Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Człowiek w środowisku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Ostatnio w teorii poznania pojawiła się nowa metoda poznania rzeczywistości zwana metodą idealizacji. W skład metody idealizacji wchodzi idealizacja teoretyczna i praktyczna. W pracy tej omówione są niektóre zagadnienia izolacji układu eksperymentalnego, czyli sposobów integracji człowieka w przyrodę, co jest centralnym zagadnieniem praktycznej idealizacji. (abstrakt oryginalny)
Pustynia Erg Chebbi, występująca w południowo-wschodniej części Maroka, składa się z 13 wydm gwieździstych i kompleksu wydm poprzecznych. Celem badań opisanych w niniejszym artykule była ocena czynników determinujących rozwój pustyni Erg Chebbi, zwłaszcza wpływ działalności człowieka na kierunki zmian środowiska naturalnego w tym regionie.
Temat mojej wypowiedzi, podobnie jak cała problematyka sympozjum, stanowi kontynuację wcześniejszej konferencji: Obszary humanistycznego zaniepokojenia, podczas której w rozważaniach na temat niepokoju i głównych zagrożeń w świecie skoncentrowałem się na kategorii pojęciowej niepokój i jego ambiwalentnym aksjologicznym wymiarze w życiu i edukacji a następnie na dwu kręgach zagrożeń budzących uzasadnione niepokoje. Jedne to niezawinione przez człowieka - dotyczące makroświata: zagrożeń kosmicznych, a drugie - płynące ze świata tworzonego przez człowieka w dwu jego wymiarach: całokształtu egzystencji materialnej, społecznej i duchowej ludzi oraz świata wewnętrznego osób poszczególnych, kształtowanego wyborem realizowanych wartości, określonym stylem i sensem życia.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje program umożliwiający wskazanie położenia środka ciężkości ciała człowieka, całej kończyny oraz poszczególnych części ciała. Bazuje on na wyznaczaniu środka ciężkości ciała człowieka metodą bezpośrednią (dźwigni jednostronnej) oraz wyznaczaniu środka ciężkości całych kończyn metodą pośrednią (analityczną - sumowanie momentów sił). Ciężary i położenie środków poszczególnych elementów składowych ciała człowieka wyliczane są w oparciu o metodę procentową i równań regresji. Zaprezentowano również nowatorskie podejście wyznaczenia środka ciężkości całego ciała człowieka polegające na opracowaniu algorytmu i jego implementacji w środowisku programistycznym Visual Studio 2010 w wersji Express przy pomocy metody procentowej oraz równań regresji. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rola wiedzy środowiskowej mieszkańców w procesie odnowy wsi
75%
Celem pracy jest ukazanie roli, jaką pełni społeczeństwo w podejmowaniu przez samorządy lokalne decyzji dotyczących zagospodarowania obszarów wiejskich. Korzystając z wiedzy o środowisku zamieszkania, wynikającej z doświadczeń uczestników danej przestrzeni, bardziej odpowiedzialnie i trafnie władze mogą kształtować przestrzeń. W artykule określono podstawy tej wiedzy i formy jej przekazu oraz zwrócono uwagę na fakt, iż może ona stać się podstawą współpracy pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym. Zwrócono również uwagę na wartość tkwiącą w aktywnym udziale mieszkańców wsi w odnowie wsi oraz na konieczność włączania tej grupy społecznej w proces powstawania dokumentów planistycznych i strategicznych. Omówiono formy komunikacji mieszkańców z władzą samorządu lokalnego, gdyż umiejętność dyskusji zawsze tworzy wartość dodaną w kontekście realizacji procesu odnowy wsi.(abstrakt oryginalny)
6
75%
Despotism os system is in school books anytime, but reality is not the same. All people have got problems to survive. A lot of social workers are part of despotism system too. They adopt psychical manipulaton . They have got amoral profit. (original abstract)
Kształtowanie ładu ekologiczno-ekonomicznego, wynikające z prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju, wywołuje zmiany z całym makrosystemie gospodarka-społeczeństwo-środowisko, w tym w szczególności w sferze społecznej. W badaniach naukowych dotyczących zrównoważonego rozwoju problem ten jest poruszany niezwykle rzadko. W związku z tym brakuje również narządzi badania wpływu kształtowania relacji między gospodarką a środowiskiem na społeczeństwo. W artykule podjęto próbę zastosowania teorii efektów zewnętrznych do opisu tych relacji. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote The Future of Blue Economy : Lessons for European Union
75%
Advancing global economic integration through the oceans, an interplay of economic, social, climatologic and technical forces are bringing the oceans to the forefront of resource development and business activity. With oceans covering over 70 percent of the Earth's surface, the future of the ocean space is increasingly being shaped by the interaction of numerous and powerful forces, most important of them being human activities. Over next 20 years, increasing uncertainty will be generated by the confluence of rapid social, cultural, technological and geopolitical changes. The rapid global increase in the production outputs of industry, agriculture and fisheries, as well as rising levels of consumption of marine products and the demand for coastal space worldwide is exerting increasing environmental pressure on the ocean. There is a need to identify more effective means to reduce the environmental impacts generated by the economic growth and its by-products. Sustainable approaches meet the needs of present without compromising the ability of future generations to satisfy their own needs. The Blue Economy concept is about the commercial development of oceans in a sustainable way. Poland's future economic security is linked with country's presence in the world ocean and successful membership in international bodies such as European Union, NATO and various United Nations maritime organizations. These factors will also determine Poland's place and its role in the global ocean economy. (original abstract)
Obok zwykłej stabilności makroekonomicznej, która jest niezbędna dla wzrostu gospodarczego, elementem, na który należy zwrócić większą uwagę, jest wpływ jakości środowiska na śmiertelność niemowląt w Afryce Subsaharyjskiej. Afryka zawsze miała najwyższy wskaźnik śmiertelności niemowląt i najniższą jakość środowiska na świecie. Wysoka śmiertelność niemowląt pokazuje, że istnieją niezaspokojone potrzeby ludzkie i nieegzekwowana jest polityka ochrony środowiska. W związku z tym w niniejszym badaniu przeanalizowano wpływ jakości środowiska na śmiertelność niemowląt oraz wpływ jakości środowiska i śmiertelności niemowląt na wzrost gospodarczy na podstawie danych dla 15 wybranych krajów Afryki Subsaharyjskiej z okresu 10 lat (2010-2019). W badaniu zastosowano metody estymacji: efektów stałych i efektów losowych. Wyniki badania wykazały, że jakość środowiska ma znaczący negatywny wpływ (51,53%) na śmiertelność niemowląt. Wzrost gospodarczy ma również negatywny wpływ (45,58%) na śmiertelność niemowląt. Z opracowania wynika zalecenie, aby rządy zwiększyły wydatki na ochronę zdrowia, z większym naciskiem na finansowanie opieki zdrowotnej dla niemowląt, ponieważ wpływa to również na wzrost gospodarczy. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zbadano środowiskowe zachowania sanitarne mieszkańców różnych stref w Osogbo w Nigerii. Wydzielone strefy mieszkalne to strefy tradycyjna, przejściowa i podmiejska. Wykorzystując systematyczną technikę doboru próby, dokonano wyboru 194 respondentów do badań. Wyniki badań ukazały, że społeczno-gospodarcze warunki mieszkańców różniły się znacznie w zależności od strefy, a ponadto, że we wszystkich strefach występował słaby dostęp do infrastruktury i urządzeń sanitarnych. Podobnie, niski był odsetek mieszkańców posiadających urządzenia sanitarne w swoich domach. Zgodnie z wynikami badań, mieszkańcy w słabym stopniu wykorzystują dostępne urządzenia w ramach środowiskowych zachowań sanitarnych. W artykule przedstawiono rekomendacje dotyczące wyposażenia przez mieszkańców ich gospodarstw domowych w urządzenia sanitarne, a także zapewnienia takich urządzeń komunalnych przez rząd oraz organizacje społecznościowe (ang.: Community Based Organizations, CBOs). Niezbędna jest ponadto edukacja środowiskowa oraz egzekwowanie regulacji środowiskowych. (abstrakt oryginalny)
Człowiek jest częścią przyrody. Bez niej nie mógłby żyć i gospodarować. Warunkiem jego przetrwania i rozwoju jest zatem, zachowanie równowagi w jego społecznym i przyrodniczym otoczeniu, albowiem człowiek stanowi istotny element triady: przyroda - społeczeństwo - gospodarka. Dlatego jego powstanie i funkcjonowanie jako gatunku powinniśmy rozpatrywać w szerszym, przyrodniczym i społecznym kontekście. Celem artykułu jest charakterystyka procesu kształtowania się Homo sapiens jako istoty biologicznej i społecznej oraz początków gospodarowania człowieka w świetle najnowszych badań. (abstrakt oryginalny)
Johann Gottfried Herder jest w naszych czasach ceniony jako teoretyk literatury i sztuki, prekursor filozofii języka, historiozof i badacz Starego Testamentu. Jego wpływ na współczesną, zapoczątkowaną przez Maksa Schelera i Helmutha Plessnera, antropologię filozoficzną jest jednak mało znany. Tymczasem stworzył on niezwykle interesującą i zaskakująco nowoczesną koncepcję człowieka, która w niczym nie ustępuje jej późniejszym, dwudziestowiecznym odpowiednikom. Kluczową kategorią tej koncepcji jest Besonnenheit, rozumiana jako system, całość, struktura działających w człowieku sił i zdolności, decydująca o zupełnie odmiennym, w porównaniu ze światem zwierzęcym, kierunku jego rozwoju. Zasługą Herdera jest także wzbogacenie filozofii o szereg kluczowych idei i kategorii, bez których trudno sobie wyobrazić współczesną dyskusję o człowieku (np. określenie człowieka jako Mängelwesen, jako istoty "sztucznej" i "otwartej na świat", jako istoty, która może powiedzieć "nie"; zwrócenie uwagi na odciążającą funkcję języka). Biorąc to pod uwagę, zasadne jest określenie Herdera mianem prekursora nowoczesnej refleksji nad człowiekiem, w szczególności zaś prekursora antropologii filozoficznej. (abstrakt autora)
Artykuł porusza problem społeczeństwa w filozofii polskiej XX wieku. Filozofowie ówcześni przeważnie wierzyli w wartość człowieka jako istoty społecznej. Ale zdarzały się również teorie przeczące takim założeniom, teorie krytykujące społeczeństwo i życie społeczne. Najbardziej jaskrawym przykładem niechętnego stosunku do społeczeństwa jest myśl Henryka Elzenberga. Elzenberg był przeciwnikiem wtłaczania człowieka w grupy i życie społeczne; uważał, że wszelkie zło płynie ze społeczeństwa, ponieważ zwraca się ono przeciw jednostce i próbuje jej narzucić swoje zasady i nakazy. To, co społeczne, jest odwróceniem się od dobra i wartości, jest zaprzeczeniem, zniszczeniem i tym, co ogranicza ducha indywidualności i samodzielności. Największym złem, które płynie z życia społecznego, są przede wszystkim agresja i konflikty, które w swojej konsekwencji prowadzą do wojen. Wśród polskich filozofów problem ten poruszył między innymi Marian Zdziechowski i Bolesław Miciński. Filozofowie ci próbowali wyjaśnić mechanizmy wojny i pokazać, jak wiele złego dla natury człowieka może nieść nienawiść i totalitaryzm. Koncepcje filozofów prowadzą do pesymistycznej wizji człowieka wtłoczonego w ramy i konflikty życia społecznego. (abstrakt oryginalny)
Główną myślą przewodnią tej publikacji jest pogląd autora zakładający, że współczesny, globalny człowiek nie jest w stanie przezwyciężyć nasilającego się jego gatunkowego kryzysu bez stworzenia naukowej metodologii kreacji jego wizji rozwojowej. Jednocześnie autor publikacji nie tylko przekonuje o potrzebie kreacji takiej metodologii, ale przedstawia (w drugiej części tej publikacji) jej generalny zarys. Oczywiście metodologia kreacji takiej wizji nie jest w stanie zastąpić takiej wizji zbudowanej w oparciu wypracowane wcześniej jej założenia metodologiczne. Jednak bez wcześniejszego opracowania jej założeń metodologicznych poprawna jej kreacja jest niemożliwa. W prezentowanej publikacji przedstawione zostały ogólne i metodologiczne elementy podstaw wyjściowych kreacji takiej wizji. Autor tej publikacji informuje też, że w literaturze przedmiotu są współcześnie prezentowane zupełnie odmienne a nawet przeciwstawne koncesje niż te, które on w niej przedstawia. Ostatnio przyniosły światu odmienne od przedstawionych w moich publikacjach koncepcje człowieka przyszłości, zwłaszcza szeroko upowszechniane w obszernych publikacjach na ten temat izraelskiego historyka i intelektualisty, profesora Yuvel Noaha Harariego. Istota tych odmiennych od autora poglądów sprowadza się do generalnego założenia, że współczesny człowiek, w rozumieniu większości szybko wzrastającej już znacznie ponad siedmiomiliardowych mieszkańców naszej planety, nie jest w stanie podmiotowo zapewnić sobie pomyślnej przyszłość i wymaga dość gruntownych genetycznych przeróbek. Natomiast przed współczesną elitą rodzaju ludzkiego otwiera się szansa awansowania na bogów z przedłużonym życiem a nawet nieśmiertelnością1. Autor tej publikacji reprezentuje w porównaniu do wspomnianego izraelskiego autora zupełnie inną wizję człowieka przyszłości oraz zamierza kontynuować inaczej niż wspomniany autor swoje zainteresowania dotyczące opracowania wizji człowieka nadchodzących czasów, zacząwszy od zaproponowania metodologii jej kreacji ale też odniesienia się krytycznego do dotychczasowej literatury z tego zakresu. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Determinanty rozwoju człowieka
75%
W artykule opisano główne cechy, które przesądziły o przetrwaniu Homo sapiens sapiens w przeciwieństwie do innych gatunków ludzi pierwotnych. (abstrakt oryginalny)
Interakcja pomiędzy człowiekiem a środowiskiem naturalnym jest szczególnie istotna w budowaniu strategii działań zapewniających bezpieczeństwo powodziowe. Podstawowym celem tych przedsięwzięć jest pozostawienie rzekom wolnej przestrzeni, na której powódź nie wywołuje dotkliwych strat. W pracy przedstawiono badania w dolinie Sanu, przeprowadzone wśród rolników, których gospodarstwa są cyklicznie podtapiane. Celem artykułu było zbadanie postrzegania skutków powodzi przez mieszkańców doliny Sanu oraz ich oczekiwań co do zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego. Pytania badawcze dotyczyły rodzaju upraw prowadzonych na terenach zalewowych, postrzegania następczego wpływu powodzi na plony roślin oraz preferowanych form zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Odpowiedź na postawione pytania pozwoliła na określenie rodzaju interakcji człowiek-środowisko na obszarach zalewowych oraz wskazanie możliwości jej kształtowania.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Exploring Meaningfulness in Work : Why Sensitivity Matters
75%
Research purpose: The proposed qualitative research study seeks to answer the research question, "How best to define meaningfulness sensitivity in work?" Job design adaptation, which forms a foundation for finding meaningfulness in work, is a motivator that results in happier and more productive employees. Yet, not all employees find meaningfulness in work. Originality/value: This research is important and original because, in defining a new construct, companies can help meaningfulness-sensitive staff to design their jobs for maximum satisfaction and productivity while helping less sensitive staff to develop a more personal value in their work. In addition, this proposed research might provide insight into ways to address negative employee outcomes such as cynicism and high attrition. Methodology/approach: Researchers plan to use focus groups and interviews to collect data. Using an approach guided by the principles of grounded theory, data analysis will use several rounds of coding to define and develop the meaningfulness sensitivity construct, hopefully, identifying antecedents and personal characteristics of sensitive people as well. Implications/limitations: This research seeks to extend positive-management research and meaningfulness in work research to identify those most likely to benefit from these approaches to management and job design. The convenience sample from only white-collar workers and managers, one industry, and one country limits its generalizability. Further research: Compare and contrast different cultures to determine similarities and differences in individuals' meaningfulness sensitivity in work. To address study limitations, the research will be transparent enough to support replication across any number of environments and levels of staff. Research purpose: The proposed qualitative research study seeks to answer the research question, "How best to define meaningfulness sensitivity in work?" Job design adaptation, which forms a foundation for finding meaningfulness in work, is a motivator that results in happier and more productive employees. Yet, not all employees find meaningfulness in work. Originality/value: This research is important and original because, in defining a new construct, companies can help meaningfulness-sensitive staff to design their jobs for maximum satisfaction and productivity while helping less sensitive staff to develop a more personal value in their work. In addition, this proposed research might provide insight into ways to address negative employee outcomes such as cynicism and high attrition. Methodology/approach: Researchers plan to use focus groups and interviews to collect data. Using an approach guided by the principles of grounded theory, data analysis will use several rounds of coding to define and develop the meaningfulness sensitivity construct, hopefully, identifying antecedents and personal characteristics of sensitive people as well. Implications/limitations: This research seeks to extend positive-management research and meaningfulness in work research to identify those most likely to benefit from these approaches to management and job design. The convenience sample from only white-collar workers and managers, one industry, and one country limits its generalizability. Further research: Compare and contrast different cultures to determine similarities and differences in individuals' meaningfulness sensitivity in work. To address study limitations, the research will be transparent enough to support replication across any number of environments and levels of staff. (original abstract)
Istnieją przynajmniej dwie odmiany naturalności środowiska człowieka. Jedną stanowi natura, jako obiekt przyrodoznawstwa. Była ona obecna przed ludźmi, zmieniając się lub modyfikując pod ich wpływem. Będzie ona trwać nawet jeśli rasa ludzka znika. Druga określana jest przez człowieka, który tworzy swój świat wybierając z przyrody, a kształtując określone zjawiska, zapewnia sobie środki do życia, wygodę i bezpieczeństwo. (fragment artykułu)
19
Content available remote Etyka galenosfery
75%
"Strategicznym" wręcz środowiskiem, gdy chodzi o wpływ na rozwój człowieka jest środowisko ciszy. W literaturze przedmiotu nazywane jest galenosferą. Artykuł niniejszy jest próbą zwrócenia uwagi na etyczny aspekt środowiska ciszy. Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest opisem galenosfery z podkreśleniem roli i znaczenia ciszy w życiu człowieka. W drugiej części rozpatruje się środowisko ciszy z punktu widzenia etyki. Nie jest sprawą bagatelną tolerowanie hałasu, czy sytuacja, gdy w miejscach pracy i wypoczynku lekceważy się ciszę. Jednocześnie nikt nie jest rozliczany z faktu, że pracownikom nie zapewniono warunków niezbędnych do zbudowania trwałego środowiska ciszy. Podjęty problem wymaga szerzej zakrojonych badań na temat ciszy, jej oddziaływania na człowieka i skutków deficytu tej wartości. Autor żywi nadzieję, że refleksja niniejsza stanie się przyczynkiem do dalszych poszukiwań na ten ważny temat. (fragment tekstu)
Granica regionalna pomiędzy Karpatami a Kotlinami Podkarpackimi przebiega południowymi obrzeżami aglomeracji krakowskiej. W artykule przedstawiono zaobserwowane na tym obszarze typy przemian naturalnych oraz powstałych w wyniku działalności człowieka.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.