowych, mogą precyzyjniej kształtować zarówno strategię ogólną, jak i cząstkowe strategie marketingowe oraz programy operacyjne. (abstrakt oryginalny)
Zjawisko współpracy banków z innymi podmiotami przy tworzeniu wspólnych produktów staje się dość powszechne. Hipermarkety są doskonałym kanałem dystrybucji kart kredytowych. W opracowaniu określono ogólne korzyści stosowania kart co-brandowych. Dla banków jest to głównie dostęp do ogromnej bazy danych hipermarketów oraz możliwość wykorzystywania ich marki. Markety również osiągają korzyści poprzez poszerzenie wachlarza swoich usług, wzrost lojalności klientów i poprawę konkurencyjności. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę, że nową tendencją na rynku usług bankowych jest wzrost zainteresowania banków obsługą małych i średnich przedsiębiorstw. W artykule wskazano przyczyny tego zjawiska. Omówiono rolę kredytów w finansowaniu zewnętrznym przesiębiorstw. Przedstawiono problem współpracy kredytowej banków z sektorem MŚP.
W artykule omówiono wyniki badania dotyczącego koncepcji zarządzania jakością relacji w budowlanej niszy rynkowej na przykładzie współpracy pomiędzy bankiem a przedsiębiorstwem budowlanym. Badaniom poddano pracowników z 72 przedsiębiorstw budowlanych oraz z 36 banków. Pytania były skierowane do kadry zarządzającej w formie ankiety, popartej wywiadem bezpośrednim.
W niniejsze pracy zwrócono uwagę na nowe aspekty, jakie pojawiły się w związku z oddziaływaniem występującym pomiędzy przedsiębiorstwem a niektórymi elementami jego otoczenia finansowego, w szczególności w związku ze współdziałaniem przedsiębiorstwa z bankami. (fragment tekstu)
W rozwiniętej gospodarce rynkowej oprócz mechanizmu konkurencji szeroko stosowane są różne typy i formy współdziałania strategicznego. Uczestnikami tego współdziałania są firmy, banki, władza lokalna i państwowa. W dotychczasowej transformacji strategie współdziałania z różnych przyczyn nie znalazły szerszego zastosowania co spowodowało szereg negatywnych skutków dla gospodarki i społeczeństwa. W dalszej transformacji ten kierunek aktywności należy ożywić. Jest to niezbędne zwłaszcza w związku z wyzwaniami jakie niesie integracja z Unią Europejską. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa i banki w Polsce otrzymały nowe, skuteczniejsze instrumenty prawne i finansowe w zakresie restrukturyzacji w nowej polskiej ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Priorytetem będzie w przyszłości naprawa (recovery) a nie upadłość przedsiębiorstwa. Dużą rolę w procesach naprawczych mogą spełnić banki wobec swoich przedsiębiorstw - dłużników; funkcje i instrumenty banków zaprezentowano w artykule. Bez dostarczonego przez banki "kapitału przetrwania" restrukturyzacja w wielu przypadkach nie uda się. Jak przedsiębiorstwa oceniają dotychczasowe wsparcie banków, w tym dla procesów restrukturyzacji pokazuje badanie zrealizowane pod kierunkiem autora. W dalszym ciągu istnieją jednakże bariery prawne restrukturyzacji, których wymieniona ustawa nie zniosła.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorstwa rodzinne nastawione są na długookresowe istnienie i utrzymywanie opartych na zaufaniu więzi z otoczeniem. Nastawienie to przekłada się na wybór źródeł finansowania, a przede wszystkim na korzystanie w szerokim zakresie z obsługi bankowej. Celem badań było określenie zakresu i charakteru współpracy przedsiębiorstw rodzinnych z bankami, w szczególności w odniesieniu do takich elementów składowych bankowości relacyjnej, jak: liczba banków obsługujących przedsiębiorstwo, przesłanki ich wyboru, długość współpracy, charakter relacji, zakres wykorzystywanej oferty bankowej i przesłanki jej zmiany, nastawienie do współpracy w przypadku występowania problemów finansowych w przedsiębiorstwach i sektorze bankowym. W opracowaniu przedstawiono wyniki własnych badań ilościowych i jakościowych przeprowadzonych w latach 2014-2015 w Polsce i Austrii. Pozwoliły one na stwierdzenie, że przedsiębiorstwa rodzinne prowadzą długookresową współpracę ze stosunkowo nieliczną grupą banków. Polskie firmy dokonują wyboru banku, kierując się przede wszystkim ofertą asortymentową i warunkami cenowymi, podczas gdy austriackie cenią sobie głównie dobre relacje i bliskość banku (regionalność). Zakres wykorzystywanej obsługi finansowej jest w Austrii szerszy, ale jednocześnie przedsiębiorcy z tego kraju silniej odczuwają restrykcyjność regulacji nadzorczych w dostępie do finansowania kredytem.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.