Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Costs of supply material
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Na przykładzie Stoczni Szczecińskiej szczegółowo omówiono zagadnienie gospodarki materiałowej w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Zwrócono uwagę na takie elementy jak: koszty materiałowe, wydatki materiałowe, proces zaopatrzeniowy oraz zapasy magazynowe.
W pracy przedstawiono poziom i strukturę kosztów zapasów w zależności od odległości od rynków zaopatrzenia. Badania przeprowadzono na próbie 30 losowo wybranych gospodarstw w rejonie Polski południowej. Koszty zapasów określono w 3 grupach gospodarstwach na podstawie metodyki opracowanej i przedstawionej przez Ficonia [2001]. Stwierdzono m. in., że średni wskaźnik kosztów zapasów wynosił 87,2 PLN*t-1 zmagazynowanego towaru i malał wraz ze wzrostem odległości gospodarstw od rynków zaopatrzenia z 101,0 do 49,1 PLN. Koszty gromadzenia stanowiły od 5,4-26,3% a utrzymania od 74,7-94,6%. Za główne przyczyny utrzymywania zapasów najczęściej podawanymi przyczynami było: ograniczenie ryzyka wyczerpania zapasów (40-69,2%) oraz zabezpieczenie przed następstwami klęsk żywiołowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia i problemy dotyczące istoty i metody normowania zużycia materiałów oraz planowania kosztów ich zużycia. Zdaniem autorki, standaryzacji kosztów zużycia materiałów stwarza ramy dla planowania oraz przewidywania ich bezpośrednich lub dalekosiężnych rezultatów, a tym samym pozwala na zrozumienie nieprzewidzialnych konsekwencji w miarę ich pojawiania się. Wpływa na minimalizowanie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej w dynamicznie zmieniających się warunkach rynkowych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Model wspomagania planowania potrzeb materiałowych w kopalni węgla kamiennego
84%
W artykule zaprezentowano wielokryterialny model zapotrzebowania materiałowego w kopalni węgla kamiennego. Model zbudowano opierając się na historycznych wielkościach zużycia materiałów i przyjęto dwa kryteria decyzyjne. W artykule założono, że zużycie każdego z materiałów jest ciągłą zmienną losową o znanym rozkładzie prawdopodobieństwa. Założono, że całkowite koszty materiałowe są ograniczone. Zagadnie-nie rozwiązano za pomocą programowania celowego. W rezultacie otrzymano dwa rozwiązania niezdominowane. Do wyboru ostatecznego rozwiązania zastosowano podejście teorii gier. Przedstawiono model problemu wielokryterialnego w postaci gry niekooperacyjnej oraz przeanalizowano ją pod względem rozwiązania stabilnego, rozumianego w różnym sensie.(abstrakt oryginalny)
Praca podejmuje problem racjonalizacji kosztów związanych z utrzymaniem zapasów materiałów do produkcji. Analizę kosztów oparto na rzeczywistych danych pochodzących z przedsiębiorstwa produkcyjnego. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że zastosowanie koncepcji MRP ekonomicznie uzasadniona. (abstrakt oryginalny)
6
84%
Zastosowanie modelu symulacyjnego do oceny planu realizacji potrzeb materiałowych pokazuje, że istotne jest poszukiwanie rozwiązań mogących obniżyć oczekiwane (zakładane) koszty przez odpowiednie zaplanowanie dostaw materiałów potrzebnych do produkcji. Model symulacyjny na prostym przykładzie pokazał, że można spróbować poprawić efektywność stosowanego sposobu planowania polegającego na równomiernym rozłożeniu limitu kwotowego na poszczególne etapy przedsięwzięcia. Proponowana zamiana dotycząca zwiększenia limitu w pierwszej fazie wydaje się korzystniejsze pod względem kosztów i możliwości lepszego reagowania na zdarzenia losowe. Proponowane zmiany, po przeprowadzaniu dokładnych i szczegółowych analiz, będą rekomendowane do wprowadzania w badanym przedsiębiorstwie górniczym. (fragment tekstu)
Zróżnicowanie przestrzenne, jako naturalna część gospodarki żywnościowej, w zakresie produkcji, skupu oraz cen skupu sprawiają, że występują znaczne różnice w poziomie kosztów pozyskania mięsa wołowego, który jest głównym kosztem dla zakładów mięsnych. W związku z tym, przeprowadzenie analizy kosztów pozyskania mięsa w układzie przestrzennym, było jak najbardziej uzasadnione, nie tylko z naukowego, ale i praktycznego punktu widzenia. Celem pracy była zatem analiza czynników kształtujących poziom kosztów zakupu mięsa wołowego przez zakłady mięsne, w gospodarstwach położonych w trzech makroregionach.
Celem artykułu jest identyfikacja struktury kosztów logistyki w przedsiębiorstwie handlowym oraz przedstawienie sposobów ich ewidencji. W tych przedsiębiorstwach szczególne znaczenie ma rozpoznanie struktury i systemowe ujęcie kosztów procesu zaopatrzenia i magazynowania towarów, ze względu na ich wielkość i wartość w globalnej strukturze kosztów logistyki.
Opracowanie wskazuje na szczególną rolę kosztów logistycznych w procesie zarządzania elektrownią cieplną. Zarządzanie procesami logistycznymi, głównie procesami zaopatrzenia, w elektrowni cieplnej i związanymi z tymi procesami kosztami jest bliskie koncepcji zarządzania optymalizującego i ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule niniejszym, wykorzystując przykładowe dane, przedstawiono osiem metod najczęściej opisywanych w opracowaniach poświęconych tematyce planowania potrzeb materiałowych. We wszystkich tych metodach zakłada się, że dostawy rozpatrywanych materiałów są niezależne od innych dostaw przedsiębiorstwa. Przykłady te posłużyły do pełniejszego zilustrowania dokonanych obliczeń.
Dział zakupów firmy, dążąc do obniżania kosztów zakupów, po wykorzystaniu oszczędności kryjących się w usprawnianiu strony operacyjnej realizacji zamówień, koncentruje się zwykle na korzystaniu z dźwigni handlowych, np. takich jak sourcing. Jednakże analiza projektów zrealizowanych przez firmę Araia w ostatnich pięciu latach pokazuje, że sumarycznie ponad połowa wszystkich osiągniętych oszczędności ma swoje źródło w optymalizacji specyfikacji technicznej zakupywanego produktu lub usługi.
Zakupy w przedsiębiorstwie mogą być traktowane jako źródło zysku bądź wyłącznie jako potencjał oszczędności. W każdym przypadku niezbędny jest odpowiedni rachunek kosztów. Powyższy artykuł zawiera przykładowe zestawienie elementów rachunku kosztów zakupu.
Artykuł zawiera omówienie wybranych aspektów logistyki na podstawie badań procesów logistycznych w polskich przedsiębiorstwach budowlanych. Załączony przykład obliczeniowy przedstawia metodę analizy kosztów logistycznych, mającą na celu zbadanie wpływu wybranych modeli obsługi logistycznej na koszty logistyczne zaopatrzenia w materiały.
W artykule skoncentrowano się wokół relacji kosztów transportu i kosztów zapasów. Celem rozważań jest prezentacja możliwości optymalizacji poziomu zapasów z punktu widzenia całkowitych kosztów zaopatrzenia. Jako metodę pozwalającą na optymalizowanie poziomu zapasów zastosowano Formułę Wilsona, tzw. Ekonomiczną Wielkość Zamówienia - EWZ.
Logistyka zaopatrzenia jest podsystemem logistycznym bezpośrednio związanym z rynkiem. Stanowi pomost pomiędzy logistyką dystrybucji dostawców a logistyką produkcji w przedsiębiorstwie produkcyjnym (lub logistyką dystrybucji w firmie nieprodukcyjnej). Najważniejszym zadaniem logistyki zaopatrzenia jest zapewnienie sprawnego zasilania przedsiębiorstwa materiałami i półproduktami niezbędnymi do prowadzenia ciągłej i rytmicznej działalności gospodarczej, z uwzględnieniem logistycznych kosztów dostaw. Artykuł powstał w oparciu o analizę zaopatrzenia w Przedsiębiorstwie Wyrobów Cukierniczych Odra SA.
Improper planning of inventory will affect the factory operating costs, building costs, the cost of loss, and the cost of product defects due to being stored for too long which will eventually become a loss. This research discusses the processing industry which is experiencing lumpy demand. In carrying out the production process, the company has never made plans for future demand, resulting in a waste of message costs due to repeated orders of raw materials ordered to suppliers. This paper contributes to overcoming this issue by simulating future demand by using the Material Requirement Planning (MRP) method with a probabilistic Economic Order Quantity (EOQ) and Periodic Order Quantity (POQ) model. The demand in the coming period is determined using the Autoregressive Integrated Moving Average (ARIMA) method, and an aggregate plan is carried out to determine the regular cost of raw material production and optimal subcontracting. The final analysis states that the calculation of MRP on the selected items using POQ produces the lowest cost for planning S45C-F, SGT-R, and SKD11-R, while SLD-R uses the probabilistic EOQ method. (original abstract)
Podstawowym kryterium wyboru dostawcy przez daną firmę jest minimalizacja kosztów zaopatrzenia. Brane są pod uwagę także takie elementy jak niezawodność kontrahenta, jego renoma, warunki dostawy i zapłaty, obsługi gwarancyjne itp. W artykule autor podjął próbę charakterystyki zawierania takich kontraktów przez firmy krajowe z partnerami zagranicznymi.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.