Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 259

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Costs management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
W artykule poruszono problem zarządzania procesami wytwórczymi w sytuacji braku powtarzalności działań produkcyjnych, tj. świadczenia niejednorodnych usług. Autorzy stwierdzają, że właściwe podejmowanie decyzji wymaga uwzględnienia parametrów niefinansowych, które kształtują koszty produkcji i są kluczowe w procesie zarządzania kosztami. Celem artykułu jest wskazanie zestawu kluczowych mierników dokonań użytecznych w procesie operacyjnego zarządzania głównymi finansowymi obszarami procesu produkcyjnego. Poprzez włączenie niefinansowych (i niepieniężnych) danych o działalności produkcyjnej (usługowej) wskazano na istotne determinanty procesów wytwórczych, które powinny mieć znaczenie dla oceny ich efektywności i ekonomiczności wyrażanych tradycyjnie za pomocą informacji finansowych. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Environmental Life Cycle Costing as a tool of cost Management
100%
Rachunek kosztów cyklu życia (Environmental Life Cycle Costing), zarówno w tradycyjnym rozumieniu, jak i w praktyce zarządzania kosztami, bardzo często nie jest odpowiednio dostosowany ani do zarządzania kosztami, ani do oceny ekonomicznego wpływu produktu na środowisko. Ekologiczne rozumienie stało się częścią składową obecnie stosowanych metod zarządczych przez przedsiębiorstwa. Uzyskuje się bazę informacyjną o kosztach i przychodach powiązanych z wpływem danego produktu na środowisko. Rachunek kosztów ELCC staje się uzupełnieniem tradycyjnego rozumienia rachunku kosztów cyklu życia, a także wspomaga technika LCA. Definiuje się go jako łączny koszt ponoszony w całym cyklu życia wyrobu z uwzględnieniem kosztów środowiskowych. Artykuł prezentuje cele, założenia oraz ramy ELCC i jego rolę, pozycję i relację z zarządzaniem przez cykl życia. Głównym problemem postawionym w artykule jest odpowiedź na pytanie: czy rachunek ELCC jest elementem zarządzania kosztami?(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia model oceny wypełnienia SCMS, opracowany w celu odzwierciedlenia rzeczywistej zawartości systemu zarządzania kosztami strategicznymi przedsiębiorstwa, który może być wykorzystywany w trybie czasu rzeczywistego. Proponuje się wykorzystanie aparatu matematycznego teorii mnogości i narzędzi do pracy z zestawami w hiperprzestrzeni do praktycznej konstrukcji i wykorzystania takiego modelu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zastosowanie rachunku kosztów działań w usprawnianiu bieżącej działalności operacyjnej. Decyzje operacyjne polegają na podejmowaniu działań zwiększających wydajność, obniżających koszty i rozszerzających wykorzystanie aktywów.
Celem artykułu jest pokazanie różnic w wycenie jednostkowego technicznego kosztu wytworzenia w specyficznych uwarunkowaniach wynikających z niewspółmierności nakładów inwestycyjnych i operacyjnych dla poszczególnych maszyn i urządzeń, jako istotnego elementu decyzji zarządczych. Autorzy stawiają tezę, iż kalkulacja kosztów w odniesieniu do pojedynczego stanowiska eliminuje błędy uśredniania tych wartości w tradycyjnym rachunku kosztów. Efektem tak przeprowadzonego postępowania jest pozyskanie informacji zarządczej, niezbędnej w sygnalizowanych decyzjach strategicznych przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono jeden z praktycznych problemów z obszaru zarządzania kosztami na przykładzie dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Analizie poddano szczególny przypadek alokacji kosztów wydziałowych na wybrane miejsce powstania kosztów, tu wydział produkcyjny, w ujęciu systematycznego i decyzyjnego rachunku kosztów. Uwaga autorów skupia się na kalkulacji kosztu pojedynczego stanowi-ska pracy, jakim jest wybrana maszyna o znacząco różniących się nakładach inwestycyjnych, jak i operacyjnych związanych z jej nabyciem i eksploatacją. Analiza potwierdziła, iż w takim przypadku bardziej przydatne w obszarze decyzyjnym staje się podejście stanowiskowe, które w aspekcie decyzji typu: produkować czy zlecić na zewnątrz, inwestować w kolejną tego typu maszynę produkcyjną czy outsourcować ten obszar produkcji oddaje bardziej rzeczywistą strukturę kosztów w porównaniu z pewnymi uśrednieniami będącymi wynikiem kalkulacji tradycyjnej.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie kosztami powinno być jednym z ważniejszych elementów całościowego procesu zarządzania każdego podmiotu gospodarczego. Mimo że zakłady ubezpieczeń różnią się pod wieloma względami od innych jednostek gospodarczych, szczególnie jeśli chodzi o kształtowanie wyniku finansowego, strukturę kosztów oraz charakter produktu ubezpieczeniowego, również u ubezpieczyciel i należy zwrócić uwagę na poziom kosztów i ich wpływ na kondycję finansową. Istotne tu jest jednak nie to, że należy zredukować koszty, ale to, że należy to zrobić zgodnie z pewnym ściśle określonym schematem postępowania, co powinno pozwolić na uniknięcie wielu błędów w zakresie prowadzonej polityki kosztowej zakładu ubezpieczeń. Świadome sterowanie określonymi działaniami w zakresie redukcji kosztów może również przyczynić się do ulepszenia pozycji rynkowej poprzez trafniejsze kalkulowanie składki ubezpieczeniowej, szczególnie w zakresie, w jakim zakład ubezpieczeń może to czynić, oraz pomóc w zdobyciu klientów nowych i większego zaufania klientów dotychczasowych.Cechą, która wyróżnia zakłady ubezpieczeń od pozostałych podmiotów, jest również to, że wysokością części kosztów, takich jak odszkodowania i świadczenia, nie są w stanie do końca sterować, a ich wysokość jest wynikiem danych szacowanych, a nie danych rzeczywistych. Ubezpieczyciel, po pierwsze, w momencie sprzedaży produktu konkretnemu klientowi nie wie, czy poniesie koszty związane z wypłaceniem mu odszkodowania lub świadczenia. Po drugie, nie wie również, jaką kwotę dokładnie będzie musiał wypłacić, gdyż jest to uzależnione od wielkości szkody. Nieznajomość tych wielkości znacznie utrudnia kalkulację kosztów na potrzeby zarządzania, tj. w momencie podejmowania decyzji w zakresie polityki sprzedaży, ponieważ decydenci muszą opierać się na danych szacowanych, które mogą się różnić od faktycznie poniesionych potem kosztów.To wszystko powoduje, że problematyka zarządzania kosztami ubezpieczycieli staje się szczególnie ciekawa, a także obejmuje swoim zakresem wiele obszarów - od metod zarządzania po zagadnienia z matematyki aktuarialnej. (fragment tekstu)
7
Content available remote Rachunek kosztów logistyki jako narzędzie zarządzania kosztami
100%
Celem artykułu jest zaprezentowanie rachunku kosztów logistyki jako narzędzia zarządzania kosztami. Publikacja przedstawia zagadnienia związane z zarządzaniem kosztami. Zaprezentowano definicje zarządzania kosztami i narzędzia zarządzania kosztami, a także definicję i klasyfikacją kosztów logistyki. Zdefiniowano rachunek kosztów logistyki i przedstawiono jego elementy składowe. Wymieniono zadania rachunku kosztów logistyki.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Elements of Costs Management in Manufacturing Enterprise Accounting
100%
Celem artykułu jest identyfikacja, pomiar i rejestracja kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Publikacja wskazuje na rolę i znaczenie informacji dotyczących kosztów produkcji i innych kosztów operacyjnych ponoszonych przez przedsiębiorstwo w systemie informacyjnym rachunkowości oraz obrazuje wpływ kosztów na system zarządzania przedsiębiorstwem. W pierwszej części artykułu opisano identyfikację i wycenę kosztów przedsiębiorstwa produkcyjnego z perspektywy szeroko pojętego zarządzania przedsiębiorstwem. W następnej części przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących kosztów produkcji i innych analiz kosztów operacyjnych w przedsiębiorstwie produkcyjnym. Rozważania zawarte w opracowaniu koncentrują się na czynnikach, które mogą wpływać na poprawę efektywności zarządzania poprzez identyfikację i wprowadzenie mechanizmów kontroli kosztów. Celem artykułu jest rozpoznanie oraz ocena zależności między poziomem identyfikacji analitycznej kosztów w badanych obszarach a efektywnością zarządzania. Metody badawcze zastosowane w publikacji to badania literatury, analiza opisowa i analiza systematyzacji kosztów w firmie produkcyjnej. Okres badań obejmuje lata 2015-2017. Kwestia identyfikacji i pomiaru kosztów produkcji w przedsiębiorstwie jest ważna i aktualna ze względu na jej wpływ na procesy zarządzania w zakresie efektywności przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie poświecono prezentacji wniosków z analizy możliwości zintegrowania instrumentarium rachunkowości zarządczej w celach zarządzania kosztami. Za pomocą metody analizy opisowej i porównawczej podjęto próbę ukazania wpływu sprzężonego stosowania narzędzi rachunkowości zarządczej na realizację celów zarządzania kosztami. Wnioski, dotyczące wybranych kombinacji integracji instrumentów, prezentują możliwości osiągania efektu synergii. Wynika on z uzupełniającego działania narzędzi rachunkowości zarządczej, które przewyższa sumę ich indywidualnego oddziaływania na koszty, wzmacniając skuteczność realizacji celów zarządzania kosztami we współczesnym przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
Aby współczesne przedsiębiorstwa mogły przetrwać i działać, muszą uwzględniać w wzrost złożoności procesów gospodarczych oraz dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia i do wzrostu konkurencji na rynku. Wymaga to przystosowania systemu zarządzania do nowych warunków funkcjonowania i doboru odpowiedniej strategii działania. Następnie przedsiębiorstwo musi skutecznie realizować obraną strategię, od czego zależą osiągane przez nie długookresowe wyniki. W warunkach dużej konkurencji rynkowej przedsiębiorstwa stosują różne strategie działania, mające im zapewnić przewagę na rynku. Fundamentalną strategią uzyskiwania przewagi konkurencyjnej jest strategia przywództwa kosztowego. Formułowanie tej strategii, a także skuteczna jej realizacja wymagają zastosowania odpowiednich instrumentów zarządzania kosztami. Chodzi tu zwłaszcza o strategiczne zarządzanie kosztami, ukierunkowane na strategię konkurencji. (fragment tekstu)
Finansowe sukcesy przedsiębiorstwa determinują między innymi koszty. Stąd też w dziedzinie zarządzania wyodrębnił się obszar określany jako zarządzanie kosztami. Celem opracowania jest zaprezentowanie zagadnienia zarządzania kosztami. Przedstawia systemy rachunku kosztów, które znajdują zastosowanie w operacyjnym zarządzaniu kosztami oraz te, które zapewniają strategiczne zarządzanie kosztami. Na podstawie przeprowadzonych badań własnych i innych autorów stwierdzono, że stosowany przez polskie jednostki gospodarcze rachunek kosztów zapewnia jedynie zarządzanie kosztami na poziomie operacyjnym, ponieważ jest to przede wszystkim rachunek kosztów pełnych. (abstrakt oryginalny)
Zamierzeniem autora jest ukazanie przydatności metody hoshin kanri do zarządzania kosztami. Pierwsza część pracy koncentruje się na zarządzaniu kosztami, jego powiązaniu ze strategią przedsiębiorstwa oraz procesem ciągłego doskonalenia. Druga część pracy definiuje hoshin kanri jako metodę strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem oraz przedstawia fazy jej postępowania wraz z instrumentarium. Cel pracy osiągnięto dzięki krytycznej analizie literatury. Autor wykazuje, iż hoshin kanri przy wsparciu odpowiedniego instrumentarium umożliwia osiągnięcie głównego celu zarządzania kosztami. Sprzyja temu odpowiednia strategia, która powinna koncentrować się na poprawie funkcjonowania jednostki gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Metodologia rachunku kosztów działalności telewizyjnej jest problemem zasługującym ze wszech miar na uwagę i wsparcie gdyż jest to dotychczas nic rozeznany problem zarówno w sensie naukowym jak i w dużej części praktycznym. (fragment tekstu)
Studia literaturowe wykazały, iż działania podejmowane w ramach procesu zarządzania kosztami przyczyniają się do wzrostu efektywności wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa. Ma to związek z poprawą relacji między korzyściami osiągniętymi przez klientów oraz właścicieli jednostki gospodarczej a wartością zużytych zasobów. Pomiaru tych dwóch kategorii dokonuje się w ramach funkcjonującego w przedsiębiorstwie systemu zarządzania kosztami. Artykuł wskazuje na istotę wybranych instrumentów rachunkowości zarządczej mogących współtworzyć taki system oraz wspomagających go koncepcji zarządzania.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Uwarunkowania zarządzania kosztami w przemyśle poligraficznym
100%
Zarządzanie kosztami ma na celu efektywne wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa. Kluczową rolę w procesie odgrywają menedżerowie. Podejmowane przez nich decyzje powinny być wsparte rzetelnymi informacjami pochodzącymi z odpowiednio zaprojektowanego systemu zarządzania kosztami. Wpływ na jego strukturę ma specyfika jednostek gospodarczych oraz otoczenie. Niniejszy artykuł traktuje o działalności przedsiębiorstw w przemyśle poligraficznym. Celem pracy jest opis uwarunkowań zarządzania kosztami. Został on zrealizowany poprzez charakterystykę branży, w tym sytuacji finansowej przedsiębiorstw, oraz analizę otoczenia. Praca opisuje technologię przemysłu z uwzględnieniem kosztów jej zastosowania. Na potrzeby założonego celu wykorzystano metody badawcze, tj. krytyczną analizę literatury, dokumentów GUS i obserwację. W podsumowaniu autor wskazuje na niedostateczną wiedzę menedżerów o przyczynach powstawania kosztów oraz ich strukturze, co stanowi istotną barierę w zarządzaniu(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Asset approach to IT cost management in industrial companies
76%
The article introduces the authors' estimation method for measuring the current level of information technologies in companies by four aspects (hardware, software, IT services, and telecommunication equipment) using the proposed original indicators. On the example of 50 sample Russian industrial companies the authors have built and tested an econometric model, which allows to measure how IT costs are affected by such factors as: the current level of IT development, net profit value, number of employees, general wages, salaries of IT specialists, percentage of qualified workers.(original abstract)
17
Content available remote Międzyorganizacyjny wymiar rachunku kosztów docelowych
76%
W artykule zaprezentowano podstawowe uwarunkowania międzyorganizacyjnego zarządzania kosztami na przykładzie rachunku kosztów docelowych. W pierwszej części wyjaśniono pojęcie międzyorganizacyjnego zarządzania kosztami, natomiast w kolejnej przedstawiono założenia rachunku kosztów docelowych. W następnych częściach argumentowano potrzebę rozszerzenia koncepcji target costing poza organizacyjne ramy przedsiębiorstwa. Wyjaśniono funkcjonowanie rachunku kosztów docelowych w sieciach międzyorganizacyjnych i na podstawie badań prowadzonych przez wielu autorów poddano dyskusji czynniki determinujące współpracę międzyorganizacyjną między podmiotami oraz czynniki ograniczające wdrażanie międzyorganizacyjnego rachunku kosztów.(abstrakt oryginalny)
Procesy są ważnym elementem wiedzy przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono możliwościom transferu wiedzy i innowacji z nauki do biznesu. Zaprezentowano model referencyjny rachunku kosztów działań (Activity-based Costing- ABC) dla średniego przedsiębiorstwa z branży spożywczej, z województwa kujawskopomorskiego. Skupiono się na procesach produkcyjnych, które są nietypowe dla tej branży oraz ważne dla zapewnienia jakości produktów. Autorka zaprezentowała implementację modelu w oprogramowaniu komputerowym, a także możliwości podejmowania decyzji na podstawie kalkulacji według rachunku kosztów działań. (abstrakt oryginalny)
19
76%
Przepisy dotyczące sektora prywatnego w zakresie zatrudniania pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także niemałe korzyści finansowe z tego tytułu, powinny skutkować chęcią "posiadania" takich pracowników w jednostkach otwartego rynku pracy wykazujących powyżej 25 etatów. W związku z powyższym celem artykułu jest podkreślenie możliwości zarządzania kosztami w sytuacji zatrudniania niepełnosprawnych pracowników na tzw. otwartym rynku pracy. Dla osiągnięcia celu w artykule przedstawiono rezultaty analizy literatury przedmiotu z zakresu kosztów pracy, zarządzania kosztami pracy, zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz wyniki badań własnych, które ujęto w niepublikowanej pracy licencjackiej. We wnioskach podkreśla się, że zarządzanie kosztami poprzez zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników stanowi istotny instrument optymalizacji kosztów, przejawiający się w większym wyniku bilansowym oraz wspieraniu przez pracodawców idei zrównoważonego rozwoju(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia cele stosowania rachunku kosztów docelowych (Target Costing) na świecie oraz szeroko definiuje funkcje przez nią realizowane (informacyjną, planowania, organizowania, integrowania, koordynowania, motywacyjną, kontrolną, kalkulacyjną oraz sterowania). W szczególności podkreślono w pracy, że głównym celem stosowania TC nie jest jedynie samo nieustające dążenie do obniżania kosztów nowego produktu, ale co równie ważne, także utrzymanie właściwej struktury kosztów pod kątem dostarczania odpowiedniej wartości oczekiwanej przez nabywcę oraz osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu zysku przez firmę stosująca TC.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.