Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cross-compliance requirement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem opracowania jest dokonanie oceny znajomości wymogów wzajemnej zgodności przez rolników prowadzących swe gospodarstwa na terenie województwa dolnośląskiego. Badania zostały ukierunkowane na ocenę szeroko rozumianej świadomości ekologicznej producentów rolnych w trzech regionach funkcjonalnych obszarów wiejskich województwa dolnośląskiego, które wyodrębniono w Strategii Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Województwa Dolnośląskiego opracowanej z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. (fragment tekstu)
2
Content available remote Farm Management in the Light of the Cross-Compliance Requirements
100%
The paper presents main issues in managing implementation of the cross-compliance requirements on the microeconomic level, i.e. in an agricultural holding. Important areas of requirements that were introduced within the cross-compliance mechanism in 2004 are discussed. Cross-compliance means the dependence of obtaining EU direct payments in their full extent on meeting by a farmer some standards and keeping to some rules. This mechanism initiates some processes in agricultural holdings which are called processes of adjustment and which can be repeatable. Management of adjustment processes combines functions of management such as planning, organizing, directing and controlling the obtained results. Adjustment of the agricultural holdings receiving direct payments is related to the management of these holdings in accordance with established rules (standards) that operate as cross-compliance requirements. (original abstract)
3
100%
Celem tego opracowania jest próba ukazania podstawowych uwarunkowań związanych z wprowadzaniem zasady wzajemnej zgodności do gospodarstw rolnych. Analizą objęto teoretyczne aspekty funkcjonowania Zasady Wzajemnej Zgodności, jak również dokonano oceny zakresu spełnienia jej wymogów przez wybrane gospodarstwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono regulacje prawne Unii Europejskiej w zakresie wymogów wzajemnej zgodności. Miały one na celu skierowanie produkcji rolnej na tory gospodarki mniej intensywnej, przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Regulacje sprzyjały rozwinięciu ekologicznych metod produkcji. Zasada wzajemnej zgodności w nowej perspektywie finansowej oznacza większe powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności bezpośrednich przez rolników z płatnościami nieinwestycyjnymi otrzymywanymi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Badania pokazują, że nowe regulacje prawne przyjęte na lata 2015-2020 zmierzają do wypracowania zrównoważonych systemów gospodarki rolnej, tak aby rolnicy mogli reagować na wiele czekających ich wyzwań, nie tylko tych związanych ze zmianą klimatu i coraz większą presją dotyczącą korzystania z zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
Intensywny wzrost regulacji prawnych i pozaprawnych oraz powstawanie nowych instytucji egzekwowania prawa zwiększają ryzyko wystąpienia braku zgodności u podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorstwa, chcąc uniknąć konsekwencji wynikających z braku zgodności z obowiązującymi regulacjami, wdrażają unormowania compliance mające na celu minimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Dotychczas zjawisko to dotyczyło tylko największych przedsiębiorstw działających w szczególnych branżach. Aktualnie unormowania compliance stają się coraz popularniejsze w małych i średnich przedsiębiorstwach, jak również są strategicznym czynnikiem rozwoju i wzrostu konkurencyjności. Mając powyższe na uwadze, celem artykułu było przedstawienie genezy i okoliczności rozwoju unormowań compliance. Przyjęto i omówiono hipotezę, że genezy compliance należy doszukiwać się na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Następnie przytoczono wydarzenia, które miały kluczowy wpływ na rozwój unormowań compliance, tj. aferę Watergate i śledztwo Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, nadużycia dotyczące zamówień publicznych w amerykańskim przemyśle zbrojeniowym lat osiemdziesiątych, powołanie Komisji Krajowej ds. Oszustw w Sprawozdawczości Finansowej i utworzenie Komitetu Organizacji Sponsorujących Komisję Treadwaya, reformę prawa karnego Ronalda Reagana, pracę Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na rzecz zwalczania korupcji oraz skandale korporacyjne z lat dwutysięcznych (Enron, WorldCom). (abstrakt oryginalny)
Wskazano nowe podejście do polityki "zazielenienia" gospodarstw rolnych, określone jako jeden z celów WPR po 2013 r. Tłem była charakterystyka udziału gospodarstw w programie rolnośrodowiskowym, w tym w pakiecie naturowym, charakterystyka obszarów chronionych polskim oraz europejskim prawem ochrony przyrody, lesistość, obszary kompensacji ekologicznej, zdolności konkurencyjne gospodarstw. Od możliwości gospodarstw do inwestowania oraz od możliwości ponoszenia kosztów transakcyjnych uzależnione jest realizowanie norm wzajemnej zgodności (cross-compliance) oraz udział w pakiecie naturowym programu rolnośrodowiskowego. (abstrakt oryginalny)
W czwartym kwartale 2011 r. przeprowadzono badania ankietowe na grupie 300 producentów rolnych prowadzących gospodarstwa na terenie województwa lubuskiego. Badania wykazały, że większość rolników w tym województwie zetknęła się w swojej praktyce z Wymogami Wzajemnej Zgodności (cross-compliance), natomiast szczegółowa wiedza reprezentowana przez nich w tym obszarze tematycznym wymaga pewnego uporządkowania oraz uzupełnienia. Głównym motywem wypełniania przez rolników zobowiązań wynikających z cross-compliance są korzyści finansowe w postaci otrzymywanych dopłat obszarowych oraz płatności realizowanych w ramach PROW 2007-2013, a nie prośrodowiskowa świadomość ekologiczna. Celem badań było określenie poziomu wiedzy producentów rolnych Polski południowo-zachodniej i centralnej w zakresie cross-compliace. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przepisy prawne Unii Europejskiej wprowadzone w latach 2003 i 2009, w sprawie wymogów wzajemnej zgodności. Zasady wzajemnej zgodności obejmowały dwie grupy wymogów. Pierwsza grupa dotyczyła podstawowych zasad w zakresie zarządzania. Pojęcie prawne w zakresie zarządzania obejmowało następujące obszary: 1) zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt i zdrowotność roślin, 2) środowisko, 3) dobrostan zwierząt. Drugi obszar obejmował utrzymanie gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodną z ochroną środowiska. Powyższa wymogi składają się na jeden mechanizm pod wspólną nazwą zasady wzajemnej zgodności. Otrzymanie płatności bezpośredniej i innych płatności związanych z II osią PROW zostało uzależnione od spełniania tych wymogów wzajemnej zgodności. (abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano koszty przestrzegania zasad wzajemnej zgodności przez rolników, których gospodarstwa są położone w obrębie Sieci Obszarów "Natura 2000". Są to koszty rzeczywiste oraz alternatywne nieuzyskanego przychodu. Wynikają one z: przestrzegania norm dobrej kultury rolnej oraz z konieczności ekstensyfikacji produkcji, czyli zmiany sposobu zarządzania gospodarstwem rolnym. Kwoty nieuzyskanego przychodu oraz dodatkowe koszty są częściowo rekompensowane rolnikom z tytułu ich udziału w programie rolnośrodowiskowym oraz w płatnościach bezpośrednich. Wskazano kwotę jaką należałoby przeznaczyć dla gospodarstw położonych w obrębie "Natury 2000" aby ich właściciele nie zrezygnowali z gospodarowania na tych terenach. Wysokie normy środowiskowe zarządzania gospodarstwami na obszarze i wokół "Natury 2000" mogą spowodować zanik gospodarowania, co wpłynie na zmniejszenie bioróżnorodności. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano sytuację ubezpieczeń wzajemnych na świecie w ostatnich latach. Zaprezentowana analiza pozwala na stwierdzenie, że pozycja ubezpieczycieli wzajemnych na rynku jest znacząca i wydaje się stabilna. Nieco większą rolę odgrywają one w ubezpieczeniach non-life. Rynek charakteryzuje duże zróżnicowanie regionalne (zarówno pomiędzy kontynentami, jak i pomiędzy krajami). Istotna jest również obecność ubezpieczycieli wzajemnych wśród największych zakładów ubezpieczeń. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Prośrodowiskowe determinanty polskiej i europejskiej polityki rolnej
84%
W artykule przedstawiono podstawowe determinanty rozwojowe polskiego rolnictwa w świetle reformy Wspólnej Polityki Rolnej. W szczególny sposób zwrócono uwagę na aspekty związane z ochroną środowiska w produkcji rolnej. Zasygnalizowano główne problemy prawne wynikające z polityki zazieleniania, zasad wzajemnej zgodności, zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych. Podkreślone zostały istniejące rozwiązania prawne europejskie oraz krajowe, odnoszące się do prowadzenia działalności rolniczej na terenach objętych szczególną formą ochrony przyrody. (abstrakt oryginalny)
Zasada wzajemnej zgodności (ang. cross-compliance) w rolnictwie to zagadnienie nowe, które jest w Polsce obecnie na etapie wdrażania. Otrzymywanie płatności bezpośrednich w gospodarstwach rolnych Unii Europejskiej zostało powiązane od 2004 roku z przestrzeganiem przez rolników obowiązującego prawodawstwa dotyczącego m.in. dobrej kultury rolnej, ochrony środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa żywności i przestrzegana zasad dobrostanu zwierząt. Wymogi włączone do tzw. zasady wzajemnej zgodności nie są nowe dla rolników. Nowością jest jedynie uwarunkowanie uzyskania dopłat bezpośrednich w pełnej kwocie z przestrzeganiem tych wymogów, a także wprowadzenie systemu kontroli i naliczania sankcji. Narzędziem oceny gospodarstw pod kątem przestrzegania wymogów tej zasady są listy kontrolne, które zostały opracowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i zatwierdzone przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W pracy posłużono się listami kontrolnymi w celu oceny wybranych 60 gospodarstw rolnych pod kątem przygotowania do zasady wzajemnej zgodności. Jak się okazało wszystkie gospodarstwa spełniały wymogi dotyczące tzw. obszaru A zasady wzajemnej zgodności, czyli ochrony środowiska rolniczego, a także przestrzegały obowiązków związanych z rejestracją posiadanych zwierząt. Istotne niezgodności zanotowano w zakresie obszaru C, tj. dobrostanu zwierząt. Dostosowanie gospodarstw do wymogów tego obszaru wiąże się z podjęciem kosztownych przedsięwzięć inwestycyjnych w kierunku dostosowania budynków inwentarskich (modernizacja istniejących lub budowa nowych). W badanych gospodarstwach zaskakujące okazały się wyniki analizy pod kątem spełniania zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (tzw. BHP w gospodarstwie rolnym). Okazało się, iż w wielu gospodarstwach rolnik oraz członkowie jego rodziny są narażeni na wiele niebezpieczeństw, które odnosiły się do nieprawidłowego używania maszyn i urządzeń oraz nieprawidłowego ich zabezpieczenia. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Perspektywy rozwoju rolnictwa w kontekście standardów w ochronie środowiska
84%
W opracowaniu przedstawiono rozważania nad wpływem wprowadzenia instrumentu cross-compliance na konkurencyjność gospodarstw rolnych w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji polskiej. Przeanalizowano znaczenie oraz wskazano słabości wprowadzanego systemu, a także alternatywy korzystnych przekształceń inspirowanych przez wprowadzenie cross-compliance. Analizy przeprowadzono na podstawie danych GUS, danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej EUROSTAT oraz danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono proces wdrażania wymogów wzajemnej zgodności. Definicję procesu oraz jego komponentów ukazano na przykładzie mechanizmu wzajemnej zgodności. Mechanizm ten przedstawiono w ujęciu makroekonomicznym (poziom krajowy) oraz mikroekonomicznych (w gospodarstwie rolnym), a także krótko opisano rolę wybranych instytucji FAS w procesie dostosowania gospodarstw rolnych. Badania empiryczne prowadzono w latach 2010-2012 na obszarze trzech województw: małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Na podstawie przeprowadzonej analizy należy stwierdzić, że proces dostosowania składa się z wielu etapów, wzajemnie powiązanych i od siebie zależnych. Na poziomie gospodarstwa rolnego może mieć charakter powtarzający się. Rolnicy mogą skorzystać z usług doradczych w tym zakresie. Wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że korzystają oni najczęściej z usług publicznego doradztwa rolniczego, a także najwyżej oceniają jakość usług świadczonych przez ośrodki doradztwa rolniczego. (abstrakt oryginalny)
Doradztwo rolnicze w województwie małopolskim pełni kluczową rolę we wdrażaniu instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej. Kluczowym elementem doradztwa od 2007 roku stało się zapoznanie rolników małopolskich z zasadą cross-compliance. Dlatego też trzy największe instytucje doradcze: Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza oraz Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, w ramach konsorcjum podjęło się próby przeszkolenia rolników z zasady wzajemnej zgodności (cross-compliance), której przestrzeganie jest warunkiem otrzymania dopłat bezpośrednich. Jak wynika z przeprowadzonej analizy i oceny instytucje doradcze wypełniły swoje zadania, przeprowadzając szkolenia we wszystkich powiatach województwa małopolskiego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera opis poszczególnych modułów programu zgodności. Wyróżniając kodeks etyczny, wytyczne w zakresie zapobiegania korupcji, zasady dotyczące zgodności z przepisami antymonopolowymi, procedurę ochrony danych osobowych, politykę praw człowieka a także procedurę przeciwdziałania nadużyciom. Przedstawiona przez autorkę analiza jest wynikiem szeregu obserwacji i wieloletniego doświadczenia w dziedzinie compliance. Wskazuje na obszary jakie powinny się znaleźć w dobrym programie compliance. Tylko właściwie przygotowany system zgodności jest w stanie zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie w przedsiębiorstwie.
Sformułowana w artykule hipoteza badawcza brzmi: wzajemność pozytywnie wpływa na odporność finansową gospodarstw domowych, a tym samym zmniejsza ich podatność na wykluczenie finansowe. Weryfikacja tak postawionej hipotezy stała się możliwa dzięki realizacji celu głównego, którym jest ustalenie znaczenia zasady wzajemności dla kreowania odporności i inkluzji finansowej gospodarstw domowych. Przedmiotem analizy stały się pożyczki rodzinne, które stanowią istotne źródło finansowania nieprzewidzianych wydatków gospodarstw domowych, a tym samym ważny instrument kreowania ich odporności finansowej. Zdiagnozowanie podstawowych motywów, którymi kie-rują się ludzie pożyczając pieniądze krewnym pozwoli ustalić czy i jeśli tak, to jak bardzo istotną przesłanką udzielania pomocy finansowej członkom rodziny jest wzajemność. Podstawowe metody badawcze wykorzystane w pracy to: krytyczna analiza literatury przedmiotu, metody statystyczne oraz metoda sondażu diagnostyczne-go. Dane empiryczne pochodzą z ogólnopolskich badań ankietowych zrealizowanych w maju 2015 i styczniu 2016 r. Przeprowadzone analizy pozwoliły pozytywnie zweryfikować hipotezę badawczą. (abstrakt oryginalny)
Inwestycje są motorem działań w każdym przedsiębiorstwie i gospodarstwie rolnym. Podjęcie decyzji inwestycyjnej jest dużym ryzykiem zarówno w małym, jak i dużym gospodarstwie. Obecnie w obliczu wdrażania nowych wymogów w produkcji rolnej (tzw. zasada wzajemnej zgodności) niezbędne jest niekiedy kosztowne inwestowanie w modernizację gospodarstw. Praca przedstawia krótką charakterystykę próby 849 gospodarstw, ocenę działalności inwestycyjnej ich właścicieli oraz planów na przyszłość, a także ocenę źródeł pozyskiwania informacji przez rolników w zakresie możliwości inwestowania. (abstrakt oryginalny)
19
67%
Podstawowym celem opracowania była analiza zmian, jakie zaszły w rolnictwie polskim, po upływie czterech lat od wstąpienia do Unii Europejskiej. Zmiany były związane ze strategią Wspólnej Polityki Rolnej, która doprowadziła do reorientacji w sferze wytwórczości rolniczej i do przyjęcia wysokich standardów wynikających z wymogów wzajemnej zgodności. Przyjęcie polityki cukrowej doprowadziło do wzrostu upraw roślin zbożowych oraz roślin mających związek z biopaliwami. Z kolei, wprowadzone kwoty mleczne, przyczyniły się do koncentracji i specjalizacji produkcji zwierzęcej. Wystąpiły pozytywne zmiany w towarowej produkcji rolniczej, polegające na polepszeniu jakości i bezpieczeństwa żywności. (abstrakt oryginalny)
W badaniach podjęto próbę dokonania analizy zagadnienia znaczenia wartości współpracy i integracji różnych podmiotów rynku w złożonym procesie świadczenia usług, budowanej w duchu partnerstwa. Zagadnienie to przedstawione jest w sześciu aspektach: • pierwszy przybliża istotę i znaczenie aksjologii partnerstwa w działalności przedsiębiorstw; • drugi ukazuje zasady aksjologii partnerstwa przedsiębiorstw; • trzeci wskazuje na motywy aksjologii partnerstwa przedsiębiorstw; • czwarty wskazuje na argumenty aksjologii partnerstwa w budowaniu stabilności przedsiębiorstwa i jego rozwoju; • piąty ukazuje zagrożenia towarzyszące niewłaściwemu budowaniu i urzeczywistnianiu aksjologii partnerstwa przedsiębiorstw; • szósty podaje przykłady kreatywnych form aksjologii partnerstwa w działalności centrum logistycznego. Dla głębszego ukazania problemu, posłużono się badawczą metodą analityczno-syntetyczną.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.