Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Currency credit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Ekonomiczne, prawne i etyczne aspekty kredytów frankowych
100%
Celem artykułu jest próba oceny zasadności roszczeń pewnej grupy kredytobiorców, zwanych umownie frankowiczami. Kilka - kilkanaście lat temu zaciągnęli oni kredyty denominowane we frankach szwajcarskich, a obecnie czują się pokrzywdzeni przez banki, które im tych kredytów udzieliły. Podstawę takiej oceny stanowi z jednej strony prawna i ekonomiczna konstrukcja instrumentu finansowego zwanego kredytem denominowanym w walucie obcej, a z drugiej aktualna (luty 2017 r.) sytuacja dwóch hipotetycznych kredytobiorców - modelowych reprezentantów tych, których dotknął analizowany problem. Pierwszy przypadek dotyczy 30-letniego kredytu hipotecznego denominowanego we frankach szwajcarskich o równowartości 200 tys. zł, zaciągniętego 2 stycznia 2004 r., drugi natomiast - analogicznego kredytu z 2 lipca 2008 r. Dla porównania przedstawiono także sytuację kredytobiorców, którzy w tym samym czasie zaciągnęli kredyty na taką samą kwotę w polskiej walucie. W każdym wypadku przyjęto typowe warunki udzielania kredytów hipotecznych stosowane na rynku w czasie zawierania każdej z tych umów. Analiza prowadzona jest na podstawie rzeczywistych kursów franka szwajcarskiego w złotych oraz stóp procentowych LIBOR i WIBOR w dniu podpisania umowy oraz w terminach spłat każdego z tych kredytów w całym badanym okresie. Analizę poprzedza omówienie metodyki badań oraz wyjaśnienie istoty kredytu denominowanego w walucie obcej i stosowanych zasad ustalania kursów dla kapitału kredytu oraz spłacanych rat kapitałowych i odsetkowych. Pracę kończą wnioski dotyczące ekonomicznych i etycznych aspektów pomocy, której oczekują od państwa osoby uważające się za poszkodowane. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rynek kredytów mieszkaniowych w Polsce - studium analityczne
100%
Kryzys finansowy z początku XXI w. przyczynił się niewątpliwie do spowolnienia gospodarczego na świecie. Chociaż pierwsza faza kryzysu Polskę ominęła, w okresach późniejszych nasz kraj doświadczył zaburzeń przejawiających się w wielkościach najważniejszych wskaźników makroekonomicznych. Załamanie na rynku finansowym nie mogło nie wpłynąć na system bankowy, który bardzo często obwiniany jest o spowodowanie światowego kryzysu finansowego. W artykule przeprowadzono analizę rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce w latach 2009-2013 oraz zbadano m.in. sprzężenie zwrotne między popytem na kredyty mieszkaniowe a wzrostem gospodarczym, a także zależność między kosztem kredytu mieszkaniowego a ceną lokalu mieszkalnego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiot badań: Konsumenci, którzy zawarli z bankami umowę o kredyt indeksowany lub denominowany do walut obcych, podnoszą kwestię występowania niedozwolonych postanowień. Sprawom tym towarzyszą "wojny na interpretacje" prawników i naukowców, co możemy zaobserwować w sądach powszechnych, w których toczy się szereg spraw. Cel badawczy: Celem badawczym tej pracy jest ustalenie stanu rozwojowego interpretacji w polskim oraz unijnym orzecznictwie w zakresie legalności zawierania umów kredytu hipotecznego związanego z walutą obcą, a także identyfikacji niedozwolonych postanowień zawieranych w takich umowach. Metoda badawcza: Realizacja przyjętego celu wymagała zastosowania analizy klauzul walutowych zawartych w umowach kredytu hipotecznego związanego z walutą obcą. Analiza ta polegała na przedstawieniu (inwentaryzacji i omówieniu) orzecznictwa sądowego i wydanych decyzji Prezesa UOKiK.1 Wyniki: Analiza stanu prawnego oraz wydarzeń w przestrzeni prawnej pozwala zauważyć pogłębienie się procesów ujednolicania i poszerzania prokonsumenckiej interpretacji w polskim oraz unijnym orzecznictwie Duża w tym zasługa orzecznictwa TSUE, które wyjaśnia wiele kwestii i ugruntowuje sposób rozstrzygania zagadnień z zakresu kredytów hipotecznych.(abstrakt oryginalny)
Autor radzi kiedy najlepiej kupować waluty. Doświadczeni inwestorzy na rynkach papierów wartościowych - akcji, obligacji czy walut - doskonale wiedzą, że po dłuższej hossie coraz to nowi uczestnicy rynku tłumnie chcą kupować. I że jest to przestrogą, niechybnym znakiem zmiany trendu. Należy pamiętać o zasadzie: nie kupuj, gdy wszyscy kupują.
|
2003
|
nr 11
36-38
Polskie przedsiębiorstwa chętnie sięgają po kredyty walutowe. Omówiono czynniki skłaniające przedsiębiorstwa do zaciągania takich kredytów.
Obecnie w mediach trwa dyskusja na temat sytuacji osób posiadających kredyty "walutowe". Jedni uważają, że kredytobiorcy zostali oszukani przez instytucje finansowe. W związku z tym instytucje finansowe powinny ponieść karę za wprowadzanie klientów w błąd. Z kolei inni twierdzą, że kredytobiorcy są sami sobie winni. Chcieli płacić niższe raty, podjęli ryzykowną decyzję dotyczącą wyboru kredytu "walutowego", w związku z tym sami powinni ponosić konsekwencje swoich wyborów. Na forach internetowych można spotkać opinie, że osoby, które posiadają kredyty "walutowe", nie powinny liczyć na wsparcie, ponieważ byłoby to niesprawiedliwe dla osób, które posiadają kredyty złotowe - w przypadku pomocy ze strony państwa kredytobiorcom walutowym społeczeństwo zapłaci za ich lekkomyślność. Celem artykułu jest pokazanie argumentów za i przeciw pomocy kredytobiorcom, a także odpowiedź na pytanie, jakie cechy socjoekonomiczne charakteryzują osoby, posiadające kredyty "walutowe"? (abstrakt oryginalny)
7
100%
W marcu 2015 roku na Węgrzech doszło do automatycznego przewalutowania na forinta (HUF) kredytów hipotecznych - zaciąganych masowo przez Węgrów w latach 2005-2007 - w formule indeksacji do franka szwajcarskiego (CHF) bądź denominowanych w tej walucie. O ile porozumienie w sprawie automatycznego przewalutowania zawarte pomiędzy państwem węgierskim a bankami objęło również kwestię przewalutowania kredytów zaciągniętych w jenach (JPY) oraz euro (EUR), o tyle w ramach niniejszego artykułu omówione zostaną mechanizmy i skutki - zarówno dla węgierskich kredytobiorców, jak i banków - automatycznej konwersji dokonanej w zakresie kredytów denominowanych w CHF. (fragment tekstu)
W dyskusji publicznej na temat kredytów walutowych w Polsce dość często prezentowane są opinie, które są niezgodne ze stanem wiedzy ekonomiczno-finansowej. W niniejszej pracy autor przedstawił, a następnie poddał krytycznej ocenie siedem takich opinii. Pozwoliło to autorowi na wyciągnięcie wniosków, iż nie można twierdzić, że: (I) banki kreują pieniądz z niczego; (II) banki udzielające kredytów w walutach obcych nie dysponowały takimi walutami; (III) banki dysponowały walutami obcymi, ale tylko w przypadku kredytów denominowanych, a nie indeksowanych; (IV) banki, które udzieliły kredytów w walutach obcych, zarobiły na wzroście kursu tych walut; (V) przewalutowanie kredytów walutowych nie pociągnęłoby za sobą wysokich kosztów; (VI) stosowanie przez banki spreadów kursowych przy kredytach walutowych było nieuzasadnione i (VII) stosowane przez banki spready były nadmierne, co oznacza, że banki uzyskały z nich nienależny zysk. W świetle przeprowadzonych rozważań wydaje się także, że wiedza ekonomiczna polskiego społeczeństwa jest błędna, a świadomość ekonomiczna klientów banku - niska. (fragment tekstu)
Na polskim rynku finansowym od kilku lat obserwowany jest szybki wzrost zadłużenia sektora niefinansowego w walutach obcych. Zjawisko to wynika przede wszystkim z dużego popytu na walutowe kredyty mieszkaniowe ze strony gospodarstw domowych. Kredyty te wiążą się z kilkoma istotnymi rodzajami ryzyka, które w długim horyzoncie czasowym oddziałują zarówno na samych kredytobiorców, jak i na cały system bankowy. Klienci banków narażeni są m.in. na ryzyko kursowe, ryzyko stóp procentowych walut obcych oraz ryzyko marży kursowej. Wymienione rodzaje ryzyk mogą w trakcie okresu spłaty kredytów przekładać się na ryzyko kredytowe banków. Pomimo dominacji wśród gospodarstw domowych kredytów mieszkaniowych denominowanych w walucie szwajcarskiej, która uznawana jest za bardzo stabilną, długi okres kredytowania hipotecznego ogranicza możliwość precyzyjnego prognozowania wystąpienia ewentualnych zdarzeń zagrażających zdolności kredytowej polskich kredytobiorców, a tym samym stabilności polskiego systemu bankowego. (abstrakt oryginalny)
Polskie banki posiadają dużą długą bilansową pozycję walutową w związku z portfelem kredytów walutowych, które zabezpieczają głównie przy użyciu transakcji fx swap i cross-currency interest rate swap (CIRS). Celem artykułu jest przedstawienie zasad uwzględniania w rachunku adekwatności kapitałowej jednej z najpopularniejszych metod zabezpieczania się banków przed ryzykiem walutowym kredytów hipotecznych w szwajcarskiej walucie, jaką są transakcje CIRS oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy przewalutowanie tych kredytów doprowadzi do zmiany sposobu traktowania transakcji CIRS w rachunku adekwatności kapitałowej banków. Autor wskazuje, iż przewalutowanie części lub całości tego portfela spowoduje, iż CIRS nie będzie mógł być dłużej zaliczany do portfela bankowego co sprawi, iż zamiast wymogu z tytułu ryzyka kredytowego bank będzie musiał wyznaczać wymóg kapitałowy z tytułu ryzyka kontrahenta oraz z tytułu ryzyka pozycji. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 6
53-58
W artykule omówiono problem oceny opacalności kredytów walutowych i indeksowanych kursem walut obcych w stosunku do kredytów złotowych. Tło oceny stanowią obecnie zachodzące trendy na polskim rynku walutowym. Analizę problemu przeprowadzono według metody polegającej na wyznaczeniu granicznego poziomu kursu waluty indeksacyjnej, przy którym koszt kredytu złotowego i walutowego jest identyczny. Za pomocą tak wyznaczonej charakterystyki zostały zidentyfikowane podstawowe czynniki wpływające na poziom opłacalności i ryzyka analizowanych instrumentów takie jak: okres kredytowania, różnice w wysokości krajowych i zagranicznych stóp procentowych, przewidywany moment załamania się kursu waluty krajowej. Określono również kierunki oraz siłę wspomnianych zależności.
Cel - Opracowanie dotyczy szczególnej regulacji ustawy Prawo bankowe, tj. zasad dotyczących spłaty kredytów denominowanych lub indeksowanych w walucie innej niż waluta polska. Analizie poddano regulację ustawową w tym zakresie oraz orzecznictwo. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienie spreadów walutowych. W tym zakresie celem było także wskazanie na stanowiska takich instytucji, jak Komisja Nadzoru Finansowego czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem niniejszego opracowania jest także wskazanie na różnicę między kredytem denominowanym a kredytem indeksowanym w walucie innej niż polska. Metodologia badania - Podstawową metodą badawczą zastosowaną w pracy jest analiza materiału normatywnego oraz dorobku literatury w zakresie prawa bankowego. Ponadto analizie poddano także orzecznictwo. Wynik - Przeprowadzona analiza wskazuje na specyfikę kredytów indeksowanych i denominowanych w walucie innej niż polska, w porównaniu z pozostałymi kredytami, a także na różnicę między nimi. Zauważono, że obowiązujące ustawodawstwo nakłada na banki dodatkowe obowiązki, m.in. informacyjne, których celem jest ochrona kredytobiorcy. Analiza orzecznictwa wskazuje na liczne rozbieżności w tym zakresie. Jednocześnie z analizy tej wynika, że obowiązująca zasada swobody umów nie ogranicza sposobu wskazywania w umowach kwoty i waluty kredytu. Banki jednak nie powinny ustalać kursu obowiązującego w danej umowie w sposób, który byłby niejasny i stanowiłby naruszenie dóbr kredytobiorcy. Oryginalność/wartość - W opracowaniu podjęto próbę wyróżnienia kredytów indeksowanych i denominowanych w walucie innej niż waluta polska, przede wszystkim z uwagi na wątpliwości, jakie wyłaniają się w praktyce ich udzielania. Stąd odwołano się do orzecznictwa, które potwierdza złożoność powyższego zagadnienia. Z jednej strony obowiązują regulacje ustawy Prawo bankowe, z drugiej zasada swobody umów określona w Kodeksie cywilnym.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Ekonomiczne skutki zmian kursów walut - analiza ryzyka kredytów walutowych
84%
W artykule omówiono ryzyko kredytów walutowych, które są obarczone podwójnym ryzykiem: zmiany stopy procentowej i zmiany kursu walutowego. Za pomocą wybranych metod analizy szeregów czasowych przeanalizowano zmienność kursów walut: USD/PLN, EUR/PLN oraz CHF/PLN. Biorąc pod uwagę historyczne oraz obecne trendy w szeregach czasowych oraz wartości miary zmienności, wyciągnięto wnioski z badań. Kursy walutowe zmieniają się dynamicznie w czasie, ich wartość jest zależna nie tylko od sytuacji na rynku kapitałowym, ale także od decyzji politycznych, decyzji banków centralnych, a także od polityki banków komercyjnych bezpośrednio udzielających kredytów. Sytuacja finansowa i społeczna wielu kredytobiorców walutowych jest obecnie bardzo trudna, ponadto trendy rynkowe oraz polityka banków nie zapowiada w najbliższej przyszłości poprawy tej sytuacji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest oszacowanie oraz ocena związków między bezpieczeństwem banków komercyjnych a zmianami kursów podstawowych walut światowych. Podjęte badania w tym zakresie pozwolą sprawdzić, czy istnieje zależność statystyczna między współczynnikiem wypłacalności, odzwierciedlającym poziom bezpieczeństwa banku, oraz udziałem należności nieregularnych w wolumenie kredytów walutowych a zmianami kursów walutowych. Do analizy wybrano jeden z banków komercyjnych, działających w polskim sektorze bankowym. W opracowaniu wykorzystano dane miesięczne za okres 18 miesięcy, począwszy od grudnia 2007 r. do czerwca 2009 r. Na podstawie przeprowadzonych analiz można stwierdzić, że między poziomem walutowych kredytów nieregularnych a kursami walutowymi występuje silny, prawie liniowy związek. Można zatem stwierdzić, że wraz ze wzrostem kursu zarówno euro, jak i dolara następuje zwiększenie kredytów niespłaconych z opóźnieniem około 3 miesięcy. W przypadku zmiennej - współczynnik wypłacalności, istotny wpływ miały kursy euro i dolara z opóźnieniem półrocznym, w korelacji ujemnej. Tak więc wzrost kursów walutowych powoduje spadek poziomu współczynnika wypłacalności analizowanego banku z opóźnieniem około 6 miesięcy i na odwrót. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki zagrożeń, ryzyka oraz korzyści finansowych generowanych przez walutowe kredyty mieszkaniowe udzielane w Polsce we franku szwajcarskim. W szczególności opracowanie koncentruje się na sytuacji kredytobiorców, w tym na określeniu zagrożeń oraz korzyści osiąganych przez nich na tle finansowania w PLN. W pracy przedstawiono szczegółowo znaczenie i rolę walutowych kredytów mieszkaniowych w sektorze bankowym, a także scharakteryzowano rodzaje ryzyka obciążającego banki oraz osoby zaciągające kredyty w CHF. Na potrzeby pracy przygotowano model porównawczy spłat y kredytów w CHF i PLN oraz przeprowadzono analizę korzyści finansowych osiąganych przez kredytobiorców zaciągających kredyty frankowe w latach 2006-2009 na tle osób finansujących się w walucie krajowej. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Ograniczanie wydatków z tytułu spłaty walutowych kredytów mieszkaniowych
84%
W ramach pracy scharakteryzowane zostaną typy mieszkaniowych kredytów walutowych, ich udział w portfelu sektora bankowego, a także wartość zadłużenia i zmiana wysokości rat spłacanych przez kredytobiorców względem momentu zaciągania kredytów. W pracy będzie również przedstawiona charakterystyka instrumentów umożliwiających zabezpieczenie kredytobiorców na rynku pieniężnym oraz poprzez wykorzystanie rozwiązań wynikających z ustawy antyspreadowej i rekomendacji Sil KNF. (fragment tekstu)
Dysparytet stóp procentowych między rynkiem krajowym a niektórymi rynkami zagranicznymi leżał u podstaw rozwoju kredytów mieszkaniowych w walutach obcych w Polsce, podobnie zresztą jak w wielu innych krajach Europy. Artykuł pokazuje ich dynamikę rozwoju w Polsce, korzyści banków jako przyczynę szybkiego rozwoju portfela tych kredytów, koncentrując się jednak w głównej mierze na zagrożeniach i sposobach ich ograniczania. Walutowe kredyty mieszkaniowe stanowią ekspozycję kredytową o dużo szerszym spectrum różnych rodzajów ryzyka niż kredyty w walucie krajowej. Ten fakt legł u podstaw najpierw stopniowego ograniczania dostępu, a ostatecznie - zaprzestania dalszego ich udzielania klientom niemającym stałych dochodów w danej walucie obcej. (abstrakt oryginalny)
W dniu 15 stycznia 2015 roku bank centralny Szwajcarii uwolnił kurs franka szwajcarskiego (CHF), odchodząc od polityki, która ustanawiała limit spadku kursu euro (EUR) wobec franka szwajcarskiego. Wywołało to, po pierwsze, skokowy wzrost kosztów obsługi kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich obniżając dochody kredytobiorców, po wtóre, skokowy wzrost wielkości zadłużenia gospodarstw kredytobiorców w stosunku do ich posiadanego majątku. Perturbacje wynikłe z udzielania przez banki kredytów w walutach obcych i kredytów denominowanych w walutach obcych mają charakter wielowarstwowy i złożony. Obejmują one relacje w warstwie ekonomicznej, prawnej i etycznej pomiędzy trzema podmiotami: kredytobiorcami (osobami fizycznymi posiadającymi zdolności do czynności prawnych), bankami (osobami prawnymi). Kredyty denominowane (indeksowane) udzielane w Polsce były skomplikowanym instrumentem inwestycyjnym o czterech ryzykach. Poza ryzykiem stopy procentowej oraz ryzykiem walutowym kapitału i odsetek dodatkowo pojawiły się dwa nowe ryzyka: ryzyko zmiany spreadów walutowych (banki swobodnie ustalały kursy CHFPLN kupna i sprzedaży) oraz ryzyko walutowe marży banku. Duża liczba kredytów denominowanych i gwałtowny wzrost kursu CHFPLN doprowadziły do wzrostu ryzyka systemowego i obniżenia dochodów kredytobiorców. Może to doprowadzić do uruchomienia dodatnich sprzężeń zwrotnych w systemie ekonomicznym. Skutkiem tego będzie całkowite załamanie dochodów kredytobiorców. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest identyfikacja i pomiar ryzyka kredytu hipotecznego indeksowanego walutą obcą - CHF. Przeprowadzono badanie na rzeczywistych danych kredytu indeksowanego walutą CHF w okresie listopad 2006 - październik 2012. Zdefiniowano ryzyko produktu jako wzrost kursu PLN/CHF powyżej poziomu, który powodował utratę płynności finansowej. Zdefiniowano model ryzyka jako wektor losowy o jednej składowej, kurs PLN/CHF. Wartością dodaną pracy jest pewnik, że analizowany produkt nie wykazuje podstawowej właściwości kredytu, mianowicie indeksacja w połączeniu ze wzrostem kursu walutowego PLN/CHF powoduje wzrost salda zadłużenia kredytowego pomimo spłat kapitału.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza ryzyka w zachowaniach konsumenckich na tle neoklasycznego modelu funkcjonowania podmiotów rynkowych. Omówiono w nim wpływ racjonalności selektywnej na procedury decyzyjne w warunkach inercyjności zachowań gospodarstw domowych, a także znaczenie ich wiedzy dotyczącej skłonności do ryzyka w sytuacji funkcjonowania rynków nieefektywnych. W części egzemplifikacyjnej zaprezentowano badania własne dotyczące stopnia zadłużenia gospodarstw domowych i przedstawiono stosunek Polaków do kredytobiorców, którzy wzięli kredyt we frankach szwajcarskich, na podstawie badań przeprowadzonych przez CBOS w 2016 r. w obszarze pomocy legislacyjnej i kosztów związanych ze wzrostem ich zadłużenia. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.