Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Customs administration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Od wielu lat akcentuje się potrzebę doskonalenia zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach. Popularne w ostatnim czasie kompetencje zasobów ludzkich, kapitału ludzkiego, potencjału społecznego zmuszają organizacje do stałego ulepszania i monitorowania stosowanych rozwiązań. Współczesny trend zarządzania zasobami ludzkimi w organizacjach jest zorientowany na przekształcanie zasobów ludzkich w kapitał, od którego w wysokim stopniu zależy wartość organizacji. Kapitałem są ludzie trwałe związani z organizacją i jej misją, mający umiejętność współpracy oraz kreatywne postawy i kwalifikacje. Kapitał ludzki Manowi siłę napędową rozwoju organizacji, ma niezwykłe możliwości motywacyjna. które ujawniają się w efekcie skutecznego zarządzania organizacją. Zasoby istniejące w firmie wymagają profesjonalnych działań, bez których ilościowe i strukturalne przekształcenia w kapitał ludzki stają się nieracjonalne. Jednym z najważniejszych celów zarządzania zasobami ludzkimi jest ukształtowanie pożądanych kompetencji kadr. Wokół nich skupiają się procesy ' decyzje doboru personelu, szkoleń, metod motywowania. Kształtowania kapitelu ludzkiego powinno się dokonywać z wysokim poziomem kultury, który polega na dobrej współpracy, otwartych systemach informacyjnych, profesjonalizacji pracowników i autorytecie kadry kierowniczej. (fragment tekstu)
W wyniku przeprowadzonej w 2017 roku reformy w miejsce dotychczas funkcjonujących administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej powołano Krajową Administrację Skarbową, konsolidując w ten sposób administrację skarbową. Chociaż skuteczność poboru podatku VAT, akcyzy oraz opłaty paliwowej wzrosła, istnieją jeszcze obszary wymagające analizy zakresu definicyjnego, statystycznego, prawnego oraz zwiększenia skuteczności egzekwowania przepisów celno-podatkowych zarówno Unii Europejskiej, jak i polskich. Celem artykułu jest analiza funkcjonowania obowiązujących od 1 marca 2017 r. regulacji dotyczących kontroli celno-skarbowej pod kątem wymiaru i poboru przez nowe organy należności związanych z przywozem i wywozem towarów na obszar celny Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
W wyniku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej nastąpiły zmiany w zakresie zadań i kompetencji administracji celnej. Zmiany te zostały określone w "Strategii Działania Polskiej Administracji Celnej".W realizacji zadań do głównych celów strategicznych należy sprawny i efektywny pobór należności celnych i podatkowych. Zadanie to jest realizowane zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U., nr 11/1993, poz. 50 ze zrn.). Uprawnienia w ramach wspólnej polityki rolnej sprowadzają się do pobierania podatków i opłat od towarów rolnych importowanych oraz wpłacania subwencji przy wywozie. Zwalczanie nielegalnego zatrudnienia to zadanie polegające na kontrolowaniu pracobiorców w miejscu zatrudnienia i dokumentów firmowych pracodawców. Takie obszary kontroli pozwalają wykryć nieprawidłowości dotyczące odprowadzania składek ubezpieczeń społecznych, wynagrodzeń itp. W celu stworzenia korzystnych warunków współpracy między administracją celną a przedsiębiorcami, wprowadzono informatyzację administracji celnej. (fragment tekstu)
1 marca 2017 r. funkcjonująca od 1990 r. Służba Celna stała się częścią nowego modelu zintegrowanej administracji publicznej, tj. Krajowej Administracji Skarbowej. Celem artykułu jest analiza ram organizacyjnych administracji celnej w Polsce, zidentyfikowanie przesłanek przeprowadzenia reformy instytucjonalnej oraz wskazanie kierunków przyszłych działań nowego modelu administracji celno-skarbowej. Hipoteza badawcza została sformułowana następująco: administracja celna w Polsce nie może być statyczna wobec wyzwań XXI w. - jakość działania, będąca nadrzędną wartością każdej organizacji, cechą każdego systemu i procesu wymaga uporządkowania całego obszaru zarządzania organami celno-podatkowymi i stworzenia nowoczesnej organizacji. Postawiono pytanie badawcze, jak zmieniała się administracja celna w Polsce. Jakie przesłanki, przede wszystkim w wymiarze organizacyjnym, przyczyniły się do dokonanych zmian i czy zmiany te odniosły pozytywny efekt w postaci stworzenia nowego skutecznego i efektywnego modelu organizacji? W badaniach wykorzystano analizę opisową, poprzedzoną przeglądem źródeł literaturowych i aktów prawodawstwa wtórnego. Struktura artykułu obejmuje trzy części oraz podsumowanie. W pierwszej przedstawiono rozwój administracji celnej po II wojnie światowej, druga część odnosi się do przesłanek i wdrożenia reformy instytucjonalnej, trzecia - prezentuje kierunki działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej. W podsumowaniu zaprezentowano wnioski płynące z rozważań zawartych w artykule. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie administracja wywodzi się najprawdopodobniej jeszcze z czasów starożytnego Egiptu, Persji oraz Rzymu. W języku łacińskim funkcjonuje, jako administrare, co oznacza być pomocnym. Terminem tym zwyczajowo określa się działalność organizatorską, realizowaną przy pomocy państwowego aparatu urzędników, która w swoim zakresie zawiera sprawy publiczne, regulowane za pomocą ogólnych norm prawnych. Termin administracja celna funkcjonuje zamienienie, jako synonim pojęcia Służba Celna. Znajduje to swoje logiczne uzasadnienie w powołaniu Służby Celnej oraz w służbie społeczeństwu (administro - zarządzać, służyć, publicus - społeczny, zbiorowy, ogólny)"1 przejawianej w wykonywaniu funkcji związanej z zapewnieniem zgodności z prawem przywozu towarów na obszar celny Wspólnoty Europejskiej, wywozu towarów z obszaru celnego tejże Wspólnoty oraz wykonywania obowiązków określonych w innych przepisach odrębnych, zwłaszcza w zakresie podatku akcyzowego. Administracja celna stanowi tym samym składnik administracji niezespolonej (podległej centralnym organom administracji) oraz jeden z komponentów systemu, którym jest cała administracja. (fragment tekstu)
Kwestia funkcjonowania naczelników okręgów celnych w Królestwie Polskim na początku lat 50. XIX w. jak dotąd nie cieszyła się zbytnio zainteresowaniem wśród klasycznych historyków i historyków ustroju administracyjnego. Stanowisko naczelnika okręgu celnego należało do najważniejszych etatów istniejących w administracji celnej na terenie Imperium Rosyjskiego. Urzędnicy zatrudnieni na tym etacie pełnili funkcję nadzorczą w stosunku do urzędów i struktur straży granicznej działających na granicy monarchii Romanowów. Naczelnik okręgu celnego wykonywał wszystkie zarządzenia Departamentu Handlu Zewnętrznego Ministerstwa Finansów, jak również przesyłane z innych centralnych organów administracyjnych ówczesnej Rosji. Na podstawie źródeł archiwalnych i drukowanych dokonano analizy zakresu kompetencji naczelników okręgów celnych wprowadzonych na terenie Królestwa Polskiego w styczniu 1851 r. Ich prawa i obowiązki, chociaż zostały określone przez odrębną ustawę celną opracowaną dla Królestwa Polskiego, były tożsame z kompetencjami analogicznych urzędników działających w innych częściach Imperium Rosyjskiego. Uzyskane wyniki badań znacznie poszerzają wiedzę o funkcjonowaniu rosyjskich struktur administracyjnych w drugiej połowie XIX w. na terenie Królestwa Polskiego, jednej z prowincji ówczesnej monarchii absolutnej Romanowów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę funkcjonowania jednego z organów doradczych centralnych organów administracji rządowej, tj. Rady do spraw Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej działającej przy Prezesie Państwowej Agencji Atomistyki, naczelnym organie dozoru jądrowego w Polsce, właściwym w sprawach bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej określonym ustawą Pr. atm. Artykuł przedstawia założenia funkcjonowania Rady jako organu doradczego organu dozoru jądrowego w oparciu o prawo międzynarodowe i europejskie oraz poglądy doktryny prawa energii jądrowej. Ważną rolę w odniesieniu do Rady spełniają akty soft law, w szczególności tzw. standardy bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA safety standards). Mimo że nie mają mocy wiążącej, stanowią wartościowy i obszerny zbiór zaleceń wspomagających działalność prawodawczą na poziomie regionalnym i krajowym. Celem opracowania jest również krytyczna analiza nowelizacji Prawa atomowego (Pr. atm.) z 2016 r. w części odnoszącej się do zmian przeprowadzonych w zakresie sposobu kształtowania składu Rady. (abstrakt oryginalny)
Wyzwania XXI w., tj. stały wzrost obrotu towarowego, dążenie przedsiębiorstw do osiągnięcia sukcesu gospodarczego w skali globalnej, postęp technologiczny i innowacyjne rozwiązania w każdym obszarze działalności gospodarczej, wyznaczają nowe kierunki rozwoju działalności usługowej organów celnych. Analiza innowacyjnych rozwiązań w systemie obsługi celnej oraz wskazanie na korzyści wynikające dla podmiotów gospodarczych z oferowanych w ramach tych innowacji uproszczeń ma dowieść ewolucji roli Służby Celnej, która z administracji o charakterze fiskalno-kontrolnym, przekształca się w administrację kontrolno-promocyjną. Wykorzystując nowoczesne rozwiązania w procesie obsługi celnej, Służba Celna w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu konkurencyjności podmiotów gospodarczych realizujących obrót towarowy na rynku międzynarodowym. Metoda badawcza wykorzystana w opracowaniu obejmuje analizę krajowych i zagranicznych źródeł literaturowych oraz analizę danych statystycznych.(abstrakt oryginalny)
9
75%
Celem artykułu jest analiza działań podejmowanych przez Izbę Celną w Białymstoku w ramach przyznanego ustawowo Służbie Celnej zadania rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania przestępstw i wykroczeń skarbowych. W artykule uwagę skupiono na przestępstwie przemytu, ponieważ, uwzględniając obszar działania Izby, jest to jeden z istotniejszych problemów występujących na granicy wschodniej, a także w regionie podlaskim. (fragment tekstu)
W artykule zamieszczono przegląd systemów informatycznych administracji celnej oraz harmonogram prac wdrażania nowych systemów celnych w polskiej administracji celnej. Stwierdzono, że e-zarządzanie w administracji celnej może stać się faktem w perspektywie najbliższych kilku lat.
Przedstawiono uregulowania prawne umożliwiające polskim firmom realizować kontrakty montażowe lub kontrakty o dzieło na rynku niemieckim. Omówiono też praktykę stosowania przepisów celnych po zmianie kodeksu celnego w Polsce w styczniu 1999 roku w polsko-niemieckich obrotach handlowych.
Opisano przejścia graniczne między Polską i Niemcami podając podstawowe informacje teleadresowe. Podano też dane statystyczne na temat wielkości odpraw samochodów ciężarowych na granicy polsko-niemieckiej w pierwszej połowie 1998 roku oraz organizację niemieckiej administracji celnej (struktura zatrudnienia - dane za 1997 rok).
Przedmiotem niniejszego opracowania jest próba dokonanaia syntetycznej charakterystyki kapitału ludzkiego w administracji celnej Polski w kontekście przyszłego członkostwa w UE. Przeprowadzona diagnoza i ocena dokonana została w oparciu o następujące kryteria: stan i struktura zatrudnienia, obciążenie pracą, wydajność pracy, kultura organizacyjna.
Praca służb celnych ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Zmiany ustrojowe w latach 90. spowodowały znaczący wzrost ruchu granicznego, co doprowadziło do zmian w sposobie zarządzania oraz postawiło nowe wyzwania i obowiązki.
1 lipca 2018 roku przypada 50. rocznica powstania unii celnej w Unii Europejskiej, a tym samym rocznica funkcjonowania unijnego systemu celnego - składającego się z 28 administracji celnych. Administracje celne państw członkowskich, wykonując swoje zadania, muszą działać sprawnie i skutecznie, szybko reagować na wszelkie potrzeby wynikające ze zmiany otoczenia celnego i winny to robić tak, jakby tworzyły jeden podmiot - jedną administrację. Odpowiedź na pytanie, czy i na ile działania administracji celnych Unii Europejskiej zostały ujednolicone tak, aby można było mówić w praktyce o jednej, a nie o 28 różnych służbach celnych, jest celem artykułu. Przeprowadzone rozważania pozwoliły wysunąć wniosek, że w przyszłości nie będzie jednej administracji celnej na poziomie wyłącznie Unii Europejskiej - nadal będą funkcjonować służby celne poszczególnych państw członkowskich, z nieco różniącymi się strukturami organizacyjnymi, ale pełniącymi takie same funkcje i działającymi w oparciu o zharmonizowane prawo celne. Ważnym jest jednak, by różnice w ich funkcjonowaniu były jak najmniejsze i temu służą działania podejmowane w ostatnich latach przez Unię Europejską. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest próba sformułowania katalogu fundamentalnych zadań, jakie powinna wykonywać nowoczesna administracja celna kraju w dobie globalnego handlu. Jest to o tyle ważne, iż pełnienie przez nią określonych ról warunkować będzie w efekcie ogólną sprawność całej gospodarki. (fragment tekstu)
17
Content available remote Polska służba celna w procesie podwyższania jakości usług biznesowych
75%
Dążenie przedsiębiorstw do osiągania sukcesu gospodarczego na rynku globalnym, zaawansowane rozwiązania technologiczne oraz innowacyjne metody zarządzania w każdym obszarze działalności gospodarczej wyznaczają nowe kierunki dla rozwoju działalności usługowej organów celnych. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie korzyści wynikających z wdrażania przez Służbę Celną nowoczesnych usług biznesowych. Przeprowadzona w opracowaniu analiza przesłanek wprowadzania nowoczesnych form obsługi celnej podmiotów gospodarczych oraz charakterystyka poszczególnych rozwiązań pozwoli na stwierdzenie, że elastyczność dokonywania odpraw celnych jest źródłem znacznych korzyści handlowych i finansowych dla podmiotów gospodarczych, a tym samym istotnym determinantem wzrostu ich konkurencyjności. Ponadto pozwala usprawnić działania administracji celnej w zakresie naliczania oraz poboru należności celnych, zapewniając regularne wpływy do budżetu państwa. Wykorzystana w opracowaniu metoda badawcza obejmuje analizę krajowych i zagranicznych źródeł literaturowych oraz analizę danych statystycznych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Status i kompetencje służb celnych w 27 krajach Unii Europejskiej
75%
Obowiązujące procedury celne oparte są głównie na unijnych regulacjach legislacyjnych, ale szereg zagadnień, w szczególności te dotyczące funkcjonowania narodowych administracji celnych państw członkowskich, regulowanych jest przepisami krajowymi. Regulacje narodowe nie tylko zapewniają spójność rozwiązań unijnych z prawem krajowym ale także uwzględniają specyfikę krajowych administracji celnych, ich organizację i strukturę, a także zakres kompetencji i możliwości realizacji zadań poza systemem dozoru celnego. Prezentowana analiza porównawcza statusu i kompetencji służb celnych w krajach Unii Europejskiej wskazuje, iż narodowe administracje celne państw członkowskich wprawdzie różnią się między sobą w zakresie struktury i organizacji, a także kompetencji i wykonywanych zadań, to różnice te jednak nie są znaczące. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie procesów modernizacyjnych zachodzących w zakresie organizacji nadzoru celnego i granicznego na zachodniej granicy Imperium Rosyjskiego ze szczególnym uwzględnieniem terenu Królestwa Polskiego. Na podstawie źródeł i opracowań udało się zidentyfikować czynniki, które zadecydowały o pojawieniu się działań modernizacyjnych w tych strukturach. Ponadto udało się ustalić etapy wprowadzania innowacji. Przeprowadzone zmiany znacząco zmodernizowały struktury cywilnej administracji celnej oraz struktury straży granicznej działające na terenie Królestwa Polskiego na przełomie XIX i XX w. (abstrakt oryginalny)
Polska, w stanowisku negocjacyjnym w obszarze "Unia celna", zadeklarowała osiągnięcie przez służby celne pełnej gotowości do stosowania wspólnotowego ustawodawstwa celnego do końca 2001 r., tj. na 1 rok przed hipotetyczną datą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W odpowiedzi na wymagania przedstawione przez Komisję Europejską, Rada Ministrów zatwierdziła 19 października 1999 r. "Strategię działania administracji celnej do roku 2002", której celem obok harmonizacji prawa jest organizacja i techniczne przystosowanie polskiej służby celnej do wymagań stawianych przez UE jej państwom członkowskim. W artykule przedstawione zostały zadania administracji celnej, które wynikają z ustawodawstwa i polityki państwa oraz wymogów Unii Europejskiej, oraz cele strategiczne ww. dokumentu i środki ich realizacji.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.