Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Costs-income-profit analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem badań była ocena zmian wielkości dochodów w budżetach jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Na tej podstawie sformułowano ocenę zmian ustrojowych w Polsce według obiektywnych miar ekonomicznych. Zmiany ustawowe od 1 stycznia 2004 roku spowodowały widoczny wzrost roli samorządów terytorialnych w systemie sprawowania władzy w Polsce. Z przeprowadzonych badań wynika, że procesy decentralizacji państwa są uzależnione od decyzji politycznych, które inicjuję lub ograniczają skalę zmian ustawowych. Ogólna dyspozycja zawarta w Konstytucji RP daje bardzo dużą dowolność interpretacji w tym zakresie. Z analizy przemian w Polsce w ostatnich latach wynika, że proces decentralizacji państwa postępuje, ale z licznymi ograniczeniami i raczej stopniowo, a nie żywiołowo. (abstrakt oryginalny)
W części pierwszej tego artykułu autor omawia istotę analizy wrażliwości oraz przedstawia pojęcie „mnożnika" w świetle różnych punktów widzenia. Kolejna część artykułu dotyczy koncepcji analizy wrażliwości zysku. Autor wyprowadza poprawne formuły, wyjaśnia przyczyny niedokładności tradycyjnej koncepcji stosowania mnożników zysku, a także podaje przykłady ich wykorzystania. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest makroekonomiczną analizą dochodowości ludności rolniczej w Polsce na tle globalnych tendencji w rolnictwie i handlu, a także na tle zmian w sposobie odżywiania się ludzi. Systematycznie i nieuchronnie bowiem zmniejsza się udział wartości produktów rolniczych w rynkowej cenie artykułów rolno - spożywczych.
Autorka zwraca uwagę na konieczność ponownej i dogłębnej interpretacji pojęć "dochód" i "zysk" w warunkach tzw. gospodarki przejściowej, formującej się w kierunku gospodarki rynkowej. Temu celowi podporządkowane są rozważania prowadzone w artykule. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja przedsiębiorstwa społecznie odpowiedzialnego sprawiła, iż podmioty gospodarcze prezentują swoje dokonania zarówno w odniesieniu do działalności gospodarczej, jak i aspektów środowiskowych oraz społecznych. Próbę połączenia finansowych i pozafinansowych informacji o działalności przedsiębiorstw podjęto w ramach sprawozdawczości zintegrowanej. Celem niniejszego artykułu jest zidentyfikowanie kosztów sporządzania sprawozdania zintegrowanego. Podjęto również próbę określenia korzyści, jakie odnoszą jednostki, przygotowując sprawozdanie zawierające zarówno informacje finansowe, jak i niefinansowe. Rozważania podjęte w artykule przybliżają istotę zintegrowanego sprawozdania oraz prezentują koszty i korzyści z tytułu wdrożenia i funkcjonowania systemu sprawozdawczości zintegrowanej. (abstrakt oryginalny)
Współczesna presja na wzmocnienie nadzoru i regulacji pośrednictwa finansowego ma na celu zwiększenie efektywności funkcjonowania rynku finansowego i odporności globalnego systemu finansowego na zakłócenia jego funkcjonowania. Celem artykułu jest ocena wpływu liberalizacji finansowej na efektywność sektora bankowego. Analiza ma za zadanie odpowiedzi na następujące pytania: Czy liberalizacja finansowa wpływa na zmiany relacji kosztów do dochodów sektora bankowego? W jaki sposób związek między liberalizacją finansową a efektywnością europejskich banków rozwijał się w latach 1995-2015? Badania przeprowadzono dla 28 krajów europejskich w latach 1995-2015 w dwóch okresach: przed kryzysem finansowym (1995-2008) i po kryzysie (2009-2015).(abstrakt oryginalny)
Przedstawienie koncernów ICT na tle 2 tys. największych korporacji świata pozwala ocenić rolę technik informacyjnych w tym segmencie światowej gospodarki jako ważną. Widać jednak, że niektóre segmenty tej branży są w istotny sposób przewartościowane. Warto więc pamiętać o powracającej co jakiś czas euforii inwestycyjnej dotyczącej tej branży lub wybranych firm, może ona bowiem doprowadzić do powstania bańki spekulacyjnej, jak ta, której świadkiem byliśmy na przełomie XX i XXI w(fragment tekstu)
Głównym miernikiem efektywności działalności jednostek gospodarczych jest wynik finansowy prezentowany w rachunku zysków i strat. Jest on wyznaczany przez dwie podstawowe kategorie ekonomiczne, którymi są przychody i koszty. Definicje tych kategorii zawarte w przepisach prawa rachunkowości dają odpowiedź na pytanie czy przychód bądź koszt powstał i jaką przyjmuje formę, nie odpowiada natomiast na pytanie, jak przychód czy koszt ująć . Istotnymi kwestiami dotyczącymi problematyki przychodów i kosztów są zasady ustalania ich wartości i ujęcia w rachunku zysków i strat. W praktyce w obszarze tym mogą się pojawiać wątpliwości. Celem opracowania jest przedstawienie zasad pomiaru i ujmowania przychodów i kosztów w rachunku zysków i strat. (fragment tekstu)
Banki spółdzielcze powiększają zyski podobnie jak banki komercjalne. Jednak w odróżnieniu od komercyjnych, w spółdzielczych notuje się wyraźny popyt na kredyty ze strony małych i średnich przedsiębiorstw oraz kredytów dla rolników. Artykuł analizyje kondycję banków spółdzielczych prezentując dane finansowe (koszty, dochody i zyski) 68 największych banków w tym sektorze.
Przy podejmowaniu decyzji krótkookresowych w przedsiębiorstwie ważne miejsce zajmuje analiza CVP. Daje ona także możliwość oceny progu rentowności przedsiębiorstwa określającego, przy jakich rozmiarach działalności przedsiębiorstwo nie osiąga zysku, ale i nie ponosi straty. Zaprezentowano rachunek progu rentowności prowadzony w sposób sumaryczny dla całego przedsiębiorstwa, przy założeniu zrealizowania przeciętnej marży zysku.
W literaturze ekonomicznej pojęcie siły dochodowej przedsiębiorstwa autorzy najczęściej interpretują jako zdolność do generowania zysków. Artykuł jest próbą przedstawienia w nowym świetle zjawiska siły dochodowej przedsiębiorstwa. Pierwsza część artykułu przedstawia nowe podejście metodologiczne do pojęcia progu rentowności. W artykule przedstawiono rozwiązanie istotnego problemu interpretacji pojęć, takich jak "przeliczeniowy próg rentowności", "produkt umowny" oraz Jednostka umowna". W artykule podjęto próbę pomiaru, analizy i oceny siły dochodowej przedsiębiorstwa za pomocą układów wzorcowych wskaźników ekonomicznych. W dalszej kolejności wskaźnik siły dochodowej przedsiębiorstwa podlega dekompozycji, co prowadzi do analizy piramidalnej. W opracowaniu zaprezentowano rozwiązania odmienne od tych, które można spotkać w literaturze przedmiotu, a pewne propozycje, które da się tutaj zauważyć, są oryginalnym wkładem autora na tym polu. (abstrakt oryginalny)
Celem controllingu operatywnego jest regulacja wewnętrznych procesów podmiotu gospodarczego, ukierunkowana na sterowanie zyskiem w krótkich przedziałach czasu. Autorka omówiła aspekty dotyczące rachunku zysków i strat jako istotne narzędzie materialne controllingu operatywnego. Na podstawie analizy polskich, znowelizowanych wersji rachunków zysków i strat oraz wariantów tego sprawozdania proponowanych przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, autorka sformułowała opinię na temat ewentualnych różnic i podobieństw.
Przeanalizowano relacje koszty-dochody-zysk w programowaniu produkcji i przedstawiono standardową postać metody analizy punktu krytycznego a także jej ważniejsze ograniczenia i możliwości zastosowań na przykładzie empirycznym.
Przedstawiono niektóre narzędzia analizy ilościowej, wykorzystywane w ramach marketingowej kontroli operacyjnej. Analizie podlegają tu przede wszystkim takie elementy, jak osiągnięte wyniki sprzedażowe oraz rentowność i efektywność działań marketingowych. Skoncentrowano się również na głównych instrumentach operacyjnej analizy ilościowej, tj.: analiza rentowności ogólna i szczegółowa oraz analiza odchyleń.
Kolejny ranking banków działających na terenie naszego kraju jest symulacją rocznych przepływów netto z tytułu korzystania z kont według zdefiniowanych kilka lat wcześniej założeń. Po stronie kosztów uwzględniono opłaty za prowadzenie konta, wydawanie i użytkowanie kart, wypłaty z obcych bankomatów, przelewy itp. W konkluzji można stwierdzić, iż spada zainteresowanie banków prezentacją własnej oferty kont dla osób fizycznych. W niniejszej edycji przedstawiono ranking 13 charakterystycznych rachunków prowadzonych przez 7 banków. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.