Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Customs agencies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Od kilku lat przedstawiciele celni obsługują ponad 70% wszystkich dokonywanych zgłoszeń celnych. W związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej i rozszerzeniem obowiązków Służby Celnej o statystykę wewnątrzwspólnotową INTRASTAT oraz obsługę podatku akcyzowego - także usługi pośrednictwa celnego zostały rozszerzone o aspekty sprawozdawcze i podatkowe w zakresie VAT i akcyzy. Zachodzące na świecie zmiany o charakterze polityczno-gospodarczym sprawiają, że istotna rola pośredników celnych w obsłudze międzynarodowego obrotu towarowego widoczna jest również w koordynacji eksportu towarów wspólnotowych do krajów trzecich, w szczególności zaś do naszych wschodnich partnerów. Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych aspektów funkcjonowania w międzynarodowym obrocie towarowym nowoczesnych agencji celnych.(fragment tekstu)
Autor zaprezentował kilka przykładowych przedstawicieli instytucji agencji władz publicznych, które po 1990 roku zastąpiły szereg istniejących na szczeblu centralnym i lokalnym funduszy celowych i dokonał wstępnej oceny tych agencji.
W artykule podjęto próbę zdiagnozowania rynku usług pośrednictwa celnego Polsce, poczynając od wejścia Polski do Unii Europejskiej do 2015 r. W literaturze trudno znaleźć pozycje poruszające tę problematykę. Warto tu zauważyć, iż usługi celne odgrywają dominującą rolę w międzynarodowym obrocie towarowym, bez znajomości ich zasad i działalności profesjonalnych instytucji pośrednictwa celnego międzynarodowy obrót towarowy byłby praktycznie niemożliwy. W artykule poddano analizie rynek usług pośrednictwa celnego w Polsce z podziałem na tradycyjne segmenty profesjonalnych instytucji pośrednictwa celnego: agencji celnych, agentów celnych oraz doradców podatkowych(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest rozpatrzenie zależności między polityką celną a problemami związanymi z bezrobociem i zatrudnieniem. Punktem wyjścia rozważań jest wyjaśnienie samego zjawiska polityki celnej i jej zakresu przedmiotowego. (fragment tekstu)
5
Content available remote Ocena ryzyka organizacji przepływów w międzynarodowym obrocie towarowym
63%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie wyników badań ankietowych, dotyczących analizy ryzyka dla procesu odprawy celnej wraz ze wskazaniem najczęściej występujących zagrożeń oraz propozycją działań zapobiegawczych. Badania przeprowadzono w celowo wybranej grupie agencji celnych i spedytorów. (fragment tekstu)
Każdy podmiot uczestniczący w międzynarodowej wymianie towarowej, zarówno z krajami trzecimi Erga Omnes, jak i z krajami Unii Europejskiej, chcąc zoptymalizować ponoszone koszty, zmuszony jest do podjęcia decyzji O sposobie realizowania zadań związanych z obsługą dokonywanych przez siebie operacji celnych. Uzyskanie korzystnych wyników w tym zakresie uzależnione jest między innymi od takich czynników, jak różnorodność asortymentowa towarów, którymi firma się zajmuje, obszar geograficzny jej kontrahentów, złożoność procedur celnych oraz podatkowych (akcyza, VAT), jak również ograniczenia dotyczące obrotu towarowego. W obliczu tak złożonego problemu elementem niezbędnym dla znalezienia skutecznego rozwiązania stają się wysokie kwalifikacje personelu, związane nie tylko z wiedzą o działalności handlowej i przemysłowej przedsiębiorstwa (niezbędne do przeprowadzania poprawnej klasyfikacji towarowej), bardzo dobrej bieżącej orientacji w obowiązujących aktach prawnych z zakresu prawa celnego, handlu zagranicznego, przepisów podatkowych (w tym akcyzowych), ochrony środowiska, znaków towarowych oraz praw autorskich. Nie bez znaczenia pozostają także umiejętności planowania, organizacji i komunikacji. Wszystkie te elementy sprawiają, iż rozwiązywanie tzw. problematyki celnej przedsiębiorstwa staje się możliwe poprzez dwa rodzaje zachowań. Pierwszym rozwiązaniem stosowanym w organizacjach jest wyodrębnienie centralnych działów celnych, które najczęściej zostają przyporządkowane do działu transportu i logistyki, zakupów, marketingu, działu finansowo-księgowego lub prawnego. Tak wyodrębniona komórka winna brać czynny udział w zarządzaniu firmą mając tym samym wpływ na strategię handlową oraz źródła zaopatrzenia. (fragment tekstu)
W opracowaniu zaprezentowano problem przedstawicielstwa celnego w aspektach międzynarodowych na polskim rynku. Przedstawicielstwo celne zostało omówione w nawiązaniu do obowiązujących przepisów prawa, jako profesjonalna organizacja handlowa wyspecjalizowana w procedurach celnych.
Artykuł poświęcony jest roli służb celnych w "rozszerzonej Europie", tj. po rozszerzeniu Unii Europejskiej o nowe państwa. Służby celne krajów nowo przyjętych muszą dostosować swoje funkcjonowanie do zmienionych warunków, które obejmują: dostosowania prawne, organizacyjne i zmiany funkcjonalne. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność zmian w polskim systemie celnym i przygotowania polskich służb celnych do oceny jakościowej towarów w handlu zagranicznym.
Inicjatywa e-Customs obejmuje szereg przedsięwzięć informatycznych, organizacyjnych i prawnych, mających na celu wyeliminowanie papierowej formy dokumentów w dziedzinie handlu i ceł, skrócenie czasu trwania odpraw celnych z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa transakcji handlowych. Nowoczesna administracja celna musi funkcjonować w oparciu o zaawansowaną infrastrukturę w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Jedynie wówczas będzie w stanie zapewnić tańsze i efektywne usługi celne. Dlatego też największe wyzwanie i jednocześnie główny cel programu e-Customs to harmonizacja systemów i procedur celnych w 28 państwach członkowskich. W artykule scharakteryzowano założenia i cele programu e-Customs, przedstawiono jego genezę i ewolucję. Szczególną uwagę zwrócono na wpływ działań podejmowanych w ramach tego programu na poprawę jakości usług celnych świadczonych dla przedsiębiorstw europejskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie i rolę instytucji przedstawicielstwa w postępowaniu celnym w życiu społeczno-gospodarczym Polski od czasów przedrozbiorowych do współczesnych: poczynając od schyłku Rzeczpospolitej szlacheckiej, przez okres rozbiorów, międzywojennej II Rzeczpospolitej oraz powojennej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, aż do przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i przyjęcia współczesnego unijnego ustawodawstwa celnego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie rozmieszczenia instytucji celnych na obszarze Polski z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych i prawnych. Przedmiotem analizy są składy celne, wolne obszary celne i agencje celne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.