Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cultural framework of consumption
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
2
Content available remote Sakralizacja konsumpcji jako fenomen globalizacji
100%
Choć wielu przedstawicieli cywilizacji zachodniej deklaruje niechęć do konsumpcjonizmu, jednak ci, którzy zdecydowanie jej odmawiają, bądź nie mogą w niej uczestniczyć, zazwyczaj wykluczani są poza nawias społeczny. Jest więc prawdopodobnie kwestią czasu, przyjęcie konsumpcji za obowiązek moralny wobec społeczności. Podobnie, jak u zarania kapitalizmu za taki obowiązek została uznana praca, a w koncepcji Webera jej efekty stanowiły o bożej przychylności, w społeczeństwie konsumpcyjnym nabywanie towarów i usług może stać się oznaką prawomyślności i odpowiedzialności. Czyni się z resztą liczne zabiegi, by ułatwić dostęp do środków konsumpcji - sklepy, czy firmy świadczące usługi działają od świtu do późnej nocy, czasem nawet całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, do tego praca stała się generalnie mniej uciążliwa, pracuje się krócej, stąd więcej czasu i energii na konsumowanie. Nawet, jeżeli ktoś miałby jednak zbyt mało czasu, może wybierać z szerokiej oferty sklepów internetowych, skąd zamówienie, w co najwyżej kilka dni dostarczone zostanie do rąk własnych. Podsumowując, można więc postawić dodatkowe pytania: na ile społeczeństwo zachodu uzależnione jest ekonomicznie i mentalnie od hiperkonsumpcji, czy istnieje droga odwrotu, czy też doskonałe społeczeństwo konsumpcyjne jest kolejnym, nieuniknionym etapem rozwoju cywilizacji zachodniej w globalnej rzeczywistości. (fragment tekstu)
The present study aimed to explore whether personality traits influence buying behaviour and if this influence differs depending on a different culture. The author focused on a cross- cultural investigation of Poland and the UK. Data were collected via an online questionnaire which measured personality traits, consumer purchase behaviour and the meaning of branded products for 525 participants. The results show significant relationships between personality traits and both, consumer shopping styles and the way individuals perceived branded products. Personality traits were assessed by the MINI-IPIP test, a 20-items instrument which measures the Big Five personalities: Extraversion, Agreeableness, Conscientiousness, Neuroticism, and Intellect/Imagination (or Openness). Buying behaviour was tested by two scales. The first one was a 39-item Consumer Shopping Inventory (CSI), which indentifies eight shopping style dimensions: Perfectionist/High Quality Conscious, Brand Consciousness/Price Equals Quality, Novelty and Fashion Conscious, Recreational and Shopping Conscious, Price Conscious/Value for the Money, Impulsiveness/Careless, Confused by Overchoice, Habitual/Brand Loyal. Another instrument used was a 32-item the Meaning of Branded Products scale, presenting four dominant themes: Quality, Values, Personal Identity and Traditions. The present study also investigated the moderating effect of citizenship and other socio-demographic characteristics in the relation between personality traits and both, the meaning of branded products and shopping styles. (original abstract)
Rozwój globalnego rynku, wzrost natężenia konkurencji i kultury opartej na nowych formach komunikacji spowodowały, że współczesna kultura postmodernistycznego konsumpcjonizmu, różni się w istotny sposób od poprzedzającej ją kultury modernistycznej. Zmieniają się strategie, struktury i kultury organizacyjne, a co za tym idzie - wszystkie sfery funkcjonalne. Największe zmiany dotyczą elastycznych strategii zorientowanych na budowanie pozytywnego wizerunku rynkowego marek, rozwoju systemów zarządzania informacjami oraz marketingu tożsamości i relacji. Celem autora była diagnoza procesu przejścia od studium kultury konsumenta modernistycznego do etapu kultury konsumenta postmodernistycznego oraz opisanie implikacji tej zmiany dla sfery zarządzania.
Celem artykułu jest przybliżenie głównych cech polskich konsumentów, które mogą być wykorzystane przez przedsiębiorstwa międzynarodowe w działalności marketingowej na polskim rynku. Charakterystyka społeczeństwa polskiego została zaprezentowana w oparciu o podziały kultur dokonane przez E.T. Hall'a i G. Hofstede.
Celem rozważań jest analiza wpływu kulturowych czynników na zachowania globalnego konsumenta. Korporacje transnarodowe wykorzystują wiedzę na temat problematyki kulturowej w swojej działalności, adaptując swoje produkty lub komunikaty na ich temat do konkretnych społeczeństw. W warunkach polskich wiedza ta jest niedoceniana. W artykule poruszono też kwestie standaryzacji i wpływu kultur(y) na zachowania konsumenckie oraz zawarto praktyczne implikacje. Hipoteza badawcza głosi, że świadomość i wykorzystanie kulturowych uwarunkowań konsumentów jest istotnym czynnikiem, warunkującym globalny sukces rynkowy. Podejście badawcze zostało oparte na studiach literatury i rozumowaniu dedukcyjnym. Wykazano, że szeroko znane marki/produkty są tworzone z uwzględnieniem problematyki różnic kulturowych i to działanie bardzo przyczynia się do ich sukcesu rynkowego. Implikacje praktyczne pozwalają na odniesienie tego sukcesu z wykorzystaniem odpowiedniej segmentacji rynkowej, pozycjonowania i marketingu. Implikacje społeczne podkreślają znaczenie różnic kulturowych w społeczeństwie. Tekst jest artykułem badawczym o charakterze poznawczym. (abstrakt oryginalny)
W literaturze istnieje wiele różnych teoretycznych podejść dotyczących kierunków rozwoju konsumpcji. Część z nich upatruje w konsumpcjonizmie i kulturze konsumpcji sił napędowych współczesnej konsumpcji, inne natomiast wskazują na ruchy społeczne konsumentów dążących do ograniczenia nadmiernej konsumpcji. Głównym celem opracowania jest opis alternatywnych form konsumpcji wobec hiperkonsumpcji stymulowanej ideologią konsumpcjonizmu. Realizacja założonego celu była możliwa dzięki zastosowaniu metody analizy krytycznej źródeł literaturowych krajowych i zagranicznych dotyczących konsumpcji. W wyniku badań wskazano na różne alternatywne formy przedsięwzięć, które ograniczają wpływ ideologii konsumpcjonizmu na decyzje konsumenckie. Przedstawiono wybrane ruchy antykonsumpcyjne. Implikacjami praktycznymi przeprowadzonych badań jest wskazanie na dwa przeciwstawne kierunki rozwoju konsumpcji, mianowicie zwiększoną konsumpcję dóbr zaspokajających potrzeby wyższego rzędu oraz rosnące znaczenie postaw i zachowań związanych z ograniczaniem konsumpcji. Natomiast implikacją społeczną opracowania jest uwypuklenie znaczenia form alternatywnej konsumpcji w rozwoju konsumpcji. Artykuł ma charakter koncepcyjny. (abstrakt oryginalny)
W praktyce coachingowej, konsultingowej i doradczej, odwołując się do teorii systemowej, często pomija się krytykę wspomnianej teorii. W niniejszym artykule przedstawione zostaną założenia klasycznej teorii systemowej w różnych naukach oraz ich krytyka. Ta ostatnia dotyczy przede wszystkim prymatu systemu nad człowiekiem, braku jego refleksyjności i podmiotowości, zmiany granic systemowych. Naszą propozycją odpowiedzi na elementy krytyki teorii systemowej jest autorska metodologia The Coaching Maps, oparta m.in. na hermeneutyce, a zakładająca wykorzystanie etnografii obrazu w procesie badawczym/diagnostycznym i coachingowo- szkoleniowym. Z kolei pojęcie systemu jako zamkniętej całości w określonymi granicami proponujemy zastąpić pojęciem kontekstu, określającym środowisko praktyk biznesowych.(abstrakt oryginalny)
Omówiono decyzje przedsiębiorstw zagranicznych uwzględniające postawy konsumentów wobec produktów zagranicznych. Przedstawiono typowe decyzje marketingowe w odniesieniu do wybranych segmentów konsumentów (konsumenci - etnocentryczni, internacjonalistyczni, kosmopolityczni).
10
Content available remote Modyfikacje wzorów socjalizacyjnych w rodzinie w czasach nałogowych konsumentów
100%
Na skutek przemian cywilizacyjno-kulturowych w ostatnich kilkudziesięciu latach pojawiły się w rodzinach polskich (i nie tylko, jakkolwiek nimi będziemy się tu głównie zajmować) swoiste zmiany sposobów kształtowania rzeczywistości życia rodzinnego. Mam tu na myśli modyfikacje relacji zachodzących wewnątrz i pomiędzy rzeczywistymi oraz konstruowanymi świadomościowo sferami aktywności (które za Peterem Bergerem i Thomasem Luckmannem nazywać będę subświatami), a także zmiany połączonych z nimi konstelacji norm, wartości i wzorów zachowań. W interesującym mnie przypadku są to głównie przestrzenie życia rodzinnego, chociaż nie tylko działania w obrębie świata życia rodzinnego będą poddane analizie3 w niniejszym tekście.(fragment tekstu)
11
Content available remote Konsumpcja - ewolucja ról i znaczeń
100%
Artykuł poświęcony jest prezentacji roli i znaczenia konsumpcji w rozwoju społeczno-gospodarczym. Główny przedmiot rozważań stanowią konsumpcja zrównoważona, konsumpcjonizm oraz kulturowy wymiar konsumpcji. W odniesieniu do konsumpcji zrównoważonej przybliżone są przede wszystkim jej podstawowe elementy składowe: jakość życia, konsumpcja racjonalna i racjonalne zachowania konsumentów, społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw i instytucji oraz konwergencja ekonomiczna. Przy omawianiu konsumpcjonizmu nacisk położony został na pokazanie jego dyskusyjnej roli jako czynnika wzrostu gospodarczego. Kultura pokazana jest jako niezmiernie istotny element innowacyjności i rozwoju potrzeb wyraźnie różniący się od kształtowania potrzeb za pomocą mechanizmów ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono teoretyczne aspekty badań nad znaczeniem kraju pochodzenia lub produkcji. Wizerunek kraju i pochodzących z niego produktów często ulega zmianom pod wpływem różnych czynników m.in. pod wpływem informacji w mediach i akcji promocyjnych kojarzonych z nim marek.
13
Content available remote Młodzi nabywcy mebli wobec społeczno-kulturowych uwarunkowań ich zachowań
84%
Cechą charakterystyczną funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw jest konieczność dostosowania swych działań do ciągłych zmian w otoczeniu, które wywierają istotny wpływ nie tylko na funkcjonowanie przedsiębiorstw, ale też na strukturę konsumpcji i zachowania konsumentów, w tym również nabywców mebli. Dobra te powszechnie uważane są za niezbędne dobra pierwszej potrzeby. Wobec zachodzących zmian na rynku, związanych z pogłębiającymi się procesami internacjonalizacji i globalizacji, ważne staje się poznanie czynników kształtujących zachowania nabywców. Szczególnego znaczenia nabiera identyfikacja postępowań młodych konsumentów w wieku 19-34 lata, którzy stanowią interesującą poznawczo kategorię nabywców, tworząc ważną statystycznie grupę ludności na całym świecie. W opracowaniu dokonano próby systematyzacji czynników zachowań konsumentów na rynku dóbr trwałego użytku (w tym mebli). Zaakcentowano znaczenie uwarunkowań społeczno-kulturowych w procesie decyzyjnym młodych nabywców mebli. Na podstawie wyników własnych badań empirycznych przeprowadzonych wśród 500 osób w wieku 19-34 lata opisano wpływ głównych determinant społeczno-kulturowych na postępowanie tej grupy nabywców mebli. (abstrakt oryginalny)
W pracy zaprezentowano wybrane wyniki badania na temat zachowań żywieniowych i ich uwarunkowań, przeprowadzonego w 2003 roku wśród kobiet reprezentujących środowisko wiejskie i miejskie. Porównanie opinii kobiet na temat ich zachowań w okresie dzieciństwa oraz obecnie pozwoliło na stwierdzenie dość istotnych zmian, między innymi w rodzajach tłuszczów stosowanych do smarowania pieczywa oraz wykorzystywanych do smażenia potraw, także w asortymencie spożywanych potraw. Kobiety reprezentujące środowisko wiejskie z większą częstotliwością, w porównaniu z reprezentantkami środowiska wielkomiejskiego, spożywały ziemniaki, bigos, zsiadłe mleko, kaszankę, mięso gotowane, pyzy i chleb ze smalcem, natomiast z mniejszą częstotliwością kaszę gryczaną, mięso pieczone i żywność fast food, co potwierdza bardziej tradycyjny sposób żywienia mieszkańców wsi. W środowisku wiejskim odnotowano większe tempo zmian w asortymencie spożywanych produktów i potraw w porównaniu ze środowiskiem miejskim.
W artykule zaprezentowano wyniki badania mającego na celu zaklasyfikowanie Polaków do wyróżnianych w literaturze wymiarów kulturowych . Za punkt odniesienia przyjęto koncepcje R. R. Gestelanda, G. Hofstede, F. Trompenaarsa i Ch. Hampden-Turnera, Kluckhohna, F. L. Strodtbecka oraz E. Halla. (fragment tekstu)
Konsumpcjonizm jako system ideologiczny kapitalizmu był motorem napędowym jego rozwoju. Szczególną rolę odegrał on w Ameryce. W artykule tym opisuję ograniczenia, jakie napotyka w swym rozwoju konsumpcjonizm: zasada maksymalizacji zysków, która każe ograniczać koszty zatrudnienia, pozbawiając tym samym pracowników/ konsumentów siły nabywczej, uniemożliwiającej zwiększanie konsumpcji; ograniczenia fizjologiczne organizmów, które uniemożliwiają nieograniczone zwiększenie ilości pracy wykonywanej przez człowieka, aby mógł on nieograniczenie zwiększać siłę nabywczą; czy w końcu patologie związane z komercjalizacją niemal wszystkich aspektów życia i związany z tym regres cywilizacyjny, prowadzący do powrotu człowieka do ery kamienia łupanego. (abstrakt oryginalny)
Zygmunt Bauman is not only a sociologist and philosopher reputable in the world of science, he is also a father figure for people interested in the phenomenon of globalization. Bauman investigates how current economic and political changes influence the lives of particular societies. It was important to underline that also economists can make use of Bauman's ideas but with a few reservations That is why the following crucial areas were proposed relating to economic aspects: the meaning of consumptionism and wastage; global inequalities; the reasons and consequences of the global economic crisis, and some heterodox matters such as happiness, welfare, and well-being, all of which can be helpful in understanding the multidimensional globalization process. (original abstract)
Niniejsza publikacja stanowi próbę oceny zróżnicowania przestrzennego i społecznego poziomu konsumpcji w Polsce oraz analizy powiązań i współzależności w tym zakresie, w ramach wyróżnionych wariantów. Przedmiotem rozważań było zróżnicowanie spożycia żywności oraz wyposażenie w dobra trwałego użytku gospodarstw domowych objętych badaniami budżetów rodzinnych w 1984 r. W obu przypadkach obiektami analizy był zbiór 9 makroregionów planistycznych: południowo-zachodni (SW), środkowo-zachodni (CW), środkowy (C), środkowo-wschodni (CE), południowo-wschodni (SE), południowy (S), północny (N), północno-wschodni (NE), stołeczny (M). Warianty analizy wyznaczone zostały przez 4 podstawowe grupy społeczno-zawodowe, a mianowicie: gospodarstwa domowe pracowników (P), gospodarstwa domowe rolników indywidualnych (R), gospodarstwa domowe robotniczo-chłopskie (dwuzawodowe) (D), gospodarstwa domowe emerytów i rencistów (E). (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano typy konsumentów podlegających akulturacji na podstawie kryterium sposobu przystosowania się polskiego konsumenta do nowych warunków kulturowych. Opisano w nim także cechy konsumentów każdego typu oraz zmiany w ich sposobie podejmowania decyzji i postępowania w trakcie zakupów. Jako przykład przedstawiono charakterystykę wyodrębnionych typów polskich konsumentów podlegających akulturacji w Niemczech. Zaprezentowano procedurę przeprowadzonej typologii, która jest efektem badań zrealizowanych z użyciem metodologii studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest przedstawienie postawy chińskiego konsumenta wobec luksusowych towarów i usług, których dynamika sprzedaży jest jedną z najwyższych na świecie. Autor skupia się na wyjaśnieniu tego zjawiska z perspektywy kulturowej, dosyć rzadko poruszanej w prasie i literaturze, choć należy zauważyć, że zwłaszcza w literaturze anglojęzycznej tematyka ta od pewnego czasu zyskuje znaczenie. Aby uzyskać pełniejszy obraz tego zjawiska, autor porusza także problematykę klasy średniej i czynniki ekonomiczne. Hipoteza badawcza głosi, że chiński konsument coraz chętniej korzysta z dóbr i usług luksusowych. Metodologia badawcza wykorzystywana w pracy opiera się na studiach literatury z wykorzystaniem rozumowania dedukcyjnego. Należy zauważyć, że poruszana problematyka jest elementem know-how korporacji transnarodowych i z tego powodu nie jest szerzej dostępna. Z badania wynika, że luksusowe towary i usługi na rynku chińskim cieszą się coraz większym powodzeniem, na co wpływ mają czynniki kulturowe. Implikacje praktyczne wyniku badań pozwalają przedsiębiorcom na utrzymanie się na rynku chińskim i maksymalizację zysku, a społeczne ukazują znaczenie kultur(y) w społeczeństwie. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.