Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 149

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Customer segmentation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem publikacji jest analiza znaczenia procesów segmentacji klientów w kontekście specyficznych cech rynku ubezpieczeń. Zdaniem Autorki realizacja procesów segmentacji ma coraz większe znaczenie dla wykorzystania szans rynkowych w procesie zarządzania strategicznego instytucji ubezpieczeniowych (abstrakt oryginalny)
2
100%
Autorka w artykule podjęła próbę oceny czynników wpływających na decyzje nabywcze osób z segmentu "młodych dorosłych" (18-29 lat). Wykorzystano wyniki badania ankietowego, w którym sprawdzono jak niska cena, wysoka jakość produktu, marka producenta oraz otwartość na nowości rynkowe wpływają na decyzje nabywcze młodych klientów. (abstrakt oryginalny)
3
100%
Termin obsługa klienta nie jest łatwy do jednoznacznego zdefiniowania. Pod tym pojęciem można rozmieć wiele działań dokonywanych przez przedsiębiorstwo. Mogą to być: sposób traktowania klienta przez pracownika sprzedaży, zapewnienie dostawy produktu na czas lub zapewnienie dobrych warunków gwarancyjnych i obsługi posprzedażnej. W literaturze przedmiotu pojęcie obsługi klienta określane jest za pomocą trzech typów klasyfikacji1: 1. Obsługa klienta jako działanie. Podejście to charakteryzuje się tym, że firma musi wykonać określone działania w celu zaspokojenia potrzeb klienta. Działania te zawierają się w cyklu od złożenia zamówienia aż po wydanie klientowi towaru lub przyjęcie reklamacji. 2. Obsługa klienta jako utrzymanie określonego poziomu obsługi. Obsługę klienta traktuje się w tym podejściu jako system wskaźników obrazujących prawidłowość działań związanych z dostarczeniem produktu klientowi. Dla każdego wskaźnika określa się normę, która może stać się obowiązują-cym standardem w firmie. Przykładowe wskaźniki charakteryzujące to podejście: natychmiastowa dostępność towarów, minimalna partia dostawy, dokładność w realizacji zamówień, odsetek nieuszkodzonych towarów, elastyczność dostaw, poziom satysfakcji klientów, możliwość uzyskania korzystnych warunków finansowo-kredytowych. 3. Obsługa klienta jako misja. Firma traktuje obsługę klienta jako swoją misję, za którą czuje się odpowiedzialna. Jest to podejście charakterystyczne między innymi dla nowoczesnych, międzynarodowych firm. Obsługę klienta traktuje się wielowymiarowo, jako system zarządzania jakością, której celem jest pełne usatysfakcjonowanie klienta w każdym możliwym aspekcie działania. Do realizacji misji przekonuje się wszystkich pracowników, jest to element wewnętrznej kultury firmy. (fragment tekstu)
Zanim zostaną podjęte działania promocyjno-sprzedażowe, klienci muszą zostać zidentyfikowani i podzieleni na mniejsze grupy potencjalnie zainteresowanych. Przedstawiono, jak wykorzystać w tym celu samosegmentację. Omówiono trzy sposoby podejścia do realizacji tego projektu: serwisy społecznościowe, zachowania komunikacyjne, dostosowanie do potrzeb klienta.
Celem artykułu jest przedstawienie na przykładzie działalności pensjonatu Villa Hoff Wellness & SPA w Trzęsaczu przedsiębiorstwa hotelarskiego jako kreatora atrakcyjnej i specjalnej oferty hotelarskiej, zorientowanego na klienta. Artykuł składa się z trzech części merytorycznych, wstępu oraz podsumowania. Pierwsza część opracowania dotyczy teoretycznych aspektów kreowania specjalnej oferty hotelarskiej, w drugiej skupiono się na segmentacji klientów w hotelarstwie, ostatnia zaś poświecona jest analizie specjalnej oferty hotelarskiej "Słoneczne Lato" pensjonatu Villa Hoff Wellness & SPA w Trzęsaczu w postaci studium przypadku. Artykuł jest wynikiem przeglądu literatury z zakresu turystyki i marketingu oraz analizy materiałów wewnętrznych pensjonatu Villa Hoff Wellness & SPA w Trzęsaczu. (fragment tekstu)
Celem podjętych badań było rozpoznanie kwestii dawania napiwków w restauracjach przez polskich konsumentów oraz przeprowadzenie segmentacji konsumentów bazując na powodach dawania napiwków. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w grudniu 2017 r. na próbie 1000 osób. Do wyodrębnienia grup powodów dawania napiwków wykorzystano analizę PCA. W oparciu o wydzielone grupy czynników, metodą k-średnich, wyodrębniono segmenty konsumentów, które poddano profilowaniu. Analiza wyników pozwoliła na określenie częstotliwości i wysokości napiwków. Stwierdzono, że zadowolenie z oferty jest dla konsumentów podstawową motywacją do dania napiwku. W wyniku segmentacji wyodrębniono cztery grupy konsumentów o odmiennej charakterystyce demograficznej, społecznej, ekonomicznej i behawioralnej. Uzyskane wyniki skłaniają do wniosku, że poprawa jakości obsługi, miła atmosfera w lokalu i spełnienie oczekiwań klientów w odniesieniu do zamawianych potraw są kluczowymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, aby zachęcić konsumentów do dawania napiwków(abstrakt oryginalny)
IT systems significantly increase the flexibility of running business. Not only do sales platforms fit to the requirements of the hardware and software used by potential clients, but they also allow for precise adjustment of the offer to the consumer requirements. Data collected automatically using network traffic control devices, Web servers and sales platforms become a source of valuable information. Appropriate processing and interpretation of these data can increase the efficiency of the e-commerce. To finalize a transaction in an online store we should not only present the right offer and adopt it to the client's needs, but mainly allow the customer to reach the offer both by right page positioning as well as using proper searching engine and product characteristics that facilitates the searching process. The aim of the article is to present how the log search analysis can be used in the process of customer segmentation and profiling. The article contains conclusions derived from statistical analysis of searches carried out by b2b clients, users of e-wholesaler. The analysis led to an initial segmentation of e-platform users. The developed user profiles, compared with the contents of shopping cart, was an incentive to make changes in the characteristics of the offered goods and functioning of searching mechanism. (original abstract)
Mimo wzrostu popularności sprzedaży prowadzonej przez Internet, ryzyko i zagrożenia występujące w trakcie procesów zakupowych w tym kanale są stale niezwykle istotnymi czynnikami kształtującymi zachowania nabywcze. Celem prezentowanego badania jest ocena różnic w postrzeganiu przez konsumentów możliwych zagrożeń występujących przy zakupach w Sieci, przy założeniu, iż różnice te wykraczają poza prosty podział nabywców według ogólnego poziomu odczuwanych obaw. Analiza skupień prowadzona według kryterium sześciu zmiennych wyrażających stosunek do wybranych zagrożeń, doprowadziła do wyodrębnienia czterech grup konsumentów: grupy osób nie doszukujących się większych zagrożeń, grupy osób odczuwających silne ryzyko we wszystkich badanych obszarach, grupy osób obawiających się kradzieży danych oraz grupy osób obawiających się potencjalnych problemów z obsługą posprzedażową. (abstrakt oryginalny)
Segment osób starszych jest poza zainteresowaniem wielu menedżerów oraz ekonomistów. Pomimo, że według prognoz demograficznych, liczba osób w wieku podeszłym będzie znacząco rosła, postrzega się ją jako mało atrakcyjną, także na rynku nowych technologii. Poniższy artykuł przedstawia stosunek polskich seniorów wobec TIT, charakteryzuje sposób korzystania z nowoczesnych usług, jak również motywy niekorzystania. Prowadzi do wniosku, że dzięki edukacji oraz kontaktom z grupą rówieśników, seniorzy on line mogą stać się prawdziwymi konsumentami usług internetowych i telefonii komórkowej. Oprócz wieku, na tym rynku należy stosować bowiem także inne kryteria jak zainteresowanie, wiedzę, wykształcenie i styl życia (abstrakt oryginalny)
Artykuł nawiązuje bezpośrednio do koncepcji i uwarunkowań rozwoju marketingu zorientowanego na kreowanie rynku, ukształtowanego pod wpływem licznych problemów nadprodukcji, znaczącego oporu stawianego po stronie popytu i homogeniczności potrzeb podstawowych u klientów, z jakimi borykają się współczesne organizacje gospodarcze. Marketing odchodzi od żmudnych i drogich badań marketingowych na rzecz kreowania a priori grup docelowych w oparciu na instrumentach propagandowych.(abstrakt oryginalny)
Lojalność klientów wobec firmy to zjawisko rozumiane przede wszystkim jako powtórne zakupy, ale wielu badaczy podkreśla głębsze znaczenie lojalności, analizując nastawienia wewnętrzne lub uczucia klientów. Podejmowane są próby wyróżniania typów lojalnych klientów ze względu na różny poziom i charakter lojalności. W artykule wyróżniono cztery grupy motywów skłaniających klientów do utrzymywania relacji z firmą. Zaufanie, zaangażowanie i przyzwyczajenie to cechy nie tylko towarzyszące powtarzalnym zakupom, ale umożliwiające powstanie więzi lojalności. Wyodrębnione typy lojalności podzielono na dwie grupy: pierwsza to typy lojalności o zabarwieniu pozytywnym ( lojalność: świadoma, z rozsądku, zaangażowana, partnerska), druga grupa to typy lojalności o charakterze obojętnym i negatywnym (lojalność: z rutyny, z przymusu, wyrozumiała, warunkowa). Więź lojalności klient-firma może przechodzić z jednego typu do drugiego nawet w dość krótkim okresie. Z punktu widzenia zarządzania relacjami z klientami ważna jest umiejętność rozpoznawania tych typów.
Program lojalnościowy to takie przedsięwzięcie, które działa czasami, dla niektórych przedsiębiorstw i pod niektórymi warunkami. Zbudowanie dobrego programu lojalnościowego nie jest zadaniem prostym. Nie wystarczy samo wymyślenie mechanizmu nagradzania lojalnych klientów, istotne jest również właściwe określenie celów, które przedsiębiorstwo zamierza osiągnąć. To cele determinują wybór i sposób zastosowania odpowiednich narzędzi marketingowych, w tym systemów lojalnościowych. Zanim przedsiębiorstwo rozpocznie budowę programu lojalnościowego, dokładnie analizuje jego sytuację rynkową, pozycję, oczekiwania i preferencje klientów, identyfikuje klientów najbardziej dochodowych i przekrój kupowanych przez nich produktów. Określa następnie grupę docelową, produkty/usługi, budżet marketingowy, strategię działania oraz obszary ryzyka. Niezwykle istotne jest również dopracowanie systemu komunikacji między uczestnikami programu. W tym miejscu zasady organizacji programu na każdym jego poziomie muszą być jasne i czytelne. Sukces programów lojalnościowych zależy od prawidłowo zaprojektowanego systemu lojalnościowego, a także identyfikacji wielu czynników zewnętrznych. Niniejszy artykuł przedstawia proces budowy programów lojalnościowych możliwy do zastosowania w praktyce. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wykorzystanie metody conjoint analysis w segmentacji potencjalnych nabywców niezabudowanych nieruchomości gruntowych, zlokalizowanych na obszarze miasta Jeleniej Góry, w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczonych pod jednorodzinne wolno stojące budownictwo mieszkaniowe. Źródło informacji statystycznych stanowią rezultaty badań ankietowych przeprowadzonych w maju oraz czerwcu 2002 r. Celem badania jest określenie zbioru cech (atrybutów) decydujących o wyborze (zakupie) omawianego typu nieruchomości przez potencjalnych inwestorów, a następnie wyróżnienie na tej podstawie klas nabywców nieruchomości o zbliżonych preferencjach wyboru. (fragment tekstu)
Segmentacja jest procesem podziału rynku na odrębne, homogeniczne subrynki, ze względu na sposób odbioru oferty rynkowej. Zróżnicowanie między obiektami w ramach każdej grupy jest mniejsze aniżeli pomiędzy tymi grupami. Jednym ze sposobów przeprowadzania segmentacji jest wykorzystanie metod statystycznej analizy wielowymiarowej. Niniejszy artykuł prezentuje segmentację nabywców wybraną metodą klasyfikacji, a ściślej - metodą optymalizacji iteracyjnej, jaką jest metoda k-średnich. (fragment tekstu)
Internet wraz z powiązanymi technologiami zrewolucjonizował proces dystrybucji w sektorze hotelarskim, dając pierwszeństwo dużym pośrednikom internetowym, często kosztem bezpośrednich kanałów dystrybucyjnych małych i średnich hoteli niezależnych. W celu odzyskania niezależności i elastyczności w formułowaniu strategii dystrybucyjnej menedżerowie tych hoteli powinni lepiej poznać profile współczesnych klientów rezerwujących noclegi w ich regionie za pomocą Internetu. Celem artykułu jest przedstawienie podobieństw i różnic między klientami wybierającymi różne internetowe kanały zakupu usług noclegowych, a przez to wsparcie usługodawców na tym rynku, by lepiej zarządzali swoją dystrybucją i realizowali strategie marketingowe. Badania przedstawione w tekście zostały oparte na danych pierwotnych zebranych wśród turystów odwiedzających Kraków, dobranych na zasadzie wygody (convenience sampling). Zebrane dane zostały uporządkowane i przeanalizowane przy użyciu podstawowych narzędzi statystycznych. Analiza pozwoliła określić rozmiar, a także cechy społeczno-demograficzne oraz charakterystykę pobytu i konsumpcji turystycznej czterech grup turystów wyróżnionych na podstawie użytego kanału rezerwacji noclegu: Booking.com, Airbnb, pozostałych kanałów online, bezpośrednio online. Wyniki potwierdzają dominującą rolę, jaką odgrywają pośrednicy internetowi. Jednocześnie zidentyfikowany został niższy niż oczekiwany poziom rezerwacji w kanałach bezpośrednich. W związku z dominacją rynkową Booking.com profil użytkownika tej platformy determinuje w dużej mierze charakterystykę typowego klienta w Krakowie. Tym niemniej między badanymi segmentami klientów występują pewne różnice w zakresie ich wieku, składu grupy, kraju pochodzenia, długości pobytu, dziennych wydatków na nocleg i rodzaju wybieranego noclegu. (abstrakt oryginalny)
W kontekście procesów globalizacji i ujednolicania wzorców zachowań klientów firmy, coraz silniej eksponowana jest potrzeba uwzględniania, poza czynnikami ilościowymi (tzw. twardymi),także innych, które opisują zachowanie nabywców. Artykuł ma charakter badawczy, a jego celem jest próba oceny, w jakim stopniu płeć psychologiczna (kryterium miękkie) różnicuje preferencje w zakresie metod komunikacji rynkowej na tle płci biologicznej (kryterium twarde). Artykuł oparty jest na badaniach własnych autora przeprowadzonych w 2014 roku na próbie 343 respondentów dobranych losowo do badania metodą ankiety audytoryjnej. Przeprowadzone badania i zebrane dane empiryczne wykazały, że nie ma istotnego zróżnicowania w deklarowanych opiniach i postawach badanych, gdy uwzględnimy płeć biologiczną i psychologiczną. Z pewną ostrożnością można stwierdzić, że nie ma jednoznacznych przesłanek do przyjęcia hipotezy badawczej, według której wysoki stopień zróżnicowania wyrażanych opinii w zależności od rodzaju płci (biologiczna versus psychologiczna) intensyfikowałby potrzebę silniejszego uwzględniania zmiennych jakościowych (miękkich) w procesie działań marketingowych, w tym w segmentacji rynku. Oczywiście nie oznacza to zakwestionowania potrzeby uwzględniania zmiennych jakościowych (miękkich) w procesie analizowania zachowań nabywców, niemniej wskazuje dość wyraźne implikacje badawcze i praktyczne. Wnioski te bowiem stanowią swoistą rysę na bezkrytycznie wyrażanej dotychczas opinii o potrzebie szerokiego uwzględniania czynników tzw. miękkich w analizie zachowań klientów. (abstrakt oryginalny)
Wiele przedsiębiorstw usługowych skupia swoją działalność wokół wąskiego segmentu klientów i proponuje im konkretną, wysoce wyspecjalizowaną usługę. W artykule zaproponowano metodę poszerzania oferty takich przedsiębiorstw. Bazuje ona na rozróżnieniu czynników stałych i zmiennych oraz ich późniejszej modyfikacji. Omówiona metoda umożliwia dotarcie do szerszego spektrum klientów, zwiększając liczbę potencjalnych nabywców.(abstrakt oryginalny)
Celem artykuły jest przedstawienie wyników badań empirycznych zmierzających do identyfikacji czynników determinujących zastosowanie praktyczne metod rachunkowości zarządczej, zorientowanych na relacje z klientami. Przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na próbie polskich spółek giełdowych.(abstrakt oryginalny)
19
75%
W poniższym artykule autorzy dokonują charakterystyki klienta zamożnego, omawiają wyzwania, które stoją przed tym segmentem bankowości, prezentują podstawowe techniki segmentacyjne oraz kierunki światowych trendów w procesach segmentacyjnych. Dodatkowo wskazują na konieczność połączenia działań segmentacyjnych z grupowaniem klientów zgodnie z dyrektywami prawnymi Basel II czy Trzeciej Dyrektywy związanej z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy. (fragment tekstu)
20
75%
W pracy zaprezentowano próbę wykonania segmentacji rynku osób zwiedzających atrakcje turystyczne Wielkopolski i Kujaw. Jako kryterium segmentacji zastosowano korzyści wynoszone przez zwiedzających atrakcje. Badania przeprowadzono w pięciu czołowych obiektach tego typu wśród 1970 osób. W wyniku analizy metodą k-średnich uzyskano sześć segmentów, które scharakteryzowano za pomocą cech społeczno-demograficznych i cech grupy, w jakich zwiedzano obiekty. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.