Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Customs-Trade Partnership Against Terrorism (C-TPAT)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Charakterystyka najważniejszych programów wprowadzonych przez USA i Unię Europejską mających na celu wzrost bezpieczeństwa transatlantyckich łańcuchów dostaw oraz wskazanie skutków wynikających z ich wzajemnego uznawania jest celem artykułu. Zastosowana metodologia sprowadza się do analizy opisowej i porównawczej. Przeprowadzona analiza pozwoliła wysunąć wniosek, że wzajemne uznawanie unijnego Programu Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator, AEO) oraz amerykańskiego Partnerstwa Handlowo-Celnego Przeciwko Terroryzmowi (Customs - Trade Partnership Against Terrorism, C-TPAT) to kluczowy element wzmacniający i ułatwiający zapewnianie bezpieczeństwa transatlantyckich łańcuchów dostaw oraz użyteczne narzędzie pozwalające na uniknięcie podwójnych kontroli bezpieczeństwa i kontroli zgodności. Ponadto łączenie programów przyczynia się do tworzenie stabilnych i zharmonizowanych struktur przepływu towarów w transatlantyckich łańcuchach dostaw. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wybrane systemy służące bezpieczeństwu w łańcuchu dostaw
100%
W artykule zaprezentowano podstawowe definicje i zagrożenia dotyczące łańcucha dostaw i bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw. We wnioskach wskazano, iż zdarzenia negatywne tego typu przekładają się na utratę wizerunku danego operatora jako podmiotu godnego zaufania. Z tego powodu, organizacje korzystające z globalnych czy innych, o mniejszym zasięgu, łańcuchów dostaw poszukują gwarancji ich bezpieczeństwa. Środkiem do tego celu jest wybór dostawców certyfikowanych, legitymujących się wdrożeniem i funkcjonowaniem zgodnie z ogólnie przyjętymi i uznawanymi na świecie dobrymi praktykami w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Na zakończenie podkreślono znaczenie certyfikacji w tym obszarze, zalety prezentowanych rozwiązań, jak również bariery związane z możliwymi kosztami wynikającymi z wielokrotnych ocen. Zwrócono również uwagę na to, że liczba różnych regulacji może przysłonić sens ich istnienia, zasadność wprowadzania. Może też doprowadzić do dublowania kosztów związanych z utrzymaniem poszczególnych certyfikatów, zbliżonych do siebie pod względem wymagań i uzyskanych uprawnień.(abstrakt oryginalny)
Handel międzynarodowy, z uwagi na odległości pomiędzy partnerami i koszty, oparty jest głównie na transporcie morskim. Z tego względu bezpieczeństwo towarowego łańcucha dostaw uzależnione jest w dużej mierze od zarządzania ryzykiem transportu morskiego i sprawnej obsługi w portach. Liczne zależności pomiędzy poszczególnymi stronami wymagają wspólnych działań różnych przedsiębiorstw i instytucji dla zapewnienia bezpieczeństwa w całym łańcuchu dostaw. Dzięki tworzeniu różnych programów partnerstwa handlowego takimi jak AEO czy C-TPAT, tworzona jest jednolita i zrównoważona postawa w zakresie bezpieczeństwa, zwiększająca bezpieczeństwo i ułatwiająca globalną wymianę handlową towarów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.