Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Customs quota
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy przedstawiono cele i podstawy polskiej polityki celnej w drugiej połowie lat 90. Dużo miejsca poświęcono zobowiązaniom polskiej polityki celnej wynikającym z międzynarodowego porozumienia dotyczącego utworzenia stref wolnego handlu, w którym Polska bierze udział (WTO, Układ Europejski, EFTA, CEFTA). Omówiono również rolę ceł i taryf po roku 2000.
Skutki przystąpienia Rosji do WTO dla stosunków UE-Rosja - Marzenna Błaszczuk-Zawiła 22 sierpnia 2012 r. Rosja, największa wówczas gospodarka pozostająca poza strukturami Światowej Organizacji Handlu (WTO), stała się jej 156 członkiem. W związku z tym wydarzeniem oczekiwano poprawy dostępu do rosyjskiego rynku dóbr i usług oraz zwiększenia przejrzystości i stabilności warunków współpracy z tym krajem. Ze względu na znaczenie wzajemnych powiązań gospodarczych oczekuje się, że akcesja Rosji do WTO będzie miała potencjalnie największe znaczenie dla Unii Europejskiej. W artykule omówiono przebieg rokowań akcesyjnych, proces ratyfikacji protokołu akcesyjnego i warunki członkostwa Rosji w WTO. Podjęto też próbę oceny potencjalnych skutków tego wydarzenia dla stosunków gospodarczych UE-Rosja, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzonej przez rosyjskie władze polityki niwelowania negatywnych skutków przystąpienia do WTO dla jej gospodarki. W konkluzji stwierdzono, że przystąpienie Rosji do WTO będzie miało stosunkowo niewielki wpływ na unijno-rosyjskie stosunki gospodarcze, zwłaszcza w krótkiej perspektywie. Otworzyło natomiast drogę do podjęcia rokowań w sprawie utworzenia pogłębionej i poszerzonej strefy wolnego handlu (DCFTA), a także umożliwiło ubieganie się Rosji o członkostwo w OECD. (abstrakt oryginalny)
Elementy kalkulacyjne , takie jak taryfa celna, taryfowe środki polityki handlowej, reguły pochodzenia towarów i wartość celna mają decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości cła i należności podatkowych w imporcie. To z kolei przesądza o opłacalności transakcji importowej, ma więc istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji importowych. W Unii Europejskiej średni poziom stawek celnych jest niższy niż w Polsce, większa jest także liczba krajów objętych preferencjami celnymi. Z preferencji celnych korzystają nawet niektóre kraje europejskie (m in. kraje WSP, Albania). W Polsce towary pochodzące z tych krajów są objęte stawkami konwencyjnymi. (fragment tekstu)
Realia importu na preferencyjnych warunkach, czyli kontyngentu dla polskich firm. Dywagacje na temat roli i skutków kontyngentów.
Na międzynarodowych rynkach mięsa drobiowego, przynajmniej na razie skończył się okres szybkiego przyrostu obrotów. Jednym z hamulców w handlu dla głównych eksporterów stało się wprowadzenie przez Rosję kontyngentów importowych na te produkty, które mają obowiązywać co najmniej do końca 2006 r.
Przedstawiono historię handlu zagranicznego w XX wieku. Szczegółowo omówiono polską politykę celną lat dziewięćdziesiątych. Zwrócono uwagę na zmiany stawek celnych oraz na liczne porozumienia i umowy, dotyczące wolnego handlu, zawarte w tym okresie. Scharakteryzowano wpływ instrumentów pozataryfowych, takich jak podatki pośrednie, kontyngenty wywozowe oraz subwencje eksportowe, które wpłynęły na polską politykę handlową i celną.
Omówiono zagrożenia dla polskiej gospodarki wynikające ze skrajnie liberalnego charakteru polskiej polityki w handlu zagranicznym aż do połowy 1991 r. oraz działania podjęte w celu bardziej intensywnej ochrony rynku wewnętrznego: zmiany w przepisach prawnych, kontyngenty, koncesje. Zdaniem autora konieczne jest doskonalenie systemu legislacyjnego i praktyki ochrony rynku w ramach możliwości, jakie stwarzają obowiązujące nas porozumienia międzynarodowe.
Autor przedstawił rozwój regulacji prawnych przemysłu od okresu międzywojennego do czasów dzisiejszych oraz model austriacki wraz z jego najnowszymi ujęciami. Scharakteryzował także koncesje, kontyngenty i certyfikaty jako instrumenty ograniczenia wolności gospodarczej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.