Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 745

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Crop production
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
Lavatera thuringiaca 'Uleko' to wieloletnia, mało znana w Polsce roślina, mimo że ma bardzo duży potencjał wykorzystania w wielu dziedzinach gospodarki. Problemem w jej uprawie jest bardzo niska zdolność kiełkowania nasion zebranych w fazie dojrzałości zbiorczej (5-20%), która utrudnia komercyjną produkcję tych roślin i zmniejsza opłacalność upraw. Celem pracy było opracowanie skutecznych metod przełamywania spoczynku nasion za pomocą różnych metod skaryfikacji. Badania wskazały na możliwość zwiększenia kiełkowania dojrzałych nasion do ponad 40% poprzez zastosowanie skaryfikacji mechanicznej i do 85% pod wpływem traktowania kwasem siarkowym. Zastosowanie tych metod pozytywnie wpłynęło na aktywność fizjologiczną, zdrowotność i kiełkowanie nasion oraz wschody i rozwój roślin, co może ułatwić produkcję tego gatunku na dużych areałach. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Crop Production as the Basis of the Production of Alternative Fuels
80%
In the article were analyzed tendencies of market development of plant growing in Ukraine, which provides not only food security of country, but also agroproducts export. The high profitability of corn, sunflower, soybean and rapeseed growing is stimulating producers their area sown to increase. The perspectives of the use of sugar beets and their processed products, wheat and corn for the alternative fuel production were discussed in the paper. The suggestions how to ensure the competitiveness of bioethanol production using processed sugar beets in Ukraine were discussed; the processing of molasses for bioethanol appeared to be the most cost-effective. (original abstract)
Przedstawiono symulację wysokości plonów roślin w zmieniających się warunkach klimatycznych i różnych systemach uprawy, a także oceniono wpływ zachodzących zmian na środowisko. Do symulacji wykorzystano model biogeochemiczny DNDC. Przedmiotem analizy był 4-letni płodozmian obejmujący uprawę kukurydzy, rzepaku, pszenicy jarej i ozimej. Symulację przeprowadzono dla scenariusza bazowego (C2000) i dwóch przyszłych scenariuszy (C2030 i C2050). Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, że wraz ze wzrostem temperatury i zmniejszeniem opadów nastąpił wzrost plonów pszenicy jarej o 3-7% i rzepaku ozimego o 6-11% zarówno w uprawie tradycyjnej, jak i uproszczonej. Symulowane zmiany klimatyczne spowodowały obniżenie plonów pszenicy ozimej i kukurydzy w obydwu systemach uprawy. Po analizie wpływu systemów uprawy na wielkość emisji gazów cieplarnianych (GHG) stwierdzono, że w badanym płodozmianie w systemie uprawy uproszczonej emisja GHG była ponadtrzykrotnie mniejsza niż w uprawie tradycyjnej. Przeprowadzone badania wykazały, że uprawa roślin ozimych przyczynia się do złagodzenia zmian klimatu (GWP), a uprawa roślin jarych zwiększa efekt cieplarniany. (abstrakt oryginalny)
4
80%
Scharakteryzowano zmiany w skali uprawy ziemniaka w Polsce w ostatnich latach. Ziemniaki z rośliny o wielokierunkowym wykorzystaniu stają się tylko warzywem. Drastycznie zmniejszyła się powierzchnia jego uprawy oraz liczba gospodarstw uprawiających ziemniaki. Wraz z ograniczeniem uprawy ziemniaków zmniejszyła się także powierzchnia uprawy innych gatunków roślin, jak np. buraków cukrowych i roślin strączkowych. Spowodowało to niekorzystne zmiany prowadzące do stosowania w polskim rolnictwie monokultury zasiewów. Zmienia się równocześnie struktura agrarna uprawy ziemniaków oraz stosowana technologia. Niskonakładowa technologia jest zastępowana intensywnymi technologiami oraz certyfikowanymi systemami produkcji. Bardzo głębokie zmiany w branży ziemniaczanej zachodzą także w województwie podlaskim. (abstrakt oryginalny)
Celem badawczym niniejszego artykułu jest próba określenia potencjalnej siły wpływu poszczególnych czynników i procesów zachodzących w otoczeniu na firmy nasienne w okresie zmian spowodowanych uzyskaniem członkostwa Polski w UE oraz obowiązywania od dnia akcesji nowej Ustawy o nasiennictwie z dnia 26 czerwca 2003 r. (DzU nr 137, poz. 1299). (fragment tekstu)
Rzeczywista wydajność produkcji ryżu w Nigerii odbiega od potencjału, jakim dysponuje ten kraj, przez co koszty importu tego zboża osiągają alarmujący poziom. Wielkość plonów waha się jednak w zależności od zastosowanego systemu produkcji. Niniejsze badanie dotyczy zatem uwarunkowań wydajności w nawadnianych naturalnie (deszczem) i sztucznie nawadnianych uprawach ryżu w nigeryjskim stanie Kwara. Do oszacowania rentowności, efektywności technicznej i uwarunkowań skutkujących niedostateczną wydajnością w obu systemach produkcji wykorzystano odpowiednio budżetową analizę marży brutto, stochastyczną analizę graniczną oraz model regresji liniowej. Jak pokazują wyniki, systemy produkcji ryżu oparte na sztucznym nawadnianiu charakteryzują się większą rentownością i efektywnością niż uprawy nawadniane naturalnie. Ponadto ustalono, że oba systemy produkcji różnią się pod względem istotnych uwarunkowań skutkujących luką w wielkości plonów. Zaobserwowano także uwarunkowania wspólne dla obu systemów - są nimi wielkość gospodarstwa rolnego i uprawiana odmiana ryżu. Na podstawie niniejszego badania można zatem zalecić, aby rolnikom zostały udostępnione urządzenia nawadniające i udoskonalone odmiany ryżu w odpowiednim zakresie i we właściwych terminach. Ponadto decydenci polityczni powinni opracować strategie, które umożliwią producentom ryżu dostęp do gospodarstw o większej powierzchni. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Role of Plant Fabaceae in Organic Farms of Lublin Province
80%
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy jest przedstawienie roli roślin bobowatych w gospodarstwach ekologicznych województwa lubelskiego. Materiały i metody: Praca została napisana w oparciu o literaturę przedmiotu badań, obowiązujące akty prawne, dane statystyczne na temat rolnictwa ekologicznego. Wyniki: W realizacji polityki ekologicznej Polska przyjęła strategię trwałego i zrównoważonego rozwoju, według której obowiązek ochrony środowiska naturalnego jest elementem prawidłowego gospodarowania (Jaśkiewicz 2008). Szczególnym sposobem gospodarowania, najbardziej przyjaznym środowisku naturalnemu jest rolnictwo ekologiczne. Województwo lubelskie posiada wyjątkowe predyspozycje do rozwoju produkcji ekologicznej (Kasztelan 2010). Wnioski: Cennym elementem proekologicznego gospodarowania są rośliny bobowate. Ich uprawa nie zagraża środowisku przyrodniczemu, gdyż na agrotechnikę tych roślin składa się niewiele zabiegów. Korzystanie roślin bobowatych z azotu atmosferycznego znacznie ogranicza nawożenie tym składnikiem (Gaweł 2011). Pomimo wielorakich korzyści wynikających z uprawy roślin bobowatych, ich udział w strukturze zasiewów jest jednak niewielki. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród rolników województwa wielkopolskiego w zakresie ich skłonności do prowadzenia upraw roślin włóknistych i zielarskich. Opisano rolę tych roślin w strukturze produkcji gospodarstwa rolnego, a także sytuację ekonomiczną rynków lnu, konopi i roślin zielarskich. Następnie określono główne uwarunkowania wprowadzania do produkcji tych gatunków w kontekście polskiego systemu gospodarczego. W podsumowaniu znajdują się wnioski aplikacyjne dla polityki gospodarczej wobec producentów surowca i przetwórców roślin włóknistych i zielarskich. (abstrakt oryginalny)
Porównano zmiany, jakie zaszły w produkcji buraków cukrowych i cukru w Turcji i w Polsce w latach 1995-2014. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych w Turcji zmniejszyła się o 7%, a w Polsce o 48%. Zbiory buraków uległy zwiększeniu o 51% w przypadku Turcji i nie uległy zmianie dla Polski. Plony buraków cukrowych wzrosły o 63% w Turcji, a o 97% w Polsce. Z uprawy buraków cukrowych zrezygnowało 71% plantatorów w Turcji, a 87% w Polsce. Średnia wielkość plantacji zwiększyła się w Turcji ponad 2 razy (w porównaniu z 1997 rokiem), w Polsce prawie 4-krotnie. Produkcja cukru Turcji zmniejszyła się o 13% (w porównaniu z 1997 rokiem), a w Polsce zwiększyła się o 29%. W latach 1995-2014 w Turcji uruchomiono 3 nowe cukrownie, a w Polsce zamknięto 58 zakładów. W najbliższych latach należy się spodziewać umocnienia pozycji Turcji jako poważnego producenta cukru, pod warunkiem przyspieszenia koncentracji produkcji oraz wdrożenia nowych technologii produkcji. Zniesienie limitów produkcji cukru w UE spowodowało znaczny wzrost zasiewów buraka cukrowego wiosną w kilku krajach członkowskich, w tym w Polsce. Rozwój sytuacji w 2018 roku i kolejnych latach będzie zależał od opłacalności uprawy buraka oraz produkcji cukru. Znaczny wpływ będzie miała także konkurencja ze strony izoglukozy, której limity produkcyjne także zostaną zniesione.(abstrakt oryginalny)
Rokitnik zwyczajny stanowi wartościowe źródło wielu związków bioaktywnych odziaływujących korzystnie na zdrowie człowieka. Roślina ta od wielu lat wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz spożywczym. W Polsce zainteresowanie uprawą rokitnikiem jest niewielkie, aczkolwiek powoli i sukcesywnie wzrasta. Ten pozytywny trend może utrzymywać się ze względu na sprzyjające warunki glebowo-klimatyczne dla uprawy tej rośliny w naszym kraju oraz na coraz większe zainteresowanie konsumentów nowymi, naturalnymi źródłami substancji odżywczych, witamin, antyoksydantów oraz innych związków bioaktywnych. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Analiza proporcji zasiewów owsa i jęczmienia jarego w gospodarce indywidualnej
80%
Optymalizacji struktury produkcji dokonujemy wykorzystując konkurencyjne związki między produktami. Szczególnie jest to istotne dla produktów mających podobne zapotrzebowanie na czynniki wytwórcze, na przykład jęczmień jary i owies. W gospodarstwach indywidualnych udział owsa w strukturze zasiewów w 1982 roku kształtował się na poziomie 7,96 punktów procentowych, natomiast jęczmienia 6,95 punktów procentowych2. Uprawa obu tych gatunków w znacznym stopniu zdeterminowana jest stanem inwentarza żywego. Owies jest doskonałą paszą dla zwierząt roboczych, hodowlanych oraz młodzieży ze względu na dużą zawartość białka (l0,3%) i tłuszczu (4,8%). Przydatność owsa w tuczu trzody chlewnej obniża wysoka zawartość plewki (ok. 25%). Z kolei jęczmień ma zastosowanie w żywieniu wszystkich gatunków zwierząt. Korzystnie oddziaływuje on na jakość produktów zwierzęcych pomimo niższej zawartości tłuszczu (2,1%) oraz białka (9,4%)3. Wartość pastewna jęczmienia jest wyższa o około 15% niż żyta i owsa(fragment tekstu)
12
Content available remote Analytical Assessment of Sunflower Production in Ukraine
80%
The article considers the current state of sunflower production in Ukraine. The main indicators of the industry, the dynamics of changes in the area of sunflower crops, yield and profitability are analyzed. The main factors influencing the production of sunflower using index analysis have been studied. The regional structure of sunflower production is considered with the separation of groups of enterprises by organizational form. Ukrainian enterprises are provided with proposals to increase the level of industry development and production. (original abstract)
Celem opracowania jest przedstawienie wpływu nowego systemu dopłat bezpośrednich na rolnictwo na Węgrzech. W latach 2014 i 2020 doszło do zmian wspólnej polityki rolnej w zakresie systemu dopłat bezpośrednich i mechanizmów regulacji rynku. W efekcie tych działań na Węgrzech stało się możliwe połączenie wielkości produkcji z wielkością dopłat. Nowe podejście nie powoduje ograniczeń w dostępie do dopłat, lęcz stwarza możliwości do ich szerszego wykorzystania. Dopłaty bezpośrednie mogą mieć znacznie większy pozytywny wpływ na niektóre sektory. jednak niewiadomą jest, jak duże efekty to będą i które sektory skorzystają z tych zmian najbardziej.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Holenderski sektor kwiaciarski w pierwszej dekadzie XXI w.
80%
Celem pracy była analiza zmian w holenderskim kwiaciarstwie w latach 2000-2011, mogąca być pomocą w określaniu przyszłości polskiego kwiaciarstwa. Analizowano poziom i dynamikę zmian areału gruntów użytkowanych w sektorze kwiaciarskim, w poszczególnych jego działach oraz powierzchni upraw podstawowych grup roślin, a także zmian w strukturze asortymentowej upraw. Badano również zmiany w ilości gospodarstw i ich strukturze obszarowej. Z badań wynika, że w latach 2000-2011 nastąpiły w holenderskim kwiaciarstwie istotne zmiany, będące reakcją na zmieniające się uwarunkowania makroekonomiczne. Przede wszystkim po raz pierwszy obniżała się, i to wyraźnie, powierzchnia upraw szklarniowych, głównie kwiatów ciętych. Rosła natomiast w dalszym ciągu powierzchnia szkółek. Równocześnie bardzo szybko zmniejszała się liczba gospodarstw kwiaciarskich, rósł zaś dynamicznie średni areał plantacji w 1 gospodarstwie. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było oszacowanie w ujęciu regionalnym nadwyżek słomy z upraw roślin oleistych, która może zostać wykorzystana na cele energetyczne. Do analiz przestrzennych wykorzystano dane GUS dla powiatów pochodzące z Państwowego Spisu Rolnego z 2010 roku. Scharakteryzowano regionalne zróżnicowanie produkcji rzepaku na tle warunków przyrodniczych i organizacyjnych. Całkowita nadwyżka słomy wyniosła około 285 tys. t. Oszacowany potencjał techniczny jest mocno zróżnicowany regionalnie, co wynika z rejonizacji produkcji rzepaku. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania oraz scharakteryzowania najważniejsze procesów logistycznych, wskazując na ich kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu produkcją ekologicznej porzeczki czarnej. Wskazano na różnice pomiędzy uprawą konwencjonalną a ekologiczną.(abstrakt oryginalny)
Produkcja roślinna stanowi podstawowy dział surowcowy, który dostarcza produkty do przetwarzania dla pozostałych działów gospodarstwa, a także dla przemysłu. Jedynie ona jest źródłem surowców odnawialnych, wszelkie bowiem kopaliny ulegają wyczerpaniu. Stąd też jej rozmiary, struktura użytkowania i poziom nakładów na tę produkcję określają rozmiary i znaczenie rolnictwa różnych krajów oraz poziom jego intensywności. W opracowaniu przyjęto cel, jakim jest porównanie stanu produkcji roślinnej w Polsce na tle sytuacji i osiągnięć rolnictwa wybranych, przodujących krajów Unii Europejskiej. Analiza dotyczy roku 2002, dla którego są już dostępne porównywane wielkości statystyczne zarówno dla Polski, jak też krajów stanowiących punkt odniesienia. (fragment tekstu)
Celem badań była analiza produkcji materiału siewnego w latach 1988-2011 i wymiany nasion. Wykorzystano dane statystyczne GUS i IERiGŻ za lata 1992-2012. Do badań użyto metody analizy i opisową. Analiza wykazała zbyt małą skalę wymiany materiału siewnego w Polsce i potrzebę poprawy w tym względzie oraz konieczność rozwoju rynku nasiennego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono, na podstawie danych statystycznych, problem produkcji chmielu na Ukrainie. Proponuje się sposób wyjścia z kryzysu, jaki pojawił się w przemyśle chmielowym. Badania prowadzono w latach 2008-2012, okresie pierwszego kryzysu finansowego na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena sytuacji na rynku kwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej w Polsce z uwzględnieniem polskich i zagranicznych firm hodowlanych. Zakres czasowy analizy obejmował lata 2008-2014. Stwierdzono, że w analizowanym okresie pozycja rynkowa polskich firm hodowli pszenicy ozimej uległa znacznemu pogorszeniu. Dotyczyło to liczby odmian będących w Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych oraz w reprodukcji nasiennej, jak również udziału w powierzchni kwalifikacji nasiennej. Największym krajowym hodowcą pszenicy była firma DANKO, a największą firmą zagraniczną KWS Lochow. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 38 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.