Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Costs of exploitation of machines
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Koszty eksploatacji maszyn stanowią wyrażone w pieniądzu zużycie fizyczne i ekonomiczne obiektów, energii, masy i informacji, usług oraz czasu pracy pracowników, w celu realizacji zadań operacyjnych i utrzymywania tych urządzeń w stanie zdatności funkcjonalnej i zadaniowej, w zadanych warunkach i czasie. Kosztów tych można doszukiwać się w przekroju rodzajowym, miejsc powstawania (koszty działalności pomocniczej, wydziałowe) i w przekroju kalkulacyjnym (koszty pośrednie wydziałowe).(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problem kosztów eksploatacji maszyn i urządzeń związany z kosztami ich obsługiwania. Wykazano, iż głównym składnikiem kosztów eksploatacji są koszty napraw. Jednym z rozwiązań ograniczającym koszty napraw maszyn i urządzeń jest regeneracja, którą oprócz aspektów ekonomicznych należy rozpatrywać także w aspekcie ekologicznym. Mimo niewątpliwych korzyści, regeneracja części nie jest dostatecznie doceniana w gospodarce narodowej. Jedną z przyczyn jest brak wsparcia wyboru metody regeneracji za pomocą programów komputerowych. (abstrakt oryginalny)
Analizowano koszty wybranych zabiegów agrotechnicznych wykonywanych ciągnikami o zróżnicowanym stopniu zaawansowania technicznego. Potwierdzono wpływ zaawansowania technicznego ciągników na koszty wykonywanych zabiegów agrotechnicznych. Najwyższe koszty wykonania zabiegów agrotechnicznych generują ciągniki wysoko zaawansowane charakteryzujące się wyższą ceną. Stwierdzono, że tańsze modele z grupy ciągników wysoko zaawansowanych generują niższe koszty niż droższe modele z grupy ciągników średnio zaawansowanych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie kosztów mechanizacji w małych gospodarstwach rodzinnych położonych na Dolnym Śląsku, a w szczególności ich poziomu, struktury oraz udziału w kosztach produkcji rolnej. Badania przeprowadzono w latach 2008-2010. Materiały źródłowe pochodziły z 25 gospodarstw indywidualnych o powierzchni do 15 ha UR i nieprzekraczającym 12 ESU, położonych w najbardziej intensywnych rolniczo podregionach Dolnego Śląska. Stwierdzono, że przeciętnie koszty mechanizacji wynoszą 1615,49 zł/ha i stanowią 44,5% całkowitych kosztów produkcji rolnej. Analiza struktury kosztów mechanizacji wykazała dominujący udział kosztów amortyzacji i zakupu usług mechanizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę związaną z szacowaniem kosztów cyklu życia sprzętu wojskowego. Zaprezentowano pojęcie cyklu życia sprzętu wojskowego w rozumieniu NATO i Sił Zbrojnych RP. Przedstawiono również klasyczny przebieg kosztów cyklu życia złożonych obiektów technicznych. Przedstawiono stosowny model oraz graficzne zobrazowanie. W podsumowaniu wykazano najważniejsze kosztotwórcze elementy cyklu życia sprzętu wojskowego na przykładzie pojazdu bojowego oraz sformułowano wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
Omówiono koszty eksploatacji urządzeń produkcyjnych, koncepcję analizy opłacalności przedłużenia okresu eksploatacji urządzeń pomiędzy remontami kapitalnymi oraz czynniki uzupełniające ocenę opłacalności usprawnień trwałości tych urządzeń.
Celem badań było określenie kosztów eksploatacji ciągników i maszyn w wybranych gospodarstwach rolnych Lubelszczyzny na podstawie danych zebranych w 60 gospodarstwach badanych w latach 2010 i 2011. Obiekty podzielono na cztery grupy obszarowe i dla każdej z nich opracowano gospodarstwo modelowe. Do określenia wykorzystania maszyn zastosowano metodę współczynnikową, a następnie wyliczono ich jednostkowe koszty eksploatacji. Stwierdzono, że z uwagi na ograniczone roczne wykorzystanie maszyn koszty jednostkowe są bardzo wysokie, a największy udział mają koszty amortyzacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy uwarunkowań wspomagania decyzji w zakresie funkcji utrzymania ruchu i eksploatacji maszyn, podkreślając wzrastającą rangę problemu standaryzacji oraz formalizacji tych procesów, a także ich priorytetowe znaczenie we współczesnych procesach wytwórczych. Zaakcentowano rangę funkcji wspomagania zarządzania w tym zakresie poprzez określone rozwiązania IT, wskazując szanse i zagrożenia ich stosowania w przedsiębiorstwach. Zaprezentowano także przykład proceduralizacji procesów zarządzania systemami nadzoru i wyposażenia kontrolnego oraz infrastrukturą w przedsiębiorstwie stanowiący egzemplifikację rozwiązań z tego obszaru w zintegrowanych systemach zarządzania. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważono zagadnienia dotyczące głównie takich obiektów technicznych, jak maszyny i urządzania. Przedstawiono analizę ich własności środowiskowych. Zaprezentowano wykorzystanie wyników ekobilansu w poprawie oceny obiektu.
Przeprowadzono badania mające na celu oszacowanie wartości strat produkcyjnych w produkcji zbóż wynikających z opóźnień w wykonaniu zabiegów agrotechnicznych względem optymalnego terminu agrotechnicznego. Zauważono znaczne zróżnicowanie pomiędzy stratami minimalnymi a maksymalnymi. Stwierdzono istotny wpływ ceny zbóż na wielkość strat produkcyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono drukarki fotograficzne. Różnią się one od zwykłych drukarek tym, że posiadają dwa dodatkowe kolory atramentu - jasny cyjan i jasna magenta, które pozwalają na uzyskanie większej liczby kolorów.
Przedstawiono ekonomiczne skutki zastosowania ciągników rolniczych o różnym poziomie niezawodności i różnej mocy w gospodarstwach rolnych na podstawie jednostkowych kosztów eksploatacji ciągników rolniczych. Badania wykazały, że wartość jednostkowych kosztów jest zmienna, a główny wpływ ma na nie wykorzystanie roczne ciągnika, cena i zużycie paliwa. Koszt eksploatacji ciągników jest proporcjonalny do ich ceny i mocy. Ze wzrostem wykorzystania ciągnika w roku koszt się zmniejsza, ale stosunek kosztu pozostaje na podobnym poziomie. (abstrakt oryginalny)
W obecnie stosowanym rachunku kosztów, koszty eksploatacji maszyn i urządzeń są rozproszone w ewidencji księgowej. Większość z nich jest gromadzona w grupie kosztów wydziałowych. Racjonalizacja tych kosztów możliwa jest przy grupowaniu ich według ośrodków odpowiedzialności, wyodrębnionych ekonomicznie.
Badania przeprowadzono w gospodarstwach indywidualnych województwa opolskiego w 2003 roku. Celem badań było określenie wpływu obszaru gospodarstwa indywidualnego na poziom kosztów eksploatacji posiadanych ciągników rolniczych. Potwierdzono hipotezę, że gospodarstwa obszarowo większe ponoszą stosunkowo niższe koszty jednostkowe eksploatacji. Zwrócono przy tym uwagę na niski stopień wykorzystania posiadanej siły pociągowej we wszystkich grupach obszarowych badanej zbiorowości.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia rozwiązanie problemu decyzyjnego polegającego na wyborze jednego z trzech modeli ciągnika siodłowego do zestawu transportowego przy zastosowaniu metody ELECTRE III. Uzyskany wynik porównano z wyborem wykonanym tylko na podstawie uwzględnienia czynników kosztotwórczych dla przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była analiza kosztów wykonania orki zestawem klasycznym ciągnik - pług oraz zestawem ciągnik - pług z zamontowanymi systemami opartymi na technologiach satelitarnych Trimble Autopilot i GeoploughX. Analizę kosztów wykonania orki przeprowadzono na przykładzie agregatu maszynowego złożonego z ciągnika New Holland T6.165 o mocy 150 KM i pługa 5-skibowego Unia Group Vario 5H dla dwóch wariantów: agregat wyposażony w system GoeploughX i bez tego wyposażenia. Przeprowadzone analizy wykazały, że systemy zamontowane na wykonującym orkę agregacie maszynowym przyczyniają się do wzrostu wydajności orki oraz redukcji kosztów jej wykonania. Ponadto systemy oparte na technologiach satelitarnych pozwalają uniknąć strat produkcyjnych wynikających z niepełnego wykorzystania powierzchni pola podczas orki. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie kosztów eksploatacji środków technicznych oraz ich wpływu na dochód przedsiębiorstwa. W latach 2004-2009 przebadano 70 gospodarstw rolnych z powiatu biłgorajskiego korzystających z dofinansowania UE na modernizację techniczną. Roczne średnie wykorzystanie środków mechanizacji rolnictwa przedstawiono, jako liczbą godzin pracy na maszynę. Do określenia kosztów eksploatacji środków technicznych badaną zbiorowość gospodarstw podzielono według kryterium kwoty pomocy, powierzchni UR, wielkości ekonomicznej (ESU) i dochodu przedsiębiorstwa. Dochód przedsiębiorstwa rolniczego brutto obliczono jako różnicę bilansową pomiędzy wartością produkcji towarowej netto i innymi przychodami a kosztami bezpośrednimi i pośrednimi (wartość dodana brutto), pomniejszoną o podatki, ubezpieczenia, świadczenia i inne niematerialne nakłady na produkcję. W grupie uszeregowanej według kwoty pomocy stwierdzono największe koszty eksploatacji w kategorii gospodarstw do 50 tys. zł oraz 50- 100 tys. zł. Wraz ze wzrostem kwoty pomocy, powierzchni UR i wielkości ekonomicznej, malały koszty eksploatacji w przeliczeniu na ha UR, natomiast wzrost dochodu przedsiębiorstwa powodował równoczesny wzrost kosztów eksploatacji, ponieważ był powiązany z wyższą skalą produkcji. (abstrakt oryginalny)
Celem autorów była analiza kosztów eksploatacji ciągników oferowanych przez różnych producentów w modelowym gospodarstwie rolnym, a także kosztów produkcji roślinnej przy zastosowaniu tych ciągników. Następnie autorzy wskazali jak zróżnicowane wartości współczynników kosztów napraw i wykorzystania normatywnego okresu użytkowania wpływają na różnice w kosztach eksploatacji ciągników różnych producentów, a tym samym na zróżnicowanie kosztów produkcji w gospodarstwie. Autorzy do analizy przyjęli modelowe gospodarstwo rolne o powierzchni 120h uprawiające rośliny (jęczmień jary, kukurydza na ziarno, owies i pszenica ozima)
Celem artykułu jest przedstawienie kosztów eksploatacji środków transportowych w indywidualnym gospodarstwie rolnym położonym w województwie mazowieckim, specjalizującym się w produkcji roślinnej. Analizę kosztów przeprowadzono na podstawie całorocznej ewidencji czynności transportowych w gospodarstwie oraz danych pozyskanych metodą wywiadu bezpośredniego. Zakres badań obejmował lata 2015-2017. Z przeprowadzonej analizy wynika, że koszty eksploatacji środków transportowych, w zależności od rodzaju zestawu transportowego oraz roku, kształtowały się od 1197,46 do 1432,62 zł/ha UR. Najwyższy udział w strukturze kosztów eksploatacji środków transportowych miały koszty zmienne, które w analizowanym okresie stanowiły około 70%. Wśród kosztów zmiennych duży udział w ich wielkości miały koszty paliwa (około 55%).(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Ceny oleju napędowego a koszty eksploatacji maszyn w rolnictwie
63%
W latach 2000-2012 koszt oleju napędowego stanowił od ok. 22 do 29% ogółu kosztów wykonania prac w gospodarstwie modelowym. Jego udział przy wykonywaniu poszczególnych prac w produkcji roślinnej był silnie zróżnicowany w zależności od rodzaju używanych maszyn, a także zmian cen poszczególnych środków mechanizacji rolnictwa oraz ceny oleju napędowego. Z ceną oleju napędowego silnie dodatnio skorelowane są koszty wykonania prac. Dynamika cen była w przypadku oleju napędowego silniej zaznaczona niż w przypadku produkcji towarowej rolnictwa. W porównaniu ze stanem z 2000 r. olej napędowy podrożał o 126,4%, a wskaźnik cen produkcji towarowej rolnictwa zwiększył się o 70,1%. W latach 2000-2011 nastąpił wzrost cen oleju napędowego we wszystkich krajach objętych analizą porównawczą, od 29,35 na Słowacji do ok. 158% w Korei Płd. i USA. W Polsce olej napędowy podrożał o 93,6%. Niekorzystny, w porównaniu do większości analizowanych krajów, poziom cen oleju napędowego w Polsce jest częściowo rekompensowany możliwością zwrotu podatku akcyzowanego od paliwa zużywanego do celów rolniczych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.