Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Costs-production-pprofit analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autor omówił ekonomiczny model relacji koszty-produkcja-zysk, a także rachunkowy model tej relacji, a następnie przedstawił założenia analizy progu rentowności.
Oferta fungicydów, które można zastosować do zwalczania sprawców chorób grzybowych zbóż, jest bardzo duża. Umiejętne dobranie preparatów do zwalczania patogenów na danej plantacji, dokładna znajomość ich działania oraz kosztów ochrony może zwielokrotnić oczekiwane zyski. Zamierzeniem autorki, było uchwycenie różnic w wysokości osiągniętego zysku, w efekcie stosowania różnych fungicydów, w celu zwalczania chorób grzybowych pszenicy ozimej.
W pracy przedstawiono kompleksową analizę i kalkulacje kosztów uprawy buraków cukrowych z uwzględnieniem kosztów transportu w kampanii 2014/2015, kolejnej przebiegającej po reformie rynku cukru. Zwrócono uwagę na wynik finansowy tj. wzrost kosztów uprawy i dochodu z produkcji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano metody i techniki wieloczynnikowej oceny wrażliwości zysku operacyjnego dla produkcji jednoasortymentowej. Scharakteryzowano klasyczną koncepcję mnożników zysku oraz superdźwignię operacyjną. Charakteryzując mechanizm superdźwigni operacyjnej wskazano przewagi jakie posiada ten instrument nad klasycznymi miarami analizy wrażliwości zysku operacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Wielkość produkcji w przedsiębiorstwie nie jest najlepszym sposobem wyjaśniania zachowania się kosztów w ujęciu strategicznym, głównie dlatego, że tradycyjna analiza koszt-rozmiary produkcji-zysk znajduje zastosowanie w krótkim horyzoncie czasu oraz w określonym przedziale istotności. W związku z tym w artykule podjęto próbę przed- stawienia w ramach strategicznej rachunkowości zarządczej strukturalnych czynników kosztotwórczych. Czynniki te wpływają na decyzje strategiczne podejmowane w przedsiębiorstwie a w konsekwencji oddziałują na poziom ponoszonych kosztów. W szczególności omówiono efekt skali, efekt doświadczenia, zakres działalności rozumiany jako stopień integracji pionowej, złożoność i różnorodność oferty asortymentowej przedsiębiorstwa oraz technologie. Artykuł wskazuje na występowanie potrzeby systematycznego identyfikowania i analizowania wymienionych czynników, ponieważ ułatwia to zdobywanie i utrzymywanie przewagi konkurencyjnej, a w rezultacie podnoszenie wartości przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie korzyści płynących z zastosowania analizy koszty-wielkość produkcji-zysk w przedsiębiorstwach branży hotelarsko-gastronomicznej w procesie podejmowania bieżących decyzji.
Próg rentowności oznacza taką liczbę sprzedanych produktów, przy której przychody ze sprzedaży zrównają się z poniesionymi kosztami na ich wytworzenie. Przedmiotem rozważań autora był sposób wyznaczania progu rentowności w przypadku produkcji jedno- i wieloasortymentowej.
Analiza zależności występujących pomiędzy wielkością produkcji, kosztami oraz zyskiem stanowi bardzo ważny element procesu planowania produkcji w przedsiębiorstwie. Autor przedstawił tę zależność za pomocą dwóch różnych modeli: modelu w ujęciu ekonomicznym i modelu w ujęciu księgowym. W dalszej części przeprowadził analizę porównawczą zmienności kosztów w tradycyjnym rachunku kosztów i rachunku kosztów działań. Na zakończenie przedstawił analizę wrażliwości modelu progu rentowności w ujęciu rachunku kosztów działań.
9
Content available remote Wektorowa analiza wrażliwości zysku produkcji wieloasortymentowej
84%
Celem artykułu jest prezentacja metod stosowanych w analizie wrażliwości zysku jednostek wytwarzających więcej niż jeden produkt, użytecznych w planowaniu wyniku ze sprzedaży. Analiza wrażliwości powinna uwzględnić oddziaływanie na poziom zyskowności wyrobów następujących czynników: kosztów zmiennych, kosztów stałych, cen i wielkości sprzedaży. (fragment tekstu)
W artykule stwierdzono, że nowoczesny proces podejmowania decyzji dotyczących rozmiarów produkcji powinien opierać się na na wynikach analizy wiarygodnych informacji. Na podstawie przeprowadzonych rozważań stwierdzono, że cennym narzędziem w programowaniu produkcji jest analiza relacji koszty-produkcja-zysk.
Prawie każdą produkcje w dzisiejszych czasach charakteryzuje ogromna złożoność i różnorodność. Istnieje wiec potrzeba doskonalenia analizy CVP, a często oczekuje się nowych, lepszych narzędzi badawczych. W artykule podjęto próbę przedstawienia i wyjaśnienia istoty funkcjonujących w literaturze koncepcji stosowanych w analizie koszt-wolumen-zysk w przypadku produkcji wieloasortymentowej. Autor artykułu pragnie także wyjaśnić dyskusyjny problem współzależności między strukturą sprzedaży a progiem rentowności produkcji wieloasortymentowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono naturalną funkcję produkcji, do której punktem wyjścia jest koszt wytworzenia. Do funkcji produkcji prowadzi naturalne uogólnienie rachunku kosztów, jednak z uwzględnieniem teoretycznych dokonań w zakresie kapitału ludzkiego, które pozwalają na włączenie do modelu kosztów pracy. Zastosowania tej funkcji i jej składowych, jak wskaźnik produktywności pracy oraz udział pracy w wartości produktu pozwalają zrewidować i bardziej precyzyjnie zinterpretować kategorię labor share oraz określić jej znaczenie w teorii kursu walutowego. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono kompleksową analizę i kalkulacje kosztów uprawy buraków cukrowych w kampanii 2018/2019, dla gospodarstw indywidualnych regionu lubelskiego. Na wynik finansowy uzyskiwany przez plantatorów w głównym stopniu mają wpływ koszty pośrednie pochłaniające 60,11 przychodu z produkcji. Wśród tej grupy kosztów największy udział mają koszty usług zasiewu, zbioru buraków cukrowych i wapnowania gleby wynoszące 1,13%. Natomiast koszty bezpośrednie w tej kampanii stanowiły 39,89% osiągniętego przychodu. W rozważanej kampanii produkcja buraków cukrowych była opłacalna, ponieważ wartość wskaźnika opłacalności produkcji wyniosła 1.24, a wartość kosztu jednostkowej produkcji wyniosła 14,33 PLN∙dt-1 . Uprawa buraków cukrowych jest jedną z dochodowych działalności w produkcji rolnej, ale charakteryzuje się wysokimi kosztami produkcji pochłaniającym 80,39% przychodu z produkcji w analizowanej kampanii 2018/2019. Głównym czynnikiem wpływającym na dochód z uprawy buraków cukrowych była cena za surowiec, która w rozważanym roku gospodarczym w stosunku do sezonu ubiegłego wzrosła tylko o 0.77 PLN∙t-1. (abstrakt oryginalny)
W przedsiębiorstwach wytwórczych warunkiem zwiększenia efektywności realizowanych procesów gospodarczych jest racjonalne zaprogramowanie produkcji. Jednym z narzędzi wspomagających proces programowania produkcji jest analiza progu rentowności, badająca zależność między wielkością produkcji, kosztami i zyskiem. W artykule przedyskutowano praktyczne zastosowanie analizy progu rentowności w procesie programowania produkcji.
Rozważania dotyczą gałęzi (branży) o jednolitym produkcie, tzn. takiej, w której produkty mają zbliżone cechy jakościowe, mogą być wytwarzane w różnych zakładach i są w szerokim zakresie substytucyjne w zastosowaniach, a w której koniunktura ma tendencję spadkową. Obecnie problemem w tych gałęziach jest optymalne wykorzystanie i częściowa likwidacja istniejących zdolności produkcyjnych. Autor przedstawia koncepcję utrzymania zdolności produkcyjnej nierentownych przedsiębiorstw.
Artykuł prezentuje rolę i znaczenie metody Mapowania Strumienia Wartości w celu identyfikacji głównych wad procesu produkcyjnego. Wiedza na ich temat może przyczyniać się do implementacji szeregu usprawnień je eliminujących. W wyniku takiego postępowania możliwe będzie ustalenie optymalnego harmonogramu produkcji, skrócenie czasu jej trwania oraz wzrost rentowności. Przedsiębiorstwo zredukuje koszty produkcyjne poprzez efektyw niejsze wykorzystanie zasobów oraz będzie w stanie szybciej reagować na potrzeby klientów i sprawniej realizować ich zamówienia.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.