Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Credibility of economic partner
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rola i znaczenie badania wiarygodności partnerów gospodarczych wzrosła w ostatnim okresie do rangi ważnych elementów pracy kierowniczej właścicieli, menedżerów, dyrektorów, prezesów przedsiębiorstw różnych branż. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu ukazanie metod oceny wiarygodności kontrahenta z tytułu udzielania kredytu kupieckiego. Do tych metod zaliczono metody ilościowe i metody jakościowe. Wśród metod ilościowych posłużono się prostą oceną za pomocą wskaźników finansowych i metodą rozwiniętą w postaci punktowej oceny klasy ryzyka kredytowego kontrahentów. Powyższymi metodami została zbadana, z dwóch punktów widzenia, wiarygodność kontrahentów ogółem i kontrahentów głównych. Badaniu poddano 246 przedsiębiorstw sprzedających i około 104 przedsiębiorstw nabywców. Wyniki badań wykazują, że małe przedsiębiorstwa udzielają najwięcej kredytu kupieckiego na tle średnich i dużych przedsiębiorstw. Zauważono także, że male przedsiębiorstwa umawiały się z nabywcami o stosunkowo krótkie terminy zapłaty, a w rzeczywistości nabywcy terminy te wydłużali. Oceniając wiarygodność kredytową głównych nabywców metodą punktową w badanych latach, tj. 1996-2002, najwięcej nabywców charakteryzowało ryzyko umiarkowane, następnie ryzyko małe, a w ostatnich latach ryzyko nawet bardzo duże. Ocena wiarygodności kredytowej kontrahentów metodami jakościowymi pokazała liberalne odraczanie terminów zapłaty, w szczególności przez małe przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Obecny kryzys finansowy ma wymiar światowy. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Euler Hermes liczba bankructw rośnie niemal we wszystkich krajach. Również polskie firmy staną przed widmem bankructwa, jeżeli nie zadbają o swoją płynność finansową. Jedną z głównych przyczyn utraty płynności są zatory płatnicze spowodowane nieterminowym regulowaniem należności przez nierzetelnych klientów. Należy mieć świadomość, że zadłużenie przedsiębiorstw, które prowadzi do licznych zatorów płatniczych może być istotną barierą rozwoju każdej firmy. W skali całej gospodarki może to powodować spowolnienie wzrostu gospodarczego i liczne wnioski o upadłość oraz bankructwa firm. Konstruując politykę kredytową firmy trzeba wziąć pod uwagę wypłacalność potencjalnego kontrahenta. Oceniając wiarygodność finansową klienta można skorzystać z zewnętrznych źródeł informacji, np. publicznych rejestrów dłużników, giełd wierzytelności czy wywiadowni gospodarczych. Cennym źródłem informacji o majątku dłużnika są księgi wieczyste prowadzone przez sądy. Jeżeli współpraca jest długofalowa, a kontrakt opiewa na duże sumy pieniędzy warto poprosić kontrahenta o opinię z banku o prowadzonym rachunku. W przypadku dużych kontraktów można zażądać referencji od klienta. Analizując ryzyko kredytowe należy sięgnąć do sprawozdań finansowych danego przedsiębiorcy, ponieważ odzwierciedlają one jego sytuację. Sprawdzenie wiarygodności finansowej przyszłego klienta powinno być podstawą działania każdej organizacji. Korzyść, jaką dzięki temu osiągnie firma jest ogromna - nawiązuje ona współpracę z firmą sprawdzoną i uczciwą, która może stać się klientem na całe życie. Tylko wtedy przedsiębiorcy nie będą zagrożeni widmem bankructwa. (abstrakt oryginalny)
Celem autorów artykułu jest podkreślenie roli, którą w funkcjonowaniu biznesu odgrywa zaufanie oraz identyfikacja kluczowych czynników wpływających na zaufanie klientów do przedsiębiorstwa. Wyniki badań wskazują, że jakość produktów i usług oraz przejrzyste i szczere praktyki biznesowe są najważniejszym wymiarem reputacji przedsiębiorstwa. Są to czynniki nierozerwalnie związane z zaufaniem. Generalnie Polacy uważają, że nie należy ufać partnerom gospodarczym, aczkolwiek wizerunek przedsiębiorstwa godnego zaufania może znacznie ograniczyć niekorzystny wpływ złych informacji o firmie. W Polsce relacje oparte na zaufaniu zyskują coraz większą popularność. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problem biur informacji gospodarczej (BIG) w Polsce, które są obecnie uważane za dogodny instrument monitorowania nierzetelnych partnerów gospodarczych. Omówiono funkcje, modele sieci oraz historię powstania BIG w Polsce. Na koniec zaprezentowano zasadę "czarnego Piotrusia" w badaniu wiarygodności finansowej konsumenta.
6
84%
Istnienie wielu małych i średnich przedsiębiorstw zależy od dostępności kredytu kupieckiego. Jego finansowe znaczenie zwiększa się w warunkach swobody jego zaciągania lub udzielania. Kredyt kupiecki jest najdogodniejszym dla przedsiębiorstwa sposobem finansowania działalności, dlatego też znaczącym elementem polityki kredytowej przedsiębiorstwa jest określanie warunków, jakie będą musieli spełnić nabywcy, by otrzymać kredyt kupiecki. Przyjęta przez przedsiębiorstwo w tym zakresie polityka powinna wyznaczać kierunki i stawiać bariery sprzedaży tak, aby przedsiębiorstwo utrzymywało i polepszało swoją pozycję rynkową. Dla oceny wiarygodności klienta, ustalenia okresu spłaty, wielkości kredytu, stopy procentowej i okresów spłat ratalnych niezbędne jest opracowanie odpowiedniego systemu. Główną determinantą powodzenia w udzielaniu kredytu kupieckiego jest dobór odpowiednich partnerów gospodarczych. System weryfikacji klientów powinien dać odpowiedź na pytanie, czy firma, z którą prowadzimy interesy lub zamierzamy je prowadzić w przyszłości, jest wiarygodna, a decyzja o udzieleniu kredytu kupieckiego powinna być wynikiem przemyślanej polityki kredytowej przedsiębiorstwa. W niniejszym artykule wskazuje się na podstawowe metody i narzędzia oceny wiarygodności kontrahenta zaproponował również arkusz oceny wiarygodności płatnika, które służyć mogą budowie takiego właśnie systemu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wyniki badania przeprowadzonego wśród najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw, którego celem było budowa modelu zaufania interorganizacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Rynki zagraniczne stają się obecnie miejscem działania coraz większej liczby polskich przedsiębiorstw. Jednakże w związku z tym zwiększa się także konieczność zwracania uwagi na wiarygodność podmiotów zagranicznych funkcjonujących na tych rynkach. Rezultaty przeprowadzonych badań pokazują, że znaczny jest odsetek przedsiębiorstw polskich sprawdzających partnerów zagranicznych. Większość badanych eksporterów samodzielnie gromadzi informacje na temat podmiotów zagranicznych, głównie poprzez analizę danych dostępnych w Internecie. Mniejsza liczba firm korzysta z usług profesjonalnych instytucji, jakimi są wywiadownie gospodarcze. (abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę informacji i jej rolę w zarządzaniu firmą (w szczególności w procesie podejmowania decyzji),w badaniu wiarygodności partnera gospodarczego przez własne służby bądź wyspecjalizowane organizacje oraz sposób wykorzystania uzyskanych informacji.
W artykule podjęto próbę określenia, jak w najbliższych latach będą się kształtować kanały oraz sposób komunikowania organizacji biznesowych, rządowych, pozarządowych i mediów z ich interesariuszami. W dobie gospodarki opartej na wiedzy, gwałtownego rozwoju szerokopasmowego Internetu oraz mediów społecznościowych informacja staje się bardziej multimedialna, a prawidłowy sposób komunikowania może decydować o budowie wzajemnego zaufania, tworzenia się pozytywnej reputacji i obniżaniu lub zwiększaniu skłonności do zawierania transakcji przez podmioty funkcjonujące na globalnym rynku. Zaprezentowane w artykule wyniki dwóch badań o zasięgu międzynarodowym European Communicatiom Monitor (ECM) oraz Edelman Trust Barometer (ETB) pozwalają lepiej zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w sposobach komunikowania z otoczeniem oraz wskazują na wyzwania, przed jakimi stoją osoby odpowiedzialne za budowę reputacji i zaufania do organizacji. (abstrakt oryginalny)
Na rynku finansowym dojdzie zapewne niebawem do pełnej wymiany informacji pomiędzy bankami a firmami pożyczkowymi o pożyczkobiorcach. Czy na rynku wywiadu gospodarczego ma szansę pojawić się podobna współpraca, pokaże dopiero czas. Jednak firmy już dziś zachęcają do większej otwartości. Wywiadownie gospodarcze na Zachodzie mają często bardziej ułatwione zadanie, gdyż funkcjonują tam rozmaite przepisy prawne, nie wyłączając kodeksów dobrych praktyk. W dodatku jest to rynek ugruntowany z bogatymi tradycjami i większym bagażem doświadczeń aniżeli w Polsce. (abstrakt autora)
Otwarcie bankowych rejestrów na dane przekazywane przez sektor pożyczkowy, udostępnienie informacji o niespłaconych zobowiązaniach natury publicznoprawnej czy wreszcie utworzenie jednolitego systemu w ramach biur informacji gospodarczej - posunięcia te mają sprawić, że system oceny zdolności kredytowej ma być jak najbardziej skuteczny. Wiele instytucji - również z sektora finansowego, sięga po inne metody badania wiarygodności klientów, aniżeli tylko po dane zgromadzone we wspomnianych rejestrach. (abstrakt autora)
4 lutego 2015 r. Ministerstwo Gospodarki opublikowało ostateczną wersję założeń do projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie takich danych. Czy zmiany w funkcjonowaniu BIG zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji parlamentu? Można mieć wątpliwości, czy przez najbliższe kilka miesięcy uda się przełożyć założenia na język paragrafów i przejść pozytywnie przez cały proces legislacyjny. A założenia te to konsekwencje prowadzonej od 2012 r. analizy skutków regulacji dotyczących udostępniania informacji gospodarczych i ich wymiany. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.