Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Correlative pairs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
The presented study shows that the Hellwig inequality and its generalisation are tantamount to the ascertainment that a suitable coefficient of partial correlation must be smaller by a module the the unit. (original abstract)
Niniejsza praca prezentuje teorię par korelacyjnych, proponuje kryterium rozwiązywania ich istnienia i sposób określania ich jakości. Autor opisuje efekt katalityczny, jak również koincydencję i statystyczną istotność danych par korelacyjnych. Zakończenie zawiera uwagi dotyczące prognoz ekonometrycznych. Język par korelacyjnych gwarantuje jednorodność prezentacji i instrumentów zastosowanych w konstrukcji teorii.
Analizując nierówność Z.Hellwiga przedstawiono zależność między współczynnikami korelacji.
W artykule dowodzono, że model zdefiniowany przez regularną parę korelacyjną jest statystycznie zasadny przy utrzymaniu określonych założeń.
Borowiecki, Kolupa i Kaliszyk (1984) oraz Dudek (2003) zaproponowali metody, w których uogólniona nierówność Hellwiga jest wykorzystywana do sprawdzania, czy macierz symetryczna, która posiada następujące własności: b) wszystkie elementy na głównej przekątnej są równe jedności; (1) c) wszystkie elementy poza główną przekątną są co do wartości bezwzględnej (2) nie większe niż 1; jest macierzą współczynników korelacji dla pewnych zmiennych. Westa (artykuł złożony do druku) wykazała, że ta procedura weryfikacyjna może niepoprawnie wskazywać macierze współczynników korelacji. Twierdzenia udowodnione w niniejszym artykule określają różne postacie warunku koniecznego i dostatecznego na to, by macierz symetryczna o własnościach (l)-(2) była macierzą współczynników korelacji. Między innymi wykazano, że dowolna macierz symetryczna o wymiarach 3 X 3 o własnościach (l)-(2) jest macierzą współczynników korelacji wtedy, i tylko wtedy, gdy jej wyznacznik jest nieujemny. Niektóre uzyskane rezultaty uogólniają wyniki wyprowadzone przez Hauke i Pomianowską (1987) dla pary korelacyjnej. (abstract oryginalny)
W artykule zaproponowano metodę konstrukcji wektorów obserwacji na zmiennych takich, że dana nieujemnie określona macierz symetryczna, która posiada następujące własności: - elementy na głównej przekątnej są równe 1; - elementy poza główną przekątną należą do przedziału [-1, 1]; jest ich macierzą współczynników korelacji. (abstrakt oryginalny)
Hellwig (1976) zaproponował nierówność dotyczącą zależności między wszystkimi współczynnikami korelacji dla par zmiennych w przypadku trzech zmiennych. Uogólniona nierówność Hellwiga (poniżej UNH) została wyprowadzona przez Borowieckiego, Kaliszyka i Kolupę (1984). Utrzymują oni, że dowolna macierz symetryczna o wymiarach k x k, która posiada następujące własności: a) k ≥ 3; (1) b) wszystkie elementy na głównej przekątnej są równe jedności; (2) c) wszystkie elementy poza główną przekątną są co do wartości bezwzględnej nie większe niż 1, (3) jest macierzą współczynników korelacji, jeżeli UNH zachodzi dla każdego elementu powyżej głównej przekątnej (poniżej kryterium UNH). Rezultaty te zostały wykorzystane przez Dudek (2003). Metody sprawdzania, czy macierz symetryczna o własnościach (l)-(3) jest macierzą współczynników korelacji (poniżej sprawdzanie CM) były również rozważane przez Hauke i Pomianowska (1987). Wyprowadzili oni warunki (poniżej warunki HP) stosowania UNH w badaniu CM dla macierzy symetrycznej pewnego typu. Nie rozważali kryterium UNH. W niniejszym artykule wyprowadzono nowe warunki stosowania UNH w badaniu CM. Udowodniono, że: a) kryterium UNH poprawnie wskazuje macierze korelacji tylko dla k = 3; b) gdy k > 3, to spełnienie kryterium UNH nie jest warunkiem wystarczającym na to, aby macierz symetryczna o własnościach (l)-(3) była macierzą współczynników korelacji; c) warunki HP są błędne. (abstrakt oryginalny)
W roku 1976 Profesor Zdzisław Hellwig postawił następującą hipotezę: jeżeli jest spełniona nierówność macierzowa O(k)
W pracy wykazano, korzystając z kryterium Sylvestra, stosowanego do badań określoności macierzy symetrycznej, że współczynniki korelacji tworzą parę korelacyjną wtedy i tylko wtedy, gdy wszystkie minory główne macierzy współczynników korelacji są nieujemne. Pokazano także, że nierówność Hellwiga jest równoważna warunkowi nieujemności minorów głównych stopnia trzeciego, a zatem jest szczególnym przypadkiem udowodnionego w tej pracy twierdzenia.
W pracy omówiono związek pomiędzy oszacowaniami aj parametru αj modelu Y = α0Z0+ ··· + αkZk + e, (1) którego zmienne wyróżnione nie są standaryzowane, a oszacowaniami bj parametru βj modelu Y(s) = β1Z1(s) + ··· +βkZk(s) + ƒ, (2) którego wyróżnione zmienne są standaryzowane. Model ten może być opisany przez parę korelacyjną (R(k), R0(k)). Innymi słowy, zamiast mówić o teorii modelu typu (2) można mówić o teorii par korelacyjnych. Model (2) wyznacza parę korelacyjną, para korelacyjna zaś opisuje odpowiedni model. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono technikę inwestycyjną polegająca na wykorzystaniu tzw. spreadów podczas zajmowania pozycji na silnie skorelowanych ze sobą indeksach giełdowych. Zwrócono szczególną uwagę na amerykańskie indeksy Dow Jones i S&P500, które w opinii autorów nadają się w sposób szczególny do tworzenia z ich udziałem pozycji typu spread. Podstawową zaletą wymienionych indeksów giełdowych jest to, że dotyczą one spółek giełdowych pochodzących z obszaru jednego państwa - Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, w związku z czym występująca pomiędzy nimi dodatnia korelacja musi być z natury rzeczy bardzo silna. Ponadto godziny handlu na kontraktach CFD na wymienione indeksy są w obu przypadkach identyczne. Również rolowanie tych kontraktów odbywa się zawsze w tym samym dniu. To wszystko sprawia, że zdaniem autorów rozważane indeksy giełdowe stanowią wręcz modelowy przykład, pod kątem ich wykorzystania w celu otwierania pozycji typu spread.(fragment tekstu)
Zwrot - macierze specjalne - nie jest jednoznaczny, a to oznacza, że każdorazowo należy określić o jakich macierzach będziemy mówić. W niniejszej pracy będziemy omawiać macierz uniwersalną oraz neutralną. Dodajmy jeszcze, że zostały one wprowadzone do ekonometrii przez Z. Hellwiga. Mimo, że upłynęło ponad 18 lat od chwili ich zdefiniowania i mimo iż zbadano większość z ich własności, to jednak zainteresowanie zarówno macierzą uniwersalną, jak i neutralną nie wygasa. Związane jest to z ich coraz nowymi zastosowaniami. O takich zastosowaniach traktuje niniejsza praca. Zawiera ona również prezentację tych własności, które są ważne dla różnego rodzaju zastosowań. Tak więc praca ta ma charakter przeglądowy. Wydawało się jednak celowym zebranie w jednym miejscu własności zarówno macierzy uniwersalnej jak i neutralnej i wskazanie na ich różne zastosowania. Niniejsza praca składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawiamy własności i zastosowania macierzy uniwersalnej. Z kolei część druga jest poświęcona przeglądowi własności i zastosowaniom macierzy neutralnej. (abstrakt oryginalny)
Rozważamy model ekonometryczny określony przez regularną parę korelacyjną (R(k), R0(k)). (fragment tekstu)
15
Content available remote Rola kryptowaluty bitcoin na rynku walutowym
63%
W niniejszej pracy próbowano na podstawie kursów czterech badanych walut: złotówki, dolara, euro oraz bitcoin, ocenić, czy informacje o związkach walutowych wpływają na prognozy przyszłych kursów oraz zdywersyfikowanie portfela inwestycyjnego. W pracy podjęto również próbę scharakteryzowania kryptowaluty bitcoin oraz zwrócono uwagę na odmienność porównywalnych walut tradycyjnych i bitcoina oraz ich funkcjonowanie w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.