Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Costly State Verification (CSV)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
A theoretical understanding of the process, causal linkages, and dynamics of creating shared value (CSV) is largely missing in the field of shared value creation and sustainable development. Hence, this research is explorative by nature and aims to contribute to theory building in this field. First, we collect empirical data and analyze it, to better understand how the shared value creation process in energy cooperatives works. Second, we present a first causal model of the dynamics and relationships between values, actors and cooperation, which needs to be further tested and refined.(original abstract)
W artykule dokonano próby wyjaśnienia przyczyn tego, że standardowa umowa kredytowa jest tak powszechnie spotykanym kontraktem dłużnym. Rozumowanie oparto na kilku ważniejszych modelach finansowych zaliczanych do grupy modeli kosztownej weryfikacji. W rozważanych modelach wykazuje się - za pośrednictwem formalnego - dowodu, że kredyt jest optymalną umową dłużną w warunkach kosztownej weryfikacji przez kredytodawcę rzeczywistych wyników przedsięwzięcia inwestycyjnego. Szczegółowej analizie poddano cztery modele opisujące relację kredytodawca - kredytobiorca: model pełnej symetrii informacyjnej, model kosztownej weryfikacji w warunkach asymetrii informacji, model kosztownego wymuszenia płatności oraz model heterogenicznych ocen zwrotu z przedsięwzięcia. Okazuje się, że standardowa umowa kredytowa jest efektywna zarówno ex ante, jak i ex post w warunkach asymetrii informacji, kosztownej weryfikacji wyników przedsięwzięcia oraz kosztownego wymuszenia sądowego. Muszą być jednak spełnione określone warunki, aby była to optymalna umowa dłużna. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Accounting for Sustainability and Social Responsibility
75%
W artykule poruszono aspekty odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Wzięto pod uwagę cele, którym mogą służyć sprawozdania na temat zrównoważonego rozwoju i raporty odpowiedzialności społecznej oraz sposób w jaki odzwierciedlają one tworzenie wspólnej wartości. W tym kontekście pojawiają się pytania, jak zaprezentować osiągnięcia w obszarze zrównoważonego rozwoju, czy możliwe jest rozwinięcie jednolitego systemu mierników służących ocenie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności. W artykule poruszono również kwestie zachowań etycznych przedsiębiorstw oraz ich wpływu na wyniki.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było zidentyfikowanie możliwości zastąpienia koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) koncepcją tworzenia wspólnej wartości (CSV) w agrobiznesie. Obie koncepcje porównano, a także zegzemplifikowano sposoby ich zastosowań. Dokonano przeglądu literatury i przeanalizowano treści raportów CSR czterech liderów wśród przedsiębiorstw produkujących żywność w Polsce. Badanie umożliwiło egzemplifikację dobrych praktyk tworzenia wspólnej wartości w analizowanych przedsiębiorstwach agrobiznesu, które upubliczniają informacje o ich oddziaływaniu społecznym. Z badań wynika, że implementacja nowego podejścia CSV jest ważnym wyzwaniem dla przedsiębiorstw agrobiznesu. W wielu obszarach agrobiznesu wartość ekonomiczna może zostać podniesiona przez zastosowanie nowego podejścia. Przypadkowa filantropia w formie charytatywnych datków i wolontariatu powinna zostać zastąpiona bezpośrednią działalnością przedsiębiorstw ukierunkowaną na rozwiązywanie problemów społecznych i środowiskowych agrobiznesu. Przedsiębiorstwa powinny podjąć większy wysiłek w kierunku tworzenia wspólnej wartości przez skupienie się na przeformułowaniu swoich produktów i rynków, przedefiniowaniu produktywności w łańcuchach wartości oraz budowaniu wspierających klastrów agrobiznesu. W artykule przedstawiono już zastosowane dobre praktyki. Artykuł przyczynia się do zidentyfikowania i pokazania procesów zastępowania CSR przez koncepcję CSV w agrobiznesie w Polsce. Artykuł podnosi dyskusję o społecznej odpowiedzialności w agrobiznesie na nowy poziom.(abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie genezy koncepcji wartości wspólnej (CSV), dokonanie ponownej jej konceptualizacji oraz wskazanie na główne wymiary kreowania wartości. Ponadto opisano współzależności istniejące pomiędzy poszczególnymi wymiarami oraz odrębne podejścia do określania tych wymiarów.Metodyka badań: Przedstawiono wyniki badania eksperckiego przeprowadzonego z wykorzystaniem metody Delphi, które pozwoliło na uzyskanie opinii ekspertów na temat podejścia do definiowania tworzenia wartości wspólnej i jej wymiarów.Wyniki badań: Uzyskane wyniki wskazują na istnienie odmiennych podejść do definiowania koncepcji CSV oraz wymiarów tworzenia wartości. Eksperci, którzy wzięli udział w badaniu, zwrócili uwagę na powiązanie koncepcji CSV z innymi teoriami oraz koncepcjami zarządzania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju. Podkreślali rolę tworzenia wspólnej wartości dla różnych grup interesariuszy w złożonym wewnętrznym i zewnętrznym otoczeniu biznesowym. Wskazywano na trudności w powiązaniu strategii, modeli biznesowych oraz działań firm z celami społecznymi, środowiskowymi czy ekonomicznymi.Wnioski: W artykule przedstawiono wyniki uzyskane w pierwszej części badania mającego na celu skonstruowanie narzędzia pomiaru kreowania wartości wspólnej. Są one punktem wyjścia do opracowania zarówno wymiarów konstruktu, jak i czynników mierzących kreowanie wartości społecznej, ekonomicznej i środowiskowej w poszczególnych wymiarach.Wkład w rozwój dyscypliny: Artykuł wnosi wkład do teorii zarządzania w zakresie koncepcji CSV w kontekście zwiększenia pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw poprzez nastawienie na realizację wielu celów, które przynoszą jednocześnie korzyści dla firmy, społeczności i środowiska. Stanowi podstawę metodologiczną do opracowania narzędzia pomiaru CSV, a także wypełnia lukę badawczą dotyczącą braku skali pomiaru CSV i jej wymiarów. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest próba określenia relacji między koncepcjami corporate social responsibility (CSR) oraz creating shared value (CSV) a strategią marketingową. Dla realizacji tego celu wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury krajowej i zagranicznej odnoszącej się do tych zagadnień. Na tej podstawie sformułowano wnioski określające zakres i treści tych relacji. Odnoszą się one przede wszystkim do misji przedsiębiorstwa, prowadzonych przez nie badań marketingowych i strategii marketingowej. Współzależność CSV i strategii marketingowej można szczególnie dostrzec w ocenie i wyborze nowych rynków geograficznych i nowych segmentów nabywców. Odnoszą się one do zmian polityki produktu - kreowania produktów stanowiących wspólną wartość. Relacje dotyczą także polityki dystrybucji, która może dotyczyć tworzenia lokalnych klastrów i włączania do produkcji i dystrybucji firm z tych rynków. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Prosument w opiniach polskich konsumentów
63%
Jeszcze do niedawna konsument był biernym uczestnikiem rynku, na którego decyzję i działania w dużej mierze miały wpływ różnego rodzaju "chwyty marketingowe" realizowane przez producentów, czy handlowców. Obecnie jednak sytuacja ta zaczyna się zmieniać i konsument staje się najważniejszym interesariuszem firm, które zaczynają upatrywać źródła przewag konkurencyjnych w czynnikach pozaekonomicznych, do których bez wątpienia należą klienci i dialog z nimi. Działania te coraz częściej mają swoje odzwierciedlenie w przyjmowanych przez przedsiębiorstwa strategiach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR), czy wartości ekonomiczno-społecznej (CSV). Dzisiejszy konsument bowiem nie tylko jest uczestnikiem dialogu, ale umie także stworzyć podstawy do nawiązania jego i potrafi go koordynować. Zasadne wydaje się więc nazwanie go prosumentem. Celem artykułu jest zidentyfikowanie cech charakteryzujących prosumenta w kontekście analizy literatury przedmiotu oraz wyników badań fokusowych przeprowadzonych na grupie 84 respondentów. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu są poruszone kwestie związane z realizacją na poziomie organizacji działań związanych z nurtem etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu w odniesieniu do orientacji strategicznej organizacji. Podjęta będzie próba wykazania rozdzielności pojęciowej etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz wartości wspólnej, gospodarczej i społecznej (CSV). Jak się bowiem wydaje, zestawienie to wymaga w pierwszym kroku weryfikacji zasadności i trafności stosowania tych pojęć w kontekście zarządzania realizacją strategii. Tezą udowadnianą w opracowaniu jest zasadność myślenia o etyce, CSR i CSV w zależności od orientacji strategicznej organizacji. Przeprowadzone badania opierają się na analizie dostępnej literatury oraz badań tego tematu. (abstrakt oryginalny)
Purpose: Contemporary company management is not only about maximizing profits, but also considering the needs of individual interest groups-a situation that invites special attention to the problems of sustainable consumption. Initiatives like Corporate Social Responsibility (CSR) and Creating Shared Value (CSV) are an opportunity for companies to help specific groups in need. A decade ago, criticisms of CSR motivated the creation of a new concept (CSV) that assumes a co-creation of value between companies and customers. However, the discussion around this concept has been fragmented; thus, this paper aims to conduct a comprehensive review of the literature around the CSV concept. Design/methodology/approach: Bibliometric analysis and TCCM (Theory, Characteristics, Context and Methodologies) analysis were applied to 46 thematic works. Findings: This analysis revealed some questions about CSV that merit further research. Basing on 46 articles we can state that most of the research around CSV concerns highly developed countries, whose economic stability may shape how often people decide to help others. For instance, we found no research that examines strongly supportive communities and how they behave to generate community wealth. Research limitations/implications: We limited the search to publications in English, we did not consider other potentially relevant articles published in other languages. Moreover the analyzed articles came from one data source (Web of Sciences bibliographic database). Originality/value: The analysis of the literature on the subject is of unique value; moreover, it helps to define the direction of the CSV concept. Furthermore, based on the analysis of the TCCM, it is worth exploring the consumer side of the shared value creation process in the future. Gaining more complete knowledge of all participants in the process may serve in the future to build long-term relationships affecting the overall wellbeing and development of the region, in which the co-operative process takes place.(original abstract)
10
Content available remote Raportowanie zintegrowane w tworzeniu wspólnej wartości (CSV)
63%
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki pomiaru i raportowania społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Jego celem jest przedstawienie roli raportowania zintegrowanego w tworzeniu wspólnej wartości (Creating Shared Value), czyli realizowaniu celów gospodarczych przy jednoczesnym zaspokajaniu potrzeb społecznych. Poprzez analizę założeń obu idei wskazano na problematykę tworzenia wartości od strony zarówno koncepcyjnej, jak i narzędziowej. Wskazano na podłoże systemowe (naruszoną równowagę), stwarzające konieczność poszukiwania rozwiązań systemowych na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Ponadto podkreślono rolę państwa jako regulatora w podejmowaniu działań na rzecz tworzenia wspólnej wartości, w tym w szczególności w kształtowaniu wymogów sprawozdawczych. Wykazano również rolę raportowania zintegrowanego jako czynnika niezbędnego w tworzeniu wspólnej wartości(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.