Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 200

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Creating company's value
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Złożone uwarunkowania gospodarki opartej na wiedzy wymuszające przyjęcie nowych paradygmatów zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem sprawiają, że powszechną akceptację zyskuje pogląd uznający maksymalizację wartości rynkowej przedsiębiorstwa za nadrzędny i główny strategiczny cel działalności menedżerów. Konsekwencją powyższego stwierdzenia jest opinia, że niezależnie do formy organizacyjno- prawnej danej firmy, czy też typu jej własności, każdy właściciel bądź organ założycielski oczekuje w perspektywie strategicznej wzrostu wartości organizacji. Kreowanie wartości przedsiębiorstwa można zatem uznać za podstawowy cel każdego podmiotu gospodarczego działającego w konkurencyjnym otoczeniu rynkowym. Wzrost wartości firmy, wyrażający efektywność zaangażowanego kapitału, jest pochodną umiejętnego wykorzystywania wiedzy, dzięki której możemy zdiagnozować źródła dochodu przedsiębiorstwa i czynniki generujące wartość, oraz zdolności do skutecznego zarządzania nimi. Zdiagnozowanie czynników i elementów, które w największym stopniu przyczyniają się do budowania wartości danej organizacji musi być procesem pierwotnym. Popełnienie błędu na etapie rozpoznania determinant odpowiedzialnych za kreację wartości przedsiębiorstwa będzie miało daleko idące negatywne implikacje rzutujące na dalsze podejmowane działania. (fragment tekstu)
2
Content available remote Zarządzanie wartością przedsiębiorstwa - logika i prawidłowości
80%
Koncepcja zarządzania wartością firmy i jej ważne elementy składowe stanowią przedmiot okresowej krytyki. Dotyczy ona zwłaszcza czterech elementów: • nadmiernego uprzywilejowania jednej grup interesów w przedsiębiorstwie, tj. akcjonariuszy, • uspołecznienia kosztów i prywatyzacji zysków, •oderwania wynagrodzeń menedżerów od wzrostu wartości firmy, •koncentracji uwagi na finansowych źródłach i strategiach budowy wartości. (fragment tekstu)
3
Content available remote Determinanty efektywności przedsiębiorstw w obszarze kreowania wartości
80%
Cel - Postrzegając efektywność w ujęciu mikro- i makroekonomicznym oraz przyjmując pomnażanie wartości jako jej miarę, badaniu poddano dwa procesy ją kształtujące: kreowania wartości przynależnej właścicielom przedsiębiorstwa oraz tworzenia wartości dodanej transmitowanej do systemu ekonomicznego. Analizowaną strukturą jest mezostruktura gospodarki - jej elementami są działy PKD utworzone z całości, jakimi są przedsiębiorstwa. Metodologia badania - Wykorzystana została czynnikowa analiza długich szeregów czasowych wartości zdefiniowanych miar efektywności, miara rozproszenia obiektów oraz ocena pozycji rangowej i jej zmienność jako podstawa klasyfikacji. Badanie objęło także współzależności współczynnika zagęszczenia obiektów i miar efektywności. Wynik - Weryfikacji podlegało pięć hipotez cząstkowych, prowadzących do rewizji hipotezy głównej: w rozwoju przedsiębiorstw mezostruktury gospodarki ocenianym miarą efektywności w postaci kreowania wartości przynależnej właścicielom (stopa zwrotu z kapitału własnego), wynik finansowy jako stymulanta jest czynnikiem dominującym. Z punktu widzenia tworzenia wartości dodanej (składowej produktu krajowego), oddziałując na destymulantę w postaci wskaźnika zatrzymania wartości, jako czynnik wiodący wynik ten ogranicza jej stopę. Oryginalność/wartość - Badania mikro- oraz mezoekonomiczne pełnej zbiorowości przedsiębiorstw są rzadkie, nawet unikatowe. Czynnikami ograniczającymi ich prowadzenie są dostęp, zakres i złożoność danych liczbowych opisujących i charakteryzujących badane obiekty i struktury. Prezentowane wyniki badań bazują na obserwacji ponad 1 mln obiektookresów - przedsiębiorstw analizowanych w latach 1990-2013 w siedmiowymiarowej przestrzeni wyznaczonej miernikami finansowymi (zbiór pełny). (abstrakt oryginalny)
W czasach, w których produkty osiągają bardzo wysoką jakość, są do siebie podobne, łatwo osiągalne, a wymagania klientów nieustannie rosną, jedynie przedsiębiorstwa zorientowane na klienta mogą osiągnąć przewagę konkurencyjną. Narzędzia CRM mogą być kluczem do osiągnięcia tego celu. Wykorzystanie Contact Centre zwiększa możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, podczas którego możliwe jest zgromadzenie bardzo cennych informacji o przyzwyczajeniach, oczekiwaniach oraz niezaspokojonych potrzebach klientów. Uzyskaną wiedzę odpowiednio przetworzoną można następnie efektywnie wykorzystać do tworzenia długotrwałych relacji z klientami. Zgromadzone dane umożliwiają również wyodrębnienie grupy kluczowych klientów, którzy przynoszą największe zyski dla firmy i dlatego jej uwaga powinna być skupiona właśnie na tych osobach. Firmy unikną dzięki temu wydatkowania środków na nieefektywne działania skierowane do osób, które nie są zainteresowane produktem. Efektywne zarządzanie Call Centre w celu zaspokojenia potrzeb klientów jest wyzwaniem dla każdej firm. (fragment tekstu)
Outsourcing jest jedną z dynamicznie się rozwijających koncepcji zarządzania. Przez wiele źródeł wskazywany jest jako najważniejsza koncepcja obecnego stulecia. Jest narzędziem wspomagającym organizacje w czasie kryzysu. Wymusza spojrzenie na podmiot z perspektywy procesów i przyczynia się do ich strukturalizacji w organizacji. Pozwala skupić się nie tylko na kluczowych kompetencjach, ale tworzy również w ich obrębie przewagi konkurencyjne. Tym samym może być narzędziem kreowania szeroko rozumianej i wielowarstwowej wartości organizacji. Jednak, aby mógł jako takie narzędzie sprawnie funkcjonować muszą być spełnione określone warunki. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Tworzenie i apropriacja wartości jako cel strategii relacyjnej przedsiębiorstwa
80%
W artykule poruszono problem tworzenia i apropriacji wartości z perspektywy relacji międzyorganizacyjnych. W pierwszej kolejności wyjaśniono procesy tworzenia wartości relacji i jej zawłaszczania, poprzez wskazanie logik kreacji wartości oraz mechanizmów jej apropriacji, by następnie omówić je w kontekście celu strategii relacyjnej przedsiębiorstwa. Opracowanie ma charakter teoretyczno-koncepcyjny, a wykorzystaną metodą badawczą była metoda analizy i krytyki piśmiennictwa. W wyniku prowadzonych rozważań stwierdzono, że procesy kreowania i apropriacji wartości należy rozpatrywać łącznie, szukając pomiędzy nimi równowagi i uwzględniając ich dynamikę w czasie(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Czynniki kreowania wartości banku komercyjnego
61%
Obecnie nadrzędnym celem strategicznym każdego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność komercyjną jest kreowanie dodatkowej wartości, która przekłada się na zwiększenie rynkowej ceny przedsiębiorstwa. Na gruncie tego założenia zrodziła się filozofia zarządzania przez wartość (Value Based Management - VBM). Międzynarodowa konkurencja w zapotrzebowaniu na źródła finansowania działalności wymusza na spółkach kapitałowych uzyskiwanie ponadprzeciętnych zysków, przewyższających koszt zaangażowania kapitałów w prowadzoną działalność. Koncepcja zarządzania przez wartość łączy w swej fundamentalnej istocie aspekty zarządzania strategicznego i zarządzania finansowego. W instytucji finansowej typu bank komercyjny optymalne gospodarowanie aktywami i pasywami nabiera szczególnego znaczenia w procesie maksymalizacji jego rynkowej wartości. Zarządzanie przez wartość od strony finansów banku polega na realizacji wyższej stopy zwrotu z kapitału od kosztu zaangażowania w działalność operacyjną zasobów kapitałowych, zarówno obcych, jak i własnych. (fragment tekstu)
Ryzyko towarzyszy zakładom ubezpieczeń przez cały okres funkcjonowania i prowadzenia przez nie działalności. Jest ono podstawą biznesu. W podejmowaniu prawidłowych decyzji mających na celu ochronę przed skutkami ryzyka w działalności ubezpieczeniowej i stabilizację sytuacji finansowej zakładów ubezpieczeń pomocny jest proces określany w języku angielskim jako "risk management". Profesjonalne zarządzanie ryzykiem może być wykorzystywane wraz z zarządzaniem kapitałem do zarządzania przedsiębiorstwem i jego wartością. Systemem, który daje podstawy budowy przedsiębiorstwa i jego zorganizowania, tworząc nową kulturę organizacji umożliwiającą najbardziej efektywną kontynuację misji przedsiębiorstwa, jest "zarządzanie wartością przedsiębiorstwa" Polega on na identyfikacji głównych "dźwigni wartości" - obszarów działalności decydujących o wartości, na które powinien mieć wpływ zarząd zakładu ubezpieczeń. Koncepcja zarządzania wartością zakładu ubezpieczeń łączy decyzje strategiczne z decyzjami operacyjnymi i jest podejściem do zarządzania, w którym ogólne aspiracje zakładu ubezpieczeń, techniki analityczne i procesy zarządzania podporządkowane są maksymalizacji wartości zakładu ubezpieczeń poprzez skupienie procesu decyzyjnego na głównych czynnikach kształtujących wartość. Zarządzanie ryzykiem przez systematyczne działanie zmierza do zabezpieczenia majątku ubezpieczyciela i jego dochodów przed stratami, tak ażeby jego cele mogły być osiągane bez zakłóceń. Prowadzone we właściwy sposób zapewnia stabilizację i pośrednio wpływa na osiąganie zysku i systematyczny wzrost wartości ubezpieczyciela. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu zaprezentowanie teoretycznego modelu opisującego sposób działania przedsiębiorstw zorientowanych projektowo oraz jego zasad jego operacjonalizacji. W artykule zaprezentowana została również metoda badawcza, która za pomocą procedur matematycznych i statystycznych pozwla zbadać, czy model taki znajduje swe potwierdzenie w zebranych danych empirycznych. Potwierdzenie przypuszczeń teoretycznych da możliwość określenia nowej ścieżki rozwoju dla przedsiębiorstw zorientowanych projektowo. Pozwoli ona takim organizacjom efektywnie funkcjonować w warunkach narastającej konkurencji oraz presji innowacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy trzech wyzwań w literaturze i praktyce M&A, tj. słabej orientacji na kreowanie wartości, braku zintegrowanego, a także zbyt wąskiego podejścia do procesu integracyjnego. Zaproponowano nowatorskie spojrzenie analityczno-biznesowe, wychodząc naprzeciw powszechnym wyzwaniom w kreowaniu wartości w procesie akwizycyjnym. Koncepcja ta oparta jest na krytycznym przeglądzie ewoluujących w czasie modeli M&A, jak i na doświadczeniach praktycznych autora. Prezentowana struktura akcentuje rolę strategii korporacyjnej definiującej sposób kreowania wartości danej firmy, w tym również jej działalności akwizycyjnej. Podkreśla ona również znaczenie systemu zarządzania przez cele w zapewnieniu odpowiedzialności i spójności działań akwizycyjnych na każdym etapie procesu. Model proponuje także odejście od tradycyjnego podejścia do procesu integracji na rzecz wcześniejszego inicjowania działań integracyjnych. Artykuł prezentuje praktyczne zastosowanie modelu poprzez business case.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza współczesnych uwarunkowań procesu kreowania wartości dla akcjonariuszy w kontekście założeń i zasad koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa. Rozważania zostały podjęte w oparciu o krytyczną analizę współczesnej literatury przedmiotu oraz doświadczenia autora zrealizowane w praktyce gospodarczej. Jako konkluzję przedstawionych dociekań można wskazać zarówno wpływ koncepcji zarządzania wartością przedsiębiorstwa na efektywność procesu kreowania wartości dla akcjonariuszy, jak również cząstkową rozbieżność celów i działań realizowanych w ramach obu koncepcji.(abstrakt oryginalny)
W rozdziale tym omówiono problematykę tworzenia wartości dla klienta przez przedsiębiorstwa międzynarodowe. Przedstawiono dylematy, przed którymi stoi podmiot działający na skalę międzynarodową, dążący do optymalizacji kosztów, próbujący stworzyć jednolity, zestandaryzowany program relacji i obsługi klienta w skali świata, oraz modyfikujących owe działania, chcąc uwzględnić odmienne uwarunkowania rynków goszczących, przejawiające się rozmaitymi formalnymi barierami standaryzacji oraz zróżnicowanym postrzeganiem wartości przez klientów. W końcowej części rozdziału przedstawiono wstępne wyniki badań nad postrzeganiem wartości przez polskich klientów oraz ich opinie na temat zakresu i charakteru współpracy z przedsiębiorstwami międzynarodowymi i polskimi w tworzeniu wartości i zaspokajaniu ich potrzeb.(abstrakt oryginalny)
Cel - Realizacja projektów innowacyjnych jest jednym z czynników, który wpływa na wartość przedsiębiorstwa. Odzwierciedleniem tego stanu jest wyższa wartość przedsiębiorstw, które prowadzą działalność innowacyjną i wdrażają jej wyniki w stosunku do przedsiębiorstw działających w tradycyjnych warunkach. Celem artykułu jest analiza uwarunkowań wyceny przedsiębiorstw realizujących projekty innowacyjne. Metodologia badania - Wykorzystano analizę literatury i wnioskowanie dedukcyjne, które umożliwiło identyfikację uwarunkowań wyceny przedsiębiorstw realizujących działalność innowacyjną. Wynik - Przedmiotem badań była identyfikacja czynników, które mają wpływ na kreowanie wartości przedsiębiorstwa realizującego działalność innowacyjną. W procesie analizy skupiono się na uwarunkowaniach działań innowacyjnych, które mają wpływ na wartość przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość - Badanie w zakresie wyceny przedsiębiorstw realizujących projekty innowacyjne jest ważnym obszarem badawczym w kontekście zarówno procesów, jak i sposobu pomiaru wartości.(abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia uwagę na działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych, dla których sprawne działanie determinowane jest przez odpowiednio dopasowane inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe. Wymaga to analizy inwestycji zarówno pod kątem ich ekonomicznego wpływu na przedsiębiorstwo, jak również ze względu na ich znaczenie w osiąganiu celów i realizacji strategii jednostki. Celem opracowania jest wskazanie rodzaju podejmowanych inwestycji i ich roli w procesie kreowania wartości przedsiębiorstwa ciepłowniczego. Dokonany podział podejmowanych inwestycji oparty jest na celach strategicznych jednostki związanych z kluczowymi interesariuszami przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Działalność współczesnych przedsiębiorstw skoncentrowana jest przede wszystkim na działaniach zwiększających ich wartość. Wszelkie procesy przebiegające wewnątrz organizacji skierowane są na realizację celu działania każdego przedsiębiorstwa. Tym celem jest pomnażanie wartości dla akcjonariuszy. W artykule podjęto próbę pokazania potrzeby wdrożenia Balanced Scorecard jako narzędzia controlingu strategicznego. Porównano BSC dla banku komercyjnego oraz dla firmy produkcyjnej branży farmaceutycznej w kontekście kreowania wartości dla akcjonariuszy. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione zagadnienia związane z marketingową orientacją współczesnego przedsiębiorstwa. Wskazano w nim działania, których stosowanie przesądza o praktycznej realizacji orientacji marketingowej oraz cechy przedsiębiorstw zorientowanych marketingowo, wśród których ważne miejsce zajmują czynniki niematerialne związane z pracownikami jako adresatami marketingu personalnego. Podkreślono także fakt występowania wielu barier obniżających zdolność przedsiębiorstwa do kreowania wartości, jeśli działa ono niezgodnie z zasadami nowoczesnej orientacji marketingowej. W artykule wskazano ponadto korzyści, jakie może osiągnąć współczesna organizacja dzięki kreowaniu wartości oczekiwanych przez nabywców wewnętrznych i zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
Tematem niniejszej pracy jest metodologia tworzenia wartości firm przechodzących przez proces restrukturyzacji. Podejście to jest oparte na kluczowych czynnikach wartości. Podane są definicje wartości, pomiaru wartości i tworzenia wartości. Celem pracy jest uzmysłowienie zarządom, jak można stworzyć wartość poprzez restrukturyzację oraz decyzje dotyczące operacji, finansowania i inwestowania. Aby stworzyć wartość, zarządy muszą stosować strategie, które zwiększają zwroty zainwestowanego kapitału, zmniejszają ryzyko lub są kombinacją obu strategii. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wykorzystanie mierników kreowania wartości w rachunku odpowiedzialności
61%
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie zastosowania w rachunku odpowiedzialności na potrzeby oceny centrów inwestycji dwóch rozpowszechnionych mierników kreowania wartości, a mianowicie ekonomicznej wartości dodanej i rynkowej wartości dodanej,. Mając na względzie powiązanie między oboma miernikami, główna teza artykułu zawiera się w stwierdzeniu, że możliwe jest jednoczesne stosowanie tych mierników, przy czym ekonomiczna wartość dodana pozwala na ocenę efektów kreowania wartości z wewnętrznego punktu widzenia, natomiast rynkowa wartość dodana ułatwia pomiar wyników poprzez powiązanie wartości postrzeganej przez inwestorów z rentownością sprzedaży i wymaganiami kapitałowymi ośrodka odpowiedzialności.(fragment tekstu)
Cel - Przedstawienie definicji projektów badawczo-rozwojowych i ich roli w procesie kreowania wartości przedsiębiorstwa. Identyfikacja kluczowych czynników w ramach projektów badawczo-rozwojowych mających wpływ na wartość przedsiębiorstwa. Metodologia badania - W niniejszej publikacji przeprowadzono analizę literatury przedmiotu oraz wnioskowanie indukcyjne. Wynik - W wyniku przeprowadzonej analizy wskazano, w jaki sposób można kreować wartość przedsiębiorstwa za pomocą realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Przedstawiono nośniki wartości projektów badawczo-rozwojowych oraz ich znaczenie w procesie kreowania wartości przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość - Następują dynamiczne zmiany w otoczeniu organizacji zarówno w wymiarze technologicznym i społecznym, dzięki czemu następuje rozwój koncepcji w zakresie kreowania wartości. W niniejszej publikacji wskazano znaczenie realizacji projektów badawczo-rozwojowych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wyznaczenie branż pokrewnych, których rozwój może być wspierany w ramach krajowych i regionalnych inteligentnych specjalizacji. Postawiono bowiem hipotezę, że im bardziej rozległa grupa pokrewnych branż w ramach specjalizacji, tym skuteczniejsza jest dana specjalizacja z uwagi na szereg korzyści lokalizacyjnych, urbanizacyjnych i synergicznych. Zastosowanie zaawansowanych technik statystycznych (szybkiego algorytmu zachłannego) umożliwiło częściowe potwierdzenie hipotezy. Badania wykazały, że branże przemysłowe (oprócz poligrafii, produkcji komputerów, urządzeń elektronicznych i optycznych, a także farmaceutyków i leków) nie mają branż pokrewnych w lokalnym środowisku. Z kolei większość (33 z 46) branż usługowych tworzy trzy grupy pokrewnych branż: 1) usług dla ludności, 2) usług dla biznesu oraz 3) usług i działalności wysokospecjalistycznej. Wyniki badania mogą mieć zatem ogromne znaczenie dla polityki wspierania i rozwijania inteligentnych specjalizacji w regionach, z których większość oparta jest na branżach przemysłowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.